دوشنبه  30  اردیبهشت  1398
شنبه , 17 آذر 1397 ساعت 18:30

محسن رضایی:

نمی‌توانیم هویت خودمان را بدون قهرمانان زنده کنیم

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در مراسم بزرگداشت علیمردان‌ خان‌ بختیاری گفت: در روزگار هویت‌جویی ملت‌ها نباید با دفن قهرمانان ملی، یک ملت را دفن کنند.

به گزارش حوزه مجلس گروه سیاسی خبرگزاری آنا از روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، محسن رضایی عصر امروز در باغ موزه قصر در جمع شرکت‌کنندگان در مراسم بزرگداشت علیمردان خان‌ بختیاری و شهدای قیام عشایر لُرتبار گفت: سالروز شهادت یکی از قهرمانان ملی ایران، شیر بیشه زاگرس، علیمردان خان‌ بختیاری را گرامی می‌داریم و به همه سرداران و قهرمانان شهید این مرز و بوم درود می‌فرستیم.

وی گفت: ملت ما کارنامه درخشانی از فداکاری و ایثار دارد. این مردم در طول تاریخ، هویت خودشان را نشان داده‌اند و از آذربایجان تا زاگرس فریاد برآورده‌اند که ما ایرانی هستیم.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: در ارج‌گذاری به قهرمانان ملی نباید تبعیض قائل شویم و هر یک از این قهرمان‌ها می‌توانند در فرهنگ و هنر و مناسبات اجتماعی ما، اثرات خود را بگذارند.

رضایی افزود: منطقه زاگرس قهرمانان زیادی دارد. خانواده علیمردان خان‌ بختیاری یک فامیل پُر از قهرمان بوده است. از مادر شیرزن او که به روس و انگلیس حمله کرد. سردار بی‌بی مریم یک بانو که لشکر تشکیل داد و به مردان جنگاور فرمان داد و این زن قهرمان آرایش نظامی را به خوبی می‌شناخت. علیمردان خان‌بختیاری یک دایی دارد به نام سردار اسعد که 110 سال پیش به زبان فرانسه مسلط بود و کتاب‌هایی را از زبان فرانسه به فارسی ترجمه کرده‌اند و در مشروطه نقش اصلی ایفا کرده است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: چهره قهرمانان ملی را باید برای نسل امروز و آینده آشکار کرد. از رشادت‌های آن‌ها باید سریال و فیلم ساخت و کتاب‌ها نوشت. معتقدم اگر فیلم سردار مریم در ایران به خوبی ساخته شود در خارج هم تماشاگر خواهد داشت. بی‌بی مریم، شم و تشخیص سیاسی بالایی در روابط خارجی داشت. با کمبود ارتباطات و رسانه‌های آن روز این زن شگفتی آفریده است.

رضایی با اشاره به توطئه بدخواهان علیه قهرمانان ایرانی گفت: در روزگار هویت‌جویی ملت‌ها، بدخواهان می‌خواهند با دفن قهرمانان ملی، یک ملت را دفن کنند. مخصوصاً این روزها که یک فضای جهانی در مورد هویت و استقلال شکل گرفته است باید به فکر معرفی این قله‌های افتخار باشیم. این روزها در فرانسه مردم به دنبال سالاری خود هستند و نمی‌خواهند نوکر آمریکا و کشوری دست چندم باشند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با طرح این سوال که ما هویت خودمان را چه‌طور می‌توانیم احیا کنیم گفت: نمی‌توانیم هویت خودمان را بدون قهرمانان زنده کنیم. ملت ایران آن زمان در چهره علیمردان خان‌بختیاری تجلی پیدا کرد. این قهرمان ملی، در هنگام آزادسازی شهرکرد، ابلاغیه‌های رضاشاه و لباس‌های غربی را کنار می‌گذارد و حجاب را به خانم‌ها بر می‌گرداند. او با شعارهای اسلامی و ایرانی به پا خاست. او به مانند شهدای دفاع مقدس نماد هویت و پرچم ماست.

وی گفت: در سالروز این قهرمان بزرگ از شهرداری تهران و برگزارکنندگان این مراسم صمیمانه تشکر می‌کنم و امیدوارم این سرآغازی باشد برای معرفی قهرمانان تاریخی ملت ما.

در این مراسم، محمدعلی وکیلی، سیدابراهیم امینی، غفار پوربختیار، محمود نقدی‌پور و محسن حیدری پیرامون رشادت‌ها و اقدامات سازنده علیمردان خان‌ بختیاری و شهدای قیام عشایر لُرتبار به سخنرانی پرداختند.

انتهای پیام/4079

http://ana.ir/i/342544
تفکر آمریکایی نمی‌گذارد صنعت خودروسازی ایران مثل موشکی پیشرفت کند

تفکر آمریکایی نمی‌گذارد صنعت خودروسازی ایران مثل موشکی پیشرفت کند

توافق پاریس به تولید و اشتغال مردم لطمه بزند جلوی آن می‌ایستیم

توافق پاریس به تولید و اشتغال مردم لطمه بزند جلوی آن می‌ایستیم

تلاش برای امیدآفرینی و تقویت هویت ملی

تلاش برای امیدآفرینی و تقویت هویت ملی

برگزیدگان نخستین همایش ملی هویت کودکان ایران اسلامی معرفی شدند

برگزیدگان نخستین همایش ملی هویت کودکان ایران اسلامی معرفی شدند

نگاه به شرق رویکردی راهبردی و در راستای حفظ منافع کشور باشد

نگاه به شرق رویکردی راهبردی و در راستای حفظ منافع کشور باشد

تعداد اخبار امروز گروه : 12 خبر