645306
سه شنبه  01  آبان  1397

خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

سه شنبه , 24 بهمن 1396 ساعت 16:21

برملا شدن اسناد دخالت روسیه در رفراندوم برگزیت

یک آژانس ارتباطی بریتانیایی مدعی شد که شبکه‌های روسی با دخالت در کارزار همه‌پرسی برگزیت، بر نتیجه آن به نفع خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا تأثیر گذاشته‌اند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا از یورونیوز، بیشترین فعالیت امنیتی دولت روسیه در تبلیغ برای رای آری به همه پرسی برگزیت در سال ۲۰۱۶ در توئیتر انجام گرفته است.

آژانس ارتباطات «۸۹ آپ» ادعا کرد که شبکه‌های روسیه به طرز قابل توجهی در همه‌پرسی برگزیت دخالت کرده‌اند.

«۸۹ آپ» که یک آژانس ارتباطی بریتانیایی است در وبسایت خود مدعی شد که شبکه‌های روسی با دخالت در کارزار همه‌پرسی برگزیت، بر نتیجه آن به نفع خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا تأثیر گذاشته‌اند.

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا، در ماه نوامبر 2018 گفته بود که از اقدام روسیه در استفاده از اطلاعات به مثابه سلاح جنگی باخبر است، اما دولت روسیه را مستقیماً به دخالت در همه‌پرسی برگزیت محکوم نکرد.

با این حال مایک هریس، بنیان‌گذار سایت «۸۹ آپ»، تلاش رسانه‌های روسی برای جهت‌دهی به افکار همگانی بریتانیا را انکارناپذیر می‌داند. او می‌گوید: «پژوهش‌های ما نشان می‌دهد که رسانه‌های وابسته به دولت کرملین، یعنی راشا تودی و اسپوتنیک، در مجموعه‌ ۲۶۱ مقاله بسیار مهم در این زمینه منتشر کردند. این مقاله‌ها عمدتاً درباره بحران پناه‌جویان و نیز در مورد قراردادهای تجاری کلان بریتانیا با روسیه بعد از برگزیت بوده‌اند.»

به باور این کنشگر رسانه‌ای، بیشترین فعالیت روسیه در تبلیغ رأی «آری» به همه پرسی برگزیت در سال ۲۰۱۶ در توئیتر انجام گرفته است. او در عین حال می‌گوید که فیسبوک هم باید در مورد مبالغی که برای تبلیغ برگزیت دریافت کرده، شفاف‌سازی کند.

کمیسیون ورزش، فرهنگ، رسانه و اینترنت در مجلس بریتانیا هم‌اکنون مشغول بررسی این نکته است که آیا روسیه در همه‌پرسی ۲۰۱۶ این کشور نقشی داشته است یا نه؟

دامین کالینز، نماینده محافظه‌کار مجلس بریتانیا چند روز پیش گفته بود: «رسانه‌های اجتماعی مانند توئیتر باید به رأی‌دهندگان بریتانیایی خبر می‌دادند که در جریان کارزار انتخاباتی ممکن است در معرض تبلیغات دولت روسیه قرار بگیرند.»

روسیه همان گونه که نقش خود در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را همواره تکذیب کرده، اتهام دخالت در کارزار همه‌پرسی برگزیت را نیز قبول ندارد.

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

تحریم چند بانک ایرانی

تغییر نام مقدونیه تصویب شد

شاهزاده روانی عربستان را نباید به محافل رسمی دعوت کرد

آمریکا فروش سلاح به عربستان را متوقف می‌کند

مذاکرات ضد ایرانی در ترکیه

جمهوری‌خواهان به دنبال جایگزین رئیس‌جمهور آمریکا

خیزش مخالفان اتحادیه اروپا نه به جهانی شدن است

عربستان بدترین حکومت در جهان است

اظهارات لیندسی گراهام وحشتناک است

جرد کوشنر برنامه‌ریز اصلی قتل خاشقجی است

بخت خوب دموکرات‌ها برای پیروزی

خیزش مخالفان اتحادیه اروپا نه به جهانی شدن است

سلاح اقتصاد در دست یانکی‌ها

بلژیک به دنبال F-35 لاکهید مارتین

قتل خاشقجی جنایتی بزرگ بود

اختلافات اقتصادی عمیق ایتالیا و اروپا

ذاتاً باهوش هستم !

گفتگوی تلفنی روسای جمهور فرانسه و آمریکا

قتل خاشقجی هدیه‌ای به ایران بود

کمک‌های مالی به کشورهای آمریکای مرکزی را قطع می‌کنیم

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه