يكشنبه  05  خرداد  1398
يكشنبه , 15 مهر 1397 ساعت 08:52

آنا گزارش می‌دهد؛

گزینه‌های احتمالی ناپدید شدن خاشقجی در کنسولگری عربستان

ناپدید شدن فعال مخالف سعودی در کنسولگری عربستان در استانبول در حالی انجام شد که برخی گمانه‌زنی‌ها احتمال دست داشتن ترکیه را در حادثه نشان می‌دهد.

گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا - مجتبی اسماعیلی: «محمد بن‌سلمان» ولیعهد عربستان دو روز پیش به دولت ترکیه چراغ سبز نشان داد تا از کنسولگری عربستان در استانبول بازرسی کند تا شاید بتوانند نشانی از «جمال خاشقجی» فعال مخالف سیاست‌های خاندان آل سعود بیابند. این موضوع نشان می‌دهد که به‌احتمال زیاد وی در کنسولگری حضور ندارد. 

«خاشقجی» در حال حاضر به نقطه اختلاف میان عربستان با اروپایی‌ها از سویی و ترکیه با عربستان از سوی دیگر بدل شده است، چه‌اینکه وزارت امور خارجه ترکیه پیش‌تر سفیر عربستان را در ترکیه فراخواند تا درباره ربوده‌شدن این فعال سعودی توضیحاتی ارائه کند.

«خاشقجی» از زمان ورود به کنسولگری تا ربایش

طبق اظهارات «سیده خدیجه» یکی از نزدیکان این فعال معارض سعودی، وی از روز سه‌شنبه گذشته که به کنسولگری رفته، ناپدید شده است. وی تصریح کرد: «خاشقجی ساعت یک ظهر وارد کنسولگری شد تا اسناد مخصوص به خود را دریافت کند ولی تاکنون از آنجا خارج نشده است. ما با نیروهای امنیتی ترکیه که مقابل ساختمان کنسولگری حضور دارند در تماس هستیم. آنها درباره ناپدید یا ربوده شدن وی اطلاعاتی ندارند.»

از سوی دیگر «بیل لو» خبرنگار انگلیسی شبکه الجزیره مدعی شد که «خاشقجی» دریکی‌از زندان‌های شهر جده است. اگر چنین ادعایی صحت داشته باشد، موضوع ربایش این فعال سعودی اثبات می‌شود.

شاید بتوان گفت اشتباه فاحش «خاشقجی» این‌بود که چند روز پیش‌از ناپدید شدنش به کنسولگری رفت و پیش‌از بازگشتش به عربستان بار دیگر به درخواست کارکنان آنجا راهی کنسولگری شد. فاصله زمانی میان دو مراجعه حدود چهار روز بود و زمان کافی را در اختیار سعودی‌ها قرار داد تا بتوانند درباره اینکه وی را بربایند و ردی از‌خود برجای نگذارند تصمیم مناسبی اتخاذ کنند. سعودی‌ها همچنان از انتشار یادداشت جدید «خاشقجی» در روزنامه واشنگتن‌پست و اظهارات گاه و بی‌گاهش در شبکه‌های خارجی همچون سی‌‌ان‌ان، بی‌بی‌سی و فرانس24 ناراحت‌اند و انتقاد وی از «محمد بن‌سلمان» آنها را به خشم آورده است.

اگر فرض را بر این بگیریم که ادعای خبرنگار انگلیسی صحت دارد و ریاض مجوز بازرسی ترکیه از کنسولگری خود را در استانبول داده‌باشد، بیش‌از‌آنکه نیت همکاری مشهود باشد، وجود یک چالش در برابر آنکارا مشخص است. حال این ترکیه است که باید خود را از اتها‌م‌زنی به سعودی‌ها برهاند. این در حالی است که به‌نظر می‌آید عملیات ربایش سعودی‌ها یک‌جانبه نبوده و برخی طرف‌های دیگر نیز در آن نقش داشته‌اند.

در این‌راستا، آنها باید دستگاه اطلاعات بین‌المللی خود را مأمور کنند تا پرونده عملیات آدم‌ربایی را از در کنسولگری‌ آغاز و تا خیابان‌ها، مکان‌های دیپلماتیک و حتی فرودگاه‌های بین‌المللی دنبال کنند بلکه ابهامات چنین عملیاتی زدوده شود.

عملیات ربایش احتمالی چگونه انجام شد؟

بیشترین احتمال این است که «خاشقجی» در همان دقایق اولیه ورود به کنسولگری ربوده شده‌باشد، یعنی وی را بیهوش و به مکان نامعلومی منتقل کرده‌باشند. ولی نکته قابل تأمل دراین‌است که کنسولگری عربستان در پوشش اطلاعاتی ترکیه نبوده و پلیس و دستگاه اطلاعاتی این کشور از خروج وی در دو ساعت اولیه، اظهار بی‌اطلاعی می‌کنند. تنها کسانی که آنجا حضور داشتند، گارد حراست بودند که ممکن است در ربوده‌شدن «خاشقجی» یا انتقالش به نقطه‌ای دیگر با مقام‌های سعودی هم‌دستی کرده‌باشند. 

نکته‌ای که وجود دارد این است که حریم هوایی ترکیه و فرودگاه‌های این کشور زیر شدیدترین  تدابیر حفاظتی و امنیتی قرار دارد و ممکن است عملیات ربایش نه از طریق هوا، بلکه به‌دلیل نزدیکی استانبول به آب‌های منطقه‌ای و بین‌المللی، از راه دریا به نقطه‌ای دیگر منتقل شده باشد. طبعاً با انتقال به آب‌های بین‌المللی، امکان انتقال فرد ربوده‌شده به‌وسیله کشتی و بالگرد وجود دارد و چندان سخت نیست.

احتمال دست‌داشتن کماندوهای آمریکا و رژیم صهیونیستی

در آب‌های بین‌المللی به‌دلیل ممکن نبودن پوشش کامل اطلاعاتی و امنیتی، امکان هرگونه عملیاتی وجود دارد و ممکن است «خاشقچی» با کشتی یا بالگرد به نقطه مدنظر منتقل شده‌باشد. در این حالت احتمالی که وجود دارد این است که کماندوهای سابق عملیات‌های آدم‌ربایی از انگلیس، آمریکا، فرانسه و حتی رژیم‌صهیونیستی مشارکت داشته‌باشند.

این موضوع دور از ذهن نیست، زیرا سعودی‌ها بارها در جنگ یمن از بازوهای اطلاعاتی و عملیاتی خود در این کشورها برای پیش‌بردن اهدافشان در منطقه استفاده کرده‌اند. علاوه‌براین، کماندوهایی که سعودی‌ها آنها را به‌خط کرده‌اند پیش‌تر در برخی کشورهای جهان عملیات ربایش شخصیت‌ها برجسته سیاسی را انجام داده و نمره قبولی کسب کرده بودند.

گزینه ترور

همه اینها در حالی است که شب گذشته رویترز به‌نقل‌از منابع امنیتی ترکیه اعلام کرد که ارزیابی‌های اولیه نشان می‌دهد «جمال خاشقجی» در داخل کنسولگری عربستان ترور شده است. این منابع ترور «خاشقجی» را برنامه‌ریزی‌شده خواندند و گفتند که بعد از ترور، جسدش به خارج از کنسولگری منتقل شده‌است.

طبعاً اگر چنین گزینه‌ای صحت داشته باشد، جنایت بزرگی است و ترکیه برای اینکه خود را از دست‌داشتن در حادثه تبرئه کند، ساکت نخواهد نشست، چه‌اینکه برخی منابع خبری ترکیه اعلام کردند که رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه امروز سخنان مهمی خواهد داشت و به‌نظر می‌آید در ارتباط با این حادثه باشد.

از سوی دیگر کنسولگری عربستان در استانبول بار دیگر اعلام کرد که «خاشقجی» در کنسولگری حضور ندارد و البته در عربستان نیز نیست.

کنسولگری عربستان با ابراز تأسف شاید ظاهری از موضوع ناپدید شدن فعال مخالف عربستان، تأکید کرد به همراه سفارتخانه این کشور در تلاش است تا ردی از «خاشقجی» بیابد. درعین‌حال، روزنامه واشنگتن‌پست در گزارشی نوشت: «اگر موضوع قتل خاشقجی در کنسولگری عربستان صحت داشته باشد، چالش بزرگی برای عربستان است و مخالفان آل سعود ساکت نخواهند نشست.»

اشتباه اطلاعاتی‌ ترکیه در این بود که باوجود اطلاع داشتن از تنش‌های موجود میان فردی همچون «خاشقجی» با پادشاهی عربستان، پلیس خود را مأمور حفاظت از وی در زمان اقامتش در استانبول نکرد و اگر چنین اتفاقی می‌افتاد و این فعال سعودی با داشتن محافظ یا حتی داشتن سیستم ردیابی الکترونیکی همچون «جی‌پی‌اس» به کنسولگری می‌رفت، ممکن نبود آدم‌ربایی در چنین سطحی رخ دهد. باید دید افکار عمومی جهان این حادثه را چگونه ارزیابی می‌کنند؛ همکاری ترکیه با عربستان یا خنجر‌ازپشت آنکارا به فعال مخالف سعودی؟

انتهای پیام/4033/ن

http://ana.ir/i/315937
ترکیه سفیر عربستان را فراخواند

ترکیه سفیر عربستان را فراخواند

پیگیر پرونده ناپدید شدن خاشقجی هستیم

پیگیر پرونده ناپدید شدن خاشقجی هستیم

 منتقد سیاست‌های آل‌ سعود ربوده شد

منتقد سیاست‌های آل‌ سعود ربوده شد

عربستان نویسنده درباری را ممنوع القلم کرد

عربستان نویسنده درباری را ممنوع القلم کرد

15/07/1397 09:28:19 ق.ظ
دیشب پیدا شده . شما تازه احتمال میدید؟؟؟؟؟؟؟؟
تعداد اخبار امروز گروه : 12 خبر