پنجشنبه  05  اردیبهشت  1398
پنجشنبه , 21 تیر 1397 ساعت 14:42

برگزاری کارگاه آموزشی طراحی و ساخت پاویون تحقیقاتی توئیستدآرک در دانشگاه تهران

کارگاه آموزشی طراحی و ساخت پاویون تحقیقاتی «توئیستدآرک» با تمرکز بر روش‌های ساخت دیجیتال در دانشکده معماری، پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران برگزار شد.

گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، پاویون تحقیقاتی «توئیستد آرک» حاصل تلاش و فکر گروهی سیزده نفر از دانشجویان جدیدالورود کارشناسی ارشد فناوری معماری دانشگاه تهران با هدایت تیم چهار نفره از مربیان حوزه طراحی و ساخت دیجیتال و تحت هدایت اساتید این رشته در طول ۵۰ ساعت، طراحی و ساخته شد، همچنین قطب علمی فناوری معماری دانشگاه تهران در این رویداد همکاری علمی داشته است.

مطابق روند سنوات پیشین، در گروه آموزشی فناوری معماری دانشگاه تهران، رویدادی آموزشی با هدف آشنایی دانشجویان با مفاهیم طراحی و ساخت رایانشی برنامه ریزی و اجرا شد، این کارگاه‌ها در کنار اهداف آموزشی خود، آشنایی دانشجویان و محصلان را با شیوه‌های ساخت به همراه دارد و همچنین باعث آشنایی آنها با محیط ساخت و توسعه معماری و صنایع آن در فضای خارج از محیط آکادمیک می‌شود.

از آنجایی که رشته‌هایی همچون معماری تلفیق مفاهیم نظری و عملی است و با هنر، علم، صنعت و مهندسی به طور همزمان در ارتباط است، شاهد وجود اختلاف بین نسل تحصیل کرده و نسل تجربی معماری یا به بیانی فاصله بین فضای دانشگاه و صنعت هستیم، به همین دلیل صاحب‌نظران این رشته با روش‌های علمی سعی در کم کردن و به تدریج از بین بردن این فاصله دارند.

یکی از راه‌هایی که در جلسات همفکری گروه پژوهشی به اجماع رسید و در راستای تحقق این هدف می‌تواند مفید واقع شود، این است که دانشجویان این رشته را با برگزاری کارگاه‌هایی ادواری، نه طولانی مدت، با موضوعات جذاب و به کارگیری گروهی دانشجویان، درگیر عملی کردن ایده‌های خلاقانه کرد تا با رویارویی با چالش‌های ساخت و سعی در حل آنها در کنار آشنایی با مصالح اجرایی و آزمون و خطا کردن تکنیک‌های ساخت، هرچه بیشتر با مفاهیم پایه‌ای صنعت ساخت آشنا گردند. از آنجایی که دانشجویان در طول دوره کارگاه تمام مراحل ساخت را به عهده دارند، با نوع مصالح، هزینه‌های تهیه، هزینه‌های برش و آماده‌سازی و سایر مواردی که زیر مجموعه مفاهیم تجاری به حساب می‌آیند آشنا می‌شوند و در جریان پروسه ارتباط با برندها و تولیدی‌های مختلف محصولات و نحوه ارتباط با آنها قرار می‌گیرند و این تجربه به قطع تجربه یکتا و ارزشمندی در دوره تحصیل، جهت ارتباط برقرار کردن با دنیای صنعت و تجارت است.

تولید روش‌های ساخت جدید، با رویکردهای تکنولوژیکی و نوین، خود با هدف کاستن هزینه‌های روش‌های سنتی همراه است. در گام‌های بعدی اهدافی نظیر معرفی این روش‌های نوین به دنیای صنعت پیگیری می‌شود که موجب صرفه اقتصادی بالایی شده و چنانچه به چرخه ساخت و تولید وارد شوند، می‌توانند منافع زیادی را به همراه داشته باشند. همان‌طور که اشاره شد این کارگاه‌ها به‌صورت سلسله‌وار توسط تیم پژوهشی، تیم برگزار کننده، استادام و قطب علمی فناوری معماری دانشگاه تهران حمایت و سازماندهی می‌شوند و دوره بعدی کارگاه‌ها برای تابستان ۱۳۹۷ برنامه‌ریزی شده است. در طول تلاش‌هایی که توسط تیم‌های دانشگاهی، و در رأس آن دانشگاه تهران به عنوان قطب معماری ایران انجام می‌گیرد.

گزارشی از جزئیات طراحی و اجرای پاویون

در این دوره، تکنیک‌های ساخت دیجیتال مبتنی بر ابزارهای سه محوره و پتانسیل‌های آنها مورد بررسی قرار گرفت. دانشجویان پس از آشنایی با مبانی تفکر الگوریتمیک در طراحی، فرآیند ایده‌یابی برای طراحی یک تکنیک ساخت معماری را آغاز نمودند. در فرآیند اصلاح و بهسازی ایده‌های دانشجویان با مصالحی متناسب با تکنیک‌های ساخت دیجیتال آشنا شده و طرح‌های خود را توسعه دادند، همچنین با طراحی بر اساس خواص مصالح و نیز تکنیک‌های ایجاد تغییر در رفتار مکانیکی مصالح آشنایی پیدا کردند.

در فرآیند فرم‌یابی، دانشجویان با کاوش گزینه‌های احتمالی، براساس معیارهایی مانند ایستایی خارجی تناسبات و نواحی تکیه‌گاهی و تقارن (که متعاقبأ سبب کاهش تیپولوژی قطعات خواهد شد) فرم پاویون را طراحی نمودند. در این مرحله گسسته‌سازی هندسه پیوسته انتخاب شده مورد پژوهش قرار گرفت؛ شیوه‌های گوناگونی برای انگاشت الگوهای مختلف سازه، موقعیت آنها و نوع همبندی میان آنها که همه این عوامل تأثیر مستقیم بر تکنیک ساخت دارند مورد بررسی قرار گرفت. با در نظر گرفتن عواملی نظیر تعداد اتصالات به هر گره، تعداد کل عناصر سازهای پایداری هندسه‌های ایجاد شده میان اجزا و ... نهایتأ هندسه کلی پاویون شکل گرفت، در این ساختار متشکل از اعضای خطی و گره‌ها، والانس گره‌ها سه و چهار بوده و هندسه میانی با توجه به رفتار نیمه صلب گره‌ها نیز پایدار است.

نهایتا در بخش نهایی با در نظر گرفتن تکنیک ساخت، مصالح و ملاحظات اجرایی، دانشجویان به طراحی گره پرداختند. در طراحی گره‌ها چالش‌های اصلی موقعیت و نحوه قرارگیری اجزا بوده است زیرا با توجه به تکنیک ساخت، تمامی قطعات از جمله گره‌ها و اعضا باید با هم کاملا عمود باشند. در همین راستا رویکرد الگوریتمیک بکار گرفته شده و مدلسازی پارامتریک راهگشا بوده است. سپس با بکارگیری یک روش ایندکس‌گذاری، قطعات شماره‌گذاری شده و آماده فرآیند برپایی شدند. در روز برپایی، قطعات در یک مرحله پیش از انتقال به سایت متصل شده و با پیاده‌سازی دقیق تکیه‌گاه در سایت، قطعات از نواحی تکیه‌گاهی به سمت تاج قوسها متصل شدند.

لازم به ذکر است مدرسین این کارگاه دکتر کتایون تقی زاده، دکتر محمود گلابچی، مربیان سینا سلیم‌زاده، اسماعیل متقی، آرمان خلیل بیگی، علی قزوینیان و همچنین دانشجویان دانیال عابدی، میلاد امیری، فاطمه امینی یکتا، امیر بهادر برادران، سبا فتاحی، مرجان حسین زاده، دانیال کرامت، نمادی خالقی، وحید کالانی، مهشید مقدسی، علیرضا محمدی، حمیدرضا رفیع زاده، رضا سالارزاده بودند.

گزارش از سعیده کلانتری دانشجوی تکنولوژی معماری دانشگاه تهران

http://ana.ir/i/294543

قدردانی دکتر طهرانچی از خدمات دکتر رهایی در معاونت تحصیلات تکمیلی

مهلت انتخاب رشته آزمون دکتری نیمه‌متمرکز 98 تا سوم اردیبهشت

آغاز انتخاب رشته آزمون دوره دکتری

شعار دانشگاه آزاد اسلامی؛ «با بچه‌ها از مدرسه تا دکتری»

دانشگاه‌های ما در استانداردهای دانشگاه و دانشکده قرار نمی‌گیرند

زمان و نحوه انتخاب رشته دوره دکتری دانشگاه آزاد اسلامی اعلام شد

جشنواره سینا جهت شناخت استعدادها در دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد

هدف جشنواره دانش‌آموزی سینا رشد خلاقیت دانش‌آموزان بوده است

تاکنون بیش از 28 هزار نفر در آزمون دکتری ثبت‌نام کرده‌اند

انتخاب رشته آزمون دوره دکتری دانشگاه آزاد اسلامی آغاز شد

قدردانی دکتر طهرانچی از خدمات دکتر رهایی در معاونت تحصیلات تکمیلی

زد و بندهایی برای حذف نشدن یک آزمون!

مديريت بازرگانی رشته‌ای برای شناخت بازار و اشتغال‌زایی

مشارکت با کشورهای اروپایی یا رفع نیازهای آنان!

سنجه‌های اشتباه بلای جان دانشگاه‌های کشور

آب‌پاشی دولت و مجلس بر سیل تقلب علمی!

آزمون زبان آلمانی تلک برگزار می‌شود

آزمون GRE جنرال برگزار می‌شود

آزمون TOEIC امروز برگزار می‌شود

آزمون تافل IBT ژوئن برگزار می‌شود

محورهای اساسی حبل‌الله المتین چیست؟

مهمترین علت مرگ و میر در کشور چیست؟

برگزاری مرحله پلی‌آف لیگ دسته دوم

اقدامات اثربخش علمی دانشگاهیان

قیمت رسمی 29 ارز کاهشی شد

وقوع یک انفجار دیگر در سریلانکا

سردار آزمون در کورس آقای گلی روسیه

نفوذ افق انقلاب در قلب آمریکا

تعویق انتخابات شورای ناظر بر نشریات

ممنوعیت آزمون هوش و استعداد

تفسیر وزارت خارجه کج‌فهمی آمریکا

روزنامه‌های ورزشی امروز

کتاب باید در سبد خرید قرار گیرد

شیوه‌نامه اجرایی شورای صنفی

گسترش همکاری دمشق و صوفیه

تعداد اخبار امروز گروه : 4 خبر

تقویت حوزه فناوری از اولویت‌های وزارت علوم است

آزمون تافل IBT ژوئن برگزار می‌شود

برگزاری همایش معماری و شهرسازی دانش‌بنیان در دانشگاه آزاد اسلامی

ثبت‌نام 2 هزار نفر در رشته‌های بدون آزمون دانشگاه آزاد اسلامی

آب‌پاشی دولت و مجلس بر سیل تقلب علمی!

انتخاب رشته بیش از 8 هزار نفر در آزمون دوره دکتری دانشگاه آزاد

آخرین مهلت انتخاب رشته دوره دکتری فردا به پایان می‌رسد

دفتر مشاوره بهداشت خانواده در مجتمع مادران افتتاح می‌شود

مهلت انتخاب رشته آزمون دستیاری پزشکی دوباره تمدید شد

54درصد داوطلبان مجاز به انتخاب رشته آزمون دکتری انتخاب رشته کردند