212728
دوشنبه  19  آذر  1397
شنبه , 20 آبان 1396 ساعت 01:10

حضور ۱۲۹ هیات عزاداری از ۲۱ کشور جهان در مراسم روز اربعین کربلا/ پذیرایی 10 هزار موکب عراقی از زائران

براساس اعلام مرکز هیات‌ها و موکب‌های عزاداری عراق و جهان اسلام وابسته به آستان مقدس حسینی (ع)، در مراسم اربعین امسال، ۱۲۹ هیات از ۲۱ کشور جهان در کربلا به عزاداری و پذیرائی از زائران پرداختند.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری آنا به نقل از خبرگزاری حوزه، جمعه 19 آبان مصادف با روز اربعین حسینی در عراق بود و کربلا غوغا بود و بار دیگر آسمان و زمین کربلا همه حسین بود و هر چه چشم می‌دید و گوش می‌شنید "یا حسین" بود و گویی امروز جز حسین هیچ چیز اعتباری از خود ندارد.

در جمعیتی عظیمی که طبق حداقل آمار اولیه اعلام شده از سوی حجت‌الاسلام و‌المسلمین سید احمد صافی نماینده آیت‌الله سیستانی،‌ تعداد آنها بیش از 14 میلیون زائر گزارش شده است، مسلمانان و شیعیان و حتی پیروان ادیان دیگر حضور داشتند و علاوه بر تنوع دینی و مذهبی، تنوع قومیت‌ها و نژا‌ها و ملیت‌ها نیز در این نقطه از زمین رنگ باخته بود و ایرانی و عربی و کرد و ترک و اروپایی و سیاه و سفید همه با هم زائر "حسین" شده بودند که اکنون چهل روز از شهادت او می‌گذرد و همنوا شدند با کاروان اسرای کربلا که بنا به روایتی آنها نیز در چنین روزی زائر خاک سرخ کربلا بوده‌اند.

129 موکب از 21 کشور از زائران پذیرائی کردند

یکی از جلوه‌های زیبای اربعین کربلا که نشان از محوریت حسین(ع) در وحدت و همگرایی مسلمانان دارد، این است که بنا به اعلام بخش موکب‌ها و هیات‌های حسینی عراق و جهان اسلام وابسته به آستان مقدس حسینی و عباسی (علیهما السلام) امسال 129 موکب از 21 کشور جهان به جز عراق،‌ به صورت رسمی و ثبت نام شده در پذیرایی از زائران اربعین مشارکت داشته اند.

حاج ریاض نعمة السلمان مسئول این بخش با اعلام این خبر گفت: این موکب‌ها در زمینه عزاداری و پذیرائی فعالیت داشته‌اند و به صورت رسمی در بخش هیات‌ها ثبت‌نام کرده‌اند که البته تعداد واقعی هیات‌ها فراتر از این عدد است.

وی افزود: این هیئت ها از کشورهای مختلفی همچون کویت، سوریه، عمان، عربستان، لبنان، بحرین، ایران، آمریکا، انگلستان، سوئد، آلمان، دانمارک، روسیه، هند، افغانستان، آذربایجان، ترکیه، امارات، تانزانیا و نروژ به عراق آمده‌اند که برخی از این کشورها برای اولین‌بار است که در مراسم زیارت اربعین مشارکت می‌کنند و فعالیت آنها شامل سینه زنی، زنجیر زنی و پذیرائی از زائران امام حسین و حضرت عباس (علیهما السلام) و ارائه غذا و نوشیدنی و خدمات پزشکی و بهداشتی و سایر امور خدماتی به زائران است.

10 هزار موکب عراقی پذیرایی از زائران اربعین را بر عهده داشتند

بخش هیات‌ها و موکب‌های حسینی (ع) پیش از این اعلام کرده بود که در مجموع امسال حدود 10 هزار موکب توفیق پذیرائی از زائران اربعین را بر عهده دارند که اکثر این موکب‌ها به صورت شبانه‌روزی در خدمت زائران هستند و از استان‌های مختلف عراق خود را برای خدمت به کربلا رسانده‌اند.

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه