چهارشنبه  01  خرداد  1398
جمعه , 16 آذر 1397 ساعت 10:49

سناتور آمریکایی:

سفیر عربستان اخراج شود

سناتور حزب جمهوری‌خواه خواستار اخراج سفیر عربستان سعودی از واشنگتن شد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا از نیویورک پست، سناتور «باب کورکر» با انتقاد از خالد بن‌سلمان خواستار آن شد که دولت هرچه سریع‌تر وی را اخراج کند.

کورکر با انتقاد از فعالیت‌های خالد که در حال حاضر در عربستان سعودی به سر می‌برد، وی را بی‌اعتبار خطاب کرد.

رئیس شورای روابط خارجی سنای آمریکا همچنین وفاداری ترامپ و دولتش به عربستان سعودی و همچنین ولیعهد این کشور را اقدامی «غیر آمریکایی» دانست و افزود که سناتورهای آمریکایی از هر دو حزب خود را آماده می‌کنند تا پیش‌نویس تحریم‌های سعودی‌ها، شخص محمد بن‌سلمان و همچنین پایان دادن به حمایت آمریکا از ائتلاف عربی در جنگ یمن را تصویب کنند.

کورکر که پیش‌تر و بعد از جلسه مشترک برخی سناتورها با جینا هاسپل رئیس سیا گفته بود که دیگر کسی در سنا شکی ندارد که محمد بن‌سلمان در قتل خاشقجی نقش داشته اظهار کرد: سناتورها امیدوارند که بتوانند پاسخ محکمی به عربستان سعودی بدهند. ما تلاش می‌کنیم تا فروش سلاح به سعودی‌ها را تعلیق کرده و ولیعهد را مجازات کنیم.

وی گفت: اقدامات زیادی وجود دارد که توسط سناتورها انجام خواهد گرفت تا مطمئن شویم خاطیان مجازات خواهند شد. اگر ولیعهد عربستان سعودی در مقابل یک هیأت منصفه قرار بگیرد تنها 30 دقیقه زمان کافی است که وی را به خاطر قتل محکوم کنند.

سناتور جمهوری‌خواه ایالت تنسی تصریح کرد: گزارشی که رئیس سیا به سناتورها ارائه کرد دقیق‌ترین گزارش بوده که در 12 سال پیش دیده‌ام.

روز گذشته نیز بلومبرگ گزارش کرد که سناتور «لیندسی گراهام» در تلاش است تا با اعمال فشار علیه عربستان سعودی، ولیعهد این کشور را عزل کند. بلومبرگ همچنین متذکر شده بود که این سناتور جمهوری‌خواه در تلاش خواهد بود سلطنت دیکتاتوری سعودی را دستخوش تغییر و تحول کند. (بیشتر بخوانید)

خالد بن‌سلمان که برادر جوان‌تر ولیعهد عربستان سعودی محسوب می‌شود، بعد از افشای قتل خاشقجی واشنگتن را ترک و به ریاض بازگشته است.

در برخی از گزارش‌هایی که پیش‌تر گاردین، رویترز و نیویورک‌تایمز منتشر کرده‌اند از نقش خالد در ترغیب جمال خاشقجی برای مراجعه به کنسولگری عربستان سعودی در استانبول پرده برداشته‌اند.

بر اساس گزارشی که هفته گذشته رویترز منتشر کرد، سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) فایل صوتی گفتگوهای خالد و محمد بن‌سلمان را در اختیار دارد که در آن ولیعهد عربستان سعودی از برادرش خواسته است تا خاشقجی را برای انجام کارهایش به استانبول ارجاع دهد.

هرچند سفارت عربستان سعودی در واشنگتن این موضوع را تکذیب کرده ولی این موضوع نیز نتوانسته فشارها بر روی پسران ملک سلمان را کم کند.

این موضوع در حالی اعلام می‌شود که فشارها علیه دونالد ترامپ و ارتباط وی با عربستان سعودی در این روزها بسیار شدت گرفته است. روز گذشته نیز نشریه واشنگتن‌پست در مطلبی از ارتباط یک‌نهاد لابی‌گر سعودی با کمپین انتخاباتی ترامپ در دوران رقابت‌های انتخاباتی ریاست جمهوری 2016 آمریکا و تأمین مالی این کمپین گزارش داده بود. (بیشتر بخوانید)

انتهای پیام/4093/

http://ana.ir/i/342078
عربستان پاسخ سنای آمریکا را داد

عربستان پاسخ سنای آمریکا را داد

متن کامل فایل صوتی گفتگوی خاشقجی با جوخه مرگ منتشر شد+فیلم

متن کامل فایل صوتی گفتگوی خاشقجی با جوخه مرگ منتشر شد+فیلم

تلاش سناتور آمریکایی برای تغییر رژیم در عربستان

تلاش سناتور آمریکایی برای تغییر رژیم در عربستان

بدون شک ولیعهد عربستان از قتل خاشقجی آگاه بوده است

بدون شک ولیعهد عربستان از قتل خاشقجی آگاه بوده است

همکاری صهیونیست‌ها با عربستان در قتل خاشقجی

همکاری صهیونیست‌ها با عربستان در قتل خاشقجی

تروییکای اروپایی و پترودلارهای سعودی

تروییکای اروپایی و پترودلارهای سعودی

تعداد اخبار امروز گروه : 3 خبر