645031
سه شنبه  01  آبان  1397

خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

سه شنبه , 24 بهمن 1396 ساعت 17:57

کنایه لاوروف به آمریکا درباره دخالت‌هایش در غرب آسیا

وزیر امور خارجه روسیه گفته است، به نظر می‌رسد که آمریکا سعی دارد یک شبه‌کشور در شرق فرات تأسیس کند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا، «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه امروز سه‌شنبه گفت که مسکو سوالات بسیاری درباره اقدامات آمریکا در سوریه دارد.

بنا بر گزارش خبرگزاری «اسپوتنیک»، لاوروف در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با همتای بلژیکی خود تأکید کرد، به نظر می‌رسد که آمریکا در تلاش است تا یک شبه کشور در شرق فرات تأسیس کند.

وی ادامه داد، آمریکا به صورت یکجانبه و خطرناک در سوریه فعالیت می‌کند و همین مسئله نیز تمامیت ارضی سوریه را به خطر انداخته است.

دیپلمات ارشد روسیه تأکید کرد: «ما توجیه‌های مختلفی از شرکای آمریکایی‌مان درباره حضورشان در سوریه می‌شنویم. آنها می‌گویند که این حضور نه تنها تا زمان موفقیت مأموریت نظامی در این کشور خواهد بود بلکه تا تحقق فرایند سیاسی پایدار که به انتقال قدرت قابل قبول همگان و معنادار برای آمریکا که قطعا تغییر رژیم است، نیز ادامه خواهد داشت».

لاوروف افزود: «به طور کلی، ما تردید داریم که آمریکا بخواهد مدت طولانی در آنجا بماند، بهتر است بگوییم برای همیشه می‌خواهد در این کشور بماند».

وزیر خارجه روسیه همچنین به موضوع فرایند صلح سوریه پرداخت و گفت: «کردهای سوریه نیز بخشی از مردم این کشور هستند و صلح در سوریه بدون مشارکت آنها در این فرایند محقق نخواهد شد».

وی ادامه داد: «من حقیقتا امیدوارم که سازمان ملل که مسئول اجرای قطعنامه 2254 است در اقدامات خود، ضرورت توقف هرگونه اقدام بازیگران خارجی که منجر به تضعیف اصول سازش مطرح شده در این قطعنامه می‌شود را به طور کامل مدنظر قرار دهد.»

وزیر خارجه روسیه همچنین گفت: «ما همگی می‌دانیم که ترکیه چطور با برخی یگان‌های شبه‌نظامیان کرد برخورد می‌کند. می‌توان این موضع را به شیوه‌های گوناگون ارزیابی کرد اما این موضع به هرحال یک واقعیت است. به طور کامل نادیده گرفتن آن کوته‌بینی است. که نتایج چنین کوته‌بینی را در عفرین شاهد هستیم.»

ترکیه، حمله به عفرین در حلب در شمال غرب سوریه را از 16 ژانویه آغاز کرد؛ زمانیکه با توپخانه مواضع نیروهای کُرد در ریف حلب شمالی و غربی را هدف گرفت.

روز شنبه 20 ژانویه 2018 (30 دی ماه 96)، ترکیه روستاهای اطراف شهر عفرین در 60 کیلومتری شمال غرب حلب را گلوله باران کرد و همان روز ستاد مشترک ارتش ترکیه ساعت 17، رسما از آغاز عملیات به نام «شاخه زیتون» خبر داد و گفت که هدف این عملیات، برقراری امنیت در مرز و منطقه و نابود کردن تروریست‌های پ.ک.ک است.

دمشق نیز پیشتر با انتشار بیانیه‌ای هرگونه اقدام نظامی ترکیه و نقض حریم سوریه را محکوم کرده و به آنکارا هشدار داده بود.

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

حیثیت بن‌سلمان بر باد رفت/ ترکیه بسیاری از اطلاعات قتل خاشقجی را رو نکرده است

عربستان به قتل خاشقجی اعتراف کرد

محمد بن سلمان عزل می‌شود

پای پادشاه عربستان به معمای خاشقجی باز شد

ولیعهد جلاد در دام روباه دلال

اعتراف عربستان به اشتباه بزرگ

سفر محرمانه وزیر امور خارجه عربستان به قطر

کشف مدارک جدید از قتل خاشقجی در کنسولگری عربستان

نقشه داعش علیه ایران در نطفه خفه شد

حمایت شرم‌آور ارتجاع منطقه از جنایت قبیله سعودی

«قتل خاشقجی» برکناری بن‌سلمان را تقویت کرد

حیثیت بن‌سلمان بر باد رفت/ ترکیه بسیاری از اطلاعات قتل خاشقجی را رو نکرده است

چشم امید عراقی‌ها به کابینه عبدالمهدی است

ترکیه در توافق ادلب باید محک بخورد

ولیعهد جلاد در دام روباه دلال

حمایت شرم‌آور ارتجاع منطقه از جنایت قبیله سعودی

برقراری آرامش نسبی در غزه با میانجی‌گری مصر

پای پادشاه عربستان به معمای خاشقجی باز شد

عربستان به قتل خاشقجی اعتراف کرد

جهان اقدام عربستان در قتل خاشقجی را محکوم کرد

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه