چهارشنبه  01  اسفند  1397
شنبه , 29 اردیبهشت 1397 ساعت 12:07

کارشناس امور سیاسی عراق در گفت‌وگو با آنا مطرح کرد؛

احتمال ائتلاف میان سه جریان دولت قانون، فتح و حکمت

یک کارشناس امور سیاسی عراق گفت: دولت قانون، فتح و حکمت به تنهایی نتوانستند بیشتر کرسی‌های پارلمان را کسب کنند و نیازمند اقناع تعدادی از جریان‌های اهل‌سنت و کُرد هستند.

گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا؛ پس از گذشت یک هفته از برگزاری نخستین انتخابات پارلمانی پساداعش در عراق، کمیسیون عالی مستقل انتخابات این کشور نتیجه نهایی و رسمی آن را اعلام کرد و مشخص شد ائتلاف سائرون به رهبری مقتدا صدر، رهبر جریان صدر توانست 52 کرسی پارلمان را کسب کند و بدین‌وسیله به‌عنوان پیروز انتخابات معرفی شود.

باوجود این، صدری‌ها می‌دانند برای اینکه بتوانند در پارلمان حرف خود را بر کرسی بنشانند کرسی‌های کمی در اختیار دارند و نیازمند آن هستند تا با دیگر جریان‌های شیعی و البته قدرتمند عراقی ائتلافی بزرگ تشکیل دهند. ائتلافی که اگر تشکیل شود، باید نخست‌وزیر آینده عراق را فردی متمایل به جریان‌های تکنوکرات دانست.

از سوی دیگر ائتلاف‌های فتح و نصر به رهبری هادی عامری و حیدر العبادی توانسته‌اند کرسی‌های خوبی به دست آورند و طبعا اگر سناریوی ائتلاف میان این دو جریان و همچنین جریان دولت قانون شکل بگیرد، امکان اینکه جریان سائرون در پروسه مربوط به انتخاب نخست‌وزیر آینده عراق به حاشیه رانده شود وجود دارد.

علاء مصطفی، کارشناس امور سیاسی عراق دراین‌باره به خبرنگار گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا گفت: «هفته گذشته هفته توافق نظرها بود و این هفته را باید هفته ایجاد ائتلاف‌ها نامید. ائتلاف‌های فتح و دولت قانون پیشتر و پس از مشخص شدن نتیجه اولیه انتخابات، بر سر ایجاد یک ائتلاف به توافق دست یافته بودند و موضوع ائتلافشان را به گوش محمد باقر حکیم، رئیس جریان حکمت رساندند و گفتند که این جریان نیز به ائتلاف بزرگ میان جریان‌های شیعی بپیوندد. همچنین منابع نزدیک به نوری مالکی، رئیس ائتلاف دولت قانون خبر دادند که مالکی ارتباطاتش را با سایر جریان‌های سیاسی آغاز کرده است و باید دید نتیجه این رایزنی‌ها و ائتلاف به کجا می‌انجامد.

وی افزود: «در این راستا مالکی چندی پیش میزبان هادی عامری، رئیس ائتلاف فتح و برخی از رهبران احزاب و جریان‌های سیاسی عراق بود و اخباری که می‌رسد نشان‌دهنده توافق میان دست‌کم سه جریان دولت قانون، فتح و حکمت با هدف اعلام تشکیل یک ائتلاف بزرگ‌تر است. آن‌ها قصد دارند تا بدین‌وسیله نخست‌وزیر آینده عراق را انتخاب کنند و جریانی می‌تواند این کار را انجام دهد که 165 کرسی پارلمان را در اختیار داشته باشد.»

استاد علوم سیاسی دانشگاه بغداد گفت: «این سه جریان به تنهایی نتوانسته‌اند بیشتر کرسی‌های پارلمان را کسب کنند و نیازمند اقناع تعدادی از جریان‌های اهل‌سنت و کُرد هستند و البته این، یکی از سناریوهایی است که می‌توان مطرح کرد. البته سناریوهای احتمالی دیگری نیز وجود دارد، ازجمله اینکه ائتلاف میان حکمت، نصر و سائرون شکل بگیرد. البته برخی منابع نیز در جریان فتح اعلام کرده‌اند تحرکاتی از سوی ائتلاف سائرون وجود دارد تا یک ائتلاف بزرگ به‌وجود آید و در این راستا برخی از روسای جریان سائرون به خانه برخی از رهبران شیعه رفته‌اند یا قصد دارند در روزهای آینده بروند.»

این کارشناس امور سیاسی عراق در پاسخ به این سوال که «برخی منابع از نفوذ عربستان در انتخابات پارلمانی عراق صحبت می‌کنند. این اظهارات را تا چه حد واقع‌بینانه می‌دانید؟» تصریح کرد: «تردیدی وجود ندارد که حزب سائرون به رهبری مقتدا صدر از حمایت‌های عربستان برخوردار است و بدین‌وسیله توانست بیشترین کرسی‌های پارلمان را کسب کند. درواقع عربستان به نیابت از آمریکا وارد گود شد تا جریان‌های به رهبری مرجعیت شیعی و رهبرانشان را که مورد حمایت ایران هستند، از گردونه رقابت با دیگر جریان‌ها بازبدارد.»

وی افزود: «دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا خودش وارد گود نشد و از شخصیت و جریان خاصی حمایت نکرد، چرا که هدفش چیز دیگری بود. او می‌خواست تا از این منظر در امور داخلی عراق دخالت کند که مانع از نفوذ ایران در این کشور شود. واشنگتن به‌دنبال مجازات عراقی‌هایی است که به ایران و فعالیت‌هایش در داخل این کشور کمک می‌کنند و در این راستا است که برخی بانک‌های عراقی که آمریکا مدعی است به نیروی قدس و حزب‌الله لبنان کمک کرده‌اند تحریم شده‌اند.»

علاء مصطفی درباره رابطه میان جریان حکمت با ایران گفت: «ائتلاف میان باقر حکیم و ایران راهبردی است و بدین‌وسیله حلقه وصل میان رهبران سنی و شیعه به‌وجود می‌آید. ایران درصدد است تا ائتلاف‌های سیاسی بزرگ در عراق به وجود آورد و این در حالی است که عربستان نیز به نیابت از آمریکا دقیقا چنین هدفی را دنبال می‌کند.»

نشست ورشو صحنه خیانت برخی کشورهای عربی به موضوع فلسطین بود

بیانیه پایانی اجلاس ورشو سند شکست و ناکامی آن است

تصمیمات نشست ورشو در راستای خواسته‌های آمریکا در منطقه خواهد بود

معامله قرن به منزله تنفس مصنوعی به رژیم صهیونیستی است

تکذیب ادعای حضور حزب‌الله در ونزوئلا/ ترامپ منافق بزرگ است

دادگاه لاهه صلاحیت خود را برای رسیدگی به پرونده ایران پذیرفت

بزرگ‌ترین برنده نشست ناکام ورشو ایران بود

امیر داعش در بازداشت ارتش لبنان

رسوایی روبات‌های توئیتر دامن‌ نشست ورشو را گرفت!

هدف اجلاس ورشو معرفی ایران به‌عنوان دشمن منطقه است

هدف اجلاس ورشو معرفی ایران به‌عنوان دشمن منطقه است

بیانیه پایانی اجلاس ورشو سند شکست و ناکامی آن است

معامله قرن به منزله تنفس مصنوعی به رژیم صهیونیستی است

وابستگی پاکستان به پول سعودی‌ها به جنگ جدید در منطقه می‌انجامد

وزیر خارجه سابق سعودی از 1995 با موساد در ارتباط بوده است

شکست سیاست صهیونیست‌ها در یهودی‌سازی فلسطین

انگلیس بیش از هر ملتی به فلسطینی‌ها ظلم کرده است

ارتش آمریکا برای حفظ امنیت تل‌آویو در سوریه بماند

عربستان و امارات مخالفان منطقه‌ای خود را ساکت می‌کنند

رئیس جمهور آینده آمریکا از ایران امتیاز بگیرد و به برجام بازگردد