533834
سه شنبه  22  آبان  1397
شنبه , 09 تیر 1397 ساعت 14:12

دبیرکل سازمان ملل متحد خواهان اتحاد جهان علیه تروریسم شد

دبیرکل سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای اعلام کرد تنها با پایان دادن به مناقشات و سوء استفاده از حقوق بشر و نابودی فقر و محرومیت می‌توانیم تهدیدات جهانی را کاهش دهیم.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا از پایگاه اینترنتی سازمان ملل متحد، آنتونیو گوترش با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: «تروریسم تهدید جهانی مداوم و در حال تکامل است و هیچ کشوری از آن در امان نیست. از رسانه‌های اجتماعی، ارتباطات رمزگذاری شده و وب سیاه (به شبکه‌ای گفته می‌شود که در دسترس عموم نیست و بیشتر برای مقاصد غیرقانونی استفاده می‌‌شود) برای تبلیغات استفاده می‌شود تا افراد تازه وارد (به گروه‌های تروریستی) را تندروتر و جنایات را برنامه‌ریزی کنند. تهدیدها شامل شیوه‌های خشن افراد، حملات هماهنگ شده و پیچیده و امکان انجام حملات وحشتناک با سلاح های شیمیایی، بیولوژیکی و رادیو اکتیو است.»

وی افزود: «پاسخ ما باید به همان اندازه سریع و چند وجهی باشد. من به همین دلیل نخستین کنفرانس سازمان ملل متحد را در زمینه مبارزه با تروریسم در هفته جاری در نیویورک برگزار می‌کنم تا سران سازمان‌های ضد تروریسم ملی و نمایندگان نهادهای بین‌المللی و جامعه مدنی درباره چگونگی بهبود همکاری‌های بین‌المللی و ایجاد مشارکت‌های جدید گفت‌وگو کنند.»

گوترش تصریح کرد: «کنفرانس بر چهار حوزه کلیدی تمرکز خواهد داشت؛ نخست، بررسی اینکه چگونه دولت‌ها، سازمان‌های امنیتی و سازمان‌های مجری قانون می‌توانند تبادل اطلاعات مهم و راهبردهای تشخیص، اختلال و پیگرد قانونی شبکه‌های تروریستی را بهبود بخشند. دوم، اینکه سازمان ملل متحد چگونه می‌تواند به کشورهای تاثیرپذیرنده از تروریسم جهانی کمک کند.»

وی افزود: «سومین مورد، بررسی تهدید ناشی از مبارزات تروریستی خارجی است. با شکست نظامی داعش در سوریه و عراق تعداد زیادی از این مزدوران هدایت شده به‌وسیله ایدئولوژی، به دیگر مکان‌های درگیر می‌روند یا به خانه باز می‌گردند و تخصص خود در میدان جنگ را منتقل، طرفداران جدیدی جلب و حملات بیشتری در آینده برنامه‌ریزی می‌کنند.»

گوترش درباره چهارمین عامل برگزاری کنفرانس گفت: «نحوه تمرکز بر چگونگی جلوگیری از عملیات تروریستی و ​​افراط‌گرایی باید بررسی شود. بهبود امنیت هرگز کافی نخواهد بود. باید اوضاع را ریشه‌ای اصلاح کنیم تا افراد آماده پذیرش طرز تفکرهای مسموم مصون بمانند.»

دبیرکل سازمان ملل متحد تصریح کرد: «تروریسم تهدیدی فراملی است که هیچ دولت یا سازمانی نمی‌تواند آن را به تنهایی شکست دهد. برای شکست آن به پاسخی چندجانبه و هماهنگ در سطح جهانی، منطقه‌ای و ملی نیاز داریم. تقویت ساختارها و نهادهای مقابله با تروریسم ضروری است، اما باید برای ریشه‌کن کردن آن حوزه آموزش و پرورش را توسعه دهیم، با بیکاری جوانان مبارزه کنیم و برای حل مشکل انزوا راهی بیابیم. این بدین معنی است که باید با جوامع محلی، نهادهای مذهبی و رسانه‌ها ارتباط برقرار کنیم. جامعه مدنی از مهمترین ارکان کنفرانس و راهبردهای ما در مبارزه با تروریسم گسترده‌تر است.»

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

جمهوری‌خواهان؛ اکثریت سنا اقلیت مجلس نمایندگان

بازداشت 3 عضو الأحوازیه در دانمارک

ترس ترامپ از اکثریت دموکرات مجلس نمایندگان

راست افراطی تمام‌قد در برابر مکرون

درخواست پناهندگی رئیس‌جمهور سابق اکوادور از بلژیک

اوباما پیروز واقعی انتخابات کنگره است

سیهوفر می‌خواهد صدراعظم شود

سنا به جنگ یمن پایان خواهد داد

تصاویر تاریخی از پایان جنگ جهانی اول

حضور مرکل در پاریس خجالت‌آور است

اوباما پیروز واقعی انتخابات کنگره است

سنا به جنگ یمن پایان خواهد داد

تیرانداز کالیفرنیا سگ روانی بود !

تحریم‌ها اثری بر ایران نخواهند داشت

استعفای وزیر ترابری انگلیس

ترامپ شریک سعودی‌ها در نسل‌کشی یمن است

آمریکا آزمایش موشکی انجام داد

درخواست پناهندگی رئیس‌جمهور سابق اکوادور از بلژیک

دیدار رؤسای‌‌جمهور فرانسه و آمریکا در پاریس

ایده ماکرون در خصوص تشکیل ارتش اروپایی توهین‌آمیز است

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه

 تصاویر صفحه اول روزنامه‌های سه‌شنبه 22 آبان

تصاویر صفحه اول روزنامه‌های سه‌شنبه 22 آبان