538513
سه شنبه  22  آبان  1397
سه شنبه , 12 تیر 1397 ساعت 18:19

دکتر فرهاد رهبر در دیدار وزیر آموزش عالی سوریه مطرح کرد؛

همکاری دانشگاه آزاد اسلامی با دانشگاه دمشق/ آمادگی داریم دانشجویان سوری را بورس کنیم

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: توافق‌نامه دانشگاه آزاد اسلامی با دانشگاه دمشق، گام اولی است تا این دانشگاه به صورت مستقل درسوریه ارائه خدمات کند.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، دکتر فرهاد رهبر رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در دیدار امروز خود با عاطف النداف وزیر آموزش عالی سوریه، با خوشامدگویی به وی و هیأت همراه، گفت: بسیار خرسندم که امروز میزبان برادران فرهیخته از کشور دوست و برادر سوریه هستم.

وی به معرفی اختصاری واحدهای برون مرزی دانشگاه آزاد اسلامی پرداخت و گفت: این دانشگاه 6 واحد و مرکز در کشورهای لبنان، افغانستان، امارات و انگلستان (آکسفورد) دارد که علاوه بر اینها بالغ بر 10 هزار دانشجوی خارجی نیز در واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی «داخلی و بین‌المللی» در حال تحصیل هستند.

فرهاد رهبر با تاکید بر اینکه تلاش ما بر این است که بتوانیم خدمات آموزشی و پژوهشی خود را به کشورهای دوست و همراه ارائه دهیم، اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران توانسته در تولید علم رتبه 16 جهان را کسب کند که دانشگاه آزاد اسلامی در کسب این رتبه سهم به سزایی داشته و واحد علوم و تحقیقات دارای رتبه 11 در بین دانشگاه‌های کشور است.

شکست انحصار علمی از برنامه‌های دانشگاه آزاد اسلامی است

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه یکی از سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران و به دنبال آن دانشگاه آزاد اسلامی، شکست انحصار علمی در جهان است، گفت: بر این باوریم که قدرت علمی زمانی به دست می‌آید که کشورهای دوست در این راه تلاش کنند و سیاست جمهوری اسلامی ایران ارائه خدمات و دانش روز در زمینه‌های نانوتکنولوژی، بیوتکنولوژی، هوافضا، پزشکی، پیراپزشکی و... به این کشورهاست.

وی ادامه داد: با توجه به این موضوع، دانشگاه آزاد اسلامی در اجرای این سیاست‌ها از سوی بزرگان نظام ماموریت ویژه‌ای دارد و ما این آمادگی را داریم که با روش‌های مختلف ازجمله تبادل استاد و دانشجو، برگزاری همایش‌های مشترک، اجرای طرح‌های مشترک علمی و... روابط خود را با کشورهای دوست و برادر گسترش دهیم.

بورس دانشجویان سوری در دانشگاه آزاد

فرهاد رهبر با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی آمادگی دارد افرادی که از سوی وزارت آموزش عالی سوریه معرفی می‌شوند را به عنوان بورسیه بپذیرد، گفت: ما نیازهای سوریه را ارزیابی کرده‌ و می‌دانیم که پس از پایان جنگ، این کشور برای بازسازی و توسعه به متخصص، تکنیسین، پزشک و نیروهای توانمند نیاز دارد، بنابراین می‌توانیم با همکاری بخش خصوصی آموزش عالی سوریه، شعبه دانشگاه آزاد اسلامی در این کشور را تاسیس کنیم و به صورت گسترده همه توان خود را در اختیار آنها قرار دهیم.

وی افزود: این موضوع در جلسه دکتر ولایتی رئیس هیات موسس و هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی با آقای بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه مطرح شد و مورد موافقت اصولی ایشان قرار گرفت. می‌توانیم این موافقت اصولی را به برنامه عملیاتی تبدیل کنیم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تصریح کرد: بنده با قوانین و مقررات سوریه آشنا هستم و امیدوارم با درایت شما که ارتباط نزدیکی با رئیس‌جمهور سوریه دارید، بتوانیم از این تعامل استفاده موثر داشته و به اهداف مشترک دو طرف دست یابیم.

فرهاد رهبر در بخش دیگری از سخنان خود پس از استماع نظرات وزیر آموزش عالی سوریه، با اشاره به طرح موضوع همکاری دانشگاه آزاد اسلامی با دانشگاه دمشق از سوی دکتر عاطف النداف، گفت: ما می‌توانیم با امضای توافق‌نامه مبسوط با دانشگاه دمشق، همکاری خود را در زمینه‌های مختلف از جمله پذیرش مشترک دانشجو آغاز کنیم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خطاب به وزیر آموزش عالی سوریه، گفت: بنده یقین دارم با دستور شما تفاهم‌نامه‌ای که میان دانشگاه آزاد اسلامی و وزارت آموزش عالی سوریه به امضا می‌رسد، عملیاتی و اجرایی خواهد شد و توافق‌نامه دانشگاه آزاد اسلامی با دانشگاه دمشق که مطرح شد، می‌تواند گام اولی باشد تا دانشگاه آزاد اسلامی به صورت مستقل به کشور دوست و برادر سوریه ارائه خدمات کند.

سرمایه‌گذاری مشترک دانشگاه آزاد با بخش خصوصی آموزش عالی سوریه

وی افزود: پیشنهاد ما این است که دانشگاه آزاد اسلامی به صورت سرمایه‌گذاری مشترک با بخش خصوصی آموزش عالی سوریه توافق‌نامه اجرایی امضا کند و وزارت آموزش عالی این کشور شریک خصوصی را برای انعقاد قرارداد به ما معرفی کند.

فرهاد رهبر با بیان اینکه ما برای آغاز همکاری علمی و پژوهشی با وزارت آموزش عالی سوریه باید نیازمندی‌های شما را بدانیم و براساس آن توانمندی خود را اعلام کنیم، گفت: درخواست دکتر ولایتی از رئیس‌جمهور سوریه برای همکاری دانشگاه آزاد اسلامی در این کشور یک دستور ویژه از سوی ایشان بود که همان‌طور که جمهوری اسلامی ایران برای نابودی دشمنان در کنار سوریه قرار گرفته، دانشگاه آزاد اسلامی نیز تلاش دارد برای توسعه و تربیت نیروی انسانی در کنار شما باشد.

وی ادامه داد: بنده نیت و قصد شما را درک می‌کنم و می‌دانم که هدف شما اجرای برنامه های رئیس‌جمهور است و همانطور که شما پیشنهاد دادید، ما در مرحله اول همکاری خود را با دانشگاه دمشق آغاز می‌کنیم. ما می‌خواهیم با استفاده از تجربیات موفق دانشگاه آزاد اسلامی برای رسیدن سریع‌تر به هدف در سوریه استفاده کنیم.

فرهاد رهبر با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران با فرهنگ کشور سوریه به خوبی آشناست، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی نیز با نیازمندی و توانمندی‌های کشور دوست و برادر سوریه آشنایی دارد و ما فکر می‌کنیم که تجربه 37 ساله دانشگاه آزاد اسلامی می‌تواند به توسعه آموزش و پژوهش سوریه کمک کند.

وی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران 8 سال با کشورهای ابرقدرت در جنگ بود و در دوران پس از جنگ و بازسازی کشور، دانشگاه آزاد اسلامی نقش اساسی ایفا کرد که اکنون نشانه‌های آن را می‌بینیم.

فرهاد رهبر ادامه داد: دانشگاه آزاد اسلامی در هر نقطه ای از کشور که حضور یافت، با خود توسعه، امید و رونق به همراه داشته و با اتکا به این تجربه می‌گویم که ما علاقمند هستیم که امید و توسعه را به سوریه بازگردانیم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به جنگ چند ساله سوریه با گروهک‌های تکفیری گفت: در دوران درگیری سوریه هیچ‌ یک از کشورهای جهان در کنار شما قرار نگرفتند و تنها جمهوری اسلامی ایران به کمک شما آمد. اکنون هم جمهوری اسلامی ایران با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری، سوریه را کشوری جدا از خود نمی‌داند و ما هم از شما انتظار داریم که دانشگاه آزاد اسلامی را جدا از خود ندانید و فکر نکنید که ما کشور و دانشگاهی جدا از سوریه هستیم، بلکه هدف ما کمک به این کشور دوست و برادر است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: علم مولفه قدرت است و جمهوری اسلامی ایران و جمهوری سوریه در یک جبهه هستند و ما می‌خواهیم هر دو کشور در یک خط علمی برای مقابله با اهداف دشمنان قرار گیرند و در این مسیر ما از هیچ تلاشی فروگذار نخواهیم کرد.

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

آزمون EPT نهم آذرماه برگزار می‌شود

امکان ثبت درخواست انتقالی و میهمانی دانشجویان علوم پزشکی

انعقاد تفاهم‌نامه همکاری دانشگاه آزاد اسلامی و تأمین اجتماعی

آزمون جامع دکتری دانشگاه آزاد نیمه‌اول دی‌ماه برگزار می‌شود

کنکور 98 چگونه برگزار می‌شود

تمدید مهلت ثبت نام جذب هیأت علمی دانشگاه آزاد تا 30 آبان

ضوابط نگارش پایان‌نامه دوره کارشناسی ارشد

ثبت‌نام در آزمون کارشناسی ارشد از 16 آذرماه

ثبت‌نام دوره کارشناسی‌ارشد بدون آزمون از امروز آغاز می‌شود

آغاز تکمیل ظرفیت رشته‌های دانشگاه فرهنگیان از فردا

انتشار نتایج دوره بدون آزمون کارشناسی ارشد پزشکی و غیرپزشکی

آزمون جامع دکتری دانشگاه آزاد نیمه‌اول دی‌ماه برگزار می‌شود

کنکور 98 چگونه برگزار می‌شود

ثبت‌نام در آزمون ورودی دوره دکتری 98 از 6 آذر

آزمون EPT نهم آذرماه برگزار می‌شود

ثبت‌نام آزمون ارزشیابی دانش‌آموختگان داروسازی خارج از کشور

راه تکراری دانشگاه‌ها برای بین‌المللی‌سازی

آغاز پذیرش طرح برگزیدگان المپیاد علمی دانشجویان پزشکی از اول آذر

کنفرانس علمی ادواری اورژانس‌های پزشکی برگزار می‌شود

انجمن‌های علمی یکی از اثرگذارترین نهادهای مدنی در ترویج علم هستند

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه

 تصاویر صفحه اول روزنامه‌های سه‌شنبه 22 آبان

تصاویر صفحه اول روزنامه‌های سه‌شنبه 22 آبان