1163857
چهارشنبه  23  آبان  1397
پنجشنبه , 07 تیر 1397 ساعت 01:01

گزارش جهانی مواد مخدر 2018 ؛

بحران مواد مخدر، گسترش سوءمصرف داروهای تجویزی، کوکائین و تریاک رکورد شکستند

آخرین گزارش جهانی مواد مخدر که از سوی دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد ارائه شد، نشان می‌دهد استفاده غیردارویی از داروهای تجویزی، تهدیدی جدی برای بهداشت عمومی و نیروهای انتظامی در سراسر جهان است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا از پایگاه اینترنتی دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد (UNODC)، آخرین گزارش جهانی مواد مخدر که از سوی دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد ارائه شده است، نشان می‌دهد استفاده غیردارویی از داروهای تجویزی، تهدیدی جدی برای بهداشت عمومی و نیروهای انتظامی در سراسر جهان است و مواد مخدر اپیوئیدی بیشترین آسیب را به خود اختصاص می­‌دهند.

طبق این گزارش، فنتانیل و مشابه‌­های آن هنوز در آمریکای شمالی یک مشکل محسوب می­‌شوند، در حالی که ترامادول (یک مخدر که برای درمان دردهای متوسط و متوسط تا شدید استفاده می‌­شود) در بخش­‌هایی از آفریقا و آسیا باعث نگرانی فزاینده‌­ای شده است. دسترسی به فنتانیل و ترامادول برای مصرف پزشکی با هدف درمان درد ضروری است، اما قاچاقچیان آن‌­ها را به صورت غیرقانونی تولید و در بازارهای سیاه توزیع می­‌کنند که این کار موجب آسیب جدی به سلامت می‌­شود.

کشف مواد مخدر دارویی عمدتا ترامادول در آفریقای غربی و مرکزی و شمال آفریقا به میزان 87 درصد کل کشفیات جهان در سال 2016 بود. کشورهای آسیایی که پیشتر بیش از نیمی از اکتشافات جهانی را به خود اختصاص داده بودند، در سال 2016 فقط هفت درصد از کل اکتشافات جهانی را گزارش کردند.

تولید جهانی کوکائین در سال 2016 با حدود یک هزار و 410 تن به بالاترین سطحی رسید که تاکنون گزارش شده است. بیشتر کوکائین جهان از کلمبیا می‌­آید، در حالی که این گزارشنشان می‌­دهد آفریقا و آسیا دارند به عنوان مراکز قاچاق و مصرف کوکائین ظاهر می‌­شوند.

از سال 2016 تا 2017 تولید جهانی تریاک با 65 درصد افزایش به 10 هزار 500 تن رسیده، که بالاترین میزان تخمین زده شده از سوی سازمان ملل متحد از زمان آغاز نظارت بر تولید جهانی تریاک در آغاز قرن بیست‌و‌یکم است. افزایش چشمگیر کشت خشخاش و بهبود تدریجی محصول‌دهی در افغانستان موجب شد تا تولید تریاک در سال گذشته به 9 هزار تن برسد.

یوری فدوتوف، مدیر اجرایی دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد می‌گوید یافته‌­های گزارش جهانی مواد مخدر سال جاری نشان می­‌دهد که بازارهای مواد مخدر در حال گسترش هستند و تولید کوکائین و تریاک رکورد شکستند که این خود نشان­‌د‌هنده چالش‌­های متعدد در جبهه‌­های متعدد است.

وی تاکید کرد: «دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد متعهد به همکاری با کشورها برای دستیابی به راه ­حل‌­های متعادل و جامع برای چالش‌­های مواد مخدر و همچنین دستیابی به پیشرفت در راستای آرمان‌های توسعه پایدار است.»

فدوتوف افزود: «گزارش جهانی مواد مخدر نشا‌‌ن‌­دهنده یکی از ارکان اصلی حمایتی ما، همراه با یار‌ی‌رسانی در راستای تبدیل تعهدات بین‌المللی به اقدام و ظرفیت‌­سازی برای پاسخگویی موثر برای حفاظت از سلامت و رفاه بشری است.»

موادی مانند هروئین و کوکائین که از دیرگاه در دسترس بوده‌­اند، به‌طور فزاینده‌­ای کماکان در کنار مواد روانگردان جدید و داروهای تجویزی وجود دارند. جریان رو­به ­رشد تولیدات دارویی با منشا نامطمئن برای مصارف غیرپزشکی، همراه با مصرف و قاچاق همزمان مواد مخدر مختلف، سطوح بی‌­سابقه‌­ای از پیچیدگی را به معضل مواد مخدر می‌­افزاید.

آسیب­‌پذیری گروه‌­های مختلف سنی و جنسیتی

افرادی که دست‌کم یک‌بار در سال مواد مخدر مصرف کرده­‌اند، با تعداد حدود 275 میلیون نفر یا تقریبا 5.6 درصد از جمعیت جهان میان سن 15 تا 64 سال، در 2016 در سراسر جهان ثابت باقی ماند. با نگاهی به آسیب‌­پذیری‌­های گروه‌­های سنی مختلف، این گزارش نشان می‌‌دهد مصرف مواد مخدر و آسیب‌­های مرتبط با آن در میان جوانان نسبت به افراد مسن بالاتر است. بیشتر تحقیقات نشان می‌­دهد سال‌­های آغاز نوجوانانی (12-14 سال) تا سال‌­های پایانی آن (15-17 سال) یک دوره خطر بحرانی برای آغاز مصرف مواد است و امکان دارد این بحران در میان جوانان (18 تا 25 ساله) به اوج خود برسد.

مصرف مواد مخدر در میان نسل‌­های مسن­‌تر (40 سال و بالاتر) به نسبت کسانی که جوان‌­تر هستند با سرعت بیشتری در حال افزایش بوده است. این گزارش نشان می‌­دهد هرچند اطلاعات محدودی موجود است اما این موضوع نیاز به توجه دارد. افرادی که دوران نوجوانی­‌شان را در برهه‌­ای گذرانده‌­اند که مواد مخدر محبوب و به‌طور گسترده در دسترس بوده­ است، بیشتر احتمال دارد مواد مخدر را آزمایش کرده و احتمالا به مصرف آن‌­ها ادامه داده باشند.

مصرف­‌کنندگان مسن­‌تر مواد مخدر ممکن است مشکلات متعدد سلامت جسمی و روحی داشته باشند و مصرف مواد می‌­تواند در اثر درمانی مطلوب دارو اختلال ایجاد کند، با وجود این، به اختلالات مصرف مواد در میان افراد مسن توجه کمتری شده است.

در سراسر جهان، مرگ‌­ومیر مستقیم ناشی از مصرف مواد مخدر از سال 2000 تا 2015 به میزان 60 درصد افزایش یافته است. در 2000 افراد بالای 50 سال، 27 درصد از این مرگ و میر را تشکیل می­‌دادند، اما در 2015 این میزان به 39 درصد افزایش یافته است. حدود سه چهارم از مرگ‌­ومیر ناشی از اختلالات مصرف مواد در میان افراد بالای 50 سال در میان گروه مصرف‌­کنندگان سالخورده مواد مخدر است.

یافته‌­های این گزارش نشان می‌­دهد بیشتر افرادی که از مواد مخدر استفاده می‌­کنند، مردان هستند، اما زنان الگوهای خاص مصرف مواد مخدر دارند. شیوع استفاده غیردرمانی از مواد مخدر و آرام‌­بخش به‌وسیله زنان، در صورتی که واقعا بالا نباشد، با مردان قابل قیاس است. در حالی که زنان ممکن است به‌طور معمول دیرتر از مردان مصرف مواد را آغاز کنند، پس از آغاز مصرف مواد مخدر، زنان میزان مصرف الکل، کوکائین و مواد مخدر را سریع­تر از مردان افزایش می‌­دهند و همچنین با سرعت بیشتری اختلالات مصرف مواد را تجربه می­‌کنند.

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

راست افراطی تمام‌قد در برابر مکرون

اوباما پیروز واقعی انتخابات کنگره است

درخواست پناهندگی رئیس‌جمهور سابق اکوادور از بلژیک

تصاویر تاریخی از پایان جنگ جهانی اول

مدیریت کاخ سفید بیمار است

ولیعهد سعودی غیرقابل‌اعتماد است/ عربستان تحریم می‌شود

سنا به جنگ یمن پایان خواهد داد

حضور مرکل در پاریس خجالت‌آور است

ژست دروغین مرکل در برابر یمنی‌ها !

ترامپ دوباره به فرانسه حمله کرد!

اوباما پیروز واقعی انتخابات کنگره است

ایده ماکرون در خصوص تشکیل ارتش اروپایی توهین‌آمیز است

تیرانداز کالیفرنیا سگ روانی بود !

استعفای وزیر ترابری انگلیس

ترامپ شریک سعودی‌ها در نسل‌کشی یمن است

سنا به جنگ یمن پایان خواهد داد

آمریکا آزمایش موشکی انجام داد

درخواست پناهندگی رئیس‌جمهور سابق اکوادور از بلژیک

دیدار رؤسای‌‌جمهور فرانسه و آمریکا در پاریس

تحریم‌ها اثری بر ایران نخواهند داشت

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه

 تصاویر صفحه اول روزنامه‌های چهارشنبه 23 آبان

تصاویر صفحه اول روزنامه‌های چهارشنبه 23 آبان