چهارشنبه  30  مرداد  1398
شنبه , 19 مرداد 1398 ساعت 12:46

سازمان سنجش زیر ذره بین آنا/3؛

مسیر اشتباهی که «سازمان سنجش» به پذیرفته‌شدگان کنکور نشان می‌دهد/ وقتی آینده جوانان فدای «اسکناس» می‌شود!

اگر تمام داوطلبان مجاز به انتخاب رشته که تعداد آن‌ها ۸۳۲ هزار و ۲۸۹ نفر است از سامانه انتخاب رشته مجازی استفاده کنند مبلغی بیش از 60 میلیارد ریال برای سازمان سنجش درآمد به دست خواهد آمد.

به گزارش خبرنگار حوزه آموزشی و پژوهشی گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، کنکور سراسری با همه فراز و فرودهایش به پایان رسید و اکنون بازار پر تب و تاب انتخاب رشته و مشاوره‌ در کوچه و خیابان بیداد می‌کند. شاید این موضوع روشن باشد که این مؤسسات برای جذب دانش‌آموزان در مسیر انتخاب رشته تبلیغات ویژه‌ای می‌کنند و درصددند با این راه و در فضای رقابتی سرمایه مادی و انسانی خود را افزایش دهند. اما در این بین نام سازمانی دولتی به چشم می‌خورد که حضور آن در بین همه مؤسسات غیردولتی انتخاب رشته باعث می‌شود این فکر در اذهان عمومی پدید آید که آیا یک سازمان دولتی گسترده هم می‌تواند در این میان به رقابت عادلانه بپردازد در حالی که دسترسی وسیعی به اطلاعات کاربری داوطلبان گذشته داشته و بر اساس آن مشاوره انتخاب رشته ارائه می‌کند!

بیشتر بخوانید:

تلاش نشریه دولتی برای احیای مؤسسات آموزشی غیرانتفاعی/ در سازمان سنجش چه خبر است؟!

انتخاب رشته مجازی به روش سازمان سنجش

سازمان سنجش آموزش کشور هر ساله بعد از اعلام نتایج کنکور سراسری سامانه‌ای را در پورتال خود تحت عنوان «سامانه راهنمای انتخاب رشته مجازی» فعال می‌کند که در این سامانه داوطلبان با ارائه مشخصات خود می‌توانند مشاهده کنند که با همین نمره و رتبه در کنکور سال گذشته در چه رشته‌ای می‌توانند قبول شوند و بر اساس آن احتمال قبولی خود در سال جاری را حدس بزنند. اما سؤالی که باید مطرح شود این است که آیا مؤسسه غیردولتی و یا سازمان‌های دیگری نیز می‌توانند چنین اطلاعاتی در اختیار داوطلبان بگذارند؟

بیشتر بخوانید:

مؤسساتی که آزمون سراسری را انحصاری کرده‌اند/ مافیایی که اجازه نمی‌دهد کنکور حذف شود!

شاید بتوان این اقدام سازمان سنجش را نوعی رانت اطلاعاتی نامید؛ چراکه به آمار و ارقام دقیق داوطلبان مجاز به انتخاب رشته دسترسی داشته و هر ساله با میزان آن و تخمین‌های قبولی مربوطه به ارائه مشاوره اینترنتی می‌پردازد. این در حالی است که سازمان سنجش از هر داوطلب مبلغ 75 هزار ریال بابت این مشاوره اینترنتی دریافت می‌کند. که اگر بر فرض مثال تمام داوطلبان مجاز به انتخاب رشته که تعداد آن‌ها ۸۳۲ هزار و ۲۸۹ نفر است از این سامانه استفاده کنند مبلغی بیش از 60 میلیارد ریال برای این سازمان درآمد به دست خواهد آمد! و همه این‌ها زمانی اتفاق می‌افتد که مسئولان کشور برای مبارزه با مافیای کنکور کمر همت بسته‌اند.

سنجش انحصاری عمل می‌کند!

محمد صمیمی یکی از کارشناسان حوزه کنکور و مشاوره است. وی با اشاره به نرم‌افزار انتخاب رشته سازمان سنجش آموزش کشور در گفتگو با خبرنگار آنا می‌گوید: «در زمان انتخاب رشته داوطلبان کنکور، سازمان سنجش آموزش کشور در اطلاعیه‌ای از وجود نرم‌افزار انتخاب رشته خبر می‌دهد. داوطلبین با تهیه کارت اعتباری می‌توانند از این نرم‌افزار استفاده کنند که با ورود کد داوطلبی متقاضی، نرم‌افزار به‌طور اتوماتیک به کارنامه و اطلاعات شخصی داوطلب دست پیدا می‌کند. انحصار این نرم‌افزار برای سازمان سنجش آموزش کشور است.»

وی معتقد است: «نرم‌افزار انتخاب رشته سازمان سنجش آموزش کشور جامعه آماری وسیعی را در دست دارد. هر فرد با واردکردن شماره داوطلبی خود این امکان را به نرم‌افزار می‌دهد که این نرم‌افزار به کارنامه داوطلب در دسترسی پیدا کند با استفاده از این نرم‌افزار داوطلب انتخاب رشته مجازی می‌کند. دیدگاه‌های مختلفی در خصوص نرم‌افزار انتخاب رشته سازمان سنجش آموزش کشور وجود دارد. برخی این نرم‌افزار را کمک به داوطلبین و بعضی دیگر آن را سوءاستفاده و راهی برای درآمدزایی انحصاری این سازمان می‌دانند.»

اگر بر فرض مثال تمام داوطلبان مجاز به انتخاب رشته که تعداد آن‌ها ۸۳۲ هزار و ۲۸۹ نفر است از این سامانه استفاده کنند مبلغی بیش از 60 میلیارد ریال برای این سازمان درآمد به دست خواهد آمد!

شاید بتوان این مسئله را از بُعد دسترسی آزاد به اطلاعات مورد بررسی قرار داد؛ اگر استفاده از آمار و کارنامه پذیرفته‌شدگان سال‌های قبل کنکور برای انتخاب رشته مجاز باشد بنابراین باید با در نظر گرفتن موارد قانونی و خصوصی آن‌ها را در اختیار عموم قرار داد تا بر اساس قانون دسترسی آزاد به اطلاعات از آن استفاده شود. اما چنانچه این مسئله طبق همین قانون، خلاف امر بوده و دسترسی به اطلاعات آزمون داوطلبان سال گذشته تخلف محسوب شود؛ سازمان سنجش آموزش کشور چگونه از این آمار استفاده کرده و مشاوره انتخاب رشته ارائه می‌کند در حالی که بسیاری از مشاوران و متخصصان کنکور نیز معتقدند این روش سازمان سنجش اشتباه است.

اساس نرم‌افزار انتخاب رشته سنجش اشتباه است

صمیمی می‌گوید: «نرم‌افزار انتخاب رشته سازمان سنجش آموزش کشور، یک نرم‌افزار ذاتاً اشتباه است؛ زیرا  بر اساس اطلاعات سنوات گذشته انتخاب رشته می‌کند. درحالی‌که سطح علمی داوطلبین سال گذشته با امسال متفاوت است. همچنین این نرم‌افزار به انتخاب داوطلب توجهی ندارد و صرفاً با توجه به اینکه داوطلب هم‌رتبه وی سال گذشته کجا قبول‌شده است، انتخاب رشته فرد را انجام می‌دهد. درحالی‌که نمی‌داند داوطلب تمایل دارد در کدام رشته، استان و دانشگاه درس بخواند.»

این کارشناس کنکور اظهار می‌کند: «اگر سازمان سنجش آموزش کشور در توجیه این نقص مدعی شود که می‌داند داوطلب کجا قبول می‌شود؛ باید پاسخگو باشد که چرا با این آگاهی، 150 رشته را برای داوطلب پیشنهاد می‌دهد. نرم‌افزار انتخاب رشته برای هر مؤسسه معتبر و غیرمعتبر هم که باشد، یک نرم‌افزار اشتباه است. نرم‌افزار انتخاب رشته کلی‌گویی است و بر مبنای احتمالات صحبت می‌کند. همچنین اطلاعات دفترچه امسال در این سیستم گنجانده نشده است، زیرا به‌روزرسانی این نرم‌افزار با دفترچه امسال در این زمان محدود ممکن نیست.»

بنابراین به صراحت می‌توان به این نکته پی برد که سازمان سنجش در حالی برای سال جدید مشاوره انتخاب رشته مجازی ارائه می‌کند که با فرض صحیح بودن کار آن در دسترسی و استفاده از رانت اطلاعاتی خود، این اقدام از اساس اشتباه است چراکه مبنای وی انتخاب رشته سال گذشته بوده و متناسب با علاقه‌مندی و آمار امسال نیست.

رفتار سازمان سنجش در انحصاری سازی دور از عدالت است

صمیمی معتقد است: «اینکه انحصاراً جامعه آماری به این بزرگی در اختیار یک مؤسسه مشخص قرار بگیرد عدالت نیست بلکه باید تمامی سیستم‌های آموزشی بتوانند خود را در این عرصه ارائه کنند.»

شاید بتوان این اقدام سازمان سنجش را نوعی رانت اطلاعاتی نامید؛ چراکه به آمار و ارقام دقیق داوطلبان مجاز به انتخاب رشته دسترسی داشته و هر ساله با میزان آن و تخمین‌های قبولی مربوطه به ارائه مشاوره اینترنتی می‌پردازد.

با این حساب به نظر می‌رسد سازمان سنجش آموزش کشور خود ید طولایی در برنامه‌ها و فعالیت‌های پیش و پس از کنکور دارد که اقدامات آن و شرکت‌های تابعه‌اش در گزارش‌های آتی خبرگزاری آنا مورد بررسی قرار خواهد گرفت. اکنون پس از این بررسی‌ها سؤالی که در اذهان عمومی به وجود می‌آید این است که چه کسانی در پشت پرده مافیای کنکور قرار داشته و اجازه حذف آن را نمی‌دهند!

انتهای پیام/4107/پ

http://ana.ir/i/409761
سکوت تأمل برانگیز سازمان سنجش درباره یک «شرکت تعاونی خاص»/ وقتی «کنکور» برای عده‌ای «نان» دارد!

سکوت تأمل برانگیز سازمان سنجش درباره یک «شرکت تعاونی خاص»/ وقتی «کنکور» برای عده‌ای «نان» دارد!

چگونه انتخاب رشته کنیم؟/ نکات مهم دفترچه انتخاب رشته کنکوری‌ها

چگونه انتخاب رشته کنیم؟/ نکات مهم دفترچه انتخاب رشته کنکوری‌ها

انتخاب رشته کنکور از فردا آغاز می‌شود

انتخاب رشته کنکور از فردا آغاز می‌شود

دفترچه کنکور عصر امروز منتشر می‌شود/ ۹۲ درصد از داوطلبان آزمون سراسری کارنامه دریافت کرده‌اند

دفترچه کنکور عصر امروز منتشر می‌شود/ ۹۲ درصد از داوطلبان آزمون سراسری کارنامه دریافت کرده‌اند

مؤسساتی که آزمون سراسری را انحصاری کرده‌اند/ مافیایی که اجازه نمی‌دهد کنکور حذف شود!

مؤسساتی که آزمون سراسری را انحصاری کرده‌اند/ مافیایی که اجازه نمی‌دهد کنکور حذف شود!

تلاش نشریه دولتی برای احیای موسسات آموزشی غیرانتفاعی/ در سازمان سنجش چه خبر است؟!

تلاش نشریه دولتی برای احیای موسسات آموزشی غیرانتفاعی/ در سازمان سنجش چه خبر است؟!

19/05/1398 07:54:15 ب.ظ
الهی بمیرن

بزرگ‌ترین گنبد متعلق به کدام مسجد در دانشگاه آزاد اسلامی است؟

انعقاد تفاهم‌نامه همکاری بین نیروی انتظامی استان البرز و شهرداری کرج

از بی‌عدالتی آموزشی تا نبود بودجه مستقل/ مشکلات نخبگان تمامی ندارد

آماده انعقاد قرارداد پژوهشی با دانشگاه‌ها هستیم/ همه پروژه‌های قرارگاه خاتم‌الأنبیاء(ص) فعال هستند

یوم الحساب خودروسازان/ بازداشت "مخصوص" در جاده قدیم

فضای مجازی آن‌طور که شایسته است کنترل و مدیریت نمی‌شود/ رصد مداوم فضای مجازی توسط فتا

تولید ثروت بر پایه اقتصاد دانش‌بنیان بسترسازی شود/ توسعه فناوری نانو مصداق شکوفایی علمی جهان اسلام است

تخصیص بودجه ورزش از طریق درآمدزایی پروژه‌های ورزشی/ راه‌اندازی مدارس تخصصی ورزش در سما

ایران به دلایل حقوقی مخالف مشارکت آمریکا در ایجاد منطقه امن در سوریه است

مسئولان به «تولید داخلی» به عنوان کلید اصلی حل مشکلات موجود توجه کامل کنند/ با ولنگاری فرهنگی به‌شدت مخالفیم/ مسئولان از دشمنان نترسند

تسهیلات پوشش بیمه‌ای و دارویی برای بیماران نیازمند به عضو فراهم شود

آغاز فرصت مطالعاتی استادان جدید از سال تحصیلی ۹۸_۹۹

افتتاح بخش مراقبت‌های ویژه و 4امین اتاق عمل بیمارستان خاتم‌الانبیا(ص) واحد شاهرود / راه‌اندازی مرکز تحقیقات نانوذرات بیولوژیک

همکاری‌های منطقه‌ای، سکویی برای فعالیت‌های جهانی است

ساز ناکوک مؤسسات غیرانتفاعی برای وزارت علوم/ دانشگاه‌هایی که نمک می‌خورند و نمکدان می‌شکنند!

ادامه انتخاب رشته کنکور در دانشگاه آزاد/ ثبت‌نام 134 هزار نفر در دوره بدون‌آزمون

رشته‌های پرمتقاضی گروه علوم ریاضی دانشگاه آزاد را بشناسیم

افزایش رشته/محل‌های کارشناسی پیوسته دانشگاه آزاد اسلامی

با افزایش ظرفیت پزشکی موافقیم

ارتقای مهارت‌ها وافزایش توانمندی‌ دانشجو معلمان سعادت فردای جامعه را تضمین می‌کند

54 درصد داوطلبان مجاز انتخاب رشته کردند/ ادامه انتخاب رشته در دانشگاه آزاد

رشته‌های پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی را بشناسیم

سکوت تأمل برانگیز سازمان سنجش درباره یک «شرکت تعاونی خاص»/ وقتی «کنکور» برای عده‌ای «نان» دارد!

فضای آموزشی رشته‌های پزشکی افزایش یافت/ مقام‌آوری دانشجویان پزشکی دانشگاه آزاد در المپیادهای علمی

هفدهمین دوره آزمون صلاحیت بالینی دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد

تشکیل گروه بورد دامپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی

اتفاقی عجیب در وزارت علوم/ اعطای مجوز 6 رشته جدید به مؤسسه غیرانتفاعی که قرار بود تعطیل شود!

انتخاب‌رشته در دانشگاه آزاد تا 2 شهریور/ مهلت انتخاب‌رشته کنکور امشب به پایان می‌رسد

مهلت دوباره انتخاب رشته آزمون کارشناسی ارشد پزشکی آغاز شد/ امکان انتخاب 20 رشته دانشگاه آزاد

آغاز ثبت‌نام آزمون سنجش استاندارد مهارت‌ زبان فارسی از ۲۷ مرداد