175054
شنبه  26  آبان  1397
چهارشنبه , 14 شهریور 1397 ساعت 22:20

جلالی:

مطالبه مردم ایران اقدام عملی کشورهای اروپایی در قبال برجام است

رئیس گروه روابط پارلمانی جمهوری اسلامی ایران با پارلمان اروپا حفظ برجام را نیازمند مواضع عملی اروپا دانست، گفت: مطالبه مردم ایران اقدام عملی کشورهای اروپایی در قبال برجام است.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری آنا از روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس، نشست مشترک کاظم جلالی رئیس گروه روابط پارلمانی کشورمان با پارلمان اروپا که به‌منظور دیدار و گفتگو با مقامات سیاسی و مسئولان پارلمان اروپا عازم بروکسل شده است، ظهر امروز با آختن قائم‌مقام وزیر امور خارجه بلژیک دیدار و گفتگو کرد.
جلالی در این نشست بر ضرورت واقع‌گرایی در مورد مسائل منطقه و ضرورت حل این مسائل در میان کشورهای منطقه تأکید کرد و گفت: حل و فصل مسائل منطقه ما صرفاً با همکاری کشورهای منطقه حاصل می‌شود.
وی با اشاره به وضعیت منطقه و حضور تروریست‌ها و اقدامات جنایتکارانه آنها، افزود: جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان یکی از قربانیان اصلی تروریسم در مسیر مبارزه با آن همواره پیشگام بوده است.
وی به دخالت‌های فرامنطقه‌ای در منطقه اشاره کرد و ادامه داد: تضعیف دولت‌ها در منطقه سرآغاز بروز و قدرت گرفتن تروریست‌هاست.
نایب‌رئیس اتحادیه بین‌المجالس جهانی تأکید کرد: اینکه دم از مبارزه با تروریسم بزنیم اما در عمل اقدام و گامی صادقانه برنداریم راه به‌جایی نخواهد برد.
وی همچنین خواستار اقدامات عملی، جدی و ملموس کشورهای اروپایی در زمینه برجام شد و تصریح کرد: خواست افکار عمومی و مردم در ایران اقدام عملی کشورهای اروپایی در زمینه برجام است.
جلالی برجام را بزرگترین دستاور سیاست خارجی اروپا دانست و افزود: حفظ این دستاورد صرفاً با اتخاذ مواضع سیاسی امکان‌پذیر نیست و باید مواضع عملی در این خصوص اتخاذ شود.
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی در خصوص اقدام غیرمسئولانه آمریکا در نقض برجام نیز گفت: آمریکا با بی‌مسئولیتی تمام، یک معاهده بین‌المللی را نقض کرد و حقوق بین‌الملل را زیر پا گذاشت و هم‌اکنون نیز سعی در تخریب روابط جمهوری اسلامی ایران و اروپا دارد و راه‌های مختلفی را برای این مسأله دنبال می‌کند.
رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره بر تعهدات خود در برجام پایبند بوده و 12 گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تأییدی بر این امر است.
قائم‌مقام وزیر امور خارجه بلژیک در ابتدای این دیدار از جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان بازیگر اصلی در حل مسائل منطقه یاد کرد و گفت: در تمام معادلات منطقه‌ای و تلاش‌های منجر به صلح، ما نیازمند مشارکت و همکاری با جمهوری اسلامی ایران هستیم.
وی با بیان اینکه بحران یمن و سوریه از دید ما دارای اهمیت بسیار است،‌ تأکید کرد: نقش جمهوری اسلامی ایران در حل این مسأله مهم و اساسی است.
آختن با اشاره به حمایت بلژیک از معاهده بین‌المللی برجام، اظهار کرد: برجام نقش ایران در حل مسائل منطقه را پررنگ می‌کند و جمهوری اسلامی ایران باید در این توافق بین‌المللی به منافعش دست یابد و در کنار دیگر بازیگران جهانی به ایفای نقش بپردازد.
قائم‌مقام وزیر امور خارجه بلژیک موضع کشورش را عدم موافقت با تصمیمات یک‌جانبه واشنگتن برشمرد و تأکید کرد: به دنبال آن هستیم تا خروج آمریکا از برجام را جبران نماییم.
وی ضمن تقدیر از جمهوری اسلامی ایران به دلیل ماندن در برجام تصریح کرد: ما از ایران به خاطر ماندن در برجام سپاسگزاریم چراکه برنامه ترامپ این بود که ابتدا از برجام خارج شود تا ایران نیز از این توافق خارج شود اما اقدامات جمهوری اسلامی ایران در این زمینه بسیار حکیمانه بود.
آختن در پایان تأکید کرد: ما ایران را تحسین می‌کنیم که پاسخ تحریک سیاسی آمریکا را با تحریک سیاسی پاسخ نداد و در برجام باقی ماند.
شایان ذکر است در این دیدار همچنین پیمان سعادت سفیر جمهوری اسلامی ایران در بلژیک، اتحادیه اروپا و آکردیته در لوکزامبورگ، حضور داشت.

انتهای پیام//پ

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

نگذاریم CFT موضوع سوءاستفاده دشمنان شود

از خداحافظی 14 استاندار تا توصیه جهانگیری به شیخ سلمان

بررسی CFT یکشنبه آتی در کمیسیون امنیت ملی

چرا آخوندی با دادن آپارتمان به قضات موافقت کرد؟

پاسخ نماینده آمل به جهانگیری: دادن تسهیلات به متخصصان رانت نیست

ظریف درباره ادعای پولشویی به کمیسیون امنیت ملی پاسخ می‌دهد

مسئولان با مردم شفاف باشند تا افتراها از فضای مجازی جمع شود

تهران استاندار سیاسی می‌طلبد

اجرای سیاست‌‌ اقتصاد مقاومتی اصلی‌ترین راهکار مقابله با تحریم است

از گاف‌های آقای وزیر تا آزادی 5 مرزبان

اجرای سیاست‌‌ اقتصاد مقاومتی اصلی‌ترین راهکار مقابله با تحریم است

مراقب باشیم اروپا در ایجاد کانال ویژه مالی دنبال وقت‌کشی نباشد

استفساریه چیست

کدخدایی دلایل حضور خود در فضای مجازی را اعلام کرد

فراکسیون مستقلین ولایی پیرامون مسائل روز کشور تشکیل جلسه می‌دهد

تصمیم‌گیری درباره قیمت حامل‌های انرژی در نشست مشترک انرژی و بودجه

مدیریت‌ ناشایست و عدم نظارت بر بانک مرکزی عامل تقویت تحریم است

عربستان با طرح خروجش از اوپک دنبال امتیاز ویژه است

ظریف درباره ادعای پولشویی به کمیسیون امنیت ملی پاسخ می‌دهد

استیضاح؛ ابزار نظارتی نمایندگان مجلس

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه

 تصاویر صفحه اول روزنامه‌های شنبه 26 آبان

تصاویر صفحه اول روزنامه‌های شنبه 26 آبان