چهارشنبه  05  تیر  1398
جمعه , 07 دی 1397 ساعت 12:31

آیت الله خاتمی:

حماسه 9 دی قابل تکرار است/ قدردانی از پویش روزه نجات دانشجویان

خطیب نماز جمعه تهران گفت: به فتنه‌گران هشدار می‌دهم که بدانید حماسه 9 دی قابل تکرار است.

به گزارش خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری آنا، آیت‌الله سیداحمد خاتمی در خطبه‌های نماز جمعه تهران که در مصلی امام خمینی(ره) برگزار شد، درباره خودشیفتگی سیاسی اظهار کرد: نخستین بعد خودشیفتگی این است که فردی تحلیل خود را بهترین تحلیل بداند و کس دیگری را قبول نداشته باشد. حضرت علی(ع) می‌فرمایند چنین فردی بی‌راهه خواهد رفت.

وی با بیان اینکه راه مقابله با این خودشیفتگی سیاسی این است که تحلیل دیگران را هم بشنویم و نظر را در معرض مشورت بگذاریم،‌ تصریح کرد: امیرمؤمنان می‌فرمایند کسی که از نظر دیگران استقبال کند، خطای نظر خود را می‌فهمد و در صراط مستقیم قرار خواهد گرفت.

خطیب نماز جمعه تهران کم تحملی و بی‌تحملی را عاملی برای خودشیفتگی عنوان کرد و گفت: کسی که وارد عرصه سیاست می‌شود باید تحملش زیاد باشد. متأسفانه ظرفیت بعضی سیاسیون ما به اندازه ته استکان هم نیست. 

خاتمی نوع سوم خودشیفتگی سیاسی را باندسالاری و حزب سالاری دانست و اظهار کرد: متأسفانه اکثر گروه‌ها دچار این بیماری هستند. به این معنا که هر کسی عضو حزب من است، بهتر می‌فهمد.

وی شایسته سالاری را مقابل چنین تفکری خواند و تصریح کرد: امیرمؤمنان در این زمینه می‌فرمایند هرکس شایستگی دارد جا دارد که مسئولیت به او داده شود.

خاتمی در بخش دوم خطبه‌های خود با بیان اینکه اگر می‌خواهید از چاه گمراهی به درآیید بدانبد که تقوا ریسمانی است که شما را بالا می‌آورد، گفت: مسلمانان برای حضرت عیسی مقام و جایگاه ویژه‌ای قائلند و معتقدند حضرت عیسی مسیح در آخرالزمان به حضرت مهدی اقتدا می‌کنند، لذا به مسیحیان میلاد این پیامبر خدا را تبریک می‌گویم و از آنان می‌خواهم از مسیحیانی چون ترامپ ابراز تبری کنند.

وی با اشاره به فوت آیت‌الله شاهرودی اظهار کرد:  ایشان به حق الگوی حوزه‌های علمیه است. چرا که دین را عین سیاست می‌دانست و معتقد به حاکمیت دین در عرصه سیاست بود. ایشان تقویت نظام را بر خود واجب می‌دانست و از بن جان ارادتمند امام خامنه‌ای بود.

خطیب نماز جمعه تهران با اشاره به حادثه تلخ دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات تأکید کرد: برای درگذشتگان طلب مغفرت داریم و برای بازماندگان طلب صبر و از خداوند برای مجروحان شفا می‌طلبیم. امیدواریم چنین مسائلی تکرار نشود.

خاتمی از قوه قضائیه برای جلوه‌های قاطعیت و برجسته در برخورد مفسدان اقتصادی تشکر کرد و گفت: امیدواریم این تیغ همچنان علیه مفسدان اقتصادی تیز باشد و در همه عرصه‌ها این قوه ارزشمند در سالم‌سازی جامعه تلاش بایسته داشته باشد.

وی به پویش روزه نجات اشاره کرد و گفت: تشکر می‌کنم از کسانی که این پویش را راه انداختند از دانشجویان هم همین انتظار است که در شرایط مظلومیت مردم مظلوم یمن با این پویش راه باز شود تا درد مردم شنیده شود و همدردی شود.

خطیب نماز جمعه به سالروز تشکیل نهضت سواد آموزی هم اشاره‌ای داشت و گفت: این نهضت موفق بوده است و امیدواریم این گام تا آنجا پیش رود که بیسوادی در کشور نداشته باشیم. از نماینده معظم ولی فقیه در نهضت تشکر می‌کنم که تاکنون خدمت کرده‌اند.

خاتمی درباره گرامیداشت 9 دی اظهار کرد: مقام معظم رهبری نام حرکت ارزشمند مردم را حماسه نامیدند. حماسه یعنی کار افتخار آفرین و شجاعانه که با مهارت انجام می‌شود و انصافاً این تعریف برای حرکت 9 دی صادق است.

وی با بیان اینکه حماسه 9 دی بیعت با ولایت بود‌، تصریح کرد: قرآن یکی از جلوه‌های مؤمنان را حضور آنان در صحنه می‌داند. لذا مردم ایران این حماسه را در 9 دی داشتند.

خطیب نماز جمعه تهران به بصیرت مردم در 9 دی اشاره کرد و گفت: در سال 88 دو اردوگاه شکل گرفت، یکی جبهه سلطنت طلبان، آمریکا و منافقین و همه واداده‌ها در این اردوگاه بودند و در طرف مقابل شما مردم، بسیجیان بودید که نشان دادید از خواص امتید. 

خاتمی با تأکید براینکه 9 دی از جنس عاشورا بود، خاطرنشان کرد: فتنه گران روز عاشورا با عزاداران حسینی برخورد کردند و مردم این را برنتافتند. لذا شور حسینی و کربلایی به داد انقلاب رسید.

خاتمی به فتنه‌گران هشدار داد و گفت: بدانید حماسه 9 دی قابل تکرار است.

وی با اشاره به قضایای فرانسه تصریح کرد: فروپاشی در هیأت حاکمه آمریکا و زیر پا گذاشتن تمام ارزش‌های انسانی، ترامپ در 700 روز ریاست جمهوری به اذعان خودشان هفت هزار دروغ گفته است؛ معنای این حوادث این است که لیبرال دموکراسی غرب در شیب سقوط است و همانطور که سوسیال دموکراسی شرق فرو ریخت،‌ صدای شکستن استخوان‌های لیبرال دموکراسی غرب هم به گوش می‌رسد.

خطیب نماز جمعه به خروج نظامی‌های آمریکا از سوریه هم اشاره‌ و بیان کرد: تردیدی نیست که این جلوه شکست آمریکا در منطقه است و خودشان هم این واقعیت را قبول دارند. آنانی که تا دیروز می‌گفتند بشار اسد نه، امروز به صراحت می‌گویند دست از این شعار برداشتیم و کشورهایی که همراه آمریکا سفارتخانه‌هایشان را در سوریه تعطیل کرده بودند،‌ بار دیگر سفارتخانه‌های خود را در دمشق باز می‌کنند. معنای این حرکات این است که مقاومت جواب می‌دهد.

خاتمی درباره سفر مخفیانه ترامپ به عراق خاطرنشان کرد: ترامپ در تاریکی شب با هواپیمایی که چراغش خاموش است چهار ساعت در پایگاه نظامی عین‌الاسد توقف می‌کند و می‌رود. رئیس‌جمهور آمریکا در این زمینه اعترافی دارد که می‌گوید: «غم‌انگیز است،‌ ناچاری با کمال خفت به خاور میانه سفر کنی و هرکاری انجام دهی که سالم به آنجا برسی! هفت تریلیون دلار در خاور میانه هزینه کردیم ناچاریم مخفیانه به آنجا سفر کنیم.  دوبار قرار بود سفر کنم اما خبر درز کرد و سفر لغو شد» این اعتراف ترامپ به دنیای عجز و خفت و اعتراف به حقانیت شعار مرگ بر آمریکاست.

انتهای پیام/4034 

http://ana.ir/i/347736
نظام مالیاتی فراگیر و عادلانه شاخصه حکمرانی خوب است

نظام مالیاتی فراگیر و عادلانه شاخصه حکمرانی خوب است

 نقد جسورانه و سالم از ویژگی‌های جشنواره عمار است

نقد جسورانه و سالم از ویژگی‌های جشنواره عمار است

رئیس‌جمهور عجیب و غریب آمریکا از ترس مقاومت دزدکی به عراق سفر کرد

رئیس‌جمهور عجیب و غریب آمریکا از ترس مقاومت دزدکی به عراق سفر کرد

اگر رهبری آیت‌الله خامنه‌ای نبود، سال 88 جنگ داخلی رخ می‌داد

اگر رهبری آیت‌الله خامنه‌ای نبود، سال 88 جنگ داخلی رخ می‌داد

اتاق مقابله با جنگ اقتصادی تشکیل شود

اتاق مقابله با جنگ اقتصادی تشکیل شود

مذاکرات ابوظبی نشانه شکست کامل سیاست‌های آمریکا در منطقه است

مذاکرات ابوظبی نشانه شکست کامل سیاست‌های آمریکا در منطقه است

انقلاب ما الگوی ملت‌های خسته از استعمار است/ FATF ابزار خودتحریمی

انقلاب ما الگوی ملت‌های خسته از استعمار است/ FATF ابزار خودتحریمی

ترجیح اجرای اسناد خارجی بر مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی

ترجیح اجرای اسناد خارجی بر مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی

تعداد اخبار امروز گروه : 0 خبر