763854
پنجشنبه  22  آذر  1397
جمعه , 22 دی 1396 ساعت 15:04

توهین شرم‌آور و وقیحانه ترامپ به مهاجران برخی کشورها

ترامپ در یک نشست رسمی در کاخ سفید گفت:« چرا مهاجران را از کشورهایی که سوراخ توالت هستند راه بدهیم؟»

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا از یورونیوز، رسانه‌های آمریکایی از اشاره توهین‌آمیز دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور به مهاجران برخی کشورها خبر دادند.

دونالد ترامپ روز پنج‌شنبه (11 ژانویه 2018) در ادامه سیاست‌های ضدمهاجرتی خود در یک نشست رسمی در کاخ سفید، با اشاره به ورود مهاجران از کشورهایی چون السالوادور، هائیتی و برخی کشورهای آفریقایی گفت: «چرا ما مردم را از کشورهایی که سوراخ مستراح هستند به اینجا راه می‌دهیم؟»

وی در همان نشست در واکنش به سخنان سناتور دموکرات ریچارد دوربین، که در دفاع از مهاجرپذیری صحبت کرد، گفت که آمریکا باید در پی اعطای اقامت به مهاجران از کشورهایی مثل نروژ باشد.

دونالد ترامپ روز چهارشنبه (10 ژانویه 2018) در کاخ با ارنا سولبرگ، نخست وزیر نروژ دیدار کرده بود.

اگر چه برخی نمایندگان دموکرات و حتی جمهوری‌خواه کنگره آمریکا به این سخنان توهین‌آمیز دونالد ترامپ واکنش نشان دادند، اما کاخ سفید بدون تکذیب این خبر در بیانیه‌ای، تنها از سیاستمداران مدافع کشورهای خارجی انتقاد کرد. برخی تحلیل‌گران آمریکایی می‌گویند این بیانیه تلویحاً سخنان جنجالی رئیس جمهوری را تأئید کرده است.

در بیانیه کاخ سفید همچنین با تأکید بر این که ترامپ برای منافع مردم آمریکا می‌جنگد، آمده است: «ترامپ در پی اصلاح قوانین مهاجرتی آمریکاست، تا این کشور پذیرای مهاجرانی باشد که به رشد اقتصای آمریکا کمک می‌کنند.»

پیش از این نیز نیویورک‌تایمز به نقل از رئیس جمهوری آمریکا نوشته بود که شهروندان هائیتی و نیجریه مبتلا به ایدز هستند و نباید به آمریکا بیایند.

سیاست‌های ضدمهاجرتی بخشی از شعارهای اصلی آقای ترامپ در جریان کارزار انتخاباتی را تشکیل می‌داد. او از زمان به قدرت رسیدن با اتخاذ تصمیم‌هایی در این زمینه از جمله صدور فرمان منع ورود مهاجران از چند کشور مسلمان، بخشی از وعده‌های انتخاباتی خود را عملی کرد.

دولت ترامپ همچنین در تازه‌ترین تصمیم خود در اجرای سیاست‌های ضدمهاجرتی، روز دوشنبه (8 ژانویه 2018) با حذف دستور العمل مربوط به وضعیت اقامت موقت اتباع السالوادور، زمینه اخراج بیش از دویست هزار تن از آنها را از آمریکا فراهم کرد.

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه