سه شنبه  31  اردیبهشت  1398
جمعه , 16 آذر 1397 ساعت 14:00

مسئول اجرایی انصارالله:

مذاکرات صلح بهانه سعودی‌ها برای فرار از شکست است

مسئول روابط خارجی شورای اجرایی انصارالله تأکید کرد که گفتگوهای صلح راهی برای فرار سعودی‌ها از شکست است.

گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا: تشکر «محمد عبدالسلام»، رئیس هیأت اعزامی انصارالله به سوئد از «مارتین گریفیت»، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد به یمن به‌دلیل تلاش‌های انسانی انجام‌شده در راستای مذاکرات صلح زمینه‌ای شد تا نگاه‌ها به این گفتگوها امیدوارانه باشد. افزون بر این، «محمدجواد ظریف»، وزیر امور خارجه کشورمان پیش‌ از آغاز این مذاکرات در حساب کاربری‌اش در توئیتر نوشت: «ایران از مذاکرات آتی یمنی-یمنی در سوئد حمایت می‌کند. همه طرف‌ها باید برای پایان دادن به بحران یمن وارد تعامل سازنده و مسئولانه شوند». وی افزود:‌ «دنیا در برابر مسئولیتی تاریخی برای حمایت از گفت‌‌وگوها به شیوه‌های مختلف ازجمله متوقف کردن تسلیح متجاوزان قرار گرفته است.»

وزارت امور خارجه کشورمان همچنین در بیانیه خود همه طرف‌های یمنی را به مشارکت سازنده و مسئولانه در گفت‌وگوهای استکهلم دعوت کرد و از آنها خواست با برداشتن گام‌های اعتمادساز، زمینه لازم را برای دستیابی به یک تفاهم جامع فراهم کنند که به درد و رنج و محاصره ظالمانه مردم یمن پایان دهد.

در همین ارتباط، «عدنان قاسم القفلة»، مسئول روابط خارجی شورای اجرایی انصارالله یمن در گفتگو با خبرنگار گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا درباره این دور از مذاکرات گفت: «ملت یمن بیش‌ از چهار سال از سوی ائتلاف عربی به رهبری عربستان محاصره شده است. آنها به ادعای خود راه صلح با ملت یمن را در پیش گرفته‌اند و حال که از راه نظامی نتوانسته‌اند به اهداف خود دست یابند، می‌خواهند از راه سیاسی به منافع و اهداف خود نائل شوند. هدف آنها چیزی جز کوتاه آمدن انصارالله از خواسته‌های خود و موافقت با مطالبات دولت (مستعفی) یمن نیست». 

وی افزود: «برخی از مطالبات دولت (مستعفی) یمن را ما قبول نداریم. آنها می‌خواهند بار دیگر به حکومت یمن دست یابند تا بتوانند بر ملت مظلوم این کشور زور بگویند. سعودی‌های حامی عبدربه منصور هادی، قدرت موشک‌های یمنی را درک کرده‌اند و به‌نظر می‌آید قصد دارند خود را از جنگ یمن کنار بکشند. به لطف الهی تحولاتی که در منطقه به‌وجود آمده ازجمله پرونده قتل جمال خاشقجی، موفقیت‌های ارتش سوریه، پیروزی دولت عراق بر تروریسم و تشکیل دولتی که در آن نشانی از نفوذ زورگویان منطقه نیست، باعث شده است تا سعودی‌ها تمایل نداشته باشند در جبهه دیگری شکست را پذیرا باشند».

این عضو ارشد انصارالله یمن، نقش ایران را در موفقیت‌های ملت و مقاومت یمن مثبت ارزیابی کرد و گفت: «انتشار گسترده تصاویر جنایت سعودی‌ها در یمن و شنیده‌شدن صدای مظلومیت آنها از بلندگوی مقاومت به پرچمداری جمهوری اسلامی ایران، وجدان‌های خفته را اندکی بیدار کرده است. می‌بینیم در اروپا کمپین‌های زیادی علیه خشونت ائتلاف سعودی و استفاده از سلاح‌های ممنوعه و نظامی در یمن به‌راه افتاده است و غربی‌ها برخلاف پافشاری‌های آمریکا که حامی اصلی عربستان در جنگ یمن است، در ظاهر با توقف فروش سلاح به عربستان موافقت کرده‌اند».

«عدنان قاسم القفلة» همچنین در خصوص مذاکرات صلح در استکهلم تصریح کرد: «من معتقدم روند مذاکرات بسیار سخت است و هیأت دولت یمن مطالبات نابجایی درباره توزیع قدرت و برخی پرونده‌های سیاسی دارند که ما با توجه به اینکه منافع ملت یمن را در نظر داریم، با آنها موافق نیستیم. نمی‌گویم شکست مذاکرات با رویکرد کنونی دولت یمن حتمی است، ولی اگر آنها از برخی خواسته‌های خود کوتاه نیایند یا نتوانیم به توافقات اولیه‌ای دست یابیم، امکان موفقیت مذاکرات وجود ندارد». وی همچنین اظهار کرد:  «گفتگوهای صلح راهی برای فرار سعودی‌ها از شکست است».

سختی مذاکرات صلح یمن، همان موضوعی است که سازمان ملل متحد نیز بر آن تأکید دارد. «مارک لوکوک»، رئیس دفتر هماهنگی امور انسانی سازمان ملل متحد پس‌ از ارائه درخواست بشردوستانه این سازمان برای 2019 گفت که انتظار ندارد مذاکرات صلح یمن روندی آسان و سریع داشته باشد. وی افزود: «دولت یمن و حوثی‌ها (انصارالله) موظف هستند تا این موضوع را جدی بگیرند و به‌روشی مسئولانه اقدام کنند».

به گزارش آنا، هیأت اعزامی انصارالله به مذاکرات استکهلم، شب گذشته به همراه «مارتین گریفیت»، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد به یمن وارد سوئد شدند. همچنین پیش‌ از آغاز مذاکرات توافقنامه تبادل اسیران میان انصارالله و ائتلاف سعودی امضا شد تا مقدمه‌ای برای آغاز مذاکرات صلح یمن زیر نظر سازمان ملل  متحد تلقی شود. طبق این توافقنامه، همه بازداشت‌شدگان یمنی یا کشورهای عضو ائتلاف سعودی در چند مرحله و طبق جدول زمانی آزاد می‌شوند. در این توافقنامه آمده است «صلیب سرخ» سازمان ملل متحد طرف میانجی در روند تبادل اسیران است.

«القفلة» درباره انتقال 50 زخمی نیروهای یمنی به مسقط، پایتخت عمان با هدف درمان نیز اظهار کرد: «گرچه عربستان با موضوع تبادل اسیران موافقت کرده، ولی این روند، اجرایی نشده است و به‌ نظر می‌آید آنها درِ باغ سبزی نشان داده‌اند تا بتوانند ما را به آمدن پای میز مذاکرات راضی و  خواسته‌های خود را محقق کنند. ائتلاف سعودی پس‌ از این توافق چند حمله هوایی به استان‌های «الحدیده» و «صعده» انجام داد و 18 نفر از غیرنظامیان یمنی را شهید و زخمی کرد. حال باید پرسید توافقنامه‌هایشان را باور کنیم یا حملاتشان را»؟

وی تأکید کرد: «گرچه این موضوع و انتقال مجروحان انصارالله به عمان نکات مثبتی تلقی می‌شوند، ولی باید دید در مقابل آن، عربستان در مذاکرات، از زبان منصور هادی چه بندها و نکاتی را بیان می‌کند و از ما چه می‌خواهند. درحال حاضر همه چیز مهیای مذاکرات است و ما با ذهن پاک وارد آن شده‌ایم. به نتیجه امیدوار نیستیم ولی امیدواریم بتوان به توافقات اولیه‌ دست یافت».

انتهای پیام/4106/4033/پ

http://ana.ir/i/331769
حمایت تسلیحاتی برخی قدرت‌های استکباری از تکفیری‌ها

حمایت تسلیحاتی برخی قدرت‌های استکباری از تکفیری‌ها

آزادی قدس در گرو آزادی سرزمین‌های اسلامی از زیر یوغ آل‌سعود است

آزادی قدس در گرو آزادی سرزمین‌های اسلامی از زیر یوغ آل‌سعود است

حکومت وفاق ملی دام سعودی‌ها برای انصارالله است

حکومت وفاق ملی دام سعودی‌ها برای انصارالله است

ایران در آینده یمن جایی نخواهد داشت !

ایران در آینده یمن جایی نخواهد داشت !

برای تسلیم‌شدن به سوئد نیامده‌ایم

برای تسلیم‌شدن به سوئد نیامده‌ایم

آتش‌بس در الحدیده برقرار شود

آتش‌بس در الحدیده برقرار شود

جهان مسئول توقف تسلیح متجاوزان به یمن است

جهان مسئول توقف تسلیح متجاوزان به یمن است

اسامی هیأت اعزامی انصارالله به مذاکرات صلح سوئد

اسامی هیأت اعزامی انصارالله به مذاکرات صلح سوئد

پایان جنگ یمن مسئولیتی جهانی است

پایان جنگ یمن مسئولیتی جهانی است

امیدوارم مذاکرات صلح یمن تا پایان 2018 برگزار شود

امیدوارم مذاکرات صلح یمن تا پایان 2018 برگزار شود

مذاکرات صلح یمن 13 آذر برگزار می‌شود

مذاکرات صلح یمن 13 آذر برگزار می‌شود

تعداد اخبار امروز گروه : 13 خبر