659941
سه شنبه  01  آبان  1397

خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

دوشنبه , 22 آذر 1395 ساعت 11:18

در آیین اختتامیه هجدهمین جشنواره جوان خوارزمی:

وزیر علوم: کاهش مالیات تحقیقات تصویب شد

آیین اختتامیه هجدهمین جشنواره جوان خوارزمی صبح امروز با حضور دکتر محمد فرهادی وزیر علوم تحقیقات و فناوری، دکتر فتح‌الله مضطرزاده معاون وزیر علوم و استادان دانشگاه و پژوهشگران در هتل المپیک برگزار شد.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، محمد فرهادی وزیر علوم تحقیقات و فناوری به فعالیت‌های دو روز گذشته هفته پژوهش و فناوری اشاره کرد و گفت:‌ «باید همه برنامه‌ها به صورتی پیش برود و سازمان‌ها طوری با هم هماهنگ شوند تا سند آموزش 2030 اجرایی شود.»

فرهادی گفت: «جشنواره جوان خوارزمی از سال 66 برای تجلیل و معرفی پژوهشگران و فناوران آغاز شد و در سال 68 بخش دانش‌آموزی به آن اضافه و به یک جشنواره بین‌المللی تبدیل شد.»

او افزود: «این جشنواره هر سال برگزار می‌شود و امیدواریم در سال‌های آینده نیز همه بنیادهای حامی علم و فناوری در آن مشارکت کنند. ما باید به آموزش‌های پیش از دانشگاه توجه بیشتری کنیم و امکانات بیشتری را در اختیار آنها قرار دهیم تا بتوانند در آینده مخترعان، نوآوران و فناوران خوبی در عرصه کشور باشند. امیدواریم در آینده رشته‌های جدیدی از جمله علوم اعصاب و علوم شناختی و بین‌رشته‌‌ای‌ها هم به این جشنواره اضافه شوند.»

وزیر علوم ادامه داد: «ما به شدت اعتقاد داریم و در رأس برنامه‌های وزارت علوم است که از فناوران و پژوهشگران حمایت کنیم. از بعد ضوابط و مقررات انجام پژوهش‌ها، افزایش تسهیلات و افزایش بودجه‌های تحقیقاتی مورد توجه است. اختصاص یک درصد از GDP به تحقیقات امسال تصویب شد که بخشی از آن پرداخت شده است و مابقی هم به زودی در اختیارمان قرار می‌گیرد. همچنین قرار است این رقم‌ سال آینده هم افزایش پیدا کند و امیدواریم در بودجه‌ای که اکنون در مجلس است این مهم تصویب شود.»

او افزود: «در دولت تدبیر و امید ساخت آزمایشگاه‌های مرکزی و مرجع مورد توجه بوده است؛ به صورتی که تاکنون 50 آزمایشگاه مرکزی تکمیل شده است و اکنون مورد استفاده همه دانشگاه‌ها و مراکز علمی قرار می‌گیرد.»

فرهادی گفت: «برای سال آینده هم اعتبارات خوبی به صورت منابع ارزی برای تجهیز آزمایشگاه‌ها پیش‌بینی شده است. راه‌اندازی صندوق‌های پژوهش و فناوری که تسهیلات ارزان‌قیمت در اختیار محققان قرار می‌دهند باید در هر استانی به زودی به جریان بیفتند. این صندوق‌ها تا 49درصد منابع‌شان دولتی و بقیه خصوصی است.»

وزیر علوم از تصویب کاهش مالیات در تحقیقات از سوی کمیسیون اقتصاد مجلس خبر داد و گفت:‌ «توسعه مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری تخصصی هم در دستور کار وزارت علوم است. اینها همگی جهت‌گیری‌های مقام معظم رهبری، ریاست جمهوری و وزارت علوم است که همیشه حامی نخبگان بودند و در برنامه ششم توسعه و سیاست‌های اقتصاد مقاومتی هم این برنامه‌ها مورد توجه بوده و حمایت می‌شود.»

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

دکتر طهماسب کاظمی مسئول تمشیت امور مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی شد

آمادگی دانشگاه آزاد برای افزایش ظرفیت در صورت کسب مجوزهای قانونی

اعلام جزئیات برنامه هفته پژوهش سال 97/ تمرکز بر چالش‌های مهم کشور

ثبت‌نام در آزمون زبان MSRT از 29 مهرماه

نتایج آزمون EPT اعلام شد

دانشجویان دوره کاردانی بخوانند

امکان بورسیه یک‌هزار و 300 نفر در دانشگاه تهران

تحولات انقلابی در دانشگاه آزاد موجب حضور اساتید انقلابی در رده‌های مدیریتی شد

4 هزار دانشجوی ایرانی در هند تحصیل می‌کنند

مدرک سیدمهدی هاشمی سال 92 از سوی وزارت علوم تأیید شد

چگونگی آمادگی در آزمون کارشناسی ارشد فراگیر دانشگاه پیام‌ نور

مراسم افتتاح دانشگاه هنرهای اسلامی-ایرانی استاد فرشچیان برگزار شد

ثبت‌نام آزمون كارشناسی ارشد فراگیر دانشگاه پیام‌نور آغاز شد

معرفی طرح‌های برگزیده ارتباط با صنعت دانشگاه‌ها در هفته پژوهش

کشورهای شرقی در بسیاری از علوم فراتر از کشورهای غربی هستند

دانشگاه کردستان 4 دانشجوی دیگر به دانشگاه خائن اسپانیا می‌فرستد

مدرک سیدمهدی هاشمی سال 92 از سوی وزارت علوم تأیید شد

ثبت‌نام در آزمون زبان MSRT از امروز

فردا؛ آخرین مهلت ثبت‌نام در رشته‌های بدون آزمون دانشگاه غیرانتفاعی

چگونگی ثبت‌نام در آزمون کارشناسی ارشد فراگیر دانشگاه پیام‌نور

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه