شنبه  02  شهریور  1398
دوشنبه , 10 اسفند 1394 ساعت 13:42

در نطق میان دستور

انتقاد پزشکیان از فضای کرسی‌های آزاداندیشی/ کرسی آزاداندیشی باید کرسی‌ای باشد که اندیشمندان آگاهانه بتوانند در آن سخن بگویند

پزشکیان با انتقاد از قیودی که در کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه‌ها وجود دارد، گفت: کرسی آزاداندیشی یعنی آزاداندیشی. نمی‌توان در یک کرسی آزاداندیشی انتظار داشت که دانشجویان اسم رئیس‌جمهور گذشته یا نخست‌وزیر پیشین را نگویند.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری آنا، مسعود پزشکیان، نماینده مردم تبریز در نطق میان‌دستور امروز خود در اولین جلسه علنی مجلس بعد از انتخابات، اظهار کرد: متأسفم از اینکه عده‌ای از برادران نتوانستند در ادامه رقابت‌ها در مجلس دهم حاضر شوند.

انتقاد از ردصلاحیت‌ها

وی با انتقاد از نحوه بررسی صلاحیت‌ها افزود: روند طی شده در تایید صلاحیت‌ها مقداری ذهن آدم را مشغول می‌کند چرا که قضاوت باید به گونه‌ای باشد که دشمن از عدالت انسان شک نکند.

نماینده مردم تبریز تصریح کرد: ما در جریان تایید صلاحیت‌ها روند قضاوت را طوری قرار دادیم که افراد اجازه اظهارنظر نداشته باشند. بسیاری نتوانستند از حق خود دفاع کنند و تنها با یک نامه اعتراضات خود را ارجاع دادند، من احساس می‌کنم این روند منصفانه نیست.

پزشکیان ادامه داد: باید مشخص شود که به چه گناهی کسی از رقابت باز مانده‌ است. در فرصت محدود تایید صلاحیت‌ها شورای نگهبان امکان بررسی صلاحیت حدود هشت هزار نفر را نداشت.

انتقاد از تمسخر زبان ترکی

وی افزود: قانون اساسی ما به همه قومیت‌ها و ملت‌ها اجازه داده است به زبان خود حرف بزنند و به زبان خود در مدرسه بنویسند؛ اما 37 سال است که نمی‌توانیم در مدرسه به زبان خود حرف بزنیم و بنویسیم. زبان فارسی زبان اصلی ماست ولی باید کسی که ترک است بتواند در مدرسه خود ترکی بنویسید و ترکی حرف بزند. براساس قانون باید مردم بتوانند به زبان خود حرف بزنند و وقتی که این موضوع در اذهان عمومی مطرح می‌شود نباید به آنها القاب نامناسب داده شود.

نماینده مردم تبریز گفت: خداوند مرا ترک آفریده و اینکه این‌گونه خلق شده‌ام، خدا را شاکرم. هیچ زبان و قومیتی را برتر از خود نمی‌دانم و خودم را نیز برتر از دیگران نمی‌بینم. بلکه این تقواست که پیش خداوند برتر است. پس کسی حق ندارد زبان و فرهنگ ما را به سخره بگیرد.

پزشکیان همچنین با انتقاد از روند برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه‌ها تاکید کرد: مقام معظم رهبری فرمودند که در دانشگاه‌ها باید کرسی آزاداندیشی برگزار شود و کرسی آزاداندیشی یعنی آزاداندیشی. نمی‌توان در یک کرسی آزاداندیشی انتظار داشت که دانشجویان اسم رئیس‌جمهور گذشته و یا نخست‌وزیر پیشین را نگویند. وقتی هم اسمی از اینها آورده می‌شود متهم شوند و برای آنها پرونده درست شود. در کرسی‌های آزاداندیشی باید همه آنچه را در دلمان است بگوییم.

این نماینده مجلس تصریح کرد: کسانی که می‌فهمند و می‌دانند باید این عقده‌ها و گره‌ها را باز کنند نه اینکه به این عقده‌ها بیفزایند. وقتی دانشجویان و اهل فکر می‌بینند که ما اجازه حرف زدن و پخش تصویر رئیس‌جمهور اسبق را نمی‌دهیم، می‌گویند اینها تاریخ را هم این‌گونه برای ما نوشته‌اند و این قابل قبول نیست.

http://ana.ir/i/70083

هیئت نظارت مجلس منتظر ارائه اسناد تخلفات عزیزی و احمدی است/ مصونیت قضائی نمایندگان مجلس مطلق و فراگیر نیست

بانک‌ها برای فروش اموال و دارایی‌ها خود تعلل می‌کنند/ دیوان محاسبات اسامی بانک‌های متخلف را اعلام کند

گزارش مجلس درباره قصور دستگاه‌های دولتی در حوزه مسکن به صحن می‌آید

وزارت نیرو و سازمان حفاظت محیط‌زیست خطرات سدسازی‌های ترکیه را جدی بگیرند

متأسفانه رئیس‌جمهور به‌عنوان رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز وقتی برای این ستاد نگذاشت/ مشکل مبارزه با قاچاق دستگاه‌های اجرایی هستند

آقای روحانی! اهل رفراندوم هستید محبوبیت خود را به رأی مردم بگذارید

دژپسند و آذری جهرمی در صحن مجلس به سؤالات نمایندگان پاسخ می‌دهند

6 وزیر دولت در کمیسیون‌های تخصصی به سؤال نمایندگان ملت پاسخ می‌دهند

پایان کار قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در کمیسیون اقتصادی

مرز خسروی ظرفیت پذیرش روزانه 5 میلیون زائر عتبات عالیات را دارد/ بزرگترین پایانه مرزی غرب آسیا در مرز خسروی

اوباما دشمن دانا بود/ مردم کشورم حرف‌های پمپئو را به شوخی می‌گیرند

بروجردی: آمریکا غیرقابل اعتماد است

ویلاسازی در دشت لار تهران زندگی عشایر منطقه را با مشکل مواجه کرده است

لاریجانی: آمریکا خوی استکباری دارد/ لزوم افزایش روابط اقتصادی ایران و کره‌شمالی

رانت‌خواران و مافیای خودرو باید محاکمه شوند/ شروع خوب با بازداشت مدیرعامل ایران‌خودرو

روحانی مشخص کند چه کسی تصمیم غیرکارشناسی توزیع ارز 4200 تومانی را گرفته است

پاسخ مهم آیت‌الله جنتی به درخواست جوانان برای حل مسئله اخیر دو تن از علمای حوزه

اعتبارات لازم برای رفع فقر مطلق افزایش یافت/ وب‌سایت دیجی همیار راه‌اندازی می‌شود

شورای نگهبان نظرش درباره طرح تسهیل بدهی بدهکاران بانکی را به مجلس اعلام کرد

دعوای طلبگی در شورای نگهبان طبیعی است، دشمنان طمع نکنند