45871
يكشنبه  29  مهر  1397

خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

پنجشنبه , 27 اردیبهشت 1397 ساعت 12:10

برگزاری نشست هم اندیشی خواهر‌شهرهای ایران در وزارت کشور

نشست هم اندیشی خواهرشهرهای ایران در سالن پیامبر اعظم وزارت کشور برگزار شد.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری آنا، نشست هم اندیشی خواهرشهرهای ایران در سالن پیامبر اعظم وزارت کشور سید رمضان شجاعی کیاسری،رئیس مرکز اطلاع رسانی و امور بین الملل وزارت کشور برگزار شد.

مسعود نصرتی شهردار رشت در این نشست با اشاره به اینکه ایران در سال ۱۹۹۸ تفاهم نامه سازمان ملل متحد مبنی بر ارتباط شهرها را پذیرفت، اظهار کرد: پیشنهاد می‌کنم این تفاهم‌نامه بازنگری شود و بررسی کنیم که اکنون در جایگاهی از ارتباطات و تعامل با شهرهای دنیا قرار داریم.

وی افزود: با توجه به قطعنامه سال ۹۸ اگر معتقد باشیم شهرها موتور مولد توسعه هستند باید اختیارات شهرداران ایرانی افزایش یابد.

شهردار رشت با انتقاد از عدم اختیار شهرداران ایرانی در انعقاد یک تفاهم نامه با شهردار خارجی اذعان داشت: شهردار ایرانی برای یک سفر خارجی باید مجوز شورای شهر،فرمانداری و وزارت کشور را دریافت کند در صورتی که شهردار سایر کشورها با یک ایمیل به راحتی ارتباط برقرار می کنند.

نصرتی تاکید کرد: باید تشریفات اداری برای انعقاد خواهر خواندگی ما بین شهرهای ایران و سایر شهرهای دنیا حذف شود تا تعاملات به آسانی صورت گیرد.

رئیس مجمع جهانی شهرهای اسلامی با اشاره به اینکه امروزه بسیاری از کشورها اعتقادی به خواهر خواندگی مابین شهرها ندارند بیان داشت: این کشور عضو شبکه ای از شهرهای خواهرخوانده شده اند و تمایلی به خواهرخواندگی انحصاری با شهر دیگری را ندارند و ما نیز می توانیم در کنار خواهرخواندگی به عضویت در شبکه شهرهای خواهرخوانده نیز بپردازیم.

نصرتی با بیان اینکه امروزه نباید به دنبال آزمون و خطا باشیم عنوان کرد: می توانیم ازتجربیات موفق خواهرخواندگی سایر شهرهای دنیا الگو برداری کنیم.

وی استفاده از ظرفیت آژانس های سازمان ملل را یکی از نقاط قوت و فرصتی مناسب برای افزایش سرعت در ارتباطات بین المللی عنوان کرد و گفت: می توانیم با استفاده از ظرفیت این آزانس سرعت را ارتباطات را منظم تر و بیشتر کنیم.

شهردار رشت با اشاره به انعقاد تفاهم نامه ای با شهردار ی اصفهان اظهار کرد: رشت و اصفهان عضو شبکه شهرهای خلاق در یونسکو هستند و رشت جزو ۲۶ شهر خوراک در یونسکو شهر اصفهان نیز به عنوان یکی از ۳۲ شهر خلاق صنایع دستی در یونسکو ثبت شده است.

وی با اشاره به اینکه امروزه دشمنان در صحنه های بین المللی تصویر نامناسبی از ایران را معرفی می کنند تصریح کرد: ما می توانیم ایران را بدون نگاه سیاسی و با تفکر شهر به شهر معرفی کنیم.

رئیس مجمع جهانی شهرهای اسلامی و رییس مجمع جهانی شهرهای جاده ابریشم با اشاره به برگزاری اجلاس های بین المللی با محوریت شهر های اسلامیدر شهرهای نیویورک،وین،ژنو اظهار کرد: در اجلاس های شهرهای راه ابریشم در سازمان ملل به خوبی ایران را معرفی کردیم و تصویر خوبی از ایران برای دنیا ترسیم شد.

همچنین سید رمضان شجاعی کیاسری،رئیس مرکز اطلاع رسانی و امور بین الملل وزارت کشور در این اجلاس با اشاره به اهمیت خواهرخواندگی شهرها در دنیا اظهار کرد: براساس دستور وزیر کشور شیوه نامه سفرهای خارجی و خواهرخواندگی را در دستور کار قرار دادیم.

وی افزود: شهرهای خواهرخوانده باید در یکی از شاخص های فرهنگی،تاریخی،تمدن و .. با یکدیگر سنخیت داشته باشند.

رئیس مرکز اطلاع رسانی و امور بین الملل وزارت کشور خواهر خواندگی شهرهای ایرانی با سایر شهرهای دنیا را فرصتی مناسب در شرایط فعلی برای توسعه شهرها دانست و افزود: دولت ها ممکن است از نظر سیاسی با یکدیگر دچار تناقض و اختلاف باشند ولی شهرها می توانند با یکدیگر تعامل کنند.

شجاعی کیاسری اذعان داشت: اکنون که به دیپلماسی عمومی نیازمندیم باید خواهرخواندگی را در کشور به رسمیت بشناسیم و مسئولان و سایر دستگاه های ذی ربط می توانند به این موضوع کمک کنند.

وی همچنین به ضرورت مراودات در حوزه بین الملل تاکید کرد و افزود: می توانیم در قالب چنین اجلاس هایی مسیر درست را انتخاب کنیم و به هدف نزدیک تر شویم.

فاطمه قدیمی،مدیر ارتباطات و امور بین الملل شهرداری رشت در این اجلاس از تشکیل شبکه داخلی به منظور توسعه روابط بین الملل و ایجاد بانک اطلاعاتی فعالیت های حوزه بین الملل در کلانشهرها قدردانی کرد.

مدیر ارتباطات و امور بین الملل شهرداری رشت به استفاده از روش های ساختاری،تعیین استراتژی،تدوین برنامه عملیاتی پروژه های شهرها با توجه به ظرفیت شهرها تاکید کرد.

قدیمی با اشاره به تغییر مدل مسیر دیپلماسی عمومی در شهرها اظهار کرد: چنانچه دیپلماسی شهری را زیر مجموعه دیپلماسی عمومی در نظر بگیریم ، به طور مثال اگر رشت در مسیر دیپلماسی شهری نقش آفرینی میکند و مدل خود را براساس دیپلماسی آشپزی انتخاب می کند،می تواند تمامی مباحث دیگر مانند محیط زیست،توسعه اقتصاد پایدار را از طریق این مدل پیگیری کند.

وی با اشاره به اینکه امروزه شکاف و فاصله ای بین مراکز اطلاع رسانی و امور بین الملل وزارت کشور و شهرداری های کشور و سایر دستگاه های اجرایی ایجاده شده است مطرح کرد: این فاصله موجب می شود گفتمان بین الملل بر روی میز خدمات عمرانی شکل بگیرد.

قدیمی همچنین از ایجاد ساختارهای موازی در شهرداری ها در حوزه توسعه روابط بین الملل و دیپلماسی شهری انتقاد کرد.

مدیر ارتباطات و امور بین الملل شهرداری رشت همچنین به ضرورت تقویت حوزه بین الملل با نگاه روابط بین الملل با توجه به شیفت پارادایمی تاکید کرد.

وی خاطرنشان کرد: مناسب سازی چهره ایران و شهرهای ایرانی و دریافت کرسی های بین المللی در مراوادات بین المللی امری ضروری است

شیدا مهنام، در این نشست اظهار داشت: تعریف مدیریت شهری در سازمان های بین المللی تغییر کرده است و نگاه مدیریت شهری امروزه تنها به ساخت و ساز و حوزه عمرانی نیست.

وی با اشاره به اینکه شهر را با زنده کردن شهروندان می توان به یک شهر تبدیل کرد اذعان داشت: یونسکو و سازمان ملل معتقد است امروزه ارتباط بین شهرها در قالب شبکه ای از شهرها میسر می شود.

مهنام از زحمات شهرداران سال های اخیر رشت و اصفهان برای ثبت این دو شهر به عنوان شهرهای خلاق قدردانی کرد و گفت: رشت نشان داد می تواند به خوبی از ظرفیت شهرهای خلاق استفاده کند.

دبیر کمیته دگرگونگی های اجتماعی کمیسیون ملی یونکسو با اشاره به اینکه مولفه سیاسی در یونسکو وجود ندارد بیان کرد: یونسکو سه مولفه فرهنگی،اقتصادی و اجتماعی دارد و فضایی عاری از ملاحضات سیاسی در آن فراهم شده است.

جمالی نژاد شهردار یزد با بیان اینکه جلساتی که پیرامون دیپلماسی عمومی شکل میگیرند تشریفاتی و نمادین هستند اظهار داشت:وزاری کشور و خارجه تکلیف شهرداری ها را روشن کنند که آیا دیپلماسی شهری را قبول دارند یا خیر

وی ادامه داد: طی ملاقات هایی که با شهرداران وین و میلان داشتیم آنها اظهار داشتند که باید پیمان های خواهرخواندگی را از طریق شبکه سازی پیگیری کنیم.

در ادامه دکتر زهرانی مشاور وزیر امور خارجه طی سخنانی با بیان اینکه مقوله خواهرخواندگی شهرها در راستای استراتژی کلان انجام بگیرد تاکید کرد: جهانی شدن یعنی سست شدن پایه های دولت لذا وقوع حادثه یازدهم سپتامبر ناشی از جهانی شدن می باشد.

وی با بیان اینکه مقوله خواهرشهری ها در قالب دیپلماسی عمومی قرار می گیرد تصریح کرد: با وجود پانزده همسایه در اطراف کشورمان باید تمرکزمان را روی پیمان های خواهر خواندگی با این همسایگان گذاشت.

در ادامه نشست رجایی مدیرعامل مرکز توسعه خواهرشهرهای ایران با تاکید براینکه پیمانهای خواهر خواندگی تا زمانی که به قرار داد منجر نشده اند حاکمیتی است لذا بعد از امضای تفاهم نامه به بخش های غیرحاکمیتی مربوط می شود اذعان داشت: ما در مرکز توسعه خواهرشهرها پایه را بر این اساس گذاشتیم که با استخراج پیمان های خواهرخواندگی از فایل های مسکوت مانده این قراردادها را بالفعل کرده تا بتوانیم نیازها را احصاء کنیم.

رجایی تاکید کرد: جناب آقای دکتر ظریف با این هدف تغییر ساختار وزارت امورخارجه را کلید زد که جذب حداکثری داشته باشد برای ماموریت پذیری سایر دستگاه ها لذا این همان تحقق شهروند دیپلماسی است.

وی با بیان اینکه تصرف و بازدارندگی در سیستم حاکمیتی برای تحقق نیافتن بهینه شهروند دیپلماسی مشاهده می شود ، افزود: هنگامی که در اوایل کار ما این طرح را به ئیس جمهور محترم دادیم ایشان بلافاصله به جناب آقای دکتر ستاری دستور دادند که این موضوع عملیاتی بشود.

مدیرعامل مرکز توسعه خواهرشهرهای ایران اذعان داشت: عملا تنها دستگاه حاکمیتی که قبول دارد مردم برای مردم کار کنند وزارت کشور و در راس آن دکتر شجاعی کیاسرس می باشد.

رجایی با اشاره به اینکه دولت ها دربسیاری از تعاملات بین المللی عقب مانده اند ، گفت: بنده تصور این را نمی کردم که شهردار اصفهان تا این حد به خوبی عمل کند تا جایی که تعامل بین ادیان را به خوبی پیش ببرند.

رجایی تاکید کرد: ساختار و هدف ngo ها اجرای منویات نظام بوده و هرگز خارج از خط قرمزها قدم پیش نخواهند گذاشت لذا نباید برخوردهای سلیقه ای با تشکل های مردم نهاد شود.

مدیرعامل مرکز توسعه خواهر شهرها با اشاره به برگزاری روزملی کشورها توسط موسسه مذبور خود و برخورد سلیقه ای با آن اظهار داشت: ما تشکلهای مردم نهاد هرگز نمیخواهیم که در کار حاکمیتی دخالت کنیم فقط تلاش ما احصاء نیازهای جامعه خواهد بود .

در پایان جلسه به دستور جناب آقای شجاعی کیاسری ریاست مرکز ارتباطات و روابط بین الملل وزارت کشور از تاریخ 24/2/1397 دبیرخانه خواهرشهرها رسما کار خود را آغاز کرد و مقرر شد جلسات بعدی این دبیرخانه با حضور اعضای شرکت کننده در نخستین هم اندیشی برگزار شود.

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

ارتباط ربایش مرزبانان ایرانی با قتل خاشقجی چیست؟

باید فیلم سینمایی ملاقات سال 65 روحانی را به جشنواره برسانیم

تغییر در کابینه ضرورت امروز کشور/ پشت پرده تقابل نوبخت و جهانگیری

واقعیت چیست؟ امیدوار باشیم یا ناامید؟

تخریب اربعین با چاشنی تفرقه‌افکنی انگلیس

CFT در مجمع تشخیص مصلحت نظام بررسی شد

از هشدار وزیر کشور به زائران اربعین تا تأیید ربایش مرزبانان ایرانی

جایگاه هیأت نظارت مجمع تشخیص مصلحت در مصوبه CFT

از تأکید رهبر معظم انقلاب بر پیشرفت مرزهای دانش تا راه‌اندازی سامانه ثبت حقوق و مزایا

برگزاری مراسم بزرگداشت مادر شهیدان مغنیه

تغییر آخوندی، تأثیری در بازار مسکن ندارد

واکنش پناهیان به بالا رفتن هزینه‌های اربعین

جایگاه هیأت نظارت مجمع تشخیص مصلحت در مصوبه CFT

برگزاری مراسم بزرگداشت مادر شهیدان مغنیه

واقعیت چیست؟ امیدوار باشیم یا ناامید؟

از استعفای وزیر راه تا خبر خوش وزیر دفاع

از هشدار وزیر کشور به زائران اربعین تا تأیید ربایش مرزبانان ایرانی

ارتباط ربایش مرزبانان ایرانی با قتل خاشقجی چیست؟

از تأکید رهبر معظم انقلاب بر پیشرفت مرزهای دانش تا راه‌اندازی سامانه ثبت حقوق و مزایا

تخریب اربعین با چاشنی تفرقه‌افکنی انگلیس

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه