228233
دوشنبه  23  مهر  1397

خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

پنجشنبه , 18 مرداد 1397 ساعت 20:00

معاون رهبر جریان صدر عراق منتشر کرد؛

روایتی از جلسه مقتدی صدر با سران ایران/ دفاع مسلحانه از جمهوری اسلامی ایران واجب شرعی است

معاون اول مقتدی صدر در یادداشتی در صفحه شخصی خود در واکنش به اقدامات خصمانه واشنگتن بر ضد ایران تهدید به مقابله مسلحانه با آمریکا کرد و گفت که دفاع از جمهوری اسلامی ایران براساس دین و مرجعیت‌های دینی، یک واجب شرعی و اخلاقی است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا، سیدجلیل النوری با اشاره به یک جلسه ویژه بین مقتدی صدر با مقامات بلندپایه‌ای از جمهوری اسلامی در 2005 گفت که در این جلسه به مقامات ایرانی گفتیم که اگر استکبار جهانی و در راس آن ثالوث پلید آمریکا – رژیم صهیونیستی – انگلیس بخواهند علیه ایران تعرضی بکنند، در میدان عمل با آنها برخورد می‌کنیم زیرا دفاع از جمهوری اسلامی ایران را براساس دین و مرجعیت‌های دینی‌مان، یک واجب شرعی و اخلاقی می‌دانیم.


معاون اول مقتدی صدر خاطرنشان کرد: این اولین بار است که این راز را بر ملا می‌کند و افزوده است که این موضع صدری‌ها در قبال کشورهای همجوار عراق خصوصا جمهوری اسلامی ایران و سوریه ساری و جاری است.
سیدجلیل النوری تاکید کرده است که این تصمیم هرگز تصمیمی سیاسی یا به خاطر تملق و چاپلوسی نیست بلکه آن را واجب شرعی و اخلاقی خود می‌دانیم و در مقابل آن دست بسته نخواهیم بود.
وی خاطرنشان کرد که این تصمیم همانند تصمیمی است که رهبری جریان صدر در مبارزه با اشغالگران در لحظه ورود آنها به خاک عراق اتخاذ کرد و همچنان اعتبار دارد و در آینده نیز اعتبار خواهد داشت.
وی درخصوص سوریه نوشته است که چندی پیش که دولت آمریکا بنا داشت به بهانه استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه دخالت نظامی و اشغال کند، رهبری جریان صدر به شاخه نظامی خود دستور داد تا تمامی تدابیر لازم را برای مقابله با این تجاوز نظامی در صورتی که اتفاق افتاد، اتخاذ کند.
وی تاکید کرد که شخصا دستور داده است که تسهیلات لازم برای جلوگیری از این تجاوز نظامی در صورت وقوع آن فراهم شود.
معاون اول صدر گفته است که از این موضع شرعی و اخلاقی، ما با اقدامات نیروهای استکبار جهانی و در راس آن آمریکا علیه مردم ایران مخالف هستیم.
وی این شیوه برخورد آمریکا در به زانو در آوردن ملت‌ها و اعمال تحریم علیه آن‌ها را پست و غیرانسانی توصیف کرده و گفته است که آمریکا این روش زشت را علیه ملت‌های دیگر از جمله ملت عراق نیز به کار برده است.
سیدجلیل النوری تاکید کرده است که بر همین اساس باید همه در این برهه مسوولیت‌پذیر باشند و دنباله‌رو شیطان چه با زبان یا مواضع سیاسی و یا حتی نیات باطنی خود نباشند زیرا وضعیت این قدرت‌های شر کاملا مشخص است و هرگز برای بشریت، خیر و خوشی نمی‌خواهند.
وی از آمریکا به «شر مطلق» یاد کرده و گفته است که از شر مطلق جزء شر مطلق چیزی بر نمی‌آید.
پیش از این نیز مقتدی صدر در بیانیه‌ای علیه اقدامات خصمانه آمریکا بر ضد ایران واکنش نشان داده و گفته بود: در برابر محاصره اقتصادی ملت‌ها سکوت نخواهیم کرد.
بسیاری از احزاب و جریان‌ها و رهبران سیاسی به علاوه گروه‌های مقاومت اسلامی در عراق و همچنین وزارت خارجه، فواد معصوم رییس‌جمهور، نوری المالکی معاون رییس‌جمهوری و سید عمار حکیم رهبر جریان حکمت ملی تاکنون در بیانیه‌های جداگانه اقدامات خصمانه آمریکا را علیه جمهوری اسلامی ایران محکوم کرده‌اند.
حیدرالعبادی نخست‌وزیر عراق نیز روز سه شنبه گذشته در موضعی، تحریم‌های امریکا علیه ایران را یک اشتباه راهبردی توصیف کرده بود و در عین حال گفته بود که دولت عراق به خاطر مردم عراق به این تحریم‌ها پایبند است.
این موضع ویژه حیدرالعبادی با موجی از اعتراضات و مخالفت‌های داخلی مواجه شده و بسیاری از گروه‌ها و احزاب و رهبران سیاسی عراق خواستار تجدیدنظر نخست‌وزیر در این موضع‌اش شده‌اند.

انتهای پیام/

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

برادر و همسر برادر جمال خاشقجی به قتل رسیدند

نامزد خاشقجی به یک شرط به آمریکا می‌رود

چرایی قتل جعبه سیاه بن سلمان

دستور البغدادی برای اعدام 320 داعشی

عربستان برای مثله کردن خاشقجی متخصص اعزام کرده بود

حادثه مر‌گ‌بار مهاجران در ترکیه

قتل خاشقجی حاصل حماقت بن سلمان بود/ سکوت غرب در شهادت شیخ نمر و هیاهوی در پرونده خاشقجی

سناریویی که عربستان کلید زد

اعلام نام مظنونان ناپدید شدن خاشقجی

ورود و خروج افراد مشکوک در کنسولگری عربستان + تصاویر

احتمال توافق پنهانی نخست‌وزیر لبنان با جریان‌های سیاسی

بغداد احتمال تقلب در انتخابات اقلیم کردستان را بررسی می‌کند

آزادی کشیش آمریکایی هدیه آنکارا به ترامپ بود

عربستان تمایلی به همکاری اطلاعاتی با ترکیه و آمریکا ندارد

معامله قرن محکوم به شکست است/ با وجود توطئه‌ها، آرمان فلسطین در صدر است

قتل خاشقجی حاصل حماقت بن سلمان بود/ سکوت غرب در شهادت شیخ نمر و هیاهوی در پرونده خاشقجی

دستپاچگی ولیعهد امارات در لغو سفرهای خارجی

چرایی قتل جعبه سیاه بن سلمان

چالش مشروعیت جهانی عربستان سعودی/ بن سلمان دیکتاتوری خون‌ریز یا اصلاح‌گری تکنوکرات؟

سناریویی که عربستان کلید زد

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه