چهارشنبه  29  خرداد  1398
شنبه , 14 مهر 1397 ساعت 22:23

گزارش آنا از شیوه بررسی FATF در مجلس:

عصاره تَکرار به جان امنیت ملت افتاد/ چشمان کاملاً بسته

برخی موافقان FATF کسانی‌اند که به صورت دستوری به آن آشنایی دارند و به خودشان زحمت مطالعه نمی‌دهند؛ همین که بگویند رأی بدهید اینها هم چشم‌بسته رأی می‌دهند.

گروه سیاسی خبرگزاری آنا- سیدسعید ابطحی: «FATF»؛ نامی آشنا در ادبیات سیاسی و اقتصادی کشور که مدتی است توجه مجلس، دولت، کارشناسان سیاسی و اقتصادی را به خود جلب کرده و منتقدان و طرفداران سرسختی دارد؛ معاهده‌ای برای شفاف‌سازی در حوزه مالی و جلوگیری از پول‌شویی؛ معاهده‌ای که موافقان آن معتقدند برای رفع تحریم‌ها، ارتباط مالی با جمهوری اسلامی و عمل به تعهدات برجامی، بهانه از اروپایی‌ها گرفته می‌شود؛ آن هم در قالب 41 بند، که چهار بند آن (الحاق به کنوانسیون پالرمو، الحاق به کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم، اصلاح قانون پول‌شویی و اصلاح قانون مبارزه با تأمین مالی تروریسم) باید به تصویب مجلس برسد.

«معاون وزیر خارجه در کمیسیون امنیت ملی در روز سه‌شنبه گذشته گفت آقای ظریف معتقد است چهار اقدام باید ایران انجام دهیم که مشکل تحریم‌ها حل بشود؛ دو اقدامش را انجام داده‌ایم، یکی توافق برجام و دیگری هم FATF که مجلس می‌خواهد آن را تصویب کند»؛ این را جواد کریمی قدوسی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درباره ارتباط این کنوانسیون‌ها با برجام می‌گوید.

اما آنچه این روزها سر و صدای فراوان پیدا کرده بررسی لایحه الحاق دولت ایران به کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم است؛ تروریسمی که طرفداران این لایحه، آن را به تروریسم در مفهوم و ادبیات جمهوری اسلامی (یعنی سازمان مجاهدین خلق، داعش، رژیم غاصب صهیونیستی و موارد دیگر) تعبیر می‌کنند و مخالفان آن معتقدند با توجه به اینکه این معاهده بین‌المللی است و از سوی مخالفان جمهوری اسلامی یعنی آمریکا و اروپا تدوین شده است به‌طبع تعریف مندرج در متن این معاهده باید با سیاست تدوین کنندگان آن مطابقت داشته باشد و بر این اساس سازمان‌های تروریستی به نهادهایی نظیر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و گروه‌هایی نظیر حزب‌الله لبنان، انصارالله یمن، حماس فلسطین و مواردی از این دست اطلاق می‌شود که در فهرست سیاه کشورهای غربی قرار دارند و شاید بر همین اساس است که پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس نیز معتقد است که «ادبیات FATF قبل از اینکه تخصصی و اقتصادی باشد، ادبیاتی سیاسی است.».

حسینعلی حاجی دلیگانی نیز در این باره بر افشای اطلاعات اقتصادی ما برای دشمن و تحریم‌های دقیق‌تر اشاره می‌کند؛ «زمانی که آنها ریز وضعیت اقتصادی ما را بدانند و اینکه در داخل کشورمان چه کسانی، به چه صورت تجارت و مبادله می‌کنند، می‌آیند و با رصد خود دخالت می‌کنند و فشار می‌گذارند روی کشور ما» و مصداق تاریخی آن را «ارسال اطلاعات 400 صرافی به آمریکایی‌ها» بیان می‌کند که مانع ورود ارز به کشور شده بود.

اما این مخالفت‌ها و طرفداری‌ها تنها به احزاب و کارشناسان ختم نشده و پای این بحث به حسینیه امام خمینی (ره) و به سخنرانی رهبر انقلاب در دیدار با نمایندگان مجلس نیز باز شد؛ «همین‌جا من اشاره کنم به این مسائل کنوانسیون‌ها و این معاهدات بین‌المللی؛ در اصل در یک نقطه‌ای پخت‌وپز می‌شود که ۱۰۰ کشور یا ۱۵۰ کشوری که بعداً به آن می‌پیوندند، هیچ تأثیری در آن پخت‌وپز اوّلیّه ندارند. یک جایی بالاخره چند قدرت بزرگ در مجموعه‌های هیأت‌های فکری‌شان -به قول خودشان اتاق فکرشان- می‌نشینند برای یک منافعی و مصالحی که برای خودشان تعریف کردند، یک چیزی را پخت‌وپز می‌کنند، بعد این را به‌وسیله دولت‌هایی که همسوی با آنها هستند یا مرعوب آنها هستند یا دنباله‌رو آنها هستند و خیلی منافعی هم در این کار ندارند، تصویب می‌کنند.»

ایشان حتی در این سخنرانی دقیقاً به موضوع پول‌شویی و مبارزه با تروریسم نیز اشاره کردند تا نیازی به تفسیر و مستثنا کردن این لوایح از این تذکر نباشد؛ «بعضی از این معاهدات بین‌المللی و کنوانسیون‌ها موادّ مفیدی دارند. خیلی خوب، اشکالی ندارد؛ ... مجلس مستقلاً خودش قانون بگذراند. فرض کنیم مبارزه با تروریسم یا با پول‌شویی است؛ مجلس شورای اسلامی یک مجلس رشید و عاقل و بالغی است ... بنشینند یک قانون بگذراند ... هیچ لزومی ندارد که ما برویم چیزهایی را که نمی‌دانیم تَه آن چیست یا حتّی میدانیم که مشکلاتی هم دارد، به‌خاطر آن جهاتِ مثبت و جنبه‌های مثبت، قبول بکنیم.»

اما این مسئله تنها به اینجا ختم نشده و بررسی و روند تصویب این لوایح باز هم در مجلس شورای اسلامی جریان دارد؛ اما سؤال مهم آنجاست که با وجود مخالفت علنی رأس نظام جمهوری اسلامی، پس چرا نمایندگان مجلس قصد تصویب این لایحه‌ها را دارند؟

«این ناشی از نفاقی است که میان برخی از همکاران ما وجود دارد» ادعایی که حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس بر آن تأکید دارد و برای ادعای خود، از طرح شفافیت آرای نمایندگان مجلس نمونه می‌آورد؛ «اینها بیشتر از بقیه نام حضرت آقا را مطرح می‌کنند؛ اینها کسانی هستند که در مجلس دو نقش دارند و کلاً آدم‌های دو نقشی هستند؛ اینها همان‌هایی هستند که طرح شفاف‌سازی را امضا می‌کنند تا به مردم بگویند ما حاضریم شفاف‌سازی بکنیم اما آنجایی که مردم حضور ندارند و رأی مخفی است از 160 تا 59 نفر تنها به این طرح رأی می‌دهند».

حاجی البته در کنار این مسئله بر دستوری بودن و دست‌های پشت پرده این رأی نیز تأکید دارد؛ «آنهایی که موافق FATF هستند تنها به صورت فرمانی و دستوری به آن آشنایی دارند و برخی از آنها اصلاً مطالعه نکرده‌اند؛ و به خودشان هم زحمت نمی‌دهند؛ همین که فراکسیونشان یا فردی که در خانه نشسته (رئیس دولت هفتم و هشتم) بگویند که رأی بدهید اینها هم چشم‌بسته رأی می‌دهند.»

اما نماینده مردم شاهین‌شهر در کنار نام رئیس دولت اصلاحات برای تصویب FATF؛ بر افشای نام شخص دیگری هم اصرار دارد؛ شخصی که شاید حضور او در این‌گونه رأی‌گیری‌ها کاملاً مشهود باشد و می‌توان به تصویب 20 دقیقه‌ای برجام او توجه داشت؛ «سردمدار این کار آقای لاریجانی است» و معتقد است «او مرتب فشار وارد می‌کند که به‌نوعی دیدگاه حضرت آقا را در این رابطه تغییر دهد».

حال با توجه به اینکه چند ساعتی بیشتر تا رأی‌گیری درباره این لایحه پر ابهام بیشتر نمانده باید دید که نمایندگان مجلس چگونه آن را بررسی می‌کنند و آیا جمهوری اسلامی را وارد بحران جدیدی خواهند کرد؟

انتهای پیام/

http://ana.ir/i/316030
استحاله فرهنگی بزرگ‌ترین هدف دشمن در طول چهل سال انقلاب بوده است

استحاله فرهنگی بزرگ‌ترین هدف دشمن در طول چهل سال انقلاب بوده است

پذیرش FATF مزیتی برای کشور نخواهد داشت

پذیرش FATF مزیتی برای کشور نخواهد داشت

تقلیل ماجرای FATF به بازی سیاسی اثرات جبران‌ناپذیری دارد

تقلیل ماجرای FATF به بازی سیاسی اثرات جبران‌ناپذیری دارد

ماجرای پیامک رئیس کمیسیون امنیت ملی/ بار مالی FATF برای کشور

ماجرای پیامک رئیس کمیسیون امنیت ملی/ بار مالی FATF برای کشور

‌«FATF» ابزار سیاسی علیه جمهوری اسلامی است / موافقت با این لایحه مغایر با منافع ملی است

‌«FATF» ابزار سیاسی علیه جمهوری اسلامی است / موافقت با این لایحه مغایر با منافع ملی است

پذیرش FATF بار امنیتی برای کشور دارد

پذیرش FATF بار امنیتی برای کشور دارد

تصویب FATF به مصلحت کشور و نظام نیست

تصویب FATF به مصلحت کشور و نظام نیست

تکذیب ادعای ارائه اطلاعات صرافی‌ها در قالب FATF به‌طرف خارجی از سوی وزارت اقتصاد

تکذیب ادعای ارائه اطلاعات صرافی‌ها در قالب FATF به‌طرف خارجی از سوی وزارت اقتصاد

اژدهای هفت‌سر سلطه‌ آمریکا در قالب FATF سر بر نیاورد

اژدهای هفت‌سر سلطه‌ آمریکا در قالب FATF سر بر نیاورد

تعداد اخبار امروز گروه : 6 خبر