350555
جمعه  27  مهر  1397

خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

دوشنبه , 24 اردیبهشت 1397 ساعت 11:27

واکنش اردوغان به انتقال سفارت آمریکا به قدس

رئیس‌جمهور ترکیه در واکنش به انتقال سفارت آمریکا به قدس گفت: آمریکا با انتقال سفارت خود به قدس، طرف فلسطینی را که بارها مطالبه خود برای صلح را ثابت کرده‌است،‌ مجازات می‌کند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه و رئیس دوره‌ای نشست سازمان همکاری‌های اسلامی با انتشار بیانیه‌ای در واکنش به انتقال سفارت آمریکا به قدس گفت: آمریکا با این اقدام که سازگار با مفهوم حق، عدالت و حقانیت بشریت نیست، تمامی قطعنامه‌های مربوطه سازمان ملل متحد و حتی به دستاورد‌های خود را نیز نقض کرده، به اعتبار خود در نزد جامعه بین‌الملل آسیب رسانده و نقش میانجیگری خود در حل اختلافات را نیز از دست داده است. آمریکا با انتقال سفارت خود به قدس، طرف فلسطینی را که بارها مطالبه خود برای صلح را ثابت کرده، مجازات می‌کند. برعکس به دولت اسرائیل که از صد‌ها سال خاک مردم فلسطین را اشغال، تعهدات برای راه‌حل دو دولتی را نقض کرده و از دستیابی به صلح جلوگیری می‌کند، پاداش داده است. تاریخ و وجدان بشریت بی‌عدالتی‌ها نسبت به برادران فلسطینی را هرگز نخواهد بخشید. راه‌حل عادل و پایدار برای مسئله فلسطین فقط با به وجود آمدن دولت فلسطین با مرزهای 1967 که پایتخت آن قدس شرقی باشد، امکان‌پذیر است. عده‌ای به رهبری آمریکا در پی آن هستند که قدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت بشناسند، تصمیم آن‌ها اهمیتی ندارد. این موضوع در سازمان ملل به رأی گذاشته شده است. 128 کشور موضع خود را در قبال قدس به صراحت اعلام کردند. قدس شرقی پایتخت فلسطین است.

اردوغان در مورد تحولات سوریه اظهار داشت: بحران سوریه 7 سال بدون توقف ادامه داشته است و باعث مرگ یک‌میلیون نفر شده است. علاوه بر 3.5 میلیون پناه جوی سوری که در ترکیه حضور دارند میلیون‌ها سوری دیگر خانه‌های خود را از دست داده و در کشورهای دیگر آواره شده‌اند. بخشی از آن‌ها در طوفان‌های دریای اژه گرفتار شدند و بدون آنکه به خشکی برسند جان خود را از دست داده‌اند.

رئیس‌جمهور ترکیه در مورد انتخابات زودهنگام 24 ژوئن (سوم تیر) تأکید کرد: انتخابات 24 ژوئن نقطه عطف و سرنوشت‌ساز در تاریخ ترکیه خواهد بود. بر اساس نتایج این انتخابات یا ترکیه به دموکراسی و توسعه خود که از 16 سال پیش آغاز شده است، ادامه می‌دهد و یا تمام دستاوردها و پیشرفت‌هایی که به سختی به دست آورده است را به آسانی از دست خواهد داد.

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

نامزد خاشقجی به یک شرط به آمریکا می‌رود

ورود و خروج افراد مشکوک در کنسولگری عربستان + تصاویر

حادثه مر‌گ‌بار مهاجران در ترکیه

محمد بن سلمان عزل می‌شود

خاشقجی به دستور قطر مخفی شده است

ممنوعیت خروج فرزند خاشقجی از عربستان

تهدید کنید پاسخ سختی خواهیم داد

برای سکوت عادل الجبیر متأسفم

فایل صوتی فریادهای خاشقجی سناریوی قتل وی را ثابت می‌کند

آغاز بازرسی کنسولگری عربستان در استانبول

ترکیه در توافق ادلب باید محک بخورد

احتمال توافق پنهانی نخست‌وزیر لبنان با جریان‌های سیاسی

بغداد احتمال تقلب در انتخابات اقلیم کردستان را بررسی می‌کند

آزادی کشیش آمریکایی هدیه آنکارا به ترامپ بود

عربستان تمایلی به همکاری اطلاعاتی با ترکیه و آمریکا ندارد

چشم امید عراقی‌ها به کابینه عبدالمهدی است

دستپاچگی ولیعهد امارات در لغو سفرهای خارجی

برقراری آرامش نسبی در غزه با میانجی‌گری مصر

بازداشت مهاجران غیرقانونی در ترکیه

هیس، قاتلان نظر ندهند

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه