دوشنبه  04  شهریور  1398
سه شنبه , 22 مرداد 1398 ساعت 00:10

آنا گزارش می‌دهد؛

قطع روابط بن‌زاید و بن‌سلمان/ امارات در سودای همکاری با ایران و تبدیل شدن به محور کشورهای عربی

نزدیکی روابط میان امارات و ایران باعث شده است تا منابع آگاه از قطع روابط میان ولیعهد ابوظبی و همتای سعودی‌اش خبر دهند. در این میان ابوظبی نیم‌نگاهی به تبدیل شدن به محور کشورهای عربی دارد.

گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا-مجتبی اسماعیلی: محمد بن‌زاید آل نهیان روز گذشته در بحبوحه تنش در روابط میان امارات و عربستان وارد جده شد. این سفر در حالی انجام شد که حدود سه هفته‌ای از قطع روابط میان محمد بن‌زاید و محمد بن‌سلمان می‌گذشت؛ این را البته منابع آگاه اماراتی خبر داده‌اند و گفته‌اند که بخشی از «تیم بی» محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان این روزها از هم پاشیده است. این همان آرزویی بود که رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان مطرح کرده و گفته بود امیدوار است بخشی از «تیم بی» به آغوش منطقه بازگردد.

اماراتی‌ها گفته‌اند از سه هفته پیش که نشانه‌های چرخش امارات به سمت ایران و کاهش نیروهایش در یمن آشکار شد، ولیعهد ابوظبی و ولیعهد عربستان هیچ ملاقاتی با یکدیگر نداشتند و صحبتی میانشان رد و بدل نشده بود، قطع روابط را بیفزایید به این موضوع که نه‌تنها در سطح مقامات ارشد، که حتی امارات و عربستان هیچ رابطه‌ای در سطوح معاونان و مشاوران نداشتند و این تحولات، بیانگر فصل جدیدی از تحولات سیاسی منطقه است، تحولاتی که به باور بسیاری از کارشناسان منطقه‌ای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اقتدار نظامی و دستگاه دیپلماسی ایران با اقتدار سیاسی خود (البته پس از ناامید شدن از وعده و وعیدهای غرب بر سر برجام) رقم زده‌اند.

در این میان تلاش دفاتر ابوظبی و ریاض برای ازسرگیری روابط میان دو طرف نیز به مناسبت عید قربان ناکام ماند و تماس تلفنی نتوانست از شدت اختلافات میان بن‌زاید و بن‌سلمان بکاهد و این تماس پس از دقایق کوتاهی با تبریکات مرسوم و نمادین خاتمه یافت. 

عصبانیت سعودی‌ها از چرخش امارات به سمت ایران

کارشناسان منطقه‌ای اذعان دارند که تحولات منطقه تابعی از تحرکات و نحوه توازن قوا میان ایران و آمریکاست و طبعاً قدرت‌نمایی ایران در منطقه به ویژه خلیج فارس و تنگه هرمز باعث شده است تا کفه معادلات منطقه به سود محور مقاومت که ایران پرچمدارش است، سنگینی کند. شکست هیمنه پوشالی آمریکا در تجاوز به حریم ایران و ساقط کردن پهپاد گران‌قیمت و پیشرفته «گلوبال هاوک» از سویی و مچ‌اندازی ایران و انگلیس بر سر نفت‌کش‌ها که با اقتدار ایران دنبال شد از سوی دیگر باعث شده است تا نه‌تنها عربستان، بلکه دیگر کشورهای عربی به این باور برسند که نمی‌توان ایران را از دایره تحولات سیاسی منطقه کنار گذاشت. موارد بالا یک طرف، موضع‌گیری‌های مقتدرانه در برابر غرب در موضوع برجام که به کاهش برخی تعهدات ایران با توجه به نقض تعهدات اروپایی‌ها منجر شده است، توانست بر اختلافات میان عربستان و متحدانش ازجمله امارات دامن بزند.

پهپاد گلوبال هاوک

در این راستا اماراتی‌ها ابتدا به طور نامحسوس نیروهای خود را از ائتلاف عربی به سرکردگی عربستان در یمن خارج (البته همچنان بخشی از نیروهایشان در نقاط جنوبی حضور دارند) و در ادامه هیئتی از نیروهای امنیتی و نظامی خود را برای رایزنی با مقامات نظامی کشورمان راهی تهران کردند. پس از علنی شدن خروج نیروهای اماراتی از یمن بود که عربستان پالس‌های منفی خود را به ابوظبی ارسال کرد و این روند ادامه یافت تا اینکه دو طرف وارد تقابل نظامی در عدن شدند. 

شکست عربستان از امارات در یمن

اماراتی‌ها که پیش‌تر و در دوره روابط خوبشان با عربستان به دنبال کودتا در یمن بودند و گروهی از شورشیان را با عنوان «شورشیان انتقالی جنوب» در نقاط جنوبی یمن شکل داده بودند، به ناگاه این نقشه را کنار گذاشتند و دست از حمایت‌های مالی و لجستیکی شورشیان برداشتند و آنها را که بیشترشان از مزدوران سعودی بودند، به حال خود رها کردند. عصبانیت عربستان از امارات باعث شد تا نیروهای عبدربه منصور هادی، رئیس‌جمهور مستعفی یمن که مورد حمایت عربستان هستند، در عدن وارد درگیری با شورشیان شوند و در نهایت از آنها شکست بخورند. 

تحولات یمن| انهدام تانک سعودی توسط ارتش یمن

احمد المیسری، وزیر کشور دولت مستعفی یمن در حساب کاربری خود در فیس‌بوک درباره این شکست نوشت: ما در عدن شکست خوردیم؛ به امارات تبریک می‌گوییم ولی این پایان کار نیست، ما بازمی‌گردیم و عدن را به چنگ خود درمی‌آوریم.

وی با بیان اینکه امارات با 400 خودروی زرهی خود در عملیات علیه نیروهای وابسته به عبدربه منصور هادی مشارکت کرد، گفت: ما با تسلیحات ابتدایی خود با آنها جنگیدیم، ولی سکوت عربستان در برابر آنچه در عدن رخ داد مشکوک است؛ در حالی که شریک ما، در حال سلاخی بود عربستان چهار روز سکوت کرد.

تلاش امارات برای تبدیل شدن به محور کشورهای عربی

خواباندن مچ سعودی‌ها در یمن برای اماراتی که سال‌هاست نام کشورش را زیر سلطه نام عربستان می‌بیند، آن‌قدر شیرین است که بن‌زاید را وسوسه کند تا امارات را به جایگاهی برسند که دیگر کشورهای عربی ابوظبی را محور سیاست‌های خود قرار دهند و اندک توجهی به سعودی‌ها نداشته باشند. منظورم دقیقاً افول هژمونی آل سعود بر حکام عرب است. 

محمد بن زاید آل نهیان

امارات پس از دوره‌ای نزدیکی به آمریکا و عربستان، متوجه شکست‌های متوالی آنها در برابر ایران در سوریه، عراق، لبنان و حتی در تقابل‌های مستقیم چه موضوع ساقط شدن پهپاد گلوبال هاوک و چه مقاومت ایران در برابر فشارهای شدید اقتصادی آمریکا شد و تشخیص داد که باید به سرعت مسیر خود را از ترامپ و بن‌سلمان جدا کند. آنها راهبردشان را ابتدا در یمن علنی کردند و با فاصله گرفتن از عربستان در باتلاق  یمن، راهبرد محتاطانه در همراهی با آمریکا علیه ایران اتخاذ کردند و تلاش برای نزدیک شدن به تهران را در دستور کار خود قرار دادند.

شیوخ ابوظبی با راهبرد جدیدشان امیدوارند در کنار ایران سایه امنیت را حس کنند و در سایه این امنیت به برقراری روابط اقتصادی سودآور با تهران می‌اندیشند تا در نهایت بتوانند با استفاده از لغزش‌های عربستان در حوزه سیاست خارجی خود را به عنوان بازیگر نقش اول معادلات سیاسی و امنیتی کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس مطرح کنند. روابط خوب امارات با عراق می‌تواند در این مسیر به آنها کمک کند.

انتهای پیام/4033/

http://ana.ir/i/410160
واکنش رئیس شورای عالی انقلاب یمن به سفر هیئت یمنی به ایران

واکنش رئیس شورای عالی انقلاب یمن به سفر هیئت یمنی به ایران

آخرین تحولات یمن پس از ۵ سال تجاوز+نقشه میدانی و عکس

آخرین تحولات یمن پس از ۵ سال تجاوز+نقشه میدانی و عکس

منافع امارات و عربستان در یمن در تعارض با یکدیگر قرار گرفته است/ سوءاستفاده ریاض از حج علیه یمنی‌ها

منافع امارات و عربستان در یمن در تعارض با یکدیگر قرار گرفته است/ سوءاستفاده ریاض از حج علیه یمنی‌ها

وزیر کشور دولت مستعفی یمن: امارات در یمن پیروز شد ولی این پایان کار نیست

وزیر کشور دولت مستعفی یمن: امارات در یمن پیروز شد ولی این پایان کار نیست

عربستان و امارات به جان هم افتادند/ پایان ماه عسل ائتلاف سعودی

عربستان و امارات به جان هم افتادند/ پایان ماه عسل ائتلاف سعودی

امارات، عربستان را در یمن تنها گذاشت/ابوظبی به سیاست ایران نزدیک می‌شود؟

امارات، عربستان را در یمن تنها گذاشت/ابوظبی به سیاست ایران نزدیک می‌شود؟

قدرت نظامی ایران، آمریکا را از مواجهه با انقلاب اسلامی به وحشت انداخت/ عبور از تحریم‌ها با تبعیت از امام خامنه‌ای

مرکل: رایزنی در مورد ایران سازنده بود

اسپوتنیک: مأموریت پهپاد ساقط‌ شده اسرائیلی در لبنان ترور بود!

فرودگاه ابها بار دیگر زیر آتش پهپادهای یمنی قرار گرفت

ساقط شدن 2 پهپاد اسرائیلی در لبنان

بنیاد دفاع ازدموکراسی‌ها و مدیر آن در فهرست تحریمی ایران قرار گرفتند

حمله انتحاری به کاروان نیروهای ناتو در افغانستان

حمله پهپادی یمن به پایگاه هوایی ملک خالد عربستان

فرقه‌ای با یک رهبر گمشده

قسام از یک شاخه نظامی در حال تبدیل‌شدن به یک ارتش است/ پیام سردار سلیمانی به رهبر حماس

تسلط ارتش یمن بر پایگاه‌های نظامی جیزان عربستان

ارتش سوریه: شمال حماه و جنوب ادلب از وجود تروریست‌ها پاک‌سازی شد  

عراق: پایگاه‌های آمریکایی در تیررس موشک‌های ماست

نشست توافق آمریکا و طالبان در قطر آغاز شد

زندان‌های عراق جولانگاه زنان داعشی

خان شیخون به طور کامل به کنترل ارتش سوریه درآمد

حمله پهپادی به پایگاه هوایی ملک خالد عربستان

کمبود بودجه باعث توقف برنامه های انسانی سازمان ملل در یمن شد

واکنش مقاومت به شهادت جوانان فلسطینی، صهیونیست‌ها را شگفت‌زده خواهد کرد

ارتش سوریه شهر خان شیخون را از تروریست‌ها پاک‌سازی کرد