844991
سه شنبه  01  آبان  1397

خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

سه شنبه , 17 بهمن 1396 ساعت 13:41

معاون توسعه مدیریت دانشگاه آزاد:

دانشگاه آزاد اسلامی نیروی مازاد ندارد/ راه‌اندازی 12 سامانه مدیریتی در واحدهای دانشگاه

معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه آزاد اسلامی گفت: 22 سامانه در حوزه مدیریت منابع دانشگاه آزاد اسلامی پیش‌بینی شده که 12 سامانه طراحی و به صورت پایلوت اجرایی شده و پس از طی مراحل آزمایشی، در همه واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی راه‌اندازی می‌شود.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، نشست صمیمانه معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه آزاد اسلامی با کارکنان سازمان مرکزی صبح امروز همزمان با ایام‌الله دهه فجر در سالن شهیدمطهری سازمان مرکزی برگزار شد. دکتر عبدالرسول پورعباس در این نشست با تسلیت ایام فاطمیه و گرامیداشت سالروز پیروزی انقلاب اسلامی، گفت: خوشحالم که همزمان با این ایام در اولین نشست خود در خدمت همکاران سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی هستم.

وی با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی بزرگ‌ترین دانشگاه کشور و از نمونه‌های بزرگ دانشگاه‌های جهان است، تصریح کرد: اکنون دانشگاه آزاد اسلامی در مسیر گذر است و واقعیت‌های این دانشگاه را همه ما می‌دانیم و این موضوع را به خوبی درک کرده‌ایم که بسیاری از واحدهای دانشگاهی ما دچار کمبود دانشجو شده‌اند.

پورعباس افزود: در دوره گذار باید پوست‌اندازی و نوآوری شکل بگیرد و گذر از این دوره محقق نخواهد شد مگر اینکه همه ظرفیت‌ها و امکانات دانشگاه آزاد اسلامی را بسیج کنیم تا به یک دانشگاه نسل سوم تبدیل شویم.

وی با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی متعلق به خانواده آن اعم از کارکنان و اعضای هیات علمی است، گفت: این دانشگاه را که از سال 1361 راه‌اندازی شده، باید به نقطه‌ای برسانیم که در اوج به نسل‌های بعد تقدیم شود و همانطور که این دانشگاه در ماموریت‌های نسل اول و دوم خود موفق بوده و اکنون به نسل سوم ورود کرده، بتواند موفق عمل کند و راه توسعه و پیشرفت را در پبش بگیرد.

معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه آزاد اسلامی افزود: برای تحقق این موضوع، نیازمند همفکری با شما دانشگاهیان هستیم تا دانشگاه را به نقطه اوج خود برسانیم. به این منظور در مدت 4 ماهی که بنده مسئولیت معاونت توسعه مدیریت و منابع دانشگاه را برعهده گرفته‌ام، به 10 استان و بسیاری از واحدهای این استان‌ها سفر کردم و جلسات متعددی تشکیل دادیم تا بتوانیم از مشاوره و هم‌فکری دانشگاهیان بهره‌ ببریم.

نظام پیشنهادات باید در دانشگاه آزاد اسلامی شکل بگیرد

پورعباس با تاکید بر اینکه نظام پیشنهادات باید در دانشگاه آزاد اسلامی شکل بگیرد، گفت: یکی از برنامه‌های ما این است که طرح‌ها و برنامه‌ها از رده‌های پایین به بالا بیاید تا پس از پخته شدن، اجرایی شود و همه جمعیت دانشگاه آزاد اسلامی در این نظام پیشنهادات سهیم باشند.

وی خاطرنشان کرد: اگر در مسیر خرد جمعی حرکت کنیم و یک سازمان منسجم در نظام پیشنهادات داشته باشیم، کارهای دانشگاه آزاد اسلامی با سامان و شتاب بیشتری پیش خواهد رفت.

دانشگاه آزاد اسلامی باید تبدیل به دانشگاهی هوشمند، اقتصادی و متکی به درآمدهای غیر‌شهریه‌ای باشد تا بتواند در مسیر نسل سوم و چهارم حرکت کند. با حرکت در این مسیر، ظرف 3 سال برنامه‌ریزی و اجرا، از تکیه بر بودجه شهریه‌ای ناپایدار عبور خواهیم کرد.

معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه اولین گام برای حرکت درست در مسیر گذر دانشگاه آزاد اسلامی، شناخت منابع است، گفت: مهمترین بخش منابع، منابع انسانی هر سازمان است. خوشبختانه دانشگاه آزاد اسلامی با وجود نیروهای فرهیخته، دلسوز و از ‌جان‌گذشته که با وجود رقبای بسیار، با تمام تلاش خود فعالیت کرده‌اند، می‌تواند این مسیر را به سهولت طی کند.

وی با بیان اینکه باید از دانشگاه آزاد اسلامی در آینده به عنوان دانشگاه الکترونیکی یاد کرد، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی باید تبدیل به دانشگاهی هوشمند، اقتصادی و متکی به درآمدهای غیر‌شهریه‌ای باشد تا بتواند در مسیر نسل سوم و چهارم حرکت کند. با حرکت در این مسیر، ظرف 3 سال برنامه‌ریزی و اجرا، از تکیه بر بودجه شهریه‌ای ناپایدار عبور خواهیم کرد.

وی افزود: در راستای این حرکت، عبور از سیستم‌های دستی و نرم‌افزاری به شکل جزیره‌ای امر واجبی است چرا که دیگر نمی‌شود دانشگاه را با سیستم‌های سنتی و دستی اداره کرد و باید یکپارچگی را در همه فعالیت‌ها اعمال کنیم.

معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: باید فعالیت‌ها را تسهیل، فرآیندهای زائد را حذف و قوانین و مقررات دست و پا گیر را اصلاح کنیم تا مشارکت جمعی پرسنل را در دانشگاه آزاد اسلامی به طوری داشته باشیم که در منافع دانشگاه سهیم باشند.

پورعباس خاطرنشان کرد: اگر این مسیر را به درستی طی کنیم، در آینده می‌توانیم تخفیف‌های خوبی برای شهریه دانشجویان اعمال کنیم و با پرداخت کمک‌هزینه تحصیلی، به تحصیل دانشجویان در دانشگاه آزاد اسلامی کمک کنیم.

وی با بیان اینکه پس از نیروی انسانی، امکانات و ظرفیت‌های وسیع دانشگاه آزاد اسلامی، سرمایه این دانشگاه را تشکیل می‌دهد، گفت: ساماندهی و پیوند نیروی انسانی و امکانات دانشگاه آزاد اسلامی می‌تواند این دانشگاه را به یک بنگاه اقتصادی عظیم در کشور و منطقه تبدیل کند.

پورعباس با تاکید بر ایجاد سامانه‌های یکپارچه در دانشگاه آزاد اسلامی گفت: 22 سامانه در حوزه مدیریت منابع دانشگاه آزاد اسلامی پیش‌بینی شده که 12 سامانه طراحی و به صورت پایلوت اجرایی شده تا پس از طی مراحل آزمایشی، در همه واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی راه‌اندازی شود.

وی افزود: اوایل سال آینده تمامی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی به شکل موازی این سامانه‌های جدید و سیستم‌های قبلی را همزمان در حوزه مدیریت منابع پیش می‌برند و به مرور پس از توسعه و استقرار این سامانه‌ها، سامانه‌های دستی و قدیمی حذف می‌شود. با این کار، علاوه بر نظارت و هدایت، استقلال واحدها از نظر مالی، مدیریتی و عملکردی حفظ خواهد شد.

معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه این دانشگاه نه تنها دارای مازاد نیروی انسانی نیست، بلکه با کمبود هم مواجه است، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی قرار است در سه بعد آموزش، پژوهش و فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان فعالیت‌های خود را گسترش دهد و با توجه به این موضوع، دانشگاه با مازاد نیروی انسانی مواجه نیست. شاید کمبود نیرو هم داشته باشیم.

وی تاکید کرد: موفقیت در مسیر رقابتی سخت و پیچیده آینده، جز با ایجاد یکپارچگی در همه حوزه‌های دانشگاه آزاد اسلامی امکان‌پذیر نیست. تقاضای من این است که کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی در جمع‌های کوچک خود همفکری و مذاکره کنند و منافع شخصی مقطعی را در نظر نگیرند، بلکه نگاه به منافع درازمدت برای خود و دانشگاه داشته باشند و پیشنهادات خود را به ما ارائه کنند. خط سیر ما در دانشگاه آزاد اسلامی، همفکری، مشاوره و استفاده از خرد جمعی در تصمیم‌گیری‌هاست.

در ادامه این نشست که به صورت پرسش و پاسخ برگزار شد، کارکنان به بیان مسائل و مشکلات خود پرداختند.

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

دکتر طهماسب کاظمی مسئول تمشیت امور مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی شد

آمادگی دانشگاه آزاد برای افزایش ظرفیت در صورت کسب مجوزهای قانونی

ثبت‌نام در آزمون زبان MSRT از 29 مهرماه

نتایج آزمون EPT اعلام شد

دانشجویان دوره کاردانی بخوانند

مدرک سیدمهدی هاشمی سال 92 از سوی وزارت علوم تأیید شد

امکان بورسیه یک‌هزار و 300 نفر در دانشگاه تهران

تحولات انقلابی در دانشگاه آزاد موجب حضور اساتید انقلابی در رده‌های مدیریتی شد

4 هزار دانشجوی ایرانی در هند تحصیل می‌کنند

دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه نانو جزء 20 دانشگاه معتبر جهان است

چگونگی آمادگی در آزمون کارشناسی ارشد فراگیر دانشگاه پیام‌ نور

مراسم افتتاح دانشگاه هنرهای اسلامی-ایرانی استاد فرشچیان برگزار شد

ثبت‌نام آزمون كارشناسی ارشد فراگیر دانشگاه پیام‌نور آغاز شد

معرفی طرح‌های برگزیده ارتباط با صنعت دانشگاه‌ها در هفته پژوهش

کشورهای شرقی در بسیاری از علوم فراتر از کشورهای غربی هستند

دانشگاه کردستان 4 دانشجوی دیگر به دانشگاه خائن اسپانیا می‌فرستد

مدرک سیدمهدی هاشمی سال 92 از سوی وزارت علوم تأیید شد

ثبت‌نام در آزمون زبان MSRT از امروز

فردا؛ آخرین مهلت ثبت‌نام در رشته‌های بدون آزمون دانشگاه غیرانتفاعی

چگونگی ثبت‌نام در آزمون کارشناسی ارشد فراگیر دانشگاه پیام‌نور

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه