سه شنبه  01  مرداد  1398
جمعه , 21 دی 1397 ساعت 09:57

وزیر علوم مطرح کرد:

ضرورت برنامه‌مداری در نظام آموزش عالی

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در صفحه شخصی خود مطلبی را با عنوان ضرورت برنامه‌مداری در نظام آموزش عالی منتشر کرد.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در صفحه شخصی خود مطلبی را با عنوان ضرورت برنامه‌مداری در نظام آموزش عالی منتشر کرد.

در این مطلب آمده است: هدف نظام آموزش عالی کشور و زیرمجموعه نهادی و سازمانی آن (دانشگاه‌ها، مؤسسات و مراکز آموزشی و پژوهشی)، بنا بر کارویژه‌های کلیدی و بنیادی‌اش که معطوف به تولید علم و نیز تربیت نیروی انسانی فرهیخته و کارشناس در عرصه‌های علمی است، حل مشکلات و کمک به طرح سیاست‌ها و راهکارهایی است که موجد گشایش‌های مؤثر در حیات و مناسبات ملی، منطقه‌ای و استانی باشد.

در ادامه تصریح شده است: تحقق چنین کارویژه‌ها و مطالبه‌هایی که به دلیل تغییرات فزاینده در حوزه‌های علم و فناوری پویایی بالایی دارند، مدیریت در این مجموعه را نیازمند سیاست‌گذاری، برنامه‌مداری و اقدامات مبتنی بر خرد جمعی و پرهیز از بی‌برنامگی، برنامه‌گریزی، اکنون‌گرایی، قیل‌وقال‌های بی‌وجه، تصمیمات لحظه‌ای و بی‌اعتنایی به پیامدهای آن کرده است.

در بخش دیگری از یادداشت غلامی آمده است: بنا بر تجربه سال‌ها فعالیت و مدیریت در زیرمجموعه‌های نظام آموزش عالی کشور و دریافت‌های شناختی از ایفای نقش وزرا و تیم مدیریتی آنان در ادوار گذشته، برنامه‌مداری، حرکت بر مدار قانون و رویه‌های اسناد بالادستی و مشورت با اصحاب اندیشه را مبنای کار خود قرار داده، از همه همکاران ستادی و دانشگاهی خواسته‌ام فعالیت خود را مبتنی بر برنامه‌ها و اسناد بالادستی سامان ببخشند و از هر نوع اقدام نسنجیده تنش‌آفرین و مسئلهساز اجتناب ورزند، چنان‌که امروزه همه دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور دارای برنامه راهبردی‌اند و در فضایی آرام و بی‌تنش وظایف و مأموریت‌های چندگانه خود را اجرا می‌کنند؛ امری که در نگاه مشتاقان رشد و تعالی ایران عزیز ستودنی است.

در ادامه وزیر علوم تأکید کرد: افزون بر اینها، برنامه‌مداری، که در ذات خود کوششی معطوف به آینده است، موجب شده است که هم در ستاد وزارتخانه و هم در دانشگاه‌ها به جامعه و شرایط محیطی دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی و پژوهشی توجه جدی شود، که خیری بزرگ برای نظام آموزش عالی کشور و جامعه است.

وی در این یادداشت ادامه داد: بر این باورم که در زمانه جدید دانشگاه، تعاملی وثیق با جامعه داشته و در خدمت آن باشد. از این مهم نباید غفلت کنیم که حرمت و اقتدار دانشگاه به میزان خدمت، کارآیی، اثربخشی و حضور در زندگی مردم بستگی دارد.

وزیر علوم نوشت: خوشبختانه، با تدبیر و درایت مجموعه نیروهای ستادی و دانشگاهی سراسر کشور در یک سال و چند ماه گذشته، به‌رغم التهاب‌های موجود در کشور، شاهد فضایی آرام و بی‌تنش در دانشگاه‌ها بوده‌ایم و دانشگاه‌ها برنامه‌های آموزشی، پژوهشی و فرهنگی ـ اجتماعی خود را منظم و مستمر دنبال کرده‌اند. تلاش کرده‌ایم ارتباط میان مدیران ستاد و صف بر خرد جمعی و تلاش سودمندانه با کمترین هزینه‌های مادی و فرامادی استوار باشد. بی‌تردید، حرکت در این مسیر بدون دشواری نبوده و نیست اما شدنی است. با همّت عالمانه و خالصانه می‌توانیم مسیرهای ناهموار را پشت سر بگذاریم. تلاش‌ها باید در مسیر هم‌افزایی و تقویت تعامل بین مجموعه‌های درون نظام آموزش عالی و نیز همراهی متقابل مجموعه‌های خارج از نظام آموزش عالی باشد.

در ادامه این یادداشت اشاره شد: تجربه نشان داده است که هر گاه افق‌های ذهنی مجموعه‌ها هم‌تراز بوده و به فهم مشترک نزدیک شده‌اند امکانِ‌گذار از تنگناها و کسب موفقیت‌های بیشتر آسان‌تر بوده است. پیداست که اقتضای برنامه‌مداری داشتن شیوه عمل‌گرایانه است؛ شیوه‌ای که بر فعالیت و رصد اقدامات در حال اجرا یا انجام استوار است.

غلامی نوشت: در یک سال و چند ماه مسئولیت خود سعی کرده‌ام بیش از حرف زدن عمل کنم. اخیراً، طی دو جلسه در کمیسیون محترم آموزش و تحقیقات مجلس، فرصت یافتم در پاسخ به دغدغه‌ها و پرسش‌های نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی در خصوص اقدامات اجرا یا انجام‌شده توضیحاتی بدهم.

وی تصریح کرد: نکته حائز اهمیت، قرار دادن مسائل و مطالبه‌ها در منظومه‌ای است که منافع محلی، استانی و ملی را مورد ملاحظه قرار دهد، و این از داشتن چارچوب و برنامه‌ای برمی‌آید که به هریک از عرصه‌های یادشده معنای واقعی بدهد. بدیهی است برای عمل در چارچوب ملی منافع ملی، که متضمن منافع منطقه‌ای و محلی است، رجحان دارد. منافع محلی و حتی منطقه‌ای تعارض یا تقابلی با منافع ملی ندارند. در هر سطح از منافع، استمرار و پایداری آنها و نیز آثار و پیامدهای تصمیمات صورت‌های پیدا و ناپیدایی دارد. به‌هرحال، رسیدن به نکاتی که نقش کانونی مشترک دارند گاهی موجب می‌شود در دیدگاه‌های متفاوت به ذهنیت مشترک و اجماع برسیم. وقتی با چنین رویکردی به بحث و تبادل‌نظر بنشینیم به اشتراکات بیشتری دست می‌یابیم.

غلامی ادامه داد:‌ امیدوارم با عمل برمدار قانون و برنامه، شاهد هم‌افزایی بیشتر در بین مجموعه‌ها باشیم، چراکه فهم مشترک ضرورتی برای رسیدن به قله‌های بالاتر است. انتظار می‌رود همکاران عزیز دانشگاهی با درایت و استفاده از دیدگاه‌های صاحب‌نظران و سیاست‌گذاران به تشکیل نظام آموزشی و پژوهشی توانمند، کارا، مولد، هوشمند و اقتدار اهتمام ورزند.

در این یادداشت آمده است: آنچه مهم است تعامل نظام‌مند، قانونی و ناظر بر اهداف والایی است که هم مجلس محترم و هم دولت (وزارت علوم، تحقیقات و فناوری) به اقتضائات آن واقف و عامل‌اند. تعامل همراه با الهام از تعالیم اصیل دینی و تقید و تعهد به مکارم اخلاقی و شئون انسانی تصویری مطبوع و در تراز نظام مقدس جمهوری اسلامی به افکار عمومی ارائه می‌کند، که افکار، اعمال و مناسبات ما را هوشمندانه رصد و تحلیل می‌کنند.

غلامی در ادامه نوشت: نقدهای منصفانه در چارچوب حفظ منافع ملی فرصتی برای اصلاح، توسعه و ترقی ساختار علم و آموزش عالی است. خود را کارگزار نظام جمهوری اسلامی و خادم نظام علم و آموزش عالی می‌دانم. از آموختن و خدمت خسته نمی‌شوم و سختی‌های مسیر را به دلیل شیرینی اهداف فراروی خود به چیزی نمی‌گیرم بلکه به استقبال آنها می‌روم. خدمت به دانشگاه فرآیندی بی‌انتهاست که پیش رفتن در امتداد آن افق‌هایی تازه و بدیع ترسیم می‌کند که ضامن پویایی و تلاش پیاپی است.

وی تأکید کرد:‌ این همان داستان بالندگی علم و آگاهی در طول تاریخ است که همچنان سر ایستادن ندارد. بیایید بخشی از این فرآیند باشیم و امکانات، ظرفیت‌ها و قابلیت‌های اقیانوس‌آسای خود را به پای بالیدن علم، زیباترین مخلوق الهی، بریزیم.

انتهای پیام/4040/ن

http://ana.ir/i/351308
اولین جلسه نظارت و ارزیابی حوزه فرهنگی و اجتماعی برگزار شد

اولین جلسه نظارت و ارزیابی حوزه فرهنگی و اجتماعی برگزار شد

صادرات 2 میلیون دلاری شرکت‌های دانش بنیان

صادرات 2 میلیون دلاری شرکت‌های دانش بنیان

ایران بازیگری مهم در عرصه علم و فناوری بین‌المللی

ایران بازیگری مهم در عرصه علم و فناوری بین‌المللی

دانشگاه‌ها به سمت حل مشکلات جامعه پیش می‌روند

دانشگاه‌ها به سمت حل مشکلات جامعه پیش می‌روند

دومین همایش ملی هم‌افزایی ظرفیت‌های علمی برگزار می‌شود

دومین همایش ملی هم‌افزایی ظرفیت‌های علمی برگزار می‌شود

بازنگری در آیین‌نامه مشارکت بخش خصوصی در آموزش عالی سلامت

بازنگری در آیین‌نامه مشارکت بخش خصوصی در آموزش عالی سلامت

سیاست کلان وزارت علوم، توسعه کیفی است

سیاست کلان وزارت علوم، توسعه کیفی است

مرکز پردازش سریع دانشگاه شهید باهنر کرمان به بهره‌برداری رسید

مرکز پردازش سریع دانشگاه شهید باهنر کرمان به بهره‌برداری رسید

راه‌اندازی دوره‌های جدید تولیدات گلخانه‌ای در حوزه آموزش کشاورزی

راه‌اندازی دوره‌های جدید تولیدات گلخانه‌ای در حوزه آموزش کشاورزی

پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی بازوی فکری وزارت علوم است

پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی بازوی فکری وزارت علوم است

رئیس پارک علم و فناوری اردبیل منصوب شد

رئیس پارک علم و فناوری اردبیل منصوب شد

بی‌رغبتی به مجلات و همایش‌های داخلی دانشگاه‌های کشور را مستعمره پژوهشی می‌کند

تسهیلات جدید برای داوطلبان آزمون دکتری فراهم شد

اسامی معرفی‌شدگان رشته‌های خاص کنکور ارشد ۹۸ اعلام شد

جزئیات تفکیک وظایف و مسئولیت‌های پژوهشی در پژوهشگاه و معاونت‌های موضوعی دانشگاه

آزمون تافل الکترونیکی 6 مردادماه برگزار می‌شود

ابلاغ آیین‌نامه اجرایی مراکز خدمات و شبکه‌های آزمایشگاهی و تحقیقاتی دانشگاه آزاد

مهلت دوباره انتخاب رشته آزمون دکتری پزشکی آغاز می‌شود

سرای نوآوری، مدل دانشگاه آزاد برای تبدیل‌شدن به دانشگاه کارآفرین است

بازدید دهقانی فیروزآبادی از کارگاه‌های تولیدی و نمایشگاه‌های فروش مبل ملایر

اعلام 63 رشته محل جدید در انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد

نشست مدیران دفاتر و مراکز توسعه آموزش علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد

همکاری وزارت علوم با دانشگاه آزاد اسلامی خوب است

آغاز توزیع کارت ورود به جلسه آزمون المپیاد علمی دانشجویی کشور

سپردن مسئولیت گاهی با خواهش است و گاهی با تهدید/ در حوزه آموزش ناچار به تحولیم

ارائه 8 رشته در دوره دکتری تخصصی پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی

آیین رونمایی از کتاب «نظریه اسلامی رشد انسان» برگزار می‌شود

امکان انتخاب‌رشته در دوره‌های بدون‌آزمون دانشگاه آزاد اسلامی

دانشگاه آزاد اسلامی با ایجاد برنامه‌های علمی به دنبال مسئله‌محوری است

مهلت انتخاب رشته آزمون دوره دکتری پزشکی فردا به پایان می‌رسد

دانشگاه آزاد اسلامی با استانداری‌ها، اتصال و تعامل محکمی داشته باشد