36653
يكشنبه  29  مهر  1397

خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

يكشنبه , 24 دی 1396 ساعت 10:56

وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری مطرح کرد؛

لزوم برقراری ارتباط میان نسل‌های علوم انسانی ایران

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با تاکید بر ضرورت ارتباط میان نسل‌های مختلف علوم انسانی در ایران گفت: پیدایش گفت‌وگوی سازنده میان مجریان امور و جامعه به میانجی‌گری دانشگاه از پیامدهای غیرمستقیم شکل‌گیری شبکه نخبگان علوم انسانی است.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، دکتر منصور غلامی مراسم اختتامیه نهمین جشنواره بین‌المللی فارابی که صبح امروز با حضور رئیس‌جمهور در سالن اجلاس سران برگزار شد گفت: افتخار داریم که اختتامیه نهمین دوره جشنواره بین‌المللی فارابی با حضور استادان برتر کشور و پژوهشگران برجسته داخلی و خارجی در حالی برگزار می‌شود که نهالی که دیروز برای ارتقاء علوم انسانی کشور کاشته شد امروز به درختی پربار تبدیل شده است.

وی افزود: این رویداد سالانه علمی به درستی نام فارابی را بر خود دارد یکی از بزرگترین متفکران ایران که در پی ارائه تصویری از حیات طیبه انسانی بود و آن را در بستر جامعه خردمند می‌خواست و می‌جست.

وزیر علوم با ابراز خرسندی از برگزاری جشنواره فارابی اظهار کرد: این جشنواره در طی این سال‌ها به اهدافی چون شناسایی و معرفی استعدادهای برتر در حوزه علوم انسانی و اسلامی، معرفی آثار برتر در این حوزه و ترغیب پژوهشگران به کاربردی‌کردن علوم انسانی از طریق بررسی مساله‌ها و نیازهای جامعه ایرانی تا حدود زیادی دست یافته است.

غلامی عنوان کرد: اساتید برجسته علوم انسانی کشور همواره با حمایت از این گردهمایی علمی، مدیران و سیاست‌گذاران را به قدرشناسی و تشویق استعدادهای شایسته و برتر توصیه کرده‌اند و در مقاطع مختلف بر این موضوع تاکید داشته‌اند.

وی با اشاره به اهداف برگزاری این جشنواره ادامه داد: امیدواریم تحقق دو هدف مهم‌تر این جشنواره یعنی تبیین کارکرد و نقش خطیر و موثر علوم انسانی در فرآیند برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری ملی در زمینه‌های مختلف و ایجاد فضای مناسب برای حضور فعال علوم انسانی و اجتماعی ایران در تراز جهانی مورد توجه قرار گیرد.

وزیر علوم با اشاره به اقدامات شایسته‌ای که در این زمینه صورت گرفته است، تصریح کرد: استمرار و افزایش تلاش همکارانم در دانشگاه‌ها و وزارت علوم به تحقق این دو هدف مهم‌تر یاری رسانده است. چنین رویکردی می‌تواند ضمن آنکه فضای مقایسه‌ای و رقابتی اثربخش را در جامعه علمی ایران پدید آورد بخشی از دغدغه‌ها و مشکلات موجود را در عرصه اثربخشی و رعایت اخلاق پژوهشی کاهش دهد.

غلامی افزود: البته واضح است تحقق چنین امر مهمی بدون همکاری مداوم با سایر نهادها و دستگاه‌ها ممکن نیست اما روشن است که استفاده از ظرفیت انجمن‌های علمی ضرورت بیشتری دارد. بنابراین دبیرخانه جشنواره همکاری انجمن‌های علمی و معتبر را برای دوره‌های بعد مورد توجه قرار دهد.

وی با تاکید بر تاثیر زیاد جشنواره بین‌المللی فارابی گفت: ثمره برنامه‌ریزی و اثربخشی فعالیت نهادهایی چون دبیرخانه جشنواره بین‌المللی فارابی زمانی آشکارتر می‌شود که از یک سو بر ارتباط میان نسل‌های مختلف علوم انسانی ایران و از سوی دیگر تعامل علوم انسانی و اسلامی کشور با مجامع بین‌المللی مورد توجه قرار گیرد.

وزیر علوم با تاکید بر ضرورت ارتباط میان نسل‌های علوم انسانی در ایران اظهار کرد: این ارتباط همان قدر مهم است که احساس و ضرورت ارتباط با نهادهای علمی و معتبر خارج از کشور. لذا تلاش برای تاسیس حلقه‌های نخبگانی و شبکه نخبگان علوم انسانی که از دوره پیشین جشنواره جدی گرفته شده و متشکل از استادان و محققان برجسته و برگزیدگان دوره‌های مختلف است، می‌تواند در این چهارچوب معنا داشته و اهمیت مضاعفی بیابد.

غلامی درباره شبکه نخبگان علوم انسانی کشور افزود: شکل‌گیری و تقویت این شبکه نه تنها برای گسترش تعاملات علمی داخلی و ارتباط علمی با خارج از کشور سودمند است بلکه می‌تواند در برآوردن یک آرزوی مهم دیگر نیز موثر باشد و آن ایجاد و رشد فضای امید آمیخته با نشاط علمی در جامعه است.

وی در پایان گفت: چنین فضایی فعالیت علمی و پژوهشی جدی و کیفی در دانشگاه‌ها را ممکن می‌کند و البته از پیامدهای غیر مستقیم آن می‌تواند پیدایش گفت‌وگوی سازنده میان مجریان امور و جامعه به میانجی‌گری دانشگاه باشد.

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

نتایج نهایی ذخیره رشته‌های پزشکی ۹۷ دانشگاه آزاد اسلامی اعلام شد

تعیین تکلیف ذخیره‌های زیر‌گروه پزشکی و رشته دامپزشکی

راهنمای ثبت‌نام پذیرفته‌شدگان نهایی رشته‌های علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی

دکتر طهماسب کاظمی مسئول تمشیت امور مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی شد

آمادگی دانشگاه آزاد برای افزایش ظرفیت در صورت کسب مجوزهای قانونی

دانشجویان دوره کاردانی بخوانند

غیبت دانشجویان شرکت‌کننده در آیین پیاده‌روی اربعین موجه شد

اعلام جزئیات برنامه هفته پژوهش سال 97/ تمرکز بر چالش‌های مهم کشور

ثبت‌نام در آزمون زبان MSRT از 29 مهرماه

نتایج آزمون EPT اعلام شد

مدرک سیدمهدی هاشمی سال 92 از سوی وزارت علوم تأیید شد

4 هزار دانشجوی ایرانی در هند تحصیل می‌کنند

ثبت‌نام در آزمون زبان MSRT از 29 مهرماه

امکان بورسیه یک‌هزار و 300 نفر در دانشگاه تهران

تحولات انقلابی در دانشگاه آزاد موجب حضور اساتید انقلابی در رده‌های مدیریتی شد

برگزاری نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی دی ماه برگزار می‌شود

همکاری دانشگاه‌های اصفهان و عراق برای برگزاری دوره‌های آموزش زبان‌ فارسی

برگزاری دوره‌های مشترک بین‌المللی با همکاری استادان دانشگاه‌ تهران

الزامات تعاملات علمی بین‌المللی دانشگاه‌ها چیست؟

70 درصد فارغ‌التحصیلان دانشگاه فنی‌ و حرفه‌ای مشغول به کار هستند

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه