18591
چهارشنبه  25  مهر  1397

خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

يكشنبه , 21 مرداد 1397 ساعت 14:37

لاریجانی در آیین بزرگداشت روز حمایت از صنایع کوچک:

شاخص ملی محیط کسب و کار نزول کرده است/ بانک‌ها به افزایش نقدینگی دامن زدند

رئیس مجلس شورای اسلامی، گفت: براساس گزار‌ش‌ها رقم شاخص ملی محیط کسب و کار از رتبه ۵.۸ در زمستان سال ۹۶ به رتبه ۶.۱۵ در تابستان سال جاری نزول کرده است.

به گزارش حوزه مجلس گروه سیاسی خبرگزاری آنا از خانه ملت، علی لاریجانی در آیین بزرگداشت روز حمایت از صنایع کوچک که صبح امروز در مصلی تهران برگزار شد، اظهار کرد: برخی پیشنهادها که وزیر صنعت مطرح کرد باید دسته بندی و در مجلس شورای اسلامی و شورای سران قوا مورد بررسی قرار گیرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی، گفت: پیشنهاد وزیر صنعت در خصوص صندوق حمایت از صنایع امر لازمی است که باید در درازمدت به آن توجه کرد؛ با توجه به تلاطم‌های ارزی، صنایع باید از حمایت‌های بانکی استفاده کنند.

وی با اشاره به اینکه در قانون بهبود فضای کسب و کار وظیفه‌ای به اتاق‌ها داده شده تا سالانه شاخص‌های مهم کسب و کار را اعلام کنند تا بر اساس آن مشخص شود وضعیت فضای کسب و کار چگونه است، ادامه داد: تاکنون هفت گزارش توسط سه اتاق تعاون و بخش خصوصی ارائه شده که گزارش آخر آن‌ها مربوط به سه ماهه بهار سال جاری است که آمار مناسبی ندارد.

لاریجانی با تاکید بر اینکه ارائه گزارش و بررسی آماری دقیق به مجلس و وزارت صنعت، معدن و تجارت کمک بسیار زیادی می‌کند، ادامه داد: رقم شاخص ملی محیط کسب و کار براساس نمره 10 در سال سه ماهه 97 حدود 6.15 بوده که نسبت به زمستان سال 96 که 5.8 بوده، نزول کرده است.

وی اضافه کرد: در بین مولفه‌هایی که از بخش‌های مختلف صنعتی دریافت کرده‌اند، سه مولفه اثر سوء بیشتری دارد که شامل غیرقابل پیش‌بینی بودن و تغییر قیمت مواد اولیه، دشواری تهیه منابع مالی از بانک‌ها و بی‌ثباتی سیاسی مقررات است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دسترسی به حامل‌های انرژی و نحوه استقبال مشتریان از روش ارائه خدمات و محصولات، اثرگذاری بیشتری در بهبود فضای کسب و کار دارد، گفت: حجم زیادی از اختراعات کشور مربوط به صنایع کوچک و متوسط است که خود نقطه قوت محسوب می‌شود.

لاریجانی با اشاره به اینکه خراسان شمالی، سیستان و بلوچستان و خوزستان بر اساس گزارش‌های ارائه شده وضعیت خوبی نداشته و سه استان گیلان، فارس و زنجان وضعیت مناسب‌تری در فضای کسب و کار دارند، ادامه داد: از نظر شاخص‌های کارآفرینی در بهار سال 97 نمره 6.30 را کسب کرده‌ایم در حالی که میانگین آن در زمستان 96 حدود 6 بوده است.

وی با تأکید بر اینکه بنگاه‌های دارای 6 تا 10 نفر پرسنل شرایط مناسب‌تری از بنگاه‌هایی با بیش از 10 پرسنل دارند، ادامه داد: این موضوع نشان‌دهنده میزان آسیب‌پذیری آن‌هاست، بر اساس پیمایش اتاق بازرگانی مسئله غیرقابل پیش‌بینی بودن قیمت‌ها و مواد اولیه بیشترین اثرگذاری منفی را دارد که باید ساماندهی شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه پس از سال‌ها کشمش موضوع هسته‌ای به مسیر مذاکرات رهنمود شد، اظهار کرد: تلاش شد تا بحث‌ها و مشکلات در زمینه تولید کشور حل شود و مردم از نظر معیشتی فشاری را تحمل نکنند، بعد از اینکه یکی از رهبران منطقه پیغامی آورد که رئیس جمهور آمریکا درخواست مذاکره دارد به شرط اینکه غنی‌سازی در ایران را بپذیرند، مذاکره با آن‌ها را پذیرفتیم.

لاریجانی با تأکید بر اینکه رئیس‌جمهور وقت آمریکا غنی‌سازی در ایران را پذیرفت و بعد از دو سال مذاکره برخی محدودیت‌ها را پذیرفتیم و گشایش‌هایی در فضای اقتصادی و کسب و کار کشور ایجاد شد، عنوان کرد: برخی رهبران اروپایی بعد از خروج آمریکا از برجام حق را به ایران دادند که از برجام خارج شود؛ همچنین تعدادی از آن‌ها اعلام کردند که حاضر هستند مسیر جدیدی را باز کنند و پای توافق هستند، ما نیز قبول کردیم که مدتی را به آن‌ها فرصت دهیم تا ببینیم چگونه به قول‌های خود در زمینه همکاری‌های بانکی، خرید نفت و ارتباط بخش‌های صنعتی عمل می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه به دلیل توجه به فضای کسب و کار و آسیب‌ ندیدن معیشت مردم پیشنهاد اروپایی‌ها را قبول کردیم، ادامه داد: تمام راه‌هایی که می‌توانند از طریق مذاکرات شرایط را تغییر دهند امتحان می‌شود، ممکن است به ذهن برخی افراد راهکارهای دیگری برسد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه عده‌ای برای مقاصد سیاسی نازل نقش اپوزیسیون می‌گیرند و گویی که از کره مریخ آمدند و هیچ سابقه‌ای ندارند، اظهار کرد: در شرایط سخت نگاه‌ها باید مسئولانه و طبیبانه باشد، در شرایط کنونی باید وفاق ملی را یک امر ضروری دانست.

لاریجانی گفت: به هر دلیلی امروز کل دنیا در حال ایجاد آشفتگی امنیتی هستند و این موضوع تنها مختص به ایران نیست، عنصر مزاحم در صحنه بین‌المللی ظهور کرده و کشورها را دچار مشکل می‌کند؛ همه پیش‌بینی‌ها را برای کاهش سطح ماجراجویی آنها در حال انجام است.

وی با تأکید بر اینکه نقدینگی بازار معضل داخلی است و ارتباطی با مسائل خارجی ندارد، نباید همه آن را معطوف به بخش خارجی دانست؛ زیرا باعث ضعف کشور می‌شود، عنوان کرد: وضعیت بانک‌ها از سال‌های پیش دچار مشکل شده و از آن‌ها به عنوان صندوق استفاده شد، این خواسته صنعت که از بانک‌ها به درستی استفاده کنند نیاز به اصلاح ساختار اساسی دارد و برای اینکه بانک‌ها نقش خود را به درستی انجام دهند باید ساختارنظام بانکی را اصلاح کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بانک‌ها برای ترمیم ظاهر خود به افزایش نقدینگی دامن زده‌اند، گفت: رسانه‌ها باید در این وضعیت پرچالش کمک کنند تا افکار عمومی هم‌رأی شود. برای کنترل نقدینگی‌ها باید راه‌حل‌های مختلف را طی کرد، یکی از راه‌حل‌هایی که در تبصره‌های مجلس نیز در نظر گرفته شده پرداخت تسهیلات برای واگذاری طرح‌های عمرانی است.

لاریجانی ادامه داد: در چهار سال اخیر اتمام طرح‌های نیمه تمام در نظر گرفته شده است؛ اما این طرح‌ها به‌خوبی واگذار نشده‌اند؛ اخیرا در شورای اقتصادی بحث شد که تسهیلات بیشتری ارائه شود و برای 10 سال آن‌ها را از مالیات معاف کنند و کمک کنیم تا طرح‌های عمرانی با نقدینگی موجود در جامعه به ثمر برسد.

وی با اشاره به اینکه تاکنون فضای کسب و کار برای سرمایه‌گذاری تسهیل نشده است، ادامه داد: بهبود فضای کسب و کار در قانون برنامه ششم توسعه نیز آمده است. باید در این زمینه تلاش بیشتری داشته باشیم؛ اگر از شرایط به نفع خودمان استفاده و تولید و صادرات را محور قرار دهیم اصلاح بنیادین در اقتصاد کشور صورت می‌گیرد، این دوره می‌تواند دوره بازسازی اقتصادی بر اساس تولیدمحوری و صادرات‌محوری باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اگر نقدینگی‌ها را به سمت تولید هدایت کنیم باعث ایجاد ثروت می‌شود، تصریح کرد: گسترش سیستم دیوانی کشور فساد ایجاد می‌کند، 4 میلیون کارمند داریم که باید تمامی درآمدهای نفتی و مالیاتی کشور را خرج آنها کنیم و چون درآمد کافی وجود ندارد بخش عمرانی کشور ضعیف شده است، تقریباً 300 هزار میلیارد بودجه جاری و حدود 50 هزار میلیارد بودجه عمرانی داریم.

لاریجانی با اشاره به اینکه اگر قصد داریم تولید رونق پیدا کند باید پالایش جدی داشته باشیم، ادامه داد: در قانون برنامه ششم توسعه آمده است که باید 15 درصد از ظرفیت اداری کشور کاهش پیدا کند؛ اما حرکتی در زمینه کاهش سیستم اداری مشاهده نمی‌کنیم و گسترش آن ادامه دارد.

وی با تأکید بر اینکه طرح آمایش سرزمینی گام نخست در مسیر توسعه آینده کشور است، عنوان کرد: گاهی صنایع آب‌بر در جایی که آب نداریم مستقر می‌شوند و این موضوع نشان می‌دهد نگاه توسعه‌ای ما دقیق نیست؛ مسیر توسعه باید روشن باشد، یکی از آنها داشتن استراتژی صنعتی است که در قانون برنامه آمده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اگر قصد داشته باشیم چالش‌های ایجاد شده را به فرصت تبدیل کنیم باید فضای کسب و کار را روان سازیم، تصریح کرد: پیشنهادهای خود را برای سهل کردن قوانین مزاحم به ما ارائه کنید، بسیاری از بخش‌ها نیاز به اظهار نظر حکومتی ندارند باید به افراد اجازه دهیم تا سرمایه‌گذاری کنند، کاهش مقررات و دستورالعمل‌ها برای رونق تولید کشور لازم است.

وی با اشاره به اینکه در قانون بودجه به عوارض واردات اضافه شد تا پشتوانه‌ای برای صادرات باشد، ادامه داد: کشورمان 15 همسایه دارد و در شرایط فعلی کشورهایی مانند چین و روسیه قبول دارند که با ما همکاری کنند، شرایط ارزی ایجاد شده به فضای صادراتی کشور کمک کرده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان با تاکید بر اینکه مسئله صنعت برای کشور یک رکن مهم در زمینه توسعه محسوب می‌شود که صنایع کوچک و متوسط پیشران آن هستند، خاطرنشان کرد: پیشنهادات را در شورای سران قوا پیگیری می‌کنیم تا شرایط ایجاد شده را به نقطه قوت تبدیل کنیم.

انتهای پیام/4034

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

اسامی 96 نماینده مجلس مخالف لایحه CFT اعلام شد

نماینده مجلس شورای اسلامی قسمت پنهان FATF را افشا کرد

کشور برای تصمیم‌های محرمانه هزینه داده است/ شفاف‌سازی را کلنگی برسر مخالفان می‌کنند

مصوبه‌های پالرمو و مبارزه با پول‌شویی با سیاست‌های کلی نظام در تعارض است

پاسخ‌های وزیر ارشاد درباره بازی‌های رایانه‌ای نمایندگان مجلس را قانع نکرد/کارت زرد مجلس به صالحی

ماجرای دریافت پیامک‌های تهدیدآمیز از خارج/ با FATF مانع انتقال ارز به ایران شدیم

بازی‌های رایانه‌ای تبدیل به دستگاه‌های ضدفرهنگی شده‌اند

مسیر حرکت تروریست‌های میرجاوه شناسایی شد

FATF و دوگانه درد و استقامت

مجلس با یک فوریت طرح کاهش عوارض خروج از کشور مرزنشینان موافقت کرد

مسیر حرکت تروریست‌های میرجاوه شناسایی شد

استیضاح آخوندی هفته آینده تعیین تکلیف می‌شود

قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان نقطه ابهامی ندارد/ لازم باشد استفساریه می‌دهیم

تغییر در کابینه ضرورت امروز کشور

حسن اجرای قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان برعهده نهادهای نظارتی است

طرح مبارزه با مفاسد اقتصادی به صحن مجلس باز می‌گردد

پذیرش FATF اعتماد ملی را به سیستم بانکی کاهش می‌دهد

گزارش تحقیق و تفحص از گمرک‌ها در آینده نزدیک به صحن علنی مجلس می‌آید

عضویت در FATF مشکلات کشور را حل نمی‌کند

مجلس مراقب کارنامه‌سازی‌ها در اجرای قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان باشد

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه