چهارشنبه  29  خرداد  1398
پنجشنبه , 20 دی 1397 ساعت 07:50

عملیاتی که ایران به بصره رسید؛

کربلای 5؛ دستاورد پیچیده‌ترین عملیات آبی و خاکی جهان برای ایران

عملیات کربلای پنج بزرگترین عملیات آبی و خاکی در حجم و وسعت در جهان می‌تواند دانست که دستاورد بزرگی برای ایران داشت.

به گزارش خبرنگار حوزه دفاعی و امنیتی گروه سیاسی خبرگزاری آنا، عملیات کربلای پنج در تاریخ 19 دی ماه سال 1365 انجام شد. رمز عملیات کربلای پنج یا زهرا(س) بود و میدان این عملیات بزرگ برای ایران بسیار اهمیت داشت.

رزمندگان ایرانی در 19 دی عملیات خود را آغاز کردند و تا مدت 70 روز کربلای پنج ادامه داشت و تقریباً به تمام اهداف خود رسید و توانست بخشی زیادی از تجهیزات دشمن و عراق را منهدم کند و صدام رئیس جمهور معدوم بعثی در شوک بسیار زیادی قرار گرفت.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نقش اساسی در این عملیات داشت و به گفته‌ای رحیم صفوی جانشین وقت نیروی زمینی سپاه، ارتش نقش پشتیبانی و کمک به نیروهای عمل‌کننده را ایفا کرد.

در عملیات کربلای پنج که سرلشکر محسن رضایی آن را تعیین‌کننده‌ترین حمله ایران در جنگ هشت ساله علیه صدام می‌داند، 150 کیلومتر از خاک ایران آزاد شد و رزمندگان اسلام برای تنبیه صدام به دروازه‌های شرقی بصره رسیدند و توانستند، فاو و جزیره ام‌الرصاص را آزاد کنند.

رزمندگان اسلام در عملیات کربلای پنج 14 کیلومتر از جاده شلمچه به بصره را تصرف کردند و 10 روستا را در عراق آزاد کرده و بصره در خطر جدی سقوط قرار گرفت و صدام برای آزادی این مناطق دست به دامن سران کشورهای اسلامی، عربی و غربی شد.

در این عملیات ایران توانست 40 جنگنده، پنج هلکوپتر، 800 تانک و نفربر، هزار و 500 خودرو نظامی و 580 خمپاره‌انداز دشمن را منهدم کند و بیش از 30 هزار کشته و زخمی روی دست صدام به جای گذاشت. عراق در این عملیات دو هزار و 650 اسیر متحمل شد و 70 هزار نفر مجروح داشت.

بسیاری از تحلیل‌گران معتقدند، عملیات کربلای پنج سبب شد، جهانیان و آمریکا به این نتیجه برسند که باید جنگ پایان بپذیرد و در غیر این‌ صورت ایران می‌تواند، رژیم صدام را شکست دهد. بعد از این عملیات و بسته شدن شریان صدام از خلیج فارس تمام کشورهای منطقه و غرب به کمک صدام آمدند و آرایش نظامی بعثی‌ها را از بین ببرد. 

ایران در این عملیات هفت هزار و 650 شهید، 53 هزار مجروح و سه هزار و 523 مفقود‌الاثر تقدیم اسلام و خاک ایران کرد و بعد کربلای پنج بود که سازمان ملل صدام را به‌عنوان متجاوز در جنگ شناخت و قطعنامه 598 تصویب شد. شهیدان کلهر، میثمی و دقایقی از شهدای بارز و فرمانده این عملیات بودند.

انتهای پیام/4082/

http://ana.ir/i/351139
عملیات بیت‌المقدس2؛ جنگ سخت رزمندگان با برف، کوهستان و رژیم بعث

عملیات بیت‌المقدس2؛ جنگ سخت رزمندگان با برف، کوهستان و رژیم بعث

وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران به کاراکاس سفر کرد

وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران به کاراکاس سفر کرد

مراسم سومین سالروز شهدای خانطومان در آستانه امام‌زاده حسن (ع)

مراسم سومین سالروز شهدای خانطومان در آستانه امام‌زاده حسن (ع)

آمبولانس پنج ضلعی؛ داستان امدادرسانی در کربلای 5

آمبولانس پنج ضلعی؛ داستان امدادرسانی در کربلای 5

طراحی نفوذ بعد از دفاع مقدس شکل گرفت

طراحی نفوذ بعد از دفاع مقدس شکل گرفت

تعداد اخبار امروز گروه : 5 خبر