845805
سه شنبه  01  آبان  1397

خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

جمعه , 20 بهمن 1396 ساعت 14:10

جزئیات کنفرانس سوچی از زبان صفوان قدسی

صفوان قدسی رئیس کنفرانس سوچی، به تشریح جزئیات این کنفرانس پرداخت.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا از العالم، صفوان قدسی در پاسخ به سوالی درباره علت برگزاری کنفرانس سوچی و ماهیت اهداف آن گفت: «این کنفرانس در شرایط سیاسی خیلی خاص و پس از کنفرانس ژنو برگزار شد؛ کنفرانسی که هشت دوره از آن برگزار شده است و در واقع بیشتر، نشست بوده است تا کنفرانس. پس از آن نیز، کنفرانس آستانه برگزار می شود.»

قدسی در ادامه تصریح کرد: «به عبارتی کنفرانس سوچی بین دو کنفرانس ژنو و آستانه برگزار شد و بر همین اساس، کنفرانسی خاص و متفاوت است چرا که طیف گسترده ای از گروه های سوری و بخش های مختلف جامعه سوریه در آن شرکت کردند.»

وی گفت: «حدود 1400 نفر در این کنفرانس شرکت کردند؛ این کنفرانس گامی در مسیر صحیح است اما با این وجود تلاش های بسیاری برای جلوگیری از برگزاری آن صورت گرفت.»

قدسی درباره دستاورد کنفرانس سوچی و اینکه آیا این کنفرانس توانسته روزنه ای در جهت حل سیاسی مسأله سوریه ایجاد کند، گفت: «دیدگاه جدیدی برای حل سیاسی مسأله سوریه ایجاد شده است به عبارت دیگر برای اولین بار تمام گروه ها و طیف های مختلف سوری در داخل و خارج با یکدیگر رو در رو گفتگو کردند؛ در حالی که گروه های سوری در ژنو و آستانه هم پیش از این گفتگو کرده بودند اما نه رو در رو و بدون واسطه.»

رئیس کنفرانس سوچی درباره تأثیر عدم حضور برخی مخالفان خارج نشین در این کنفرانس و اعتراض برخی به پرچم سوریه و نماد کنفرانس گفت که این اقدام قبل از آغاز کنفرانس، برنامه ریزی شده بود. در واقع تلاش های بسیاری نه تنها برای ایجاد اختلال بلکه برای جلوگیری از برگزاری کنفرانس صورت گرفت.

وی در همین راستا به شلیک دو فروند موشک به سمت هواپیمای حامل اولین هیئت سوری که در حال بازگشت از سوچی به دمشق بودند اشاره و خاطرنشان کرد که این موشک ها اگرچه به هدف اصابت نکردند اما هدف اصلی آنها جایگاه محوری و سمبولیک سوچی بود و در واقع یک هدف سیاسی را دنبال می کرد.

وی در پاسخ به سوالی درباره هراس برخی مخالفان خارج نشین و برخی کشورها از اینکه کنفرانس سوچی جایگزین کنفرانس ژنو شود و بتواند راه حل سیاسی برای بحران سوریه ارائه دهد گفت: «پیش از این نیز طرف‌های مختلفی از جمله طرف روسی تصریح کرده اند که این کنفرانس در امتداد سایر فعالیت‌ها و نشست‌ها و کنفرانس‌ها است؛ به عبارت دیگر کنفرانس سوچی با اینکه با سایر کنفرانس‌های برگزار شده در این ارتباط فرق می‌کند، اما جدای از فرایند سیاسی در سوریه نیست.»

وی درباره موضوع انحصار این کنفرانس در قالب یک کمیته بررسی قانون اساسی و تلاش های دی میستورا برای قرار دادن این کمیته به عنوان زیر مجموعه سازمان ملل به منظور انتخاب برخی شخصیت‌های غیر سوری تصریح کرد که تلاش‌هایی برای تخلیه این کنفرانس از مضمون و ماهیت اصلی اش صورت گرفته است. قدسی در این رابطه توضیح داد: «به عبارت دیگر دی میستورا قصد دست‌اندازی بر این کنفرانس را داشت و سعی می‌کرد آن را ضمیمه کنفرانس ژنو و در امتداد اهداف این کنفرانس قرار دهد. در حالی که وی در این مورد بی‌طرف نبوده است و طرف‌های مهمی در این مورد اعمال نفوذ کرده‌اند. مواضع وی نیز در بسیاری موارد مبهم و سوال برانگیز بوده است.»

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

حیثیت بن‌سلمان بر باد رفت/ ترکیه بسیاری از اطلاعات قتل خاشقجی را رو نکرده است

ولیعهد جلاد در دام روباه دلال

محمد بن سلمان عزل می‌شود

پای پادشاه عربستان به معمای خاشقجی باز شد

عربستان به قتل خاشقجی اعتراف کرد

اعتراف عربستان به اشتباه بزرگ

نقشه داعش علیه ایران در نطفه خفه شد

سناریوی سعودی‌ها برای فریب ترکیه

مغز متفکر قتل خاشقجی شناسایی شد

مجازات متهمان قتل خاشقجی در گرو اراده عربستان

«قتل خاشقجی» برکناری بن‌سلمان را تقویت کرد

حیثیت بن‌سلمان بر باد رفت/ ترکیه بسیاری از اطلاعات قتل خاشقجی را رو نکرده است

چشم امید عراقی‌ها به کابینه عبدالمهدی است

ترکیه در توافق ادلب باید محک بخورد

ولیعهد جلاد در دام روباه دلال

حمایت شرم‌آور ارتجاع منطقه از جنایت قبیله سعودی

برقراری آرامش نسبی در غزه با میانجی‌گری مصر

پای پادشاه عربستان به معمای خاشقجی باز شد

عربستان به قتل خاشقجی اعتراف کرد

جهان اقدام عربستان در قتل خاشقجی را محکوم کرد

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه