307065
يكشنبه  25  آذر  1397
يكشنبه , 01 بهمن 1396 ساعت 17:02

سالگرد انتصاب انقلابی (26)/رئیس سابق سازمان سما دانشگاه آزاد:

دکتر ولایتی پرچمدار تحولات علمی و فرهنگی دانشگاه آزاد / پیکره پژوهشی دانشگاه آزاد نیازمند آسیب‌شناسی است

رئیس سابق سازمان سما دانشگاه آزاد اسلامی گفت: رئیس هیات موسس و هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی پرچمدار تحولات علمی و فرهنگی در دانشگاه است و بر مبنای رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی فضای تحول‌آفرینی را تسهیل می‌کند.

سیداحمد زرهانی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا درخصوص انتصاب دکتر ولایتی به ریاست هیات موسس دانشگاه آزاد اسلامی و تحولات یک‌سال اخیر این دانشگاه اظهار داشت: برای آنکه دانشگاه آزاد اسلامی بتواند در تمدن‌سازی نقش تاریخی خود را ایفا کند باید از یک سو بر جهان‌بینی توحیدی اتکا داشته باشد و از سوی دیگر پژوهش را زیربنای تحولات خود قرار دهد. از زمانی که دکتر ولایتی متولی امور دانشگاه آزاد شده است بر این دو مهم تاکید می‌کند و هم برای تعمیق فرهنگ اسلامی و هم در جهت ارتقای جایگاه پژوهش در دانشگاه آزاد اسلامی رهنمودهای سازنده‌ای داشته‌، که آثار تحول هم مشهود است؛ ولی راه بلندی پیش رو داریم.

رئیس سابق سازمان سما ادامه داد: وقتی دانشگاه آزاد اسلامی بخواهد در ایجاد تحولات علمی و اجتماعی نقش‌آفرین باشد باید از رویکرد اسلامی و انقلابی برخودردار شود. اسلامی بودن دانشگاه به آن است که مروج فکر توحیدی و آزاداندیشی و حق‌گرایی باشد، یعنی هم متولی آموزشی و برنامه‌ درسی و هم نگرش استادان و مدرسان معطوف به تحکیم اعتقاد به مبداء و معاد و ایستادگی در مادی‌گرایی باشد.

وی اضافه کرد: ایجاد این تحول در کوتاه‌مدت میسر نیست اما ایجاد زیرساخت‌های آن و ریل‌گذاری برای آینده امکان‌پذیر است. وقتی ما کارنامه درخشانی داریم که فارغ‌التحصیلان ما متخصص و مهیای ورود به بازار کار با اندیشه دینی و وجدان کاری باشند.

زرهانی با اشاره به تاکیدات دکتر ولایتی در توسعه کیفی دانشگاه آزاد اسلامی عنوان کرد: بین توسعه کمی و توسعه کیفی منافاتی وجود ندارد، البته چون آمار دانشجویان در سطح ملی روبه کاهش است طبعا پرداختن به ارتقای کارآمدی و اثرگذاری و رشد کیفی دانشگاه در اولویت قرار می‌گیرد. تحقق این کار بزرگ مستلزم برخورداری از یک راهبرد و روش در ذیل اندیشه‌های ولی امر مسلمین حضرت‌ آیت‌الله العظمی خامنه‌ای (مدظله العالی) است و تدوین این راهبرد منوط به راه‌اندازی حلقه‌ای از متفکران و صاحب‌نظران و تسهیل نقد و اندیشه‌ورزی در این حوزه است.

دانشگاه آزاد اسلامی از مردمی‌ترین نهادهای مولود عصر انقلاب اسلامی

وی گفت: دانشگاه آزاد اسلامی یکی از مردمی‌ترین نهادهای مولود عصر انقلاب اسلامی است، چون با اکثر خانواده‌ها سروکار دارد و با حمایت مردم و نظام اسلامی به این مرحله رسیده است. تلاش دکتر ولایتی و دکتر رهبر بر این است که هیچ واحدی تعطیل نشود هرچند ممکن است به دلیل کاهش دانشجو و قلت منابع در ساختار واحدها اصلاحاتی در مسیر بقا انجام پذیرد، هم بدنه دانشگاه و هم مدیران محلی باید با واقع‌نگری و انعطاف‌پذیری زمینه این تحول در ساختار را فراهم آورند.

زرهانی خاطرنشان کرد: یکی از ویژگی‌های بارز دانشگاه‌های معتبر جهان پیوند آنها با نیازهای جامعه و اهتمام برای تبدیل علم به ثروت و تامین رفاه و آسایش مردم است، دانشگاه آزاد اسلامی به منزله ستون اصلی آموزش عالی کشور مصمم است بین صنعت و علم و خدمات و کشاورزی و تولید پیوندهای مستحکمی برقرار کند.

رئیس سابق سازمان سما افزود: دکتر ولایتی به عنوان یک صاحب‌نظر در حوزه فرهنگ و تمدن اسلامی توقع دارد که دانشگاه آزاد اسلامی عصای دست جامعه برای رسیدن به قله‌های فضیلت و فرهنگ و فناوری باشد. از این رو هر واحدی باید با تشکیل اتاق فکر برای تدوین یک نقشه راه در ذیل راهبردهای کلان دانشگاه همت گمارد و افزون بر تمشیت امور جاری به آینده‌پژوهی روی آورند و نشان دهند که در ده سال آینده چه تاثیری روی مناسبات فرهنگی و علمی و فنی و حرفه‌ای و فناوری در جامعه می‌گذارند.

یکی از توقعات به حق دکتر ولایتی ایجاد پیوند متقابل بین استاد و دانشجو با جامعه و تحولات سریع آن است و این موضوع باید در دستور کار پژوهشگران دانشگاه قرار گیرد

وی در ادامه سخنان خود گفت: اگر همه هم و غم مدیران واحدها صرف کارهای جاری و روزمره شود و فرصتی برای نوآوری و مشارکت در حل مشکلات جامعه به دست نیاورند، تحقق اهداف بلندمدت با مشکل مواجه می‌شود، از این رو باید هسته‌های تفکر و چاره‌اندیشی در دانشگاه از صدر تا ذیل فعال شوند به نحوی که دانشگاه مرجع نهادها و دستگاه‌های دولتی و ملی برای حرکت به سمت آینده و ساختن افق‌های نو قلمداد شود.

پیکره پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی نیاز به آسیب‌شناسی دارد​

زرهانی اظهار کرد: دکتر ولایتی از همان آغاز کار بر ضرورت ارتقاء اعتبارات پژوهشی و هم‌چنین توسعه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای تاکید داشته است و اطمینان دارد که آینده حرکت‌های پژوهشی منتهی به تحول، اوج خواهد گرفت و افق‌های پژوهشی دانشگاه روشن‌تر خواهد شد. پیکره پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی نیاز به آسیب‌شناسی دارد. باید از رهگذر تحقیقات علمی در دانشگاه آزاد اسلامی چرخ‌های قطار جامعه معاینه فنی شود و بسترهای توسعه و پیشرفت در همه ابعاد بازنگری شود و نسخه‌های جدید تجویز شود. دانشگاه آزاد اسلامی یکی از نهادهای علمی و پژوهشی معتبری است که باید اغتشاش‌های اخیر را کالبدشکافی کند و سهم استکبار جهانی و سهم کاستی‌های داخلی را با بی‌طرفی و روش علمی تعیین کند و برای اصلاح وضع موجود برنامه‌های روشنی به قوای سه‌گانه ارائه کند.

وی گفت: امروزه رابطه استاد با دانشجو تعریف شده است اما رابطه استاد با استاد و رابطه استاد با جامعه در یک فرآیند علمی به درستی تعریف نشده است و یکی از توقعات به حق دکتر ولایتی ایجاد پیوند متقابل بین استاد و دانشجو با جامعه و تحولات سریع آن است و این موضوع باید در دستور کار پژوهشگران دانشگاه قرار گیرد.

زرهانی در پایان گفت: رئیس هیات موسس و هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی پرچمدار تحولات علمی و فرهنگی در دانشگاه است و بر مبنای رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی فضای تحول‌آفرینی را تسهیل می‌کند. دکتر ولایتی تاکنون هم در جلسات هیات امناء حضور فعال داشته است و هم به استان‌ها سر زده است و هم در جهت حل مشکلات دانشگاه کوشش کرده است. البته دانشگاه آزاد اسلامی با چالش‌هایی در اثر کاهش دانشجو روبه‌روست و تنها با اهرم هیات امنا و هیات رئیسه قادر به فائق‌آمدن بر مشکلات نیست بلکه باید افزون بر استفاده بهینه از این دو جایگاه معتبر در سیاست‌گذاری و اجراء، از اهرم‌های علمی و فکری هم برای آینده‌پژوهی و مقابله با موانع و تدوین راهبردها و نقد و بررسی برنامه‌ها و روش‌ها استفاده کند.

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه