شنبه  04  خرداد  1398
شنبه , 26 تیر 1395 ساعت 02:05

اخبار لحظه به لحظه/ کودتای شکست خورده در ترکیه

رسانه‌های خبری در واپسین ساعت شامگاه دیروز از وقوع یک کودتا در ترکیه خبر دادند، این کودتا در ساعات نخست امروز با شکست روبه به رو شد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا، بخشی از نظامیان ارتش ترکیه با حضور در خیابان‌ها و مسدود کردن بخش‌های اصلی شهرهای ترکیه، کنترل اوضاع را به دست گرفتند.

اخبار لحظه به لحظه تحولات ترکیه را می‌توانید در زیر مشاهده کنید:

16:42: خبرگزاری رویترز خبر داده که در جریان خشونت های شب گذشته این کشور بیش از 160 تن جان باخته اند.

16:16: شبکه اسکای‌نیوز عربی خبرداد: امیر کویت در پیامی، موفقیت قانون و پیروزی دموکراسی در ترکیه را به رئیس‌جمهوری ترکیه تبریک گفت.

16:00: مشاور نخست‌وزیر ترکیه گفت: غرب خیلی دیر کودتای ترکیه را محکوم کرد.

15:48: اطلاعیه سفارت ترکیه در تهران: اتحاد مردم ترکیه کودتا را خنثی کرد

15:42: منابع حکومتی یونان اعلام کردند که به زودی درخواست پناهندگی نظامیان ترک را بررسی می کنند.

15:40: شرکت هواپیمایی بریتیش ایرویز تمامی پروازهای خود به ترکیه را لغو کرد

15:20: شبکه خبری المیادین اعلام کرد که عناصر وابسته به کودتا در ترکیه، کنترل یک فروند ناو ترکیه ای را در پایگاه دریایی جلجک ترکیه در شمال غربی ترکیه به دست گرفته اند.

15:12: بینالی ییلدریم، نخست وزیر ترکیه اعلام کرد که تاکنون 2839 نفر به دلیل مشارکت در کودتا بازداشت شده اند.

15:11: وزارت امور خارجه ترکیه، از دولت یونان خواست کودتاچیان فراری به این کشور را به ترکیه مسترد کند.

15:00: منابع یونانی خبر داده اند که شماری از کودتاچیان ترکیه که به این کشور گریخته بودند، بازداشت شده اند.

14:28: دبیر عالی شورای امنیت ملی کشورمان اعلام کرد که دولت جمهوری اسلامی ایران از دولت قانونی مستقر در ترکیه حمایت کامل می کند.

14:25: شماری از کودتاچیان ترکیه به کشور یونان فرار کرده اند. یک بالگرد حاوی 8 تن از نظامیان ترکیه که در کودتای این کشور دست داشته اند، دقایقی پیش در یونان به زمین نشست.

13:56: طبق قوانین کیفری ترکیه، عوامل کودتا باید منتظر مجازات هایی همچون حبس ابد و حبس های 6 تا 10 سال یا 15 تا 20 سال باشند.

13:08: بازداشت عوامل و مشارکت کنندگان در کودتا همچنان ادامه دارد.

12:40: بینالی ییلدریم، نخست وزیر ترکیه از مردم خواست که همچنان در خیابان باقی بمانند.

12:21: رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه از مردم این کشور خواست که از همچنان در خیابان‌ها باقی بمانند چرا که ممکن است، حادثه شب گذشته مجددا تکرار شود.

11:48: 60 نفر در خشونت های شب گذشته در ترکیه کشته شده اند.

11:20: رئیس دفتر رئیس جمهوری ترکیه از دست کودتاگران نجات یافت.

11:12: جلسه پارلمان ترکیه پس از پایان کودتای شب گذشته تشکیل شد.

11:10: العربیه به نقل از وزارت دادگستری ترکیه گزارش داده است 1563 نظامی ارتش ترکیه رسیده است. همچنین رسانه‌های ترکیه گزارش کرده‌اند که دولت این کشور 26 شهردار را به اتهام دست داشتن در کودتا برکنار کرده است.

11:05: نخست وزیر ترکیه خواستار برگزاری جلسه اضطراری در پارلمان این کشور شد.

11:01: 5 ژنرال و 29 افسر عالی رتبه ترکیه در پی کودتا در این کشور بازداشت شدند و وزیر دادگستری ترکیه اعلام کرد که 336 نفر به دنبال این کودتا بازداشت شدند.

11:00 : فرمانده ستاد مشترک ارتش ترکیه از دست کودتاگران آزاد و به منطقه امنیت منتقل شد.

10:58 : افکان آلا، وزیر کشور ترکیه اعلام کرد که تلاش برای کودتا در این کشور سرکوب شده است.

8:00 :خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام ترکیه ای گزارش داد: 42 نفر در جریان کودتای نظامی جمعه شب در آنکارا پایتخت ترکیه کشته شدند. به گزارش خبرگزاری آناتولی 17تن از این کشته ها نیروهای پلیس بودند.

06:04: هزاران نفر از هواداران اردوغان همچنان در اطراف فرودگاه آتاتورک مشغول شعار دادن به سود او و علیه عوامل کودتا هستند.

05:54: فعالیت بسیاری از شبکه های تلویزیونی خصوصی در ترکیه قطع شده است.

05:50: شماری از سربازان ارتش ترکیه، ساختمان ماهواره ترک ست را به محاصره درآوردند.

05:50: ناظران عینی از حرکت مردم به سوی دو پل شهر استانبول برای بازپس گیری کنترل این پل ها از دست نظامیان دخیل در کودتا خبر می دهند.

05:48: شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن نسبت به بحران عمیق سیاسی در ترکیه اظهار نگرانی کرد.

05:46: رجب طیب اردوغان از مردم خواست تا شکست کامل کودتا خیابان ها را ترک نکنند.

05:45: هیلاری کلینتون، نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، خواستار حمایت از دولت قانونی و مردمی ترکیه (دولت اردوغان) شد.

05:42: انفجاری سنگین فرودگاه آتاتورک شهر استانبول را لرزاند. دقایقی پیش، رجب طیب اردوغان از این فرودگاه خارج شده بود. هنوز از شمار قربانیان احتمالی این انفجار، خبری مخابره نشده است.

05:38: اخبار تایید نشده حکایت از آن دارد که رهبری عملیاتی کودتا با دادستان نظامی ترکیه و 46 افسر ارشد ارتش این کشور است.

05:37: رجب طیب اردوغان در میان هوادارانش که در اطراف فرودگاه آتاتورک حضور دارند، گفت: «هیچ قدرتی بالاتر از مردم وجود دارد و عاملان این ناآرامی پاسخ ضروری خواهند دید.»

05:34: رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه دقایقی پیش از فرودگاه آتاتورک خارج شد. هواداران وی، این فرودگاه را به محاصره درآورده اند.

05:33: دست کم دو غیرنظامی در شهر استانبول در اثر تیراندازی نیروهای کودتاچی کشته شده اند. همچنین ده ها مجروح دیگر نیز در خیابان های این شهر دیده می شوند.

05:32: نظامیان ارتش ترکیه به ساختمان روزنامه حریت، یکی از مهمترین روزنامه های این کشور حمله کرده و در حال خارج کردن روزنامه نگاران آن هستند.

05:30: انفجاری سنگین، ساختمان مجلس ترکیه در شهر آنکارا را به لزره درآورد.

05:29: 104 نظامی مشارکت کننده در کودتا در شهر استانبول بازداشت شدند.

05:21: صدای شلیک گلوله در خیابان های استانبول همچنان شنیده می شود. شاهدان عینی گفته اند که گروهی از غیرنظامیان هوادار اردوغان با سربازان حاضر در طرح کودتا درگیر شده اند.

05:16: پخش برنامه های شبکه سی ان ان ترک به دلیل حمله سربازان ارتش متوقف شد. کارمندان این شبکه مجبور شده اند تا استودیوهای این شبکه را تخلیه کنند.

05:12: نظامیان ارتش ترکیه که هنوز مشخص نیست از عوامل کودتا هستند یا هوادار اردوغان به ساختمان شبکه سی ان ان ترک حمله کردند.

05:08: نمایندگان مجلس ترکیه در ساختمان مجلس پناه گرفته اند. صدای شلیک تیراندازی همچنان در اطراف ساختمان مجلس شنیده می شود.

05:06: خبرگزاری تاس (خبرگزاری رسمی روسیه) اعلام کرده است که بینالی ییلدریم، نخست وزیر ترکیه دستور داده تا حریم هوایی ترکیه مسدود شود.

05:01: اخبار تایید نشده از کاهش قابل توجه شمار سربازان ارتش در خیابان های استانبول و ترکیه حکایت دارد.

04:58: هواپیمای حامل رجب طیب اردوغان، لحظاتی پیش در فرودگاه آتاتورک شهر استانبول به زمین نشست.

04:55: منابع نزدیک به ریاست جمهوری ترکیه اعلام کردند که فرمانده ارتش این کشور نقشی در انجام کودتا نداشته و او وفادار به رئیس جمهوری قانونی ترکیه است.

04:51: دفتر ریاست جمهوری ترکیه در پیامی توئیتری نوشت که اکثر نظامیان حاضر در کودتا بازداشت شده اند.

04:46: تلویزیون دولتی ترکیه که ساعاتی پیش به کنترل کودتاچیان درآمده بود، در حال پخش تصاویری از بازداشت نظامیان دخیل در کودتا توسط پلیس ترکیه است.

04:42: بینالی ییلدریم، نخست وزیر ترکیه مدعی شد که کودتا شکست خورده است.

04:38: منابع نزدیک به فتح الله گولن، رهبر مذهبی مخالف اردوغان که در آمریکا به سر می برد، مدعی شدند که وی هیچ نقشی در وقوع کودتا علیه اردوغان ندارد.

04:36: بینالی ییلدریم، نخست وزیر ترکیه، صراحتا فتح الله گولن رهبر مذهبی مخالف اردوغان که در آمریکا به سر می برد، رهبر کودتا اعلام کرد.

04:35: شبکه تی آر تی ترکیه، پخش برنامه های خود را از سر گرفت. این شبکه، ساعتی پیش، تعطیل شده بود.

04:32: دبیر کل ناتو در پیامی اعلام کرد که بحران سیاسی در ترکیه را با مولود چاوش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه مورد بررسی قرار داده است. ینس استولتنبرگ افزود که ناتو از دولت اردوغان حمایت کامل می کند.

04:30: بینالی ییلدریم، نخست وزیر ترکیه مدعی است که قدرت همچنان در کنترل دولت اوست و کودتاچیان به زودی شکست خواهند خورد.

04:26: وزارت امور خارجه بریتانیا اعلام کرد که به شدت نگران وقایعی است که در ترکیه رخ داده است.

04:20: جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در تماس تلفنی با چاوش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه اعلام کرد که واشنگتن از دولت منتخب مردم حمایت کامل می کند.

04:16: صدای چندین انفجار در نزدیکی پارلمان ترکیه شنیده شده است.

04:05: کنترل خبرگزاری آناتولی (خبرگزاری رسمی ترکیه) همچنان در اختیار نیروهای هوادار رجب طیب اردوغان است. با وجود این که این خبرگزاری دو ساعتی است هیچ خبری روی خروجی خود نبرده است اما آخرین خبر آن مربوط به دعوت اردوغان از مردم برای مقابله با کودتاست.

04:02: دولت قطر وقوع کودتا در ترکیه را محکوم کرد.

03:56: 17 نیروی پلیس هوادار اردوغان در حمله به پایگاه شان جان باختند.

03:55: یک جت جنگنده اف 16 متعلق به ارتش ترکیه و هوادار رجب طیب اردوغان، یک بالگرد متعلق به کودتاچیان در آسمان آنکارا سرنگون کرد.

03:51: سخنگوی دولت آلمان به طور تلویحی از رجب طیب اردوغان حمایت کرد. وی در پیام توئیتری خود خواستار حفظ نظم دموکراتیک در کشور ترکیه شد.

03:50: دسترسی به شبکه های مجازی در ترکیه محدود شده است. کاربران از اختلال در اینترنت و کندی سرعت آن خبر می دهند.

03:45: اخبار تایید نشده از عقب نشینی نیروهای ارتش به سوی پادگان ها حکایت دارد.

03:41: باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در گفت و گو با وزیر امور خارجه این کشور، اوضاع ترکیه را مورد بررسی قرار دادند. آن ها همچنین خواستار احترام به نهادهای قانونی موجود در این کشور و جلوگیری از وقوع هر گونه خشونت هستند.

03:29: فرمانده نیروهای ویژه ارتش ترکیه اعلام کرد که نیروهای دخیل در کودتا شکست خواهند خورد.

03:27: بینالی ییلدریم، نخست وزیر ترکیه، از هواردانش خواست تا به خیابان ها بیایند.

03:24: عبدالله گل، رئیس جمهوری سابق ترکیه در گفت و گو با شبکه آمریکایی سی‌ا‌ن‌ان ترکی خطاب به نیروهای ارتش گفت که خیابان را ترک کنند و بگذارند آرامش به ترکیه بازگردد

03:22: سفارت ایران در ترکیه با صدور بیانیه ای از هموطنان ایرانی در ترکیه خواست که محل اقامت خود را ترک نکنند.

03:16: صدای تبادل آتش میان هواداران رجب طیب اردوغان و نظامیان ارتش ترکیه در خیابان های استانبول به گوش می رسد.

03:15: فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا خواستار احترام به نهادهای قانونی در ترکیه شد.

03:10: دو حزب مخالف اردوغان با صدور بیانیه ای با وقوع کودتا در ترکیه مخالفت کردند. جزب جمهوری خواه خلق و حزب ملی گرایان ترکیه اعلام کردند که وقوع کودتا برخلاف خواسته مردم ترکیه است.

03:09: بالگردهای ارتش ترکیه مقر سازمان امنیت ترکیه را بمباران کردند.

03:07: علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان گفت: «کلیه مرزهای زمینی و هوایی مشترک تحت نظارت و کنترل کامل قرار دارد و اشراف جامع در این بخش حاکم است.»

02:53: کنترل خبرگزاری آناتولی، خبرگزاری رسمی ترکیه، همچنان در اختیار روزنامه نگاران هوادار رجب طیب اردوغان است. این خبرگزاری، آخرین گفته اردوغان مبنی بر حضور مردم در خیابان ها را لحظاتی پیش روی خروجی خود برد.

02:52: گروهی از مردم معترض به کودتا، در خیابان های استانبول تجمع کرده و علیه کودتاچیان شعار می دهند.

02:51: وزارت امور خارجه ترکیه در کاربری توئیتر خود نوشت که صدای شلیک گلوله را تایید می کند. همچنین این وزارتخانه تایید کرده است که دو پل استانبول مسدود شده است.

02:42: پارلمان ترکیه به محاصره تانک های ارتش درآمد.

02:35: تصاویر منتشر شده از ترکیه، خبر از حضور سنگین ارتش ترکیه در خیابان ها می دهد.

02:34: صدای انفجار در شهر آنکارا شنیده می شود. همچنین بالگردها شروع به تیراندازی کرده اند.

02:29: دونالد ترامپ، نامزد انتخابات ریاست جمهوری از حزب جمهوری خواه اعلام کرد که ترک ها در حال پس گرفتن کشورشان هستند.

02:24: دولت آمریکا تایید کرد که کودتا در ترکیه در حال انجام است اما گفت که مشخص نیست چه کسی برنده بحران سیاسی در ترکیه است.

02:21: محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در پیامی توئیتری از وقوع کودتا در کشور ترکیه به شدت اظهار نگرانی کرد.

02:14: ارتش ترکیه در بیانیه ای اعلام کرد که قدرت را به صورت کامل در اختیار دارد و از مردم خواست تا از حضور در خیابان های خودداری کنند.

02:03: شبکه تی آرتی ترکیه اعلام کرد که قوانین نظامی در این کشور برقرار است.

02:01: رجب طیب اردوغان در یک تماس تلفنی با شبکه بلومبرگ اعلام کرد که همچنان رئیس جمهوری ترکیه است.

01:24: ارتش ترکیه با اعزام نیروهایشان به خیابان های شهرهای این کشور ، اقدام به کودتا علیه دولت ترکیه کرده اند.

00:41: نیروهای ارتش در ترکیه در بسیاری از خیابان های استانبول و ترکیه مشاهده می شوند.

http://ana.ir/i/101878
تعداد اخبار امروز گروه : 1 خبر