دوشنبه  06  خرداد  1398
جمعه , 20 مهر 1397 ساعت 13:14

تنش در روابط ترکیه و عربستان سعودی

مفقود شدن خبرنگار منتقد سعودی در ترکیه به افزایش تنش میان دو کشور عربستان سعودی و ترکیه منجر شده است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا از نیویورک‌تایمز، سطح تنش میان عربستان سعودی با ترکیه که بعد از تحولات بیداری اسلامی در منطقه افزایش یافته بود، در حال حاضر به اوج خود رسیده است.

پرونده مفقود شدن و احتمال به قتل رسیدن «جمال خاشقجی» باعث شده تا مقامات ترکیه انگشت اتهام خود را به‌سوی مقام‌های عربستان سعودی نشانه بروند.

پلیس ترکیه مشخصات و عکس 15 مأمور امنیتی سعودی را منتشر کرد که گمان می‌رود در جریان شکنجه و قتل این روزنامه‌نگار سعودی که هفته گذشته پس از مراجعه به کنسولگری عربستان سعودی در استانبول مفقود شده است، نقش داشته‌اند.

روزنامه واشنگتن‌پست نیز روز گذشته اعلام کرد ترکیه به فایل‌های صوتی درباره سرنوشت خاشقجی دست یافته و آن را به مقامات آمریکایی نیز داده است.

بنا‌بر ادعای واشنگتن‌پست، این فایل‌ها نشان می‌دهد خاشقجي پس از ورود به کنسولگری بازداشت شده و به قتل رسیده است. به گفته مقامات، فایل صوتی مدرکی است که متقاعدکننده‌تر از شواهد دیگر است و نشان می‌دهد تیم سعودی مسئول قتل خاشقجي است

بعد از آنکه رجب طیب اردوغان اعلام کرد خودش پیگیر موضوع مفقود شدن این روزنامه‌نگار در ترکیه است، سطح تنش‌ها بسیار بیشتر نیز شده است.

به گزارش تحلیلگر نیویورک‌تایمز، ترکیه و عربستان سعودی مدت‌هاست در حال رقابت با یکدیگر برای نقش‌آفرینی در خاورمیانه هستند. همچنین روابط دو کشور بعد از تحریم قطر توسط چند کشور عربی که با رهبری عربستان سعودی انجام پذیرفت تا حدودی به سردی گراييد.

«دیوید کپاتریک» مدعی است که ترکیه از این فرصت به‌دست‌آمده استفاده خواهد کرد تا به عربستان سعودی بیشترین فشار را بیاورد. ترکیه زمانی بیشترین سطح همکاری با آمریکا را درباره مسائل خاورمیانه داشت، ولی با آمدن دونالد ترامپ و رابطه ویژه وی با محمد‌بن‌سلمان و همچنین سردی رابطه امریکا با ترکیه، عملاً عربستان سعودی جای ترکیه را گرفته‌ است.

نیویورک‌تایمز مدعی شده است که مقام‌های سیاسی ترکیه و در رأس آن رئیس‌جمهور این کشور از این فرصت استفاده خواهند کرد تا مشروعیت عربستان سعودی را در جامعه جهانی از بین ببرند و در مقابل بار دیگر خود را تنها به‌ عنوان رهبر جهان اسلام مطرح کنند.

هرچند ترکیه در حال حاضر به اهداف خود در سوریه دست نیافته و در داخل نیز با بحران اقتصادی روبه‌روست، می‌تواند از اهرم فشار بر عربستان سعودی برای گرفتن پول از این کشور در قالب بسته حمایتی و سرمایه‌گذاری در داخل ترکیه و یا در بخش‌هایی از سوریه که تحت کنترل معارضین سوری نزدیک به ترکیه هستند، استفاده کند.

هرچند در حال حاضر ترکیه به دنبال یافتن پاسخ معمای ناپدید شدن جمال خاشقجی است، اما پشت فعالیت‌های خود به دنبال دست‌یابی به اهداف بزرگ‌تری است. همین موضوع سبب شده است تا سطح تنش‌ها میان دو کشور افزایش پیدا کند.

پرونده روزنامه‌نگار عربستانی مفقودشده در ترکیه هر روز ابعاد جدیدتری به خود می‌گیرد و در تازه‌ترین تحول مربوط به مفقود شدن روزنامه‌نگار منتقد سعودی، سخنگوی اتحادیه اروپا خواستار اجرای تحقیقات شفاف و جامع در این خصوص شد.

«مایا کوتسیانچیچ» گفت: ما پیاممان را به‌صورت مستقیم به مقام‌های سعودی داده‌ایم.

 پیش‌تر نیز «استفان دوجاریک» سخنگوی دبیر کل سازمان ملل متحد نیز گفته بود: مسئولان بلندپایه سازمان ملل متحد در خصوص مسأله این روزنامه‌نگار عربستانی تماس‌هایی با ریاض برقرار کرده‌اند.

دارا خسروشاهی مدیرعامل شرکت «اوبر» اعلام کرد که تمایلی به حضور در پروژه شهر هوشمند عربستان سعودی معروف به «نئوم» ندارد و تا زمان مشخص شدن سرنوشت جمال خاشقجی، ماجرا را با جدیت دنبال می‌کند.

انتهای پیام/4071/خ

http://ana.ir/i/317447
تیم مشترک ترکی-سعودی مسئول بررسی مسئله خاشقجی

تیم مشترک ترکی-سعودی مسئول بررسی مسئله خاشقجی

مقامات ارشد سعودی در قتل خاشقجی دست دارند

مقامات ارشد سعودی در قتل خاشقجی دست دارند

همکاری اطلاعاتی آمریکا-ترکیه-عربستان برای یافتن ردی از خاشقجی

همکاری اطلاعاتی آمریکا-ترکیه-عربستان برای یافتن ردی از خاشقجی

«بمب اطلاعاتی» از پرونده ناپدید شدن خاشقجی

«بمب اطلاعاتی» از پرونده ناپدید شدن خاشقجی

ناپدید شدن خاشقجی با گذشت زمان فراموش نمی‌شود

ناپدید شدن خاشقجی با گذشت زمان فراموش نمی‌شود

مسئله خاشقجی مهم است و باید تا حصول نتیجه پیگیری شود

مسئله خاشقجی مهم است و باید تا حصول نتیجه پیگیری شود

عربستان برای مثله کردن خاشقجی متخصص اعزام کرده بود

عربستان برای مثله کردن خاشقجی متخصص اعزام کرده بود

ردیابی مکان‌های احتمالی حضور خاشقجی در استانبول

ردیابی مکان‌های احتمالی حضور خاشقجی در استانبول

تعداد اخبار امروز گروه : 7 خبر