جمعه  03  اسفند  1397
يكشنبه , 27 اردیبهشت 1394 ساعت 10:23

رحمانی خبر داد:

راه‌اندازی آزمایشگاه عمران، خاک و پی و زلزله در واحد علوم و تحقیقات

رئیس دانشکده فنی و مهندسی واحد علوم و تحقیقات از راه‌اندازی آزمایشگاهی با مساحت ۱۰۰ متر مربع در زمینه عمران خاک و پی و زلزله در این واحد خبر داد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری آنا، دکتر امیر مسعود رحمانی با توجه به اینکه یکی از چشم‌اندازهای واحد علوم و تحقیقات و دانشکده فنی و مهندسی این واحد علاوه بر افزایش سطح کیفی علمی و آموزشی، درآمدزایی و کاهش وابستگی به شهریه دانشجویان، است، اظهار کرد: با ایجاد مراکز و آزمایشگاه های تخصصی، انعقاد قرارداد با مراکز مختلف، طرح‌های برون‌دانشگاهی، ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان و ارائه خدمات آزمایشگاهی به دانشجویان می‌توان درآمدزایی داشت و وابستگی به شهریه را کاهش داد.

وی طرح‌های دانشکده فنی و مهندسی واحد علوم و تحقیقات با توجه به ظرفیت علمی و تحقیقاتی دانشکده برای ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان را یادآور شد و افزود: طرح راه‌اندازی دو شرکت دانش‌بنیان «کتابخانه الکترونیکی سجام» و «سامانه پیام رسان» در گروه کامپیو‌تر به معاونت پژوهشی ارائه شده است.

رحمانی با توجه به نحوه عملکرد شرکت دانش‌بنیان کتابخانه الکترونیکی سجام که بانکی از پایان‌نامه‌ها و کتاب‌هاست، گفت: پایان‌نامه‌های دانشجویان با مالکیت معنوی دانشگاه یا سایر واحدهای دانشگاهی که در آن نام برده شده و همچنین کتب تألیفی واحد علوم و تحقیقات، پس از گردآوری در این بانک ثبت می‌شود تا در اختیار دانشجویان و متقاضیان قرار گیرد به طوری که تنها پرداخت‌کننده هزینه می‌تواند از این منابع در مدت زمانی محدود و معلوم استفاده کند و امکان کپی و ارسال آن وجود ندارد.

رایانش ابری (کلاود کامپیوتینگ) و داده‌های بزرگ (بیگ دیتا) بحث روز دنیاست، به عنوان مثال حجم و نوع داده‌ها و همچنین سرعت تولید داده‌ها برای مراکزی مانند گمرک زیاد است، برای سهولت فعالیت اینگونه مراکز، این داده‌های انبوه باید مورد پردازش قرار گیرند، بنابراین درصدد هستیم با ایجاد آزمایشگاه رایانش ابری در فاز اول بتوانیم به پردازش این داده‌ها سرعت ببخشیم تا مشکلات بخش‌هایی را که با سختی پردازش داده‌های انبوه روبه‌رو هستند،برطرف سازیم و در فاز دوم به توسعه این آزمایشگاه برای درآمدزایی اقدام کنیم

وی درباره نحوه فعالیت شرکت دانش‌بنیان «پیام رسان» که مراحل آزمایشی خود را به زودی در واحد اجرا می‌کند، اظهار کرد: اطلاع‌رسانی برنامه‌ها، فراخوان‌ها، اخبار، بخشنامه‌ها و مانند آن و همچنین امکان ایجاد گروه‌های درسی برای استادان و دانشجویان به منظور ارسال فایل‌های درسی با استفاده از نرم‌افزاری که از سوی گروه کامپیو‌تر دانشکده فنی و مهندسی طراحی شده از جمله اهداف مد نظر این طرح است.

رحمانی تصریح کرد: این طرح در فاز اول مختص به مراکز علمی خواهد بود و با توجه به موارد استفاده در دیگر مراکز تحقیقاتی و حتی سازمان های اجرایی کشور به صورت اطلاع‌رسانی از طریق اینترنت به جای پیامک که هزینه بالایی دارد در این شرکت دانش‌بنیان صورت خواهد گرفت.

وی از راه‌اندازی آزمایشگاهی با مساحت ۱۰۰ متر مربع در زمینه عمران خاک و پی و زلزله خبر داد و گفت: تجهیزات این آزمایشگاه فراهم شده است و با تأمین برق سه فاز و فاضلاب آن، این آزمایشگاه تا مهرماه سال جاری در مکان دانشکده فنی و مهندسی به بهره برداری خواهد رسید. با توجه به برنامه‌ای که برای این آزمایشگاه داریم می‌توان در آینده از آن به عنوان مرکز تحقیقاتی استفاده کرد.

رئیس دانشکده فنی و مهندسی واحد علوم و تحقیقات از ایجاد آزمایشگاه رایانش ابری خبر داد و گفت: رایانش ابری (کلاود کامپیوتینگ) و داده‌های بزرگ (بیگ دیتا) بحث روز دنیا است، به عنوان مثال حجم و نوع داده‌ها و همچنین سرعت تولید داده‌ها برای مراکزی مانند گمرک زیاد است، برای سهولت فعالیت اینگونه مراکز، این داده‌های انبوه باید مورد پردازش قرار گیرند، بنابراین درصدد هستیم با ایجاد این آزمایشگاه در فاز اول بتوانیم به پردازش این داده‌ها سرعت ببخشیم تا مشکلات بخشهایی که با سختی پردازش داده‌های انبوه روبه‌رو هستند را برطرف سازیم و در فاز دوم به توسعه این آزمایشگاه برای درآمدزایی اقدام کنیم.

وی با توجه به همکاری گروه کامپیو‌تر این دانشکده با معاونت پژوهشی واحد علوم و تحقیقات، ادامه داد: براساس این همکاری، با طراحی نرم‌افزاری که به صورت آزمایشی در چند دانشکده واحد در حال اجراست، کلیه امور مرتبط به پروپوزال و پایان‌نامه‌های دانشجویان در قالب کارتابل و به صورت الکترونیک در اینترنت اجرا می‌شود.

رئیس دانشکده فنی و مهندسی واحد علوم و تحقیقات تصریح کرد: این نرم‌افزار به گونه‌ای طراحی شده است که دانشجویان بدون حضور فیزیکی، پروپوزال خود را از طریق اینترنت در کارتابل الکترونیکی مختص به خود قرار می‌دهند و رفع اشکال و تأیید استاد راهنما و مشاور و سایر مراحل مربوط به پروپوزال از طریق این نرم افزار صورت می‌گیرد.

وی ادامه داد: از دیگر مزیت‌های این کارتابل الکترونیکی می‌توان از سهولت در گزارش‌گیری از آمار تعداد پروپوزالی که یک استاد اخذ کرده، ظرفیت خالی استادان، تعداد دفاع پایان‌نامه‌ها به تفکیک رشته و دانشکده و قرار گرفتن پایان‌نامه دانشجو پس از دفاع به صورت خودکار در بانک اطلاعاتی پایان نامه‌ها برای استفاده دیگر دانشجویان نام برد.

اعلام نتایج دوره کارشناسی پیوسته دانشگاه آزاد اسلامی

جزئیات نحوه ثبت‌نام پذیرفته‌شدگان کارشناسی دانشگاه آزاد اسلامی

آغاز ثبت‌نام دوباره در کنکور کارشناسی ارشد

اعلام نتایج دوره کاردانی پیوسته و ناپیوسته دانشگاه آزاد اسلامی

توزیع کارت ورود به جلسه آزمون دکتری از سه‌شنبه

تجمیع پایان‌نامه‌های دانشگاه آزاد اسلامی در سامانه پژوهش‌یار

توزیع کارت آزمون دوره دکتری از 30 بهمن/ برگزاری آزمون سوم اسفند

حذف و اضافه دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی آغاز شد

40 ستاره در سپهر مطالعات انقلاب اسلامی رونمایی می‌شود

آغاز ثبت‌نام در دوره کارشناسی دانشگاه آزاد اسلامی از امروز

آغاز ثبت‌نام در دوره کارشناسی دانشگاه آزاد اسلامی از امروز

جذب 100 نخبه ایرانی دانشگاه‌های خارج کشور در دانشگاه آزاد اسلامی

رقابت بیش از ۱۹۶ هزار نفر در آزمون دوره دکتری

ثبت‌نام کنکور سراسری تمدید شد/ امکان اخذ کارت آزمون دکتری تا امشب

امکان ثبت‌نام دانش‌آموزان فنی‌وحرفه‌ای و کاردانش در کنکور سراسری

برگزاری آخرین نوبت آزمون‌های EPT و زبان عربی در سال‌جاری

استفاده از دانشجویان دانشگاه آزاد سمنان در مشاغل دانش‌بنیان

هدف مدارس مهارتی آشنایی عملی دانشجویان با اقدامات حقوقی است

توزیع کارت ورود به جلسه آزمون دکتری آغاز شد

ثبت‌نام حدود نیم میلیون نفر در کنکور سراسری