54675
چهارشنبه  25  مهر  1397

خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

شنبه , 20 مرداد 1397 ساعت 12:29

سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری:

لایحه اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم به تأیید شورای نگهبان رسید

سخنگوی شورای نگهبان اعلام کرد: لایحه اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم به تأیید شورای نگهبان رسید.

به گزارش حوزه مجلس گروه سیاسی خبرگزاری آنا، عباسعلی کدخدایی پیش از ظهر امروز در نشست خبری با رسانه‌ها ضمن تبریک روز خبرنگار، یاد شهدای عرصه خبر به ویژه شهید صارمی را گرامی داشت و از تلاش‌های خبرنگاران به‌ویژه خبرنگاران حوزه شورای نگهبان تشکر کرد.

وی از برگزاری دوره‌های آموزشی در حوزه آشنایی با حقوق عمومی و اساسی برای رسانه‌ها در شهریور ماه سال جاری خبر داد و گفت: هر خبرگزاری تا سقف دو نفر را می‌تواند برای حضور در این دوره‌ها معرفی کند.

کدخدایی با اشاره به بررسی آخرین مصوبات مجلس شورای اسلامی در شورای نگهبان اظهار کرد: لایحه اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم در شورای نگهبان بررسی و عدم مغایرت آن با موازین شرع و قانون اساسی اعلام شد.

سخنگوی شورای نگهبان همچنین از ایراد مجدد به طرح اصلاح موادی از قانون آیین‌نامه داخلی مجلس خبر داد و گفت: در ماده ۷ مصوبه مجلس اشکال قبلی در خصوص سازوکار تایید اعتبارنامه نمایندگان از آن جهت که اعتبارنامه‌ها به تصویب مجلس نمی‌رسد کماکان به قوت خود باقی است، در این خصوص تصور می‌رود گزارش رئیس مجلس یا رئیس شعبه برای تایید اعتبارنامه‌ها کفایت می‌کند که با توجه به اینکه تصویب اعتبارنامه‌ها از اختیارات مجلس است، این مصوبه مغایر قانون اساسی شناخته شد.

کدخدایی افزود: همچنین مصوبه هیات وزیران در خصوص اصلاح اساسنامه شرکت مادر تخصصی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران نیز به تایید شورای نگهبان رسید.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص برخی مطالب مطرح شده در جلسه استیضاح علی ربیعی وزیر سابق تعاون، کار و رفاه اجتماعی مبنی بر وجود مفاسد بین برخی نمایندگان و اینکه شورای نگهبان این موارد فساد برانگیز را بررسی خواهد کرد یا خیر، تصریح کرد: آنچه خلاف قانون باشد و از سوی نمایندگان صورت بگیرد در بررسی صلاحیت دوره‌های بعد لحاظ خواهد شد.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص مصوبه جدید مجلس شورای اسلامی برای اصلاح قانون ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان و برخی اظهارنظرها در خصوص آینده شهردار تهران پس از تایید این مصوبه، با بیان اینکه بررسی این مصوبه هنوز در شورا نهایی نشده تصریح کرد: ما در رابطه با مصادیق صحبت نمی‌کنیم و وارد نمی‌شویم و اگر این مصوبه در نهایت مورد تایید شورای نگهبان قرار بگیرد باید در خصوص همه مصادیق اجرا شود.

کدخدایی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا راه برای تفسیر موضوع «رجل سیاسی و مذهبی» همچنان باز است یا خیر، تاکید کرد: آنچه بر عهده ما بوده در قالب تعریف مصادیق رجل سیاسی ذیل سیاست‌های کلی نظام بوده اما در جزییات، مجلس باید وارد شود که ظاهرا مجلس نیز در کمیسیون شوراها مشغول است و منتظریم تا موضوع نهایی شود.

اختیارات شورای نگهبان در بررسی صلاحیت ها حداقلی است

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری مبنی بر انتقاد جامعه و نخبگان به سازوکار بررسی صلاحیت نامزدهای انتخاباتی به‌ویژه انتخابات مجلس توسط شورای نگهبان و سهم این شورا در ارتقا کارایی نهادهایی مانند مجلس، اظهار کرد: شورای نگهبان دستگاه شایسته‌سنجی نیست و آنچه شورا می‌تواند وارد آن شود بررسی صلاحیت نامزدها طبق مواد ۲۸ تا ۳۰ قانون انتخابات مجلس است که یکسری شرایط حداقلی از قبیل سوابق سجلی و ویژگی‌های کیفی را در نظر گرفته است؛ ما فقط می‌توانیم بگوییم این شرایط حداقلی نسبت به آن نامزد وجود دارد یا خیر که منجر به تایید یا عدم تایید او می‌شود.

کدخدایی در خصوص موضوع «عدم احراز صلاحیت» نیز گفت: عدم احراز به مفهوم عدم شناخت یا عدم ادراک نسبت به شرایطی است که در مواد ۲۸ آمده است؛ به گونه‌ای که در برخی مواقع نمی‌توان به این نتیجه رسید که آیا این شرایط در آن فرد وجود دارد یا خیر و نتیجه‌اش می‌شود عدم احراز؛ اما این به معنی ارتکاب جرایم موضوع ماده ۳۰ قانون انتخابات هم نیست.

وی افزود: شورای نگهبان مسئول تمامی مشکلات کشور نیست و واقعیت این است که یکسری اختیارات حداقلی در حوزه انتخابات داریم و قانون انتخابات هم بسیار حداقلی است و مربوط به دهه ۶۰ است.

سخنگوی شورای نگهبان تاکید کرد: در حوزه شایستگی‌های نامزدها نیز باید به سراغ احزاب برویم و این احزاب هستند که باید شایستگی‌ها را احراز کنند.

تایید صلاحیت افراد به معنی چک سفید امضا برای همیشه نیست

کدخدایی در ادامه و در خصوص نظارت بر اظهارات و رفتارهای نمایندگان مجلس نیز تایید کرد: تایید صلاحیت افراد برای یک انتخابات به معنی چک سفید امضا برای انتخابات بعدی نیست و در هر دوره‌ای صلاحیت‌ها مجددا بررسی می‌شود؛ مکانیزم های دیگری هم باید در کنار این مساله باشد و مورد استفاده قرار گیرد. مانند هیات نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس که باید دید این هیات چقدر فعال است.

منعی برای حضور خبرنگاران در جلسات شورای نگهبان نیست

وی درباره سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر حضور خبرنگاران در جلسات شورای نگهبان هم عنوان کرد: برای حضور خبرنگاران در جلسات شورا منعی وجود ندارد؛ مشروط بر اینکه آنچه در خصوص موضوعات و افراد مطرح می‌شود در جامعه انعکاس منفی نداشته باشد، در این خصوص در ماه‌های پیش‌رو به ترتیب دعوت خواهیم کرد که خبرنگاران در جلسات شورا حضور یابند.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه با توجه به ضعف کارشناسی برخی نمایندگان مجلس آیا شورای نگهبان کار خودش را درست انجام داده یا خیر، تصریح کرد: تلاش شورا این است افرادی که انتخاب می‌شوند شرایط موجود در قانون انتخابات را داشته باشند، اما اینکه رای نماینده مجلس بر اساس منافع شخصی باشد یا مصالح ملی، قابل احراز و تشخیص نیست و باید با آگاه کردن مردم و افزایش سهم نهادهای کارشناسی و سیاسی این مساله را حل کرد.

استیضاح و سوال می‌تواند موجب اعتماد بیشتر مردم شود

کدخدایی در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص موضع شورای نگهبان درباره موضوع سوال از رئیس‌جمهور و استیضاح و مطرح شدن مباحثی در خصوص رفراندوم اظهار کرد: همه اصول قانون اساسی باید رعایت شوند و نباید از اجرای اصول قانون اساسی نگران باشیم.

وی افزود: در خصوص رفراندوم نیز جمهوری اسلامی از ابتدای پیروزی انقلاب مبتنی بر آرا مردم حرکت کرده و تا پیش از تجمیع انتخابات در سال‌های اخیر، تقریبا هر سال یک انتخابات داشته‌ایم، لذا هیچ نگرانی از آرای مردم و حضورشان در پای صندوق‌های رای نداشته‌ایم و آن را وجه قوت نظام می‌دانیم؛ اگر رفراندومی در چارچوب قانون اساسی برگزار شود می‌تواند عامل تقویت نظام باشد.

سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: استیضاح و سوال نیز یک ابزار نظارتی است که موجب اعتماد بیشتر مردم می‌شود، مشروط بر اینکه در همان چارچوب شرایط مندرج در قانون اساسی انجام شود.

کدخدایی در پاسخ به سوالی در خصوص خلاف گویی‌های برخی نمایندگان مجلس و راهکار مقابله با آن، گفت: در ماه‌های گذشته که یکی از نمایندگان مجلس مطالب ناروایی را علیه یک وزیر مطرح کرده بود؛ آن وزیر به ما نامه نوشت و بعد از آن دوستان ما در معاونت اجرایی و انتخابات آن نماینده را خواستند و تذکر دادند و گفتند این موضوع می‌تواند در سرنوشت و صلاحیت آینده شما موثر باشد و باید اصلاح شود.

فشار افکار عمومی باعث نخواهد شد حقی را ناحق کنیم

وی در پاسخ به سوالی در خصوص فشارهای بیرونی به شورای نگهبان، تاکید کرد: فشار افکار عمومی باعث نمی‌شود حقی را ناحق کنیم؛ اگر اشتباه واقعی در بررسی صلاحیت‌ها اتفاق بیفتد، تشخیص بعدی ما تغییر خواهد کرد و علتش این است که مدارک جدیدی دست شورا می‌رسد.

انتهای پیام/4034/

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

اسامی 96 نماینده مجلس مخالف لایحه CFT اعلام شد

نماینده مجلس شورای اسلامی قسمت پنهان FATF را افشا کرد

کشور برای تصمیم‌های محرمانه هزینه داده است/ شفاف‌سازی را کلنگی برسر مخالفان می‌کنند

نمایندگان مجلس از سر ناچاری به CFT رای مثبت دادند

مصوبه‌های پالرمو و مبارزه با پول‌شویی با سیاست‌های کلی نظام در تعارض است

پاسخ‌های وزیر ارشاد درباره بازی‌های رایانه‌ای نمایندگان مجلس را قانع نکرد/کارت زرد مجلس به صالحی

بازی‌های رایانه‌ای تبدیل به دستگاه‌های ضدفرهنگی شده‌اند

ماجرای دریافت پیامک‌های تهدیدآمیز از خارج/ با FATF مانع انتقال ارز به ایران شدیم

مجلس با یک فوریت طرح کاهش عوارض خروج از کشور مرزنشینان موافقت کرد

FATF و دوگانه درد و استقامت

شناسایی مسیر حرکت تروریست‌های میرجاوه/ همکاری عامل نفوذی موجب اسارت شد

استیضاح آخوندی هفته آینده تعیین تکلیف می‌شود

قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان نقطه ابهامی ندارد/ لازم باشد استفساریه می‌دهیم

تغییر در کابینه ضرورت امروز کشور

حسن اجرای قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان برعهده نهادهای نظارتی است

طرح مبارزه با مفاسد اقتصادی به صحن مجلس باز می‌گردد

پذیرش FATF اعتماد ملی را به سیستم بانکی کاهش می‌دهد

گزارش تحقیق و تفحص از گمرک‌ها در آینده نزدیک به صحن علنی مجلس می‌آید

عضویت در FATF مشکلات کشور را حل نمی‌کند

مجلس مراقب کارنامه‌سازی‌ها در اجرای قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان باشد

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه