يكشنبه  05  خرداد  1398
پنجشنبه , 15 آذر 1397 ساعت 17:00

سعید سبحانی*

اعلام آماده‌باش بایدن به هیلاری

سخنان معاون رئیس‌جمهور اسبق آمریکا نشان‌دهنده عزم جدی وی برای ورود به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و هشداری به دیگر رقبای حزبی دموکرات خود است.

گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا، اگرچه حدود دو سال تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 آمریکا زمان باقی مانده است اما گمانه‌زنی‌ها بر سر این انتخابات جنجالی و حساس همچنان ادامه دارد. در این میان، برخی شخصیت‌ها و مقام‌های سیاسی در حزب دموکرات که حزب رقیب دونالد ترامپ محسوب می‌شود، به‌صورت غیرمستقیم از اعلام آمادگی خود برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری جنجالی در دو سال آینده خبر داده‌اند.

از افرادی چون هیلاری کلینتون، برنی سندرز، الیزابت وارن و جو بایدن به‌عنوان نامزدهای احتمالی حزب دموکرات برای شکست دادن ترامپ نام‌برده می‌شود.

 در این میان، اظهارات اخیر جو بایدن معاون باراک اوباما رئیس‌جمهور سابق آمریکا، شوک سختی را به رقبای احتمالی وی در حزب دموکرات وارد کرده است.

جو بایدن که اخیراً برای تبلیغ کتاب خود به مونتانا رفته بود اظهار کرد: من در این خصوص با شما روراست هستم، معتقدم که من شایسته‌ترین فرد در آمریکا برای تصدی پست ریاست جمهوری هستم. مسائلی که امروز در آمریکا با آن‌ها مواجه هستیم جزو دغدغه‌های من است که روی آن‌ها کار کرده‌ام. هیچ‌کس نباید برای حضور در این پست نامزد شود، مگر اینکه به صلاحیت خود ایمان داشته باشد. من در حوزه‌هایی مانند سیاست خارجی آمریکا و همچنین مسائلی که مربوط به طبقه متوسط جامعه ماست تجربه زیادی دارم. حتی منتقدان من نیز نسبت به این مسئله اذعان دارند.

بسیاری از تحلیلگران معتقدند که سناتور سابق ایالت دلاویر و معاون رئیس‌جمهور سابق آمریکا، با بیان این سخنان قصد دارد رسماً حضور خود در رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 را اعلام کند. بدون شک در این میان، افرادی مانند باراک اوباما و حتی جان کری وزیر امور خارجه سابق آمریکا نیز از بایدن در رقابت‌های درون‌حزبی حمایت خواهند کرد. بااین‌حال بایدن به‌خوبی می‌داند که رقیب سختی با چهره‌های شناخته‌شده حزب دموکرات در انتخابات درون‌حزبی خواهد داشت.

نکته مهم‌تر اینکه سخنان بایدن، هشدار و آماده‌باشی جدی به هیلاری کلینتون رقیب احتمالی وی محسوب می‌شود. هیلاری کلینتون در آستانه برگزاری انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره آمریکا، از تمایل خود مبنی بر حضور در کاخ سفید خبر داده بود. پس‌ازآن نیز برخی مشاوران هیلاری کلینتون از تمایل وی در خصوص شرکت در رقابت‌های انتخابات درون‌حزبی دموکرات‌ها خبر دادند.

واقعیت امر این است که در سال 2016 میلادی نیز بسیاری از طرفداران حزب دموکرات خواستار حضور بایدن در رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری بودند اما وی به سبب مرگ فرزندش و برخی ملاحظات سیاسی از مشارکت در این آوردگاه سیاسی اجتناب کرد.

درنهایت، هیلاری کلینتون در غیاب بایدن و البته به کمک لابی‌های پشت پرده خود در حزب دموکرات، ازجمله سوپر دلیگیتها (نخبگان حزب دموکرات) توانست بر برنی سندرز رقیب سرسخت خود غلبه پیدا کرده و راهی دور نهایی انتخابات شود، جایی که وی در مقابل دونالد ترامپ مغلوب شد.

هم‌اکنون بایدن هشدار غیرمستقیمی را به هیلاری کلینتون مخابره کرده است. یک رمزگشایی ساده از اظهارات بایدن نشان می‌دهد که حتی اگر او خود نیز در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نامزد نشود، از هیلاری کلینتون در انتخابات درون‌حزبی حمایت نخواهد کرد. موضوعی که می‌تواند برای کلینتون گران تمام‌شده و حتی بر تصمیم وی جهت شرکت در انتخابات مقدماتی و درون‌حزبی دموکرات‌ها تأثیر بگذارد.

نکته دیگر اینکه جو بایدن خود را فردی باتجربه در حوزه سیاست خارجی آمریکا دانسته است. فارغ از صحت یا سقم ادعایی که بایدن در این خصوص مطرح کرده است، وی بر روی پاشنه آشیل دولت ترامپ دست گذاشته است.

مطابق نظرسنجی‌های صورت گرفته در آمریکا، حتی برخی کسانی که از رویکرد اقتصادی ترامپ رضایت دارند، از رفتارهای وی در حوزه سیاست خارجی و تنش‌زای وی در نظام بین‌الملل خرسند نیستند. در چنین شرایطی بایدن سعی دارد با شعار مواجهه با سیاست خارجی ترامپ، بسیاری از آرای سفید و خاکستری را به سود خود یا حزب دموکرات به گردش درآورد.

درهرحال، بایدن با اظهارات اخیر خود که کاملاً محاسبه‌شده و هدفمند بوده است، سعی دارد توجه هواداران حزب دموکرات را نسبت به‌احتمال نامزدی خود در انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 جلب کند. برخی نظرسنجی‌هایی که نشان از برتری بایدن بر دیگر نامزدهای دموکرات دارد، عزم وی را در این مسیر بیشتر کرده است.

انتهای پیام/4093/

http://ana.ir/i/341984
قصد ورود به انتخابات درون‌حزبی را ندارم

قصد ورود به انتخابات درون‌حزبی را ندارم

محور اصلی فعالیت‌های انتخاباتی جو بایدن اعلام شد

محور اصلی فعالیت‌های انتخاباتی جو بایدن اعلام شد

بایدن توان شکست ترامپ را دارد

بایدن توان شکست ترامپ را دارد

خط‌ونشان ترامپ برای بایدن

خط‌ونشان ترامپ برای بایدن

بایدن تصمیم خود برای شرکت در انتخابات 2020 را اعلام می‌کند

بایدن تصمیم خود برای شرکت در انتخابات 2020 را اعلام می‌کند

پوپولیسم؛ راز پیروزی در انتخابات 2020 آمریکا

پوپولیسم؛ راز پیروزی در انتخابات 2020 آمریکا

خیز سندرز برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا

خیز سندرز برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا

پتک سندرز بر سر ترامپ!

پتک سندرز بر سر ترامپ!

رمزگشایی از چراغ سبز کلینتون به اروپایی‌ها

رمزگشایی از چراغ سبز کلینتون به اروپایی‌ها

رقیب ترامپ در انتخابات سال 2020 کیست

رقیب ترامپ در انتخابات سال 2020 کیست

ترامپ دوباره رئیس‌جمهور می‌شود؟

ترامپ دوباره رئیس‌جمهور می‌شود؟

تعداد اخبار امروز گروه : 9 خبر