368849
سه شنبه  24  مهر  1397

خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

شنبه , 23 دی 1396 ساعت 15:10

افشای سند سیاست هسته‌ای جدید ترامپ

مضمون یک سند فاش شده نشان می‌دهد که دولت ترامپ در حال توسعه سلاح هسته‌ای جدید است که می‌تواند به این کشور این امکان را بدهد تا حتی در مقابل حملات بزرگ غیر هسته‌ای از سلاح هسته‌ای استفاده کند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا از رویترز، روزنامه هافینگتن‌پست در گزارشی سندی را فاش کرد که نگرانی‌های زیادی را در رابطه توسعه سلاح‌های هسته‌ای و خطر وقوع جنگ هسته‌ای ایجاد کرده است.

وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) روز گذشته (جمعه) اعلام کرد قصد ندارد پیشنهادهای راهبردی و موضوعاتی را که از قبل درباره آن‌ها تصمیم‌گیری شده است بار دیگر بررسی کند.

پنتاگون افزود‌ سند «بازنگری در وضعیت هسته‌ای» تکمیل شده نیست و در نهایت باید رئیس‌جمهوری و وزیر دفاع آن را بررسی کنند.

یک منبع آگاه به رویترز گفت: «پیش‌نویس سند (فاش شده) واقعی است ولی باید نسخه‌ای از آن برای بازبینی یا تایید به دست ترامپ برسد.»

باراک اوباما، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا در دوران حضورش در کاخ سفید اعلام کرده بود قصد دارد تاثیر سلاح‌های هسته‌ای را در سند «بازنگری در وضعیت هسته‌ای» که سال 2010 تهیه شده یود، محدود کند.

در پیش‌نویس ارائه شده از سوی دولت ترامپ آمده: «پیش‌فرض‌های اوباما که دنیای سلاح‌های هسته‌ای را کم اهمیت دانسته، نادرست و جهانی با سلاح هسته‌ای بسیار خطرناک است.»

طبق گزارش هافینگتن‌پست، دفتر برنامه و بودجه کنگره تخمین می‌زند که هزینه‌های مدرن‌سازی و نگهداری زرادخانه تسلیحات هسته‌ای آمریکا در 30 سال آینده از 1.2 تریلیون دلار افزایش خواهد یافت.

سلاح‌ جدید آمریکا برای جنگ‌های غیر هسته‌ای

طبق گزارش این روزنامه آمریکایی، در این سند آمده است:‌ «روسیه و چین در راستای مدرن‌سازی زرادخانه هسته‌ای خود تلاش می‌کنند و این در زمانی است که تحرکات هسته‌ای کره‌شمالی صلح منطقه‌ای و جهانی را تهدید می‌کند.»

این سند می‌افزاید: «آمریکا به همه تعهدات و قراردادهای خود احترام می‌گذارد، اما همچنان به پیشرفته کردن موشک جدیدی که از دریا پرتاب شود و قادر به حمل کلاهک هسته‌ای باشد، ادامه خواهد داد.»

این سند همچنین امکان توسل به واکنش‌های هسته‌ای را در صورت به وجود آمدن «اوضاع بسیار خطرناک» باز گذاشته است. باوجود این، کارشناسان کنترل تسلیحات معتقدند به نظر می‌رسد که این بخش از سند، تهدیدی برای حمله سایبری مخرب باشد که می‌تواند به شبکه برق آسیب برساند. در این سندِ فاش شده درباره عبارت «اوضاع بسیار خطرناک» توضیح داده شده است که این اوضاع می‌تواند شامل حملات راهبردی غیر هسته‌ای باشد.

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

دونالد ترامپ استعفای نیکی هیلی را پذیرفت

ایران می‌توانست در 12 دقیقه خاورمیانه را تحت کنترل در آورد

ترامپ هم نگران خاشقجی شد!

آیا طوفان مایکل ترامپ را نجات می‌دهد

به اعضای کاخ سفید اعتماد نداریم

وزارت خودکشی در انگلیس تأسیس شد

تیراندازی در فلوریدا

بهره‌برداری چندمنظوره ترامپ از ماجرای خاشقجی

زمینه‌سازی ترامپ برای برکناری وزیر دفاع کابینه‌اش

ظهور نشانه‌های بحران اقتصادی در آمریکا

دخترم گزینه خوبی برای جانشینی نیکی هیلی است

آیا طوفان مایکل ترامپ را نجات می‌دهد

بهره‌برداری چندمنظوره ترامپ از ماجرای خاشقجی

چین تنها امید جمهوری‌خواهان برای پیروزی در انتخابات کنگره

کابینه ترامپ در حال کوچک‌تر شدن است

خیز مخالفان اتحادیه اروپا برای فتح پارلمان قاره سبز

باید به افراط‌گرایی کاخ سفید پایان داد

تصادف قطار در آلمان 12 زخمی بر جای گذاشت

امکان خروج انگلستان از اتحادیه اروپا بدون امضای قرارداد وجود دارد

باران سیل‌آسا در فرانسه قربانی گرفت

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه