565433
دوشنبه  30  مهر  1397

خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

يكشنبه , 26 فروردین 1397 ساعت 11:27

تاکید بر تعهد ایران برای مبارزه با بیماری‌های غیرواگیر در اجلاس گفت‌وگوی جهانی تامین منابع پایدار

اجلاس سه روزه تامین منابع پایدار برای پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر در شهر کپنهاگ دانمارک با حضور مسئولین و صاحبنظران از تمام نقاط جهان از جمله نماینده سازمان بهداشت جهانی، وزیر دارایی دانمکارک، وزیر بهداشت اروگوئه و روسای چند انجمن جهانی با هدف گفت‌وگو درخصوص اهمیت و لزوم تامین منابع پایدار و نیز راه‌های تامین منابع در آوریل 2018 برگزار شد.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از معاونت آموزشی وزارت بهداشت، دکتر باقر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت و نائب رئیس کمیته ملی بیماری‌های غیرواگیر و دکتر افشین استوار مدیر کل دفتر بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت از طرف جمهوری اسلامی ایران در این اجلاس شرکت داشتند.

وی با اشاره به افزایش روز افزون شیوع بیماری‌های غیرواگیر در جهان گفت: این بیماری‌های مهمترین عامل خطر بروز مرگ‌های زودرس و ناتوانی در جوامع هستند و اگر بخواهیم از منظر کلان به آن بنگریم اثرات این بیماری‌های موجبات کاهش تولید کشورها و ضررهای جدی اقتصادی خواهد شد.

نائب رئیس کمیته ملی بیماری‌های غیرواگیر با تاکید بر اهمیت روز افزود بیماری‌های غیرواگیر به عنوان اصلی ترین عامل مرگ‌های زودهنگام در جهان گفت: تغییر سبک زندگی و افزایش شهرنشینی یکی از عوامل افزایش شیوع بیماری‌های غیرواگیر است و طی چند دهه احیر این بیماری‌ها عامل مرگ‌و‌میرها در کشورهای مختلف جهان است.

لاریجانی با تاکید بر اثر متقابل بیماری‌های غیرواگیر گفت: اهداف توسعه پایدار با هدف کاهش یک سوم مرگ‌های زودهنگام ناشی از بیماری‌های غیرواگیر ارتباط دارد که در این اجلاس نیز این موضوع مورد بررسی قرار گرفت.

وی افزود: در کشور ایران نیز همانند سایر نقاط جهان بیماری‌های غیرواگیر یکی از چالش‌های نظام سلامت است، بطوری که در دو دهه اخیر بیماری‌های غیرواگیر منجر به بروز 287 هزار مرگ در ایران شده است.

وی با بیان اینکه 82 درصد مرگ‌های ناشی از بیماری‌های غیرواگیر در اثر چهار دسته بیماری‌های قلبی – عروقی، سرطان‌ها، بیماری‌های مزمن ریوی و دیابت است، گفت: در همین راستا سازمان جهانی بهداشت، برنامه عملکردی پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیرواگیر از سال 2013 تا 2020 را تدوین کرد و هدف کلان 25درصد کاهش میزان مرگ و میر زودرس ناشی از بیماری‌های غیرواگیر تا سال 2025 را مطرح کردند.

لاریجانی ادامه داد: براساس برنامه‌های سازمان بهداشت جهانی و همچنین شرایط ویژه سلامت کشور، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کمیته پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیرواگیر ایران را به منظور سیاستگذاری در سطح ملی، برنامه‌ریزی، جلب مشارکت ذی نفعان و همکاری‌های درون بخشی و بین بخشی و هدایت مداخلات مبتنی بر اولویت تشکیل داد.

نائب رئیس کمیته ملی بیماریهای غیرواگیر اظهار کرد: در ابتدای فعالیت این کمیته سند ملی کنترل و پیشگیری بیماری‌های غیر‌واگیر به عنوان برنامه جامع کشور برای پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیرواگیر و عوامل خطر آن از سال 1394 تا 1404 تدوین شد.

وی اضافه کرد: این سند دارای 13 هدف ملی که بر عوامل خطر اصلی شامل مصرف دخانیات، رژیم غذایی ناسالم، عدم فعالیت فیزیکی و مصرف الکل، چهار دسته بیماری که عبارتند از بیماری‌های قلبی – عروقی، سرطان‌ها، بیماری‌های مزمن ریوی، دیابت و اولویت‌های دیگر کشور مانند حوادث ترافیکی متمرکز است. اهدافی نیز ویژه کشور ما است که از آن جمله می‌توان به کنترل حوادث ترافیکی و کاهش مصرف اسید چرب ترانس اشاره کرد.

لاریجانی خاطرنشان کرد: خوشبختانه تعهدی ملی در جمهوری اسلامی ایران برای مبارزه با بیماری‌های غیرواگیر وجود دارد و این موضوعی است که مورد تاکید مسئولان ارشد کشور نیز قرار دارد.

نائب رئیس کمیته ملی بیماریهای غیرواگیر گفت: کشور ایران جزو کشورهای پیشرو در برنامه‌ریزی برای پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیرواگیر است و از طریق ساز‌و‌کارهای همکاری بین بخشی و در قالب سند ملی کنترل بیماری‌های غیرواگیر تلاش می‌شود تمامی مردم و مسئولان برای اجرای این برنامه‌ها و کاهش مرگ‌و‌میر ناشی از این بیماری‌ها در کشور مشارکت کنند.

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

دکتر طهماسب کاظمی مسئول تمشیت امور مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی شد

آمادگی دانشگاه آزاد برای افزایش ظرفیت در صورت کسب مجوزهای قانونی

اعلام جزئیات برنامه هفته پژوهش سال 97/ تمرکز بر چالش‌های مهم کشور

ثبت‌نام در آزمون زبان MSRT از 29 مهرماه

نتایج آزمون EPT اعلام شد

دانشجویان دوره کاردانی بخوانند

امکان بورسیه یک‌هزار و 300 نفر در دانشگاه تهران

تحولات انقلابی در دانشگاه آزاد موجب حضور اساتید انقلابی در رده‌های مدیریتی شد

4 هزار دانشجوی ایرانی در هند تحصیل می‌کنند

مدرک سیدمهدی هاشمی سال 92 از سوی وزارت علوم تأیید شد

مراسم افتتاح دانشگاه هنرهای اسلامی-ایرانی استاد فرشچیان برگزار شد

دانشگاه کردستان 4 دانشجوی دیگر به دانشگاه خائن اسپانیا می‌فرستد

چگونگی ثبت‌نام در آزمون کارشناسی ارشد فراگیر دانشگاه پیام‌نور

ثبت‌نام آزمون كارشناسی ارشد فراگیر دانشگاه پیام‌نور آغاز شد

معرفی طرح‌های برگزیده ارتباط با صنعت دانشگاه‌ها در هفته پژوهش

کشورهای شرقی در بسیاری از علوم فراتر از کشورهای غربی هستند

4 هزار دانشجوی ایرانی در هند تحصیل می‌کنند

مدرک سیدمهدی هاشمی سال 92 از سوی وزارت علوم تأیید شد

ثبت‌نام در آزمون زبان MSRT از امروز

فردا؛ آخرین مهلت ثبت‌نام در رشته‌های بدون آزمون دانشگاه غیرانتفاعی

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه