80934
يكشنبه  29  مهر  1397

خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

سه شنبه , 17 بهمن 1396 ساعت 08:25

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر تاکید کرد:

لزوم کاهش اتکا به بودجه دولتی

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به اینکه مشکلات بودجه‌ای گریبان‌گیر دانشگاه‌هاست، تاکید کرد: دانشگاه‌ها پتانسیل‌های زیادی هم دارند و مشکلات بودجه نباید مانع رسیدن آنها به اهداف اصلی‌شان شود.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، دکتر سیداحمد معتمدی در مراسم تقدیر از دانشجویان ممتاز المپیادی و نمونه دانشگاه صنعتی امیرکبیر،‌ با تبریک ایام دهه فجر و تبریک به دانشجویانی که موفق به کسب رتبه‌های برتر شده‌اند، گفت: دانشگاه صنعتی امیرکبیر در دوران انقلاب به دلیل موقعیت جغرافیایی که داشت و دارد همیشه تحت‌تاثیر تغییر و تحولات بود و به همین خاطر شهدای زیادی هم داشتیم.

وی ادامه داد: بعد از انقلاب این دانشگاه در همه رشته‌ها جزو اولین رشته‌هایی بود که رشته‌های مختلف را راه‌اندازی کرد و اکنون 14هزار دانشجو داریم، در حالی که دانشگاه صنعتی امیرکبیر به لحاظ فضا همان دانشگاه قدیمی است. ما جزو دانشگاه‌هایی بوده‌ایم که از سال 85 برنامه راهبردی داشته‌ایم و یکی از اهداف مهم این برنامه این است که توسعه باید متوازن باشد.

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: رسیدن به دانشگاه‌هایی که جزو 200 دانشگاه برتر دنیا به شمار می‌روند کار ساده‌ای نیست، ولی اگر با همین سرعت پیش برویم می‌توانیم در جمع آنها قرار بگیریم که بازنگری در برنامه‌های تحقیقاتی، درسی و حتی بازنگری در برنامه‌های راهبردی همیشه جزو اولویت‌های ماست و به همین‌خاطر رشد خوبی هم داشته‌ایم، اما مطمئنا تا رسیدن به هدف اصلی هنوز فاصله داریم.

معتمدی با بیان اینکه مشکلات بودجه‌ای همیشه گریبانگیر دانشگاه‌هاست خاطرنشان کرد: این امر نباید مانع هدف اصلی دانشگاه شود. دانشگاه‌ها پتانسیل‌های خوبی دارند و می‌توانند از آنها استفاده کنند تا ما به یک دانشگاه نسل سوم تبدیل شویم، هرچند که امیدواریم وضعیت بودجه دولت هم بهتر شود، چون بخش زیادی از بودجه دانشگاه‌ها وابسته به دولت است.

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر، کاهش اتکا به بودجه دولتی را یکی از اهداف مهم این دانشگاه عنوان کرد و گفت: تمام سعی‌مان را می‌کنیم که تا حد ممکن این اتکا را کاهش دهیم که این هم از طریق تحقیقات، نوآوری، فناوری و قراردادهای صنعتی ممکن است و نه صرفا آموزش محض. خوشبختانه تاکنون طبق برنامه حرکت کرده‌ایم، اما هرچقدر که جلوتر برویم کارمان سخت‌تر می‌شود چون رقابت بیشتر و سخت‌تر است.

وی استقبال و تعامل دانشگاه‌های ایران با خارج را یک استقبال دوطرفه دانست و گفت: ما فکر می‌کردیم که فقط ما مشتاق ارتباط با دانشگاه‌های خارجی هستیم، اما در رایزنی‌هایی که با حداقل 10 دانشگاه برتر دنیا داشته‌ام، آنها هم در خاورمیانه به دنبال جایگاهی هستند و مشتاق ایجاد این ارتباط بوده و به دلیل برتری ایران در خاورمیانه استقبال آنها نیز برای ارتباط با ما بیشتر است.

معتمدی از اجرای 60 تفاهم‌نامه خارجی توسط دانشگاه امیرکبیر با دانشگاه‌های خارجی خبر داد و گفت: اکثر این تفاهم‌نامه‌ها به قرارداد تبدیل شده و خوشبختانه آمار رشد قراردادهای اساتید‌مان با اساتید دیگر دانشگاه‌های خارج نیز بسیار خوب است و ما از همه این فعالیت‌ها امیدوار هستیم تا هرچه بیشتر و بهتر در تربیت نیروی انسانی تلاش کنیم.

در پایان این مراسم، 50 نفر از دانشجویان ممتاز دانشگاه صنعتی امیرکبیر که در مسابقات المپیاد حائز رتبه برتر شده بودند و یا به عنوان دانشجوی نمونه انتخاب شده بودند، توسط رئیس دانشگاه و رئیس سازمان سنجش آموزش کشور تقدیر شدند.

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

نتایج نهایی ذخیره رشته‌های پزشکی ۹۷ دانشگاه آزاد اسلامی اعلام شد

تعیین تکلیف ذخیره‌های زیر‌گروه پزشکی و رشته دامپزشکی

راهنمای ثبت‌نام پذیرفته‌شدگان نهایی رشته‌های علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی

دکتر طهماسب کاظمی مسئول تمشیت امور مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی شد

آمادگی دانشگاه آزاد برای افزایش ظرفیت در صورت کسب مجوزهای قانونی

دانشجویان دوره کاردانی بخوانند

غیبت دانشجویان شرکت‌کننده در آیین پیاده‌روی اربعین موجه شد

اعلام جزئیات برنامه هفته پژوهش سال 97/ تمرکز بر چالش‌های مهم کشور

ثبت‌نام در آزمون زبان MSRT از 29 مهرماه

نتایج آزمون EPT اعلام شد

فردا؛ آخرین مهلت ثبت‌نام در رشته‌های بدون آزمون دانشگاه غیرانتفاعی

ثبت‌نام در آزمون زبان MSRT از امروز

امکان بورسیه یک‌هزار و 300 نفر در دانشگاه تهران

برگزاری نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی دی ماه برگزار می‌شود

4 هزار دانشجوی ایرانی در هند تحصیل می‌کنند

مدرک سیدمهدی هاشمی سال 92 از سوی وزارت علوم تأیید شد

الزامات تعاملات علمی بین‌المللی دانشگاه‌ها چیست؟

70 درصد فارغ‌التحصیلان دانشگاه فنی‌ و حرفه‌ای مشغول به کار هستند

ثبت‌نام در آزمون زبان MSRT از 29 مهرماه

تحولات انقلابی در دانشگاه آزاد موجب حضور اساتید انقلابی در رده‌های مدیریتی شد

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه