174970
شنبه  26  آبان  1397
سه شنبه , 20 شهریور 1397 ساعت 17:41

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم:

شورای نگهبان لوایح مرتبط با FATF را بر مبنای شرع و قانون اساسی بررسی می‌کند

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: شورای نگهبان به دور از مصلحت‌اندیشی، لوایح مربوط به FATF را بر مبنای شرع و قانون اساسی مورد بررسی قرار می‌دهد.

به گزارش حوزه مجلس گروه سیاسی خبرگزاری آنا از خانه ملت، رئیس و اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس که به قم سفر کرده‌اند، امروز با آیت‌الله محمد یزدی رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم دیدار و گفتگو کردند.

آیت‌الله یزدی در ابتدای این دیدار با بیان اینکه مسئله زائران ایرانی و عراقی غیر از اینکه در ابعاد سیاسی مسئولیت‌هایی را ایجاد می‌کند، موضوعی صددرصد مردمی، عاطفی و مذهبی است، گفت: تاریخ نشان داده که هیچ قدرتی نتوانسته جلوی این روابط را بگیرد.

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان اینکه اگر روابط دو کشور قطع باشد، مردم نمی‌گذارند این ارتباط مذهبی منقطع شود، افزود: به بیان دیگر رابطه دینی مردم به دلیل روابط حکومت‌ها قطع نمی‌شود. حکومت موظف است به هر مقداری تسهیلاتی را برای زائران فراهم کند، اگر قوانینی وجود دارد که موانع را زیاد می‌کند، مجلس باید این قوانین را بررسی و زمینه تسهیل را فراهم کند تا مردم بتوانند به راحتی رفت و آمد کنند.

عضو فقهای شورای نگهبان با بیان اینکه برای دشمنان ما موضوع مذهب مطرح نیست و آن‌ها منافع خود را دنبال می‌کنند، گفت: متأسفانه برخی از کشورهای اسلامی با رژیم صهیونیستی ارتباط دارند و گاو شیرده آمریکا شده‌اند و هدف سران این کشورها صرفاً حفظ منافع خود است.

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان اینکه در عراق پس از قرن‌ها شرایطی به وجود آمده که برای دشمن مشاهده این شرایط سنگین است، گفت: دشمنان تلاش می‌کنند تا در متن حکومت عراق تغییرات اساسی ایجاد کنند.

آیت‌الله یزدی با اشاره به تلاش دشمنان جمهوری اسلامی علیه نظام جمهوری اسلامی بیان کرد: هدف دشمن از راه‌اندازی جنگ‌های روانی، تبلیغاتی و اقتصادی براندازی حاکمیت اسلامی است و ما وظیفه داریم به هر مقداری مواظبت داشته باشیم و در راستا عمل کنیم.

عضو فقهای شورای نگهبان با بیان اینکه موضوع تنش‌زدایی که کمیسیون امنیت ملی به دنبال آن است، در روابط با سایر کشورها خوب است، گفت: باید توجه داشت که امنیت ملی مفهوم وسیع‌تری است و تنش‌زدایی یکی از ابزارهای تأمین منافع ملی است. لوایح معروفی که اکنون بحث آن‌ها مطرح است در شورای نگهبان بر مبنای مسائل شرع و قانون اساسی بررسی می‌شود.

در ابتدای این دیدار، حشمت‌الله فلاحت‌پیشه نیز گفت: کمیسیون امنیت ملی مجلس در اجلاسیه سوم خود تنش‌زدایی با کشورهای اسلامی را در دستور کار قرار داده است. معتقدیم تنش‌های موجود بین کشورها ریشه در بین مردم ندارد و ملت‌های اسلامی با یکدیگر دچار اختلاف نشده‌اند.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: دشمنان به دنبال ایجاد تنش در منطقه‌اند. جمهوری اسلامی ایران با 15 کشور همسایه و با 25 کشور همجوار است که 95 درصد مناسبات ایران با همین کشورها انجام می‌گیرد. در کمیسیون امنیت ملی مجلس مأموریت‌هایی را برای هر کدام از اعضا تعریف کرده‌ایم تا موانع روابط دوجانبه با سایر کشورها را بررسی کرده و در جهت رفع اختلافات اقدام کنیم که در این زمینه اقدامات خوبی در رابطه با روسیه، ترکیه و پاکستان انجام شده است.

فلاحت‌پیشه با بیان اینکه دنیا فقط آمریکا نیست گفت: در گذشته بارها ایالات متحده تهدید نظامی را مطرح می‌کرد، اما آن‌ها اکنون می‌دانند حتی نباید این تهدید را به زبان بیاورند.

نماینده مردم اسلام‌آباد غرب و دالاهو در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در سایه وحدت باید ظرفیت‌هایی را که در روابط دوجانبه با سایر کشورها وجود دارد، احیا کنیم. عده‌ای فکر می‌کردند همه دنیا فقط آمریکا است درحالی‌که مجموعه مناسبات ایران با عراق چندین برابر مناسبات ما با کل کشورهای اتحادیه اروپایی است.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی افزود: زنجیره طلایی زائران دینی و مذهبی بسیار برای ما ارزشمند هستند ولی دشمنان تلاش می‌کنند تا با طرح شایعاتی درزمینهٔ زائران مذهبی مشکلاتی را به وجود آورند.

مرتضی صفاری نطنزی نیز در این دیدار اظهار کرد: سیاست اعلامی آمریکا این است که در نظم عمومی کشور ما اخلال ایجاد کند. مواردی که در مشهد شایع شده و اتفاقاتی که در بصره رخ داده، بخشی از توطئه آمریکا برای اخلال در مسائل داخلی و روابط دو کشور ایران و عراق است.

رئیس کمیته روابط خارجی کمیسیون امنیت ملی مجلس بیان کرد: لازم است که مراجع و روحانیان مردم را نسبت به توطئه دشمنان آگاه کند.

نماینده مردم نطنز و قمصر در مجلس شورای اسلامی گفت: سعودی‌ها پول خرج می‌کنند تا روابط ایران با سایر کشورها دچار اختلاف شود.

محمدابراهیم رضایی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز در این دیدار اظهار کرد: در دوران دفاع مقدس ائمه جمعه و جماعات با مردم در ارتباط بودند و به اثرگذاری بیشتر مردم در حمایت از نظام جمهوری اسلامی ایران نقش کلیدی داشته است.

وی افزود: در مقطع کنونی نیز ائمه جماعات باید به مردم کمک کنند تا به حمایت از نظام منجر شود.

انتهای پیام4071/

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

نگذاریم CFT موضوع سوءاستفاده دشمنان شود

از خداحافظی 14 استاندار تا توصیه جهانگیری به شیخ سلمان

بررسی CFT یکشنبه آتی در کمیسیون امنیت ملی

چرا آخوندی با دادن آپارتمان به قضات موافقت کرد؟

پاسخ نماینده آمل به جهانگیری: دادن تسهیلات به متخصصان رانت نیست

ظریف درباره ادعای پولشویی به کمیسیون امنیت ملی پاسخ می‌دهد

مسئولان با مردم شفاف باشند تا افتراها از فضای مجازی جمع شود

تهران استاندار سیاسی می‌طلبد

اجرای سیاست‌‌ اقتصاد مقاومتی اصلی‌ترین راهکار مقابله با تحریم است

از گاف‌های آقای وزیر تا آزادی 5 مرزبان

اجرای سیاست‌‌ اقتصاد مقاومتی اصلی‌ترین راهکار مقابله با تحریم است

مراقب باشیم اروپا در ایجاد کانال ویژه مالی دنبال وقت‌کشی نباشد

استفساریه چیست

کدخدایی دلایل حضور خود در فضای مجازی را اعلام کرد

فراکسیون مستقلین ولایی پیرامون مسائل روز کشور تشکیل جلسه می‌دهد

تصمیم‌گیری درباره قیمت حامل‌های انرژی در نشست مشترک انرژی و بودجه

مدیریت‌ ناشایست و عدم نظارت بر بانک مرکزی عامل تقویت تحریم است

عربستان با طرح خروجش از اوپک دنبال امتیاز ویژه است

ظریف درباره ادعای پولشویی به کمیسیون امنیت ملی پاسخ می‌دهد

استیضاح؛ ابزار نظارتی نمایندگان مجلس

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه

 تصاویر صفحه اول روزنامه‌های شنبه 26 آبان

تصاویر صفحه اول روزنامه‌های شنبه 26 آبان