چهارشنبه  26  دی  1397
شنبه , 12 آبان 1397 ساعت 11:55

سودای ریاست جمهوری کلینتون تمامی ندارد!

هیلاری کلینتون نسبت به شرکت مجدد در انتخابات ریاست جمهوری ابراز علاقه کرده و به نظر می‌رسد هنوز سودای این بلندپروازی را در سر می‌پروراند.

گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا- سعید سبحانی؛ هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه اسبق ایالات‌متحده آمریکا و نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 به فکر حضور دوباره در رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 است! طی روزهای اخیر و در آستانه انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره آمریکا، هیلاری کلینتون سعی دارد در کنار چهره‌هایی مانند برنی سندرز، جو بایدن، جان کری و باراک اوباما، نقش فعال‌تری درصحنه سیاسی آمریکا ایفا کند. اگرچه کلینتون مدعی است که هدف وی، چیزی جز شکست جمهوری‌خواهان در انتخابات کنگره و زمینه‌سازی برای پیروزی حزب متبوعش (حزب دموکرات) در انتخابات ریاست جمهوری آتی نیست، اما شواهد موجود نشان می‌دهد که نامزد شکست‌خورده دموکرات‌ها، قصد دارد بار دیگر در سایه حمایت «سوپر دلیگیت‌ها» یا همان چهره‌های سرشناس و پرنفوذ حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری آتی شرکت کند. این بدترین خبر ممکن برای حزب دموکرات و بهترین خبر ممکن برای ترامپ محسوب می‌شود!

جنجال بر سر نامزدی مجدد هیلاری کلینتون، ازآنجا آغاز شد که وی در یک مصاحبه نسبت به حضور در مسند ریاست جمهوری آمریکا ابراز علاقه کرد. اگرچه پس‌ازاین مصاحبه، اطرافیان هیلاری کلینتون اعلام کرده‌اند که وی قصدی برای حضور در رقابت‌های انتخاباتی ندارد، اما تحلیلگران مسائل داخلی آمریکا بر این باورند که ابراز علاقه کلینتون در این خصوص، اقدامی کاملاً هدفمند و برنامه‌ریزی‌شده از سوی وی و خانواده کلینتون‌ها محسوب می‌شود. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا که با استناد به سیستم انتخاباتی الکترال در انتخابات سال 2016 هیلاری کلینتون را شکست داده بود، رسماً از حضور دوباره کلینتون در رقابت‌های انتخاباتی استقبال کرده است، حال‌آنکه چهره‌های سرشناس حزب دموکرات در این خصوص سکوت کرده‌اند.

نکته مهمی که ذهن هیلاری کلینتون و حتی همسر وی بیل کلینتون را مشغول ساخته است، کاهش نفوذ خانواده کلینتون‌ها در حزب متبوعشان است. نباید فراموش کرد که هیلاری کلینتون یک‌بار نیز در انتخابات ریاست جمهوری 2008 و در جریان رقابت درون‌حزبی با اوباما، موفق نشد از سد وی عبور کند و درنهایت، علی‌رغم لابی‌گری چهره‌های سرشناس حزب دموکرات، اوباما به دور نهایی رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری سال 2008 راه یافت؛ جایی که وی توانست جان مک‌کین از حزب جمهوری‌خواه را شکست داده و راهی کاخ سفید شود.

در حال حاضر، هیلاری کلینتون در حال سنجش و ارزیابی جو داخلی حزب دموکرات و جو عمومی جامعه آمریکا در قبال حضور مجدد خود در انتخابات ریاست جمهوری است. بدون شک این موضوع، چندان از سوی رأی‌دهندگان دموکرات مورد اقبال قرار نخواهد گرفت. نباید فراموش کرد که پرونده ایمیل‌های هیلاری کلینتون و فراتر از آن، پرونده زد و بند وی با سران حزب دموکرات برای حذف سندرز از رقابت‌های درون‌حزبی دموکرات‌ها (در انتخابات قبلی) همچنان مفتوح است. افشای این موارد سبب شد تا بسیاری از حامیان برنی سندرز درنهایت، آراء خود را به سود ترامپ به‌گردش درآورده و از راهیابی هیلاری کلینتون به کاخ سفید جلوگیری کنند.

ازاین‌رو برخلاف آنچه هیلاری کلینتون تصور می‌کند، چهره مخدوش وی نزد برخی رأی‌دهندگان دموکرات هنوز ترمیم نشده است. فراتر از آن، این بار سران حزب دموکرات در قبال حمایت از نامزدی هیلاری کلینتون در رقابت‌های انتخاباتی مقاومت خواهند کرد. در سال 2016 میلادی، افرادی مانند بایدن و جان کری عملاً در برابر نامزدی هیلاری کلینتون سکوت کردند، هرچند که با وی موافق نبودند. بااین‌حال، این بار قطعاً سران و چهره‌های شاخص حزب دموکرات مخالفت صریح خود را با حضور کلینتون در رقابت‌های انتخاباتی ریاست جمهوری 2020 اعلام خواهند کرد. یکی از این افراد، برنی سندرز سناتور ایالت ورمونت خواهد بود. فردی که عملاً در 2016 قربانی توافقات پشت پرده هیلاری کلینتون و سران حزب دموکرات شد!

درنهایت اینکه هیلاری کلینتون خود نیز به‌خوبی نسبت به ماهیت سکوت دموکرات‌ها در قبال احتمال مجدد نامزدی خود در انتخابات آگاه است. او می‌داند که چنین سکوتی از سر رضایت نیست و در آینده و در صورت جدی‌تر شدن این موضوع، به اعتراضی درون‌حزبی و فراگیر تبدیل خواهد شد. علی‌رغم این موارد، به نظر می‌رسد سودای رسیدن به ریاست جمهوری آمریکا هنوز دست از سر هیلاری کلینتون برنداشته است!

 

انتهای پیام/

نگرانی مشترک ترامپ و کلینتون از یک نظرسنجی

نگرانی مشترک ترامپ و کلینتون از یک نظرسنجی

رمزگشایی از چراغ سبز کلینتون به اروپایی‌ها

رمزگشایی از چراغ سبز کلینتون به اروپایی‌ها

چراغ سبز دوباره کاخ سفید به ملی‌گرایان اروپا

چراغ سبز دوباره کاخ سفید به ملی‌گرایان اروپا

وقتی ترامپیسم سیاسی گریبان‌گیر آمریکا می‌شود

وقتی ترامپیسم سیاسی گریبان‌گیر آمریکا می‌شود

ارسال بمب این بار برای بایدن و دنیرو

ارسال بمب این بار برای بایدن و دنیرو

ارسال بمب برای دمکرات‌ها و دفتر CNN

ارسال بمب برای دمکرات‌ها و دفتر CNN

هیلاری کلینتون برای کمک به پیروزی دموکرات‌ها وارد می‌شود

هیلاری کلینتون برای کمک به پیروزی دموکرات‌ها وارد می‌شود

تبانی هیلاری کلینتون با روس‌ها برای دخالت در انتخابات آمریکا

تبانی هیلاری کلینتون با روس‌ها برای دخالت در انتخابات آمریکا

خیانتی که از یاد ایرانیان نمی‌رود

تونی بلر چرا عصبانی است؟!

اروپا پناهگاه گروه‌های تروریستی است

آمریکا ناو جنگی به سوریه اعزام می‌کند

هدف از کنفرانس ضدایرانی لهستان تلاش برای صلح اعراب و تل‌آویو است

جان بولتون در سودای حمله نظامی به ایران

تکرار ادعاهای ضد ایرانی پمپئو در دیدار با وزیر خارجه مصر

ماه آینده نشستی درباره ایران برگزار می‌شود

وقوع انفجار مهیب در پاریس

جان بولتون؛ ترحم‌برانگیز و فاقد اراده

خیانتی که از یاد ایرانیان نمی‌رود

خط‌ونشان ترامپ برای بایدن

تونی بلر چرا عصبانی است؟!

کوربین دست‌بردار نیست

ضرب شست دهلی‌نو به واشنگتن

چالش جدید نظرسنجی‌های انتخاباتی در آمریکا

یک بام و دو هوای نانسی پلوسی

جهان از دریچه لنز عکاسان خبری

وقتی هزینه تعطیلی دولت آمریکا از بودجه دیوار مرزی بیشتر می‌شود!

روسیه سرمایه‌گذاری در اوراق قرضه آمریکایی را کاهش داده است