844975
سه شنبه  01  آبان  1397

خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

دوشنبه , 16 بهمن 1396 ساعت 14:10

افتتاح مرکز فناورانه صنایع دریایی دانشگاه امیرکبیر در بندرعباس

دانشگاه صنعتی امیرکبیر با حمایت ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش‌بنیان دریایی معاونت علمی، اقدام به تأسیس مرکزی برای حمایت از کسب‌وکارهای فناورانه در حوزه صنایع دریایی کرده‌ است.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، مجتبی برجسته معاون مرکز تخصصی فناوری و نوآوری مهندسی دریا با اشاره به ظرفیت‌های بزرگ اقتصادی کشور در حوزه صنایع دریایی و عدم توجه جدی به این عرصه و همچنین نو بودن این عرصه اقتصادی برای ایجاد استارت آپ‌های مختلف اظهار کرد: دانشگاه صنعتی امیرکبیر به‌عنوان طلایه‌دار علوم مهندسی در ایران و همچنین تأسیس اولین دانشکده دریایی در کشور، تصمیم به تأسیس مرکزی برای حمایت از کسب‌وکارهای فناورانه در حوزه صنایع دریایی کرد، این مرکز که با نام مرکز نوآوری دریایی امیرکبیر شناخته می‌شود، تلاشی برای دستیابی به نسل سوم مراکز رشد در حوزه صنایع دریایی است.

وی افزود: با توجه به نوع فعالیت این مرکز و لزوم نزدیکی این مراکز به بازارهای هدف، تصمیم گرفته شد که این مرکز در بزرگ‌ترین بازار صنایع دریایی کشور و در یک مرکز آکادمیک تأسیس گردد.

برجسته ادامه داد: این مرکز در پردیس بندرعباس دانشگاه صنعتی امیرکبیر تأسیس شد. برای این منظور دانشگاه صنعتی امیرکبیر حمایت‌های مالی و صنعتی فراوانی اختصاص داده است. با توجه به اهمیت موضوع، ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش‌بنیان دریایی به نمایندگی از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و همچنین دیگر ارگان‌های دریایی کشور حمایت‌های بسیار ارزشمندی از تأسیس این مرکز کرده‌اند.

وی گفت: برای افزایش حداکثری تأثیر این مرکز در سطح منطقه، مذاکرات مختلفی با تمامی صنایع دریایی منطقه‌ای شامل صنایع کشتی‌سازی، صنایع شیلات، مناطق آزاد تجاری قشم و کیش، سازمان بنادر و دریانوردی، تاسیسات دریایی و... مذاکرات مختلفی صورت گرفته است. همچنین گفت‌وگوهای متعددی با سرمایه‌گذاران بخش خصوصی علاقه‌مند به فعالیت در عرصه دریایی نیز به‌منظور جذب سرمایه‌ اولیه صورت گرفته است که برخی از آن‌ها نیز به نتیجه رسیده است.

معاون مرکز تخصصی فناوری و نوآوری مهندسی دریا با اشاره به چشم‌انداز این مرکز در سالهای آتی و تبدیل آن به قطب حمایت از کسب‌وکارهای فناورانه دریایی در کشور ادامه داد: علاوه بر گفت‌وگو با دانشگاه‌های دریایی کشور، هم‌ اکنون مذاکرات بین‌المللی بسیار خوبی برای همکاری‌های بین‌المللی بین این مرکز و دانشگاه‌های برتر دریایی دنیا صورت گرفته است که برخی از آن‌ها وارد برنامه اجرایی نیز شده‌اند.

وی افزود: در فاز اول توسعه‌ای این مرکز، 8 تیم در حوزه پیش رشد، 10 تیم در سطح رشد و 3 تیم فناوری می‌توانند در این مرکز مستقر شوند. حوزه فعالیت این گروه‌ها در عرصه‌های مختلفی همچون صنایع دریایی تفریحی، تجاری، طراحی و ساخت تجهیزات شناورها، ساخت تجهیزات نوین صنایع شیلات و شناورهای خدماتی کوچک است.

برجسته تصریح کرد: با توجه به ایجاد امکان استفاده تیم‌های مستقر در کل کشور از امکانات و حمایت‌های این مرکز، قابلیت عضویت مجازی تیم‌ها نیز در این مرکز بر اساس آیین‌نامه ارزیابی مشخصی نیز فراهم شده است.

این مرکز با حضور مدیران صنایع دریایی کشور، مدیران ارشد استانی و صاحبان استارت‌آپ‌های دریایی به‌صورت رسمی در پردیس بندرعباس دانشگاه صنعتی امیرکبیر افتتاح خواهد شد.

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

دکتر طهماسب کاظمی مسئول تمشیت امور مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی شد

آمادگی دانشگاه آزاد برای افزایش ظرفیت در صورت کسب مجوزهای قانونی

ثبت‌نام در آزمون زبان MSRT از 29 مهرماه

نتایج آزمون EPT اعلام شد

دانشجویان دوره کاردانی بخوانند

مدرک سیدمهدی هاشمی سال 92 از سوی وزارت علوم تأیید شد

امکان بورسیه یک‌هزار و 300 نفر در دانشگاه تهران

تحولات انقلابی در دانشگاه آزاد موجب حضور اساتید انقلابی در رده‌های مدیریتی شد

4 هزار دانشجوی ایرانی در هند تحصیل می‌کنند

دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه نانو جزء 20 دانشگاه معتبر جهان است

چگونگی آمادگی در آزمون کارشناسی ارشد فراگیر دانشگاه پیام‌ نور

مراسم افتتاح دانشگاه هنرهای اسلامی-ایرانی استاد فرشچیان برگزار شد

ثبت‌نام آزمون كارشناسی ارشد فراگیر دانشگاه پیام‌نور آغاز شد

معرفی طرح‌های برگزیده ارتباط با صنعت دانشگاه‌ها در هفته پژوهش

کشورهای شرقی در بسیاری از علوم فراتر از کشورهای غربی هستند

دانشگاه کردستان 4 دانشجوی دیگر به دانشگاه خائن اسپانیا می‌فرستد

مدرک سیدمهدی هاشمی سال 92 از سوی وزارت علوم تأیید شد

ثبت‌نام در آزمون زبان MSRT از امروز

فردا؛ آخرین مهلت ثبت‌نام در رشته‌های بدون آزمون دانشگاه غیرانتفاعی

چگونگی ثبت‌نام در آزمون کارشناسی ارشد فراگیر دانشگاه پیام‌نور

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه