10500
يكشنبه  29  مهر  1397

خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

جمعه , 28 اردیبهشت 1397 ساعت 11:58

معاون وزیر علوم خبر داد:

تعیین تکلیف طرح‌های کلان ملی اولویت‌دار تا پایان خرداد

دبیرکل شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری (عتف) از تعیین تکلیف طرح‌های کلان ملی اولویت‌دار طی دو هفته آینده و ارائه گزارش آن در جلسه آخر خرداد این شورا خبر داد.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا؛ دکتر مسعود برومند در حاشیه صد و شصت و ششمین جلسه کمیسیون دائمی شورای عالی عتف در جمع خبرنگاران درباره مصوبات این جلسه گفت: جلسه امروز درباره استفاده از نمایندگان انجمن‌های علمی بود که انتخابات را انجام داده‌اند و نمایندگان خود را انتخاب کرده‌اند. بحث دیگر لیست اسامی اعضای حقیقی که باید به کمیسیون‌های تخصصی بپیوندند، مشخص شد و برای بررسی نهایی به اعضای کمیسیون دائمی رسید.

وی افزود: دو موضوع مهم داشتیم یکی درباره فعال کردن پروژه‌های کلان ملی که در گذشته بود که ظرف چند هفته گذشته، دبیران کمیسیون‌ها جلساتی داشتند و طی آن می‌بایست تصمیمات نهایی خود درباره پروژه‌های کلان ملی را بگیرند.

دبیر کمیسیون دائمی شورای عالی عتف با بیان اینکه این طرح‌ها طرح‌های خوبی است، گفت: برای آنکه روند اجرای این طرح‌ها روان‌تر ادامه پیدا کند، باید برنامه زمان‌بندی فعالیت‌های آن برای رسیدن به فاز بعدی، مشخص باشد، مثلا اگر در سال ۹۷ وارد فاز بعدی شد مشخص باشد و یا اگر در سال ۹۸ به نتیجه می‌رسد هم مشخص شود.

وی افزود: منابع لازم برای اجرای این برنامه‌ها را کمیسیون‌ها باید به کمک مجریان تعیین کنند و بهره‌برداران هم اگر مایل به اجرای طرح‌ها هستند، شرایط را فراهم کنند. ظرف دو هفته آینده عمده پروژه‌ها را تعیین تکلیف خواهیم کرد و گزارش آن در جلسه شورای عتف آخر خردادماه ارائه خواهد شد.

گفتنی است، در این جلسه دو دستور از سوی اعضای شورای عالی عتف به بحث و بررسی گذاشته شد که مشروح آن به شرح زیر است:

دستور اول؛ بررسی انتخاب اعضای حقیقی کمیسیون‌های تخصصی شورای عالی عتف بود که به منظور اجرای بند ۲ ماده ۵ آئین‌نامه کمیسیون‌های تخصصی شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری (دبیرخانه در زمینه موضوع فعالیت هر یک از کمیسیون‌های تخصصی با فراخوان از مراکز علمی که دارای مجوز از مراکز ذی‌صلاح هستند، نسبت به تهیه فهرستی از دانشمندان، صاحب‌نظران و متخصصان برجسته کشور در زمینه تخصصی مربوط اقدام می‌کند. اشخاص حقیقی پس از انتخاب توسط کمیسیون تخصصی مربوط از میان فهرست مذکور، با تصمیم کمیسیون دائمی و با حکم دبیر کل شورای عالی به عضویت کمیسیون تخصصی منصوب می‌شوند). بر این اساس دبیرخانه طی فراخوان از مراکز علمی (از طریق نامه، خبرگزاری‌ها، شبکه‌های صدا و سیما، وب
سایت‌ها)، اطلاعات ۷۸۹ متقاضی عضویت را از طریق وب‌سایت دبیرخانه جمع‌آوری کرد و در اختیار کمیسیون‌های تخصصی قرار داد. کمیسیون‌های تخصصی نیز طی جلسات خود و با اعمال معیار‌های متعدد، نسبت به انتخاب ۱۲۷ نفر اقدام کردند.

دستور دیگر این جلسه بحث تعیین تکلیف طرح‌های کلان ملی کمیسیون‌های تخصصی شورای عالی عتف بود و طی این دستور این بحث مطرح شد که در راستای اجرای مصوبات جلسات نوزدهم و بیستم شورای عالی عتف مبنی بر اولویت‌بندی طرح‌های کلان ملی با توجه به میزان تاثیرگذاری بر اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، دبیرخانه شورای عالی عتف با همکاری سازمان برنامه و بودجه کشور اقدام به اولویت‌بندی طرح‌ها کرد.

بر اساس نتایج این جلسات ۳۱ طرح کلان ملی دارای اولویت و ۱۷ طرح کلان ملی مختومه اعلام شد. به منظور تصمیم‌گیری در خصوص نحوه ادامه فعالیت طرح‌های کلان ملی اولویت‌دار، با توجه به عدم تخصیص اعتبار از سوی دستگاه‌های سفارش‌دهنده، جلسه‌ای با حضور دبیرکل شورا و دبیران کمیسیون‌های تخصصی تشکیل شد.

در این جلسه مقرر شد دبیران کمیسیون‌ها در اسرع وقت نسبت به تشکیل جلسه با حضور نماینده‌های دستگاه‌های سفارش‌دهنده و تصمیم‌گیری و تعیین تکلیف طرح‌های کلان ملی کمیسیون متبوع اقدام کنند و نتیجه را جهت ارائه در کمیسیون دائمی و سپس شورای عالی، به دبیرخانه ارسال کنند.

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

نتایج نهایی ذخیره رشته‌های پزشکی ۹۷ دانشگاه آزاد اسلامی اعلام شد

تعیین تکلیف ذخیره‌های زیر‌گروه پزشکی و رشته دامپزشکی

راهنمای ثبت‌نام پذیرفته‌شدگان نهایی رشته‌های علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی

دکتر طهماسب کاظمی مسئول تمشیت امور مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی شد

آمادگی دانشگاه آزاد برای افزایش ظرفیت در صورت کسب مجوزهای قانونی

دانشجویان دوره کاردانی بخوانند

غیبت دانشجویان شرکت‌کننده در آیین پیاده‌روی اربعین موجه شد

اعلام جزئیات برنامه هفته پژوهش سال 97/ تمرکز بر چالش‌های مهم کشور

ثبت‌نام در آزمون زبان MSRT از 29 مهرماه

نتایج آزمون EPT اعلام شد

مدرک سیدمهدی هاشمی سال 92 از سوی وزارت علوم تأیید شد

4 هزار دانشجوی ایرانی در هند تحصیل می‌کنند

ثبت‌نام در آزمون زبان MSRT از 29 مهرماه

امکان بورسیه یک‌هزار و 300 نفر در دانشگاه تهران

تحولات انقلابی در دانشگاه آزاد موجب حضور اساتید انقلابی در رده‌های مدیریتی شد

برگزاری نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی دی ماه برگزار می‌شود

همکاری دانشگاه‌های اصفهان و عراق برای برگزاری دوره‌های آموزش زبان‌ فارسی

برگزاری دوره‌های مشترک بین‌المللی با همکاری استادان دانشگاه‌ تهران

الزامات تعاملات علمی بین‌المللی دانشگاه‌ها چیست؟

70 درصد فارغ‌التحصیلان دانشگاه فنی‌ و حرفه‌ای مشغول به کار هستند

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه