565303
دوشنبه  30  مهر  1397

خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

يكشنبه , 12 آذر 1396 ساعت 10:08

مقدم‌فر در همایش «طلوع حقیقت»:

قصور تاریخی درباره نامه امام راحل به گورباچوف نباید تکرار شود

مسئول ستاد ترویج و تبلیغ نامه رهبری به جوانان غربی گفت: ما یک قصور تاریخی درباره نامه امام راحل به گورباچوف داریم که امروز نباید بگذاریم این مسئله تکرار شود.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری آنا، حمیدرضا مقدم‌فر در همایش طلوع حقیقت که صبح امروز به مناسبت سالروز صدور نامه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب به جوانان کشورهای غربی در سالن سوره حوزه هنری برگزار شد، گفت: نامه‌های مقام معظم رهبری یک اتفاق خاص و یک نقطه عطف بود یک ابتکار عمل هوشمندانه که توسط ایشان انجام شد.

وی ادامه داد: نامه‌ها نامه‌های معمولی نبود جنس، محتوا و مضامین حکیمانه این دو نامه به گونه‌ای بود که همه ما موظف به تبیین آن هستیم چرا که در این مدت که این دو نامه صادر شد با جبهه‌ای بزرگ و عملیات روانی مواجه شدیم که غرب تلاش می‌کرد این نامه به دست جوانان غربی نرسد.

معاون فرهنگی سپاه گفت: رسم است در تاریخ بزرگان نامه‌هایی را خطاب به مردم می نویسند که به عنوان دیپلماسی نامه تلقی می شود. این نامه‌های رهبری معمولی نبودند و جنس آنها و مضامین حکیمانه شان به گونه‌ای است که باید روی آن تامل کرد. پس از انتشار یک جبهه بزرگ رسانه‌ای تلاش کرد در غرب این نامه به دست جوانان نرسد و یا اثر آن کم شود.

مقدم فر با یادآوری زمان انتشار نامه‌ها خاطر نشان کرد: نامه اول در بهمن سال 93 بعد از حادثه تروریستی پاریس نوشته شد که مقام معظم رهبری به جوانان غربی تاکید داشتند اسلامی که به شما معرفی می شود، اصل نیست و آن را از منبع اصلی بشناسید. نامه اول در واقع دعوت به حقیقت بود.

وی افزود: نامه دوم در 8 آذر 94 منتشر شد که باز بعد از رخداد تروریستی دوم در پاریس بود. در این نامه رهبری متذکر شدند که بررسی کنید چرا عده‌ای در غرب به تروریسم پیوستند چون این ریشه‌ خشونت و تروریست در غرب وجود دارد. نامه دوم در واقع دعوت به مطالعه بود و در شرایطی صادر شد که سیاستمداران غربی در صدد بودند اسلام ستیزی و اسلام هراسی را اوج بدهند اما این نامه فضایی را ایجاد کردکه اتهام تروریسم از مسلمانان دور شود و اسلام واقعی معرفی شد.

معاون فرهنگی سپاه در ادامه تصریح کرد: تمدن غرب نمی‌گذارد حقیقت برای مردم آشکار شود. حضرت آقا در نامه‌های خود به جوانان متذکر شده است که دقت کنید و ببینید. در بطن نامه ها تهاجم به اسلام ستیزان وجود دارد که به بهانه تروریسم داعشی اسلام هراسی می کردند.

وی همچنین تاکید کرد: مهم است که بدانیم اهمیت این دو نامه رهبری بر چه موضوعی است که برای آن نشست و همایش گذاشت و نویسندگان درباره آن بنویسند. یکی از این موارد تهاجم به سیاست‌های اسلام هراسی و اسلام ستیزی غرب است که با هدف جلوگیری از گسترش موج اسلام خواهی در غرب صورت می گیرد. تحقیقات موسسه پیو برای غربی‌ها نگران کننده بود. چراکه در این تحقیقات نشان داده می شد در سال‌های 2025، 2050 و 2070 چه اتفاقی در ترکیب جمعیتی غرب رخ می دهد وچطور دین مردم به سمت اسلام تغییر می‌کند. این تحقیقات نهایتا اعلام کرد که در سال 2070 اکثر جمعیت کشورهای اروپایی و آمریکایی مسلمان خواهند بود و این غربی‌ها را نگران کرد و شاید یکی از دلایل خلق داعش این بود که مردم در غرب از اسلام بهراسند.

مسئول ستاد ترویج و تبلیغ نامه رهبری به جوانان غربی اضافه کرد: اهمیت دیگر نامه تهاجم به فرهنگ غرب و ظرفیت‌هایی که برای تولید خشونت وجود دارد، بود. نکته بعدی دعوت به صلح، امنیت، آرامش و تعامل بین مسلمانان و اسلام با غرب به حساب می آید. موضوع مهم دیگر این است که این نامه‌ها می تواند زمینه ای برای تحول باشد چراکه امروز دینا در حال تحول است و نظام سلطه تلاش می کند بحران ها و چالشها ی غرب را بپوشاند.

وی با تاکید بر اینکه چالش هویتی مهمترین چالش امروز غرب است، افزود: امروز جوانان و مردم غرب در وضعیت فکری ، ایدئولوژیک و هستی شاناسانه خود با بحران هویت روبرو هستند وسوالاتی دارند وبه دنبال گمشدگانی می گردند لیبرالیسم به بن بست خورده و خبری از مارکسیسم و سیوسیالیسم نیست.

مقدم فر در ادامه یادآور شد: اعضای ستاد پارسال خدمت سید حسن نصرالله رسیدند که ایشان هم گفت صدور نامه ها خیلی بهنگام بود و مضامینی داشت و راهی را به سوی غرب می گشود. حرف‌های سید حسن نصرالله تکیه بر پژوهشی داشت که می گفت نامه‌های مقام معظم رهبری پاسخ به خیلی از جوانهای غربی است.

وی همچنین اظهار کرد: مقام معظم رهبری در این نامه‌ها نمی گویند که آنچه که من می گویم بپذیرید بلکه جوانان غربی را دعوت به پژوهش می کنند تا چیزی غیر از آن چه که سیاستمداران غربی ارائه می دهند را ببینند.

وی با بیان اینکه امروز یک صحنه امتحان برای علاقه مندان به انقلاب اسلام و حقیقت است عنوان کرد: امروز شرایط ویژه‌ای است که نخبگان باید تلاش کنند، جمعیت زیادی در غرب منتظر ما هستند که باید حقیقت را نشانشان بدهیم. نظام سلطه سعی می کند آنچه خودش می خواهد را مردم بپذیرند اما امروز این بیداری در غرب هم شکل گرفته است. ما یک قصور تاریخی درباره نامه امام راحل به گورباچوف داریم که امروز نباید بگذاریم این مسئله تکرار شود.

معاون فرهنگی سپاه خاطر نشان کرد: نامه امام به گورباچوف در شرایط فروپاشی شوروی و به هنگام و یک نامه دعوت بود اما کار اساسی پیرامون آن شکل نگرفت. در تغییر هویت بلوک شرق ما باید اسلام را به درستی معرفی می کردیم که در این زمینه قصور تاریخی داریم و خدا از سر تقصیرات ما بگذرد.

مقدم فر همچنین گفت: مخاطب حضرت آقا دولتها و حاکمان نیستند. امروز یک تحول پنهان وجود دارد که مسئولان غربی می خواهند این تحول و پیچ بزرگ تاریخ را بپوشانند اما نخبگان و اندیشمندان حوزه و دانشگاه باید تلاش کنند تا راه ها و سرفصل‌های این دو نامه را نشان دهند. ما برگزاری این همایش را به عنوان فرصتی برای بازخوانی نامه‌ها و عدم فراموشی آنها می دانیم و پیرو آن نمایشگاهی از تلاش های مردم در داخل و خارج درباره این نامه ایجاد کردیم.

وی یادآور شد: رهبری محبت کردند و بازدیدی داشتند و فرمایشاتی هم فرمودند که امروز برای اولین بار این فرمایشات بعد از یک سال رونمایی می شود. ایشان به اقدامات تبلیغی برای نامه اشاره کردند و تاکید داشتند از این به بعید باید کارهای اساسی عمیق و ماندگار صورت گیرد.

مسئول ستاد ترویج و تبلیغ نامه رهبری به جوانان غربی در پایان گفت: امروز در این همایش از برخی از این کارهای ماندگار مثل کتاب رونمایی می کنیم و این اعلام دعوت از نخبگان خواهد بود که حرکت کنند و مثل نامه امام راحل دچار قصور تاریخی نشوند. امیدواریم این همایش نقطه عظیمتی برای تبیین نامه‌های مقام معظم رهبری به جوانان غربی باشد.

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

تغییر آخوندی، تأثیری در بازار مسکن ندارد

واقعیت چیست امیدوار باشیم یا ناامید

باید فیلم سینمایی ملاقات سال 65 روحانی را به جشنواره برسانیم

ارتباط ربایش مرزبانان ایرانی با قتل خاشقجی چیست؟

تخریب اربعین با چاشنی تفرقه‌افکنی انگلیس

CFT در مجمع تشخیص مصلحت نظام بررسی شد

جایگاه هیأت نظارت مجمع تشخیص مصلحت در مصوبه CFT

برگزاری مراسم بزرگداشت مادر شهیدان مغنیه

از استعفای وزیر راه تا خبر خوش وزیر دفاع

از پیشنهاد کرباسچی به جهانگیری تا واکنش دولت به اظهارات کریمی‌قدوسی

پیشنهاد شریعتمداری برای تصدی وزارت رفاه از بی‌کسی است

تغییر آخوندی، تأثیری در بازار مسکن ندارد

جایگاه هیأت نظارت مجمع تشخیص مصلحت در مصوبه CFT

برگزاری مراسم بزرگداشت مادر شهیدان مغنیه

واقعیت چیست امیدوار باشیم یا ناامید

واکنش پناهیان به بالا رفتن هزینه‌های اربعین

از تأکید رهبر معظم انقلاب بر پیشرفت مرزهای دانش تا راه‌اندازی سامانه ثبت حقوق و مزایا

تخریب اربعین با چاشنی تفرقه‌افکنی انگلیس

از استعفای وزیر راه تا خبر خوش وزیر دفاع

از پیشنهاد کرباسچی به جهانگیری تا واکنش دولت به اظهارات کریمی‌قدوسی

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه