پنجشنبه  31  مرداد  1398
دوشنبه , 17 تیر 1398 ساعت 15:27

کمالوندی:

غنی‌سازی ۲۰ درصد از گزینه‌های گام سوم کاهش تعهدات برجام است

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: غنی‌سازی ۲۰ درصدی از گزینه‌های مطرح در برنامه‌های مربوط به گام سوم کاهش تعهدات برجامی جمهوری اسلامی ایران است.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری آنا از صداوسیما، بهروز کمالوندی درباره کاهش تعهدات برجامی ایران، اظهار کرد: گام‌های کاهش تعهدات برجامی در بازه‌های زمانی دوماهه تعریف شده است؛ ما دو ماه قبلی را صبر کردیم و مرحله دوم اقدامات متقابل از دیروز آغاز شد.

وی افزود: البته این، پس از صبر یک‌ساله بود که طرف مقابل باید تعهداتش را انجام می‌داد، اما اقدامات شایسته‌ای انجام نشد، بنابراین طبق تصمیم رئیس‌جمهور و رئیس شورای عالی امنیت ملی و دستوری که به ما ابلاغ شد، گام دوم را برای افزایش سطح غنی‌سازی به بیش از ۳ و ۶۷ صدم درصد آغاز کردیم.

معاون حقوقی و امور بین‌الملل سازمان انرژی اتمی گفت: برای این کار تغییرات فنی را باید به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ارائه می‌کردیم که چون دیروز تعطیل بود کپی آن را به نماینده‌شان در تهران دادیم و امروز نسخه اصلی آن را به آژانس ارائه می‌کنیم.

کمالوندی افزود: همکارانم کارهای فنی را از دیروز آغاز کرده‌اند و اگر افزایش مواد غنی‌شده به بیش از ۳۰۰ کیلوگرم زمان‌بر بود، اما افزایش سطح غنی‌سازی زمان چندانی نمی‌برد و در فاصله چند ساعت انجام‌شدنی است.

وی گفت: کارشناسان آژانس قرار است صبح امروز نمونه‌گیری کنند که طبعاً ما از 3/67 درصد غنی‌سازی عبور کرده‌ایم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ابراز امیدواری کرد، طرف‌های مقابل عزم جزم کشورمان را در قبال این موضوع درک کنند و تصور نکنند جمهوری اسلامی ایران مانند خیلی کشورهای دیگر در صحبت‌هایش جدی نیست و اگر چنین ذهنیتی دارند باید با اقداماتی که آغاز کرده‌ایم و در حال پیگیری است، چنین تصوری را از ذهن خود بیرون کنند.

کمالوندی با اشاره به برهم خوردن تعادل میان تعهدات و حقوق کشورمان، تأکید کرد: نمی‌گذاریم تعادل یک‌طرفه باشد و فقط تعهد داشته باشیم و از حقوقمان بهره‌مند نباشیم؛ یا باید حقوق ما بازگردد و دو کفه ترازو با هم مساوی شود و یا اگر این کار را نکنند به‌تدریج از تعهداتمان می‌کاهیم.

وی گفت: البته همان‌طور که سخنگوی دولت اعلام کرد این اقدام ما تعلیقی است یعنی این امکان وجود دارد که اگر طرف‌های مقابل اقدامات‌شان را انجام دهند ما نیز بازگردیم و از نظر فنی پیش‌بینی‌های لازم را در نظر گرفته‌ایم به‌نحوی‌که حتی اگر همین امروز اعلام کنند که خواسته‌های کشورمان محقق می‌شود می‌توانیم از نظر فنی به شرایط قبل بازگردیم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی، هدف از انجام این امور را حفظ برجام دانست و افزود: به‌هرحال توافق هسته‌ای برای منطقه و دنیا می‌تواند مهم باشد، اما اگر قرار است حقوق کشورمان در نظر گرفته نشود محدودیت‌هایی که پذیرفته‌ایم کاهش می‌دهیم البته محدودیت‌هایی که قرار بود در سال‌ها و در ایستگاه‌های مختلف به‌طور خودکار کاهش یابد که ما این را از نظر زمانی جلو می‌بریم تا ببینیم چه می‌شود.

کمالوندی درباره گزینه‌های مطرح برای اجرا در گام سوم کاهش تعهدات برجامی گفت: سلیقه‌های مختلفی دراین‌باره هست که کدام یک از گزینه‌ها را اجرا کنیم، اما مهم آن است که در انتخاب گزینه‌ها لجبازی نمی‌کنیم بلکه با آرامش، حساب‌شده و متناسب با نیازهای کشور اقدام می‌کنیم که یکی از این گزینه‌ها می‌تواند افزایش تعداد سانتریفیوژها باشد.

وی نصب دوباره سانتریفیوژهای «آی آر تو» یا «آی آر توام» و افزایش تعداد سانتریفیوژهای فعال در آبشارهای غنی‌سازی را از دیگر گزینه‌های مطرح در گام سوم کاهش تعهدات برجامی برشمرد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی تأکید کرد: گزینه‌های زیادی برای اجرا در گام بعدی کاهش تعهدات برجامی وجود دارد، اما اجرای آن باید منطق اقتصادی و فنی داشته باشد چنانکه منطق فنی اکنون ما این است که به غنی‌سازی برای سوخت رآکتورهای قدرت و نیروگاه‌ها نیاز داریم، به‌عنوان نمونه اگر به سوخت رآکتور تحقیقاتی تهران نیاز باشد آن را می‌سازیم و این محدودیت برطرف شده است.

کمالوندی گفت: ایستگاه اول در موضوع غنی‌سازی تأمین سوخت رآکتورهای قدرت و نیروگاهی است که ما در این زمینه فعالیت داریم که تابه‌حال سازنده سوخت نیروگاهی نبودیم ما دو نیروگاه داریم و دو نیروگاه دیگر نیز اضافه می‌کنیم و این زمینه نیاز کشور و نیاز فنی است.

وی با اشاره به خواست آمریکا برای تشکیل جلسه شورای حکام آژانس علیه ایران به طرح این پرسش پرداخت که چرا آمریکا تنها مانده و یگانه کشوری است که درخواست برگزاری جلسه اضطراری این شورا را کرده است؟ زیرا بقیه کشورها می‌بینند که ایران منطقی عمل می‌کند البته اقدام منطقی توأم با قدرت و صلابت است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در پاسخ به این پرسش که آیا غنی‌سازی ۲۰ درصد در برنامه‌های ما برای کاهش تعهدات برجامی وجود دارد، گفت: سوخت ۲۰ درصد اکنون مورد نیاز ما نیست، اما اگر بخواهیم آن را تولید کنیم وقتی 3/67 درصد غنی‌سازی را کنار گذاشته‌ایم هیچ مانع و مشکلی برای این کار نداریم.

کمالوندی افزود: گزینه‌های مختلفی برای گام دوم در نظر گرفته‌ایم که در جلسات مختلف در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی با حضور نمایندگان نهادهای مختلف درباره آن گفتگو می‌کنیم و به‌طورمعمول نمایندگان سازمان ما گزینه‌های فنی را مطرح می‌کنند.

وی درباره اینکه آیا گزینه غنی‌سازی ۲۰ درصدی هم در جلسات شورای عالی امنیت ملی مطرح شده است، گفت: بله؛ غنی‌سازی ۲۰ درصد و گزینه‌های بالاتر نیز مطرح است منتها هر یک در جای خودش اجرا می‌شود و قرار نیست اکنون که نیاز کشور قابلیت دیگری است، سراغ اقدام دیگری برویم تنها به این علت که مقدار بیشتری طرف مقابل را می‌ترساند.

معاون سازمان انرژی اتمی افزود: بااین‌حال آنان می‌دانند که این شیب از نظر ذخایر رو به بالاست، اقدامی که آغاز کرده‌ایم و آن را افزایش خواهیم داد یعنی سرعت را بیشتر می‌کنیم و از نظر سطح غنی‌سازی نیز رو به بالا می‌رویم و در زمینه طرح و توسعه نیز تصمیمات دیگری مانند استفاده از سانتریفیوژهای پیشرفته می‌تواند در دستور کار قرار بگیرد.

کمالوندی به طرف‌های اروپایی تأکید کرد: به‌طور قطع و یقین هر قدر جلوتر برویم تعداد تعهداتی که کنار گذاشته‌ایم و تعلیق کرده‌ایم بیشتر خواهد شد پس بهتر است هرچه زودتر تدبیر کنند.

وی درباره اینکه اروپایی‌ها دقیقاً چه تعهداتی را باید در قبال کشورمان انجام دهند، گفت: بارها اعلام کرده‌ایم که باید تحریم‌ها را لغو کنند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی، امکان تسهیل در فروش نفت، برقراری روابط و مبادلات بانکی و رفع محدودیت‌های تجاری اقتصادی را بخشی از مطالبات جمهوری اسلامی ایران و تعهدات اروپایی‌ها برشمرد.

کمالوندی با اشاره به ادعای اروپایی‌ها مبنی بر اینکه در این خصوص در حال اقدام هستند، گفت: اقدامات آنان یا به علت ناتوانی و یا به علت ضعف اراده‌شان کُند بوده و مطابق نظر ما نبوده است.

وی تأکید کرد: به همین علت تا بیش از یک سال صبر کردیم و اکنون دیگر صبر نمی‌کنیم؛ ما کار خودمان را انجام می‌دهیم و آنان نیز کار خود را بکنند، اما باید بدانند که هر قدر دیرتر تعهدات‌شان را انجام بدهند کار و شرایط سخت‌تر می‌شود و حتی برای بازگشت نیز می‌تواند کار را دشوارتر کند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: اکنون مطمئن هستیم اقدامات ما در بازگشت‌پذیری مشکلی ندارد، اما در بلندمدت می‌تواند با رفتن به جلو و به سمت گزینه‌های بیشتر، کار سخت‌تر شود.

کمالوندی همچنین درباره گفتگوی تلفنی رؤسای جمهور ایران و فرانسه و پیش‌بینی‌اش از مذاکرات آینده با اروپایی‌ها به‌رغم عهدشکنی مکرر آنان افزود: من از جزئیات گفتگوهای میان دو رئیس‌جمهور خیلی مطلع نیستم و فقط کلیاتی را شنیده‌ام، اما به‌هرحال هرچه باشد جمهوری اسلامی ایران اقداماتش را انجام می‌دهد.

وی گفت: ما اکنون در حال اقدام هستیم درحالی‌که در گذشته ایستاده بودیم و آنان حرکت‌شان کُند بود یا حرکت نداشتند، اما ما توقف نکرده‌ایم و چیزی را از دست نمی‌دهیم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی افزود: البته در گذشته نیز چیزی را از دست ندادیم از این منظر که بالاخره به دنیا و حتی افکار عمومی در داخل ثابت شد که جمهوری اسلامی بحق است و کار عجولانه و غیرمنطقی انجام نمی‌دهد و بسیار منطقی و مستحکم به سمت احقاق حقوق ملت پیش می‌رود.

کمالوندی گفت: به‌عنوان کسی که سال‌ها در حوزه دیپلماسی فعالیت کرده‌ام معتقدم ظرفیت‌های جمهوری اسلامی در حوزه‌های اقتصادی، انسانی، نیروهای مسلح و قدرت دفاعی بسیار بالاست و کشوری معمولی نیست که آنان هر اقدامی بخواهند انجام دهند.

وی تأکید کرد: البته این واقعیات را هم می‌دانند، اما نمی‌دانیم چرا این قدر تأخیر می‌کنند؛ بااین‌حال یقین دارم به‌هیچ‌وجه نمی‌توانند خواسته‌های خود را بر جمهوری اسلامی تحمیل کنند.

معاون سازمان انرژی اتمی افزود: ممکن است زمان ببرد تا آنان به عزم جزم و اطمینان برسند و شاید هم حق داشته باشند، زیرا بسیاری از کشورها در حالت فشار «وا» می‌دهند، اما جمهوری اسلامی ایران با بهره‌مندی از تجربه فشارهای سنگین‌تر همچنان استوار ایستاده است.

کمالوندی در پاسخ به پرسش دیگری درباره اظهارات اخیر رئیس‌جمهور مبنی بر اینکه صبر راهبردی ما به پایان رسیده است و با آغاز مذاکرات مجدد ممکن است تعللی در روند کاهش تعهدات برجامی و استیفای حقوق ملی ایجاد شود، تأکید کرد: روندی که آغاز کرده‌ایم تا زمانی که به نتیجه نرسد به‌طور مستمر ادامه خواهد یافت به این معنی که جمهوری اسلامی بیش از این دیگر صبر نمی‌کند.

وی با بیان اینکه باقی مسیر به عملکرد طرف‌های مقابل بستگی دارد که چه کار می‌خواهند بکنند، تصریح کرد: ظرفیت‌های جمهوری اسلامی آن قدر بزرگ است که باید به خواسته‌های کشورمان توجه کنند و زمان آن فرارسیده است که باید تصور تحمیل خواسته‌های‌شان بر کشورمان را از ذهن‌شان بیرون کنند.

انتهای پیام/4034/پ

http://ana.ir/i/403150
رسانه مهم‌ترین ابزار دیپلماسی است/ نقش شبکه‌های برون‌مرزی ایران در موفقیت‌های دیپلماسی سیاسی

رسانه مهم‌ترین ابزار دیپلماسی است/ نقش شبکه‌های برون‌مرزی ایران در موفقیت‌های دیپلماسی سیاسی

حجم ذخاير اورانيوم در حال افزايش است/ یک ماه دیگر گام سوم کاهش تعهدات برجامی برداشته خواهد شد

حجم ذخاير اورانيوم در حال افزايش است/ یک ماه دیگر گام سوم کاهش تعهدات برجامی برداشته خواهد شد

کمالوندی جزئیات بازطراحی رآکتور آب سنگین اراک را تشریح کرد

کمالوندی جزئیات بازطراحی رآکتور آب سنگین اراک را تشریح کرد

فردو تعطیل نیست

فردو تعطیل نیست

ایران برجام را نقض نکرده است / مشروعیت کاهش تعهدات برجامی از سوی ایران

ایران برجام را نقض نکرده است / مشروعیت کاهش تعهدات برجامی از سوی ایران

ظریف: اروپا با تن دادن به خواسته‌های آمریکا در حال نقض برجام است

ظریف: اروپا با تن دادن به خواسته‌های آمریکا در حال نقض برجام است

ربیعی: رفتار ایران با برجام متناسب با پایبندی اروپایی‌ها خواهد بود

ربیعی: رفتار ایران با برجام متناسب با پایبندی اروپایی‌ها خواهد بود

ملاحظات و مخاطرات گام دوم ‌

ملاحظات و مخاطرات گام دوم ‌

فرصت فریبکاری اروپایی‌ها تمام شد!

فرصت فریبکاری اروپایی‌ها تمام شد!

کمیته هسته‌ای مجلس بر روند کاهش تعهدات برجام نظارت میدانی دارد

کمیته هسته‌ای مجلس بر روند کاهش تعهدات برجام نظارت میدانی دارد

دولت در اجرای گام دوم کاهش تعهدات برجام قوی عمل کند

دولت در اجرای گام دوم کاهش تعهدات برجام قوی عمل کند

صحبت‌های سخنگوی دولت درباره قیمت برجام+فیلم

صحبت‌های سخنگوی دولت درباره قیمت برجام+فیلم

ایران در فرصت 60 روزه اقدام مثبتی از اروپا ندید

ایران در فرصت 60 روزه اقدام مثبتی از اروپا ندید

سخنگوی دولت: به هر قیمتی در برجام نمی‌مانیم

سخنگوی دولت: به هر قیمتی در برجام نمی‌مانیم

عراقچی: در گام دوم سطح غنی‌سازی را رعایت نمی‌کنیم/ کشور معطل اینستکس نباشد

عراقچی: در گام دوم سطح غنی‌سازی را رعایت نمی‌کنیم/ کشور معطل اینستکس نباشد

تصمیمات جدید ایران برای کاهش تعهدات برجامی فردا اعلام می‌شود

تصمیمات جدید ایران برای کاهش تعهدات برجامی فردا اعلام می‌شود

انعقاد تفاهم‌نامه همکاری بین نیروی انتظامی استان البرز و شهرداری کرج

تخصیص بودجه ورزش از طریق درآمدزایی پروژه‌های ورزشی/ راه‌اندازی مدارس تخصصی ورزش در سما

تولید ثروت بر پایه اقتصاد دانش‌بنیان بسترسازی شود/ توسعه فناوری نانو مصداق شکوفایی علمی جهان اسلام است

ایران به دلایل حقوقی مخالف مشارکت آمریکا در ایجاد منطقه امن در سوریه است

مسئولان به «تولید داخلی» به عنوان کلید اصلی حل مشکلات موجود توجه کامل کنند/ با ولنگاری فرهنگی به‌شدت مخالفیم/ مسئولان از دشمنان نترسند

کاهش 45 درصدی کیف‌قاپی در تهران / اجرای مرحله سوم طرح کاشف

ارزان‌ترین محله‌های تهران در بازار مسکن را بشناسید/ عوامل گرانی یا ارزانی مسکن چیست؟

دومین اجلاس سراسری مسئولان کانون‌های بسیج اساتید دانشگاه آزاد اسلامی برگزار می‌شود

انتشار مکالمات مسیح علینژاد با دختران فریب‌خورده برای اولین بار+فیلم

آخرین خبر از آزمون پرابهام استخدام بخش خصوصی/ آزمون تأییدیه وزارت کار ندارد

«مرد پولادین» منتشر می‌شود

12 عامل اصلی «کودتای 28 مرداد سال 32» چه کسانی بودند؟

ترامپ در اتاق کاری خودش تصویر سردار سلیمانی را به‌عنوان دشمن استکبار نصب کرده است

پاسخ صریح آیت‌الله آملی لاریجانی به برخی ادعاها و اتهامات مطرح‌شده اخیر

هفت نكته و كشف يک مسئله

سقوط پهپاد آمریکایی نویدبخش تولد تمدن مقتدرانه اسلام است/ توطئه تجزیه یمن نشانه عجز دشمن و پیروزی مقاومت

رزمندگان در شرایط سخت اسارت با مقاومت بر آرمان‌های خود اصرار کردند

نفتکش «گریس ۱» آزاد شد

دستورکار هفته آینده کمیسیون‌های تخصصی مجلس اعلام شد

حضور سیاستمداران در حوزه ورزش و ورزشکاران در حوزه سیاست در شبکه 5 سیما بررسی می‌شود

تقلید و تبعیت مردم کشمیر از امام خمینی(ره) در دوران نهضت اسلامی

خبرنگاری که فرمانده عملیات آزادی خرمشهر شد/ از نوشتن گزارش در روزنامه تا طراحی پیچیده‌ترین عملیات‌ تاریخ!

نماز جمعه 18 مرداد به امامت آیت‌الله موحدی‌کرمانی اقامه می‌شود

تجارت مرزی از مهم‌ترین محور‌های توسعه استان خراسان جنوبی است

واکنش مجمع تشخیص مصلحت نظام به خبر نامه آیت‌الله‌ آملی لاریجانی به رهبر انقلاب

چمران: کار جمنا تازه شروع شده است/ جبهه مردمی به کار خود ادامه می‌دهد

دولت نیجریه هیچ گامی برای آزادی «شیخ زکزاکی» برنداشته است/ وخامت حال رهبر شیعیان نیجریه

وزیر کشور: با بازارسازی و قیمت سازی سایت‌ها برخورد می‌شود

نظام در محکومیت اقدام آمریکا و حمایت از ظریف یکپارچه است/ مسئول اصلی دیپلماسی کشور، وزیر امور خارجه است

تهران آماده گسترش همکاری‌های پزشکی و بهداشتی با بیروت است