يكشنبه  03  شهریور  1398
دوشنبه , 30 اردیبهشت 1398 ساعت 17:16

کافی مطرح کرد:

آماده انتقال تجربه جذب دانشجو بین‌المللی به دیگر دانشگاه‌ها هستیم

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد گفت: آماده انتقال تجربیات جذب دانشجویان بین‌المللی به دیگر دانشگاه‌ها هستیم.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، محمد کافی در خصوص برنامه‌ها و اقدامات دانشگاه فردوسی در زمینه کیفیت آموزش اظهار کرد: دانشگاه فردوسی به‌عنوان بزرگ‌ترین دانشگاه شرق کشور دارای ۸۱۰ عضو هیئت‌علمی متخصص است و در حال حاضر تعداد بیش از ۳۰ هزار دانشجو مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری مشغول به تحصیل هستند. از این تعداد بیش از یک هزار و ۷۰۰ دانشجو، از میان دانشجویان بین‌المللی هستند.

وی افزود: دانشگاه فردوسی مشهد طرح‌های مختلفی در راستای ارتقای کیفیت آموزش برای دانشجویان و دانش‌پذیران خارجی ازجمله برگزاری طرح حمایت تحصیلی با تشکیل رده‌های تقویتی، تعیین اساتید مشاور علمی مخصوص دانشجویان بین‌المللی در هر دانشکده، اختصاص خوابگاه‌های مجردی و متأهلی ویژه برای دانشجویان بین‌المللی، افزایش حق آموزانۀ اعضای هیئت‌علمی دانشگاه جهت تدریس برای دانشجویان بین‌المللی، ارتقای کمیت و کیفیت امکانات و تجهیزات آموزشی، تشکیل کلاس ویژه دانشجویان بین‌المللی به زبان انگلیسی و دوره‌های آموزش زبان فارسی تخصصی بر اساس رشته‌های تحصیلی در دانشگاه در نظر گرفته است.

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد در خصوص تعامل با دانشگاه‌های دنیا خاطرنشان کرد: امضای تفاهم‌نامه با بسیاری از دانشگاه‌های معتبر جهان ازجمله دانشگاه‌های آمریکا، استرالیا، بنگلادش، برزیل، چین، کانادا، دانمارک، انگلستان، فرانسه، آلمان و هند، عراق، ایرلند، ایتالیا، لبنان، عمان و پاکستان و هلند و روسیه، کره جنوبی، اسپانیا، سوریه، تاجیکستان، ترکیه، ترکمنستان و... نشان از رشد علمی و پژوهشی این دانشگاه دارد.

کافی در خصوص تأمین زیرساخت‌های لازم برای جذب دانشجویان بین‌المللی گفت: ایجاد وب‌سایت فعال، پویا و کارآمد جهت جذب و پذیرش، شرکت در نمایشگاه‌های بین‌المللی دستاوردهای علمی تحقیقاتی دانشگاهی، توسعه دیپلماسی علمی با کشورهای همسایه و هم‌جوار، بهینه‌سازی زیرساخت‌های رفاهی دانشجویی متناسب با نیاز دانشجویان بین‌المللی، معرفی دانشگاه از طریق رسانه‌های بین‌المللی، حضور و تأسیس نمایندگی دانشگاه‌ها در کشورهای هدف، پیگیری انجام کلیه خدمات کنسولی دانشجویان بین‌المللی در سطح استان و تمرکززدایی امور و ایجاد دفاتر همکاری‌های علمی و بین‌المللی کشورها در دانشگاه ازجمله این اقدامات هستند.

به گفته رئیس دانشگاه فردوسی مشهد، از دیگر اقدامات این حوزه می‌توان به تشکیل اداره مستقل و چابک تحت عنوان اداره دانشجویان بین‌المللی برای انجام کلیه فرایندهای پذیرش و ثبت‌نام و پیگیری موارد رفاهی و تحصیلی، جذب و تربیت نیروی انسانی ماهر و آموزش چند زبان خارجی به کارکنان، ایجاد زیرساخت‌های رفاهی دانشجویی متناسب با نیاز دانشجویان بین‌المللی، عقد قرارداد و انعقاد تفاهم با مؤسسات و شخصیت‌های حقیقی و حقوقی تأثیرگذار در جذب دانشجو و معرفی دانشگاه، ایجاد و استقرار دفتر خدمات کنسولی برای نیازهای دانشجویان اشاره کرد.

وی درباره فرآیند پذیرش و ثبت‌نام متقاضیان تحصیل در دانشگاه فردوسی مشهد اظهار کرد: متقاضی از طریق وبگاه اداره دانشجویان بین‌المللی دانشگاه نسبت به انتخاب رشته و مقطع مورد تقاضای خود اقدام کرده و نسبت به بارگذاری مدارک و پر کردن برگه‌های ثبت‌نام و مستندات لازم اقدام می‌نماید. همچنین می‌تواند از طریق پست الکترونیک مدارک خود را به اداره دانشجویان بین‌الملل ارسال نماید. مدارک برای کارشناسان مربوطه پذیرش و ثبت‌نام اداره دانشجویان بین‌المللی جهت بررسی صلاحیت به‌صورت سیستمی ارسال می‌گردد.

وی در ادامه افزود: مدارک پس از ارزیابی اولیه به‌صورت سیستمی از اداره دانشجویان بین‌المللی به معاونت آموزشی و سپس به دانشکده‌های مربوطه ارسال می‌شود. پس از بررسی در کمیته‌های تخصصی و کارگروه‌های جذب هر دانشکده و گروه‌های آموزشی نتیجه به‌صورت سیستمی به اداره دانشجویان بین‌المللی بازگشت داده می‌شود. در صورت مثبت بودن پاسخ گروه آموزشی متقاضی باید در سامانه بررسی صلاحیت عمومی اطلاعات خود را وارد و بارگذاری کند. پس از دریافت استعلام لازم و تائید صلاحیت‌های علمی و عمومی متقاضی نسبت به صدور پذیرش نهایی توسط اداره دانشجویان بین‌المللی اقدام و مراحل تقاضای صدور ویزای تحصیلی انجام و برای متقاضی ارسال می‌شود. سپس با حضور وی در دانشگاه نسبت به ثبت‌نام قطعی متقاضی اقدام می‌شود.

کافی در خصوص برنامه‌های آتی دانشگاه خاطرنشان کرد: عقد تفاهم‌نامه‌های بین‌المللی در زمینه‌های آموزشی و پژوهشی میان دانشگاه فردوسی مشهد و دانشگاه‌ها و مؤسسات خارج از کشور، ایجاد تسهیلات برای حضور اساتید و دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد در مجامع و مراکز علمی بین‌المللی و همکاری با متخصصان و دانشمندان برجسته ایرانی خارج از کشور و دعوت از آنان برای حضور در دانشگاه فردوسی مشهد، توسعه زیرساخت‌های دانشگاه برای ایجاد محیطی خلاق و پویا برای جذب دانشجویان خارجی، برنامه‌ریزی جهت تسهیل فرایند پذیرش و تقویت دیپلماسی دانشگاه در توسعه همکارهای علمی پژوهشی به‌ویژه با کشورهای هدف ازجمله این برنامه‌هاست.

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد اظهار کرد: ازآنجاکه دانشگاه فردوسی مشهد دانشگاهی پیشرو در حوزه توسعه دیپلماسی علمی بین‌المللی در کشور است، می‌توان با برگزاری کارگاه‌های آموزشی تجربیات اندوخته شده ازجمله موارد کنسولی، آموزشی، جذب و پذیرش و... در این حوزه را در اختیار سایر دانشگاه‌ها قرارداد.

کافی در پایان سخنان خود تصریح کرد: دانشگاه فردوسی مشهد با راه‌اندازی و فعال کردن سه واحد مدیریت همکاری‌های علمی بین‌المللی و امور دانشجویان غیر ایرانی، اداره امور دانشجویان بین‌المللی و مرکز آموزش زبان فارسی به غیرفارسی‌ زبانان در پذیرش دانشجویان خارجی موفق عمل کرده اینکه می‌تواند الگویی برای سایر دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی باشد.

انتهای پیام/4107/4084/پ

http://ana.ir/i/382747
وزارت بهداشت برای جذب دانشجویان نخبه برنامه‌ریزی می‌کند

وزارت بهداشت برای جذب دانشجویان نخبه برنامه‌ریزی می‌کند

ساماندهی اعضای هیئت علمی و مدرسان حق‌التدریس اولویت دانشگاه است

ساماندهی اعضای هیئت علمی و مدرسان حق‌التدریس اولویت دانشگاه است

جذب دانشجویان بین‌المللی از طریق برگزاری فرصت مطالعاتی در ترکیه

جذب دانشجویان بین‌المللی از طریق برگزاری فرصت مطالعاتی در ترکیه

خبرهای بی‌اعتبار بیننده بیشتری در فضای مجازی دارد

خبرهای بی‌اعتبار بیننده بیشتری در فضای مجازی دارد

دانشگاه تهران آماج پروژه نفوذ قرار گرفته است

دانشگاه تهران آماج پروژه نفوذ قرار گرفته است

دکتری جدید در دانشگاه آزاد اسلامی راه‌اندازی نمی‌شود

دکتری جدید در دانشگاه آزاد اسلامی راه‌اندازی نمی‌شود

اقتصاد ایران بازار محور نیست/ دولت در حال عمق‌بخشی به بازار سرمایه

ترامپ: رسانه‌ها حرف‌های من را جدی می‌گیرند

آیین‌نامه پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی ابلاغ شد

راهکار مبارزه با فساد شفافیت، نظارت عمومی و آزادی رسانه‌هاست

بنیاد دفاع ازدموکراسی‌ها ومدیرآن در فهرست تحریمی ایران قرار گرفتند

حمله انتحاری به کاروان نیروهای ناتو در افغانستان

نخست‌وزیر انگلیس: نگران تبعات جنگ تجاری آمریکا با چین هستیم

بخشنامه‌ها بعد از هماهنگی با معاونت طرح و برنامه صادر شوند

رئیس شورای اروپا: خروج آمریکا از برجام نتایج مثبتی نداشت

سيد سلمان سامانى به سمت معاون هماهنگى وزارت كشور منصوب شد

هیئت دولت فیلم برخورد رهبری با جوان منتقد را ببینند

چرا آمریکایی‌ها با استیضاح ترامپ مخالف‌اند؟!

حجت‌الاسلام والمسلمین رمضانی دبیرکل مجمع جهانی اهل‌بیت شد

مراکز فروش بلیت هواپیما موظف به رعایت سقف و کف قیمت هستند

ایرانی‌ها رکورددار مصرف نان/ گرانی نان در راه است

آیین‌نامه پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی ابلاغ شد

ضرورت همکاری دانشگاه آزاد اسلامی با کشورهای مسلمان در جهت تقویت اشتراکات فرهنگی

تفاهم‌نامه همکاری دانشگاه فنی و حرفه‌ای با دانشگاه علوم کاربردی FHM آلمان

ثبت‌نام 151 هزار نفر در دوره بدون‌آزمون کنکور

مجوز راه‌اندازی رشته جدید دریافت نکرده‌ایم!/ مستندات چه می‌گوید؟

همه چیز درباره انتخاب رشته دانشگاه آزاد اسلامی

رشته های پرمتقاضی گروه علوم انسانی دانشگاه آزاد را بشناسیم

دانشگاه آزاد اسلامی تنها نهاد علمی خصوصی دارای رشته‌های دکترای حرفه‌ای در کشور

افزایش رشته محل‌های کارشناسی پیوسته براساس سوابق تحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی

امکانات خاص برای آقازاده‌های علمی

تسهیلات پوشش بیمه‌ای و دارویی برای بیماران نیازمند به عضو فراهم شود

آغاز فرصت مطالعاتی استادان جدید از سال تحصیلی ۹۸_۹۹

افتتاح بخش مراقبت‌های ویژه و 4امین اتاق عمل بیمارستان خاتم‌الانبیا(ص) واحد شاهرود / راه‌اندازی مرکز تحقیقات نانوذرات بیولوژیک

همکاری‌های منطقه‌ای، سکویی برای فعالیت‌های جهانی است

ساز ناکوک مؤسسات غیرانتفاعی برای وزارت علوم/ دانشگاه‌هایی که نمک می‌خورند و نمکدان می‌شکنند!

ادامه انتخاب رشته کنکور در دانشگاه آزاد/ ثبت‌نام 134 هزار نفر در دوره بدون‌آزمون

رشته‌های پرمتقاضی گروه علوم ریاضی دانشگاه آزاد را بشناسیم

افزایش رشته/محل‌های کارشناسی پیوسته دانشگاه آزاد اسلامی

با افزایش ظرفیت پزشکی موافقیم

ارتقای مهارت‌ها وافزایش توانمندی‌ دانشجو معلمان سعادت فردای جامعه را تضمین می‌کند