18338
چهارشنبه  25  مهر  1397

خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

چهارشنبه , 17 مرداد 1397 ساعت 09:40

در جریان استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی؛

خدری: اجازه برگزاری استیضاح ربیعی داده نشود/ لاریجانی: تنها راه منتفی شدن استیضاح پس گرفتن امضاهاست

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: براساس آیین نامه استیضاح وزیر کار و رفاه اجتماعی به کمیسیون مربوطه ارجاع و در صحن علنی مجلس مطرح شده است.

به گزارش حوزه مجلس گروه سیاسی خبرگزاری آنا از خانه ملت، عبدالحمید خدری در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی در تذکر آیین‌نامه‌ای خود اظهار کرد: احساس می‌کنم بدعتی در حال پایه‌گذاری است که بسیار خطرناک است براساس ماده 223 آیین‌نامه اجرایی مجلس شورای اسلامی نمایندگان شبهاتی دارند، به کمیسیون اجتماعی اجازه بدهید تا 5 دقیقه توضیح دهند که وزیر به کمیسیون دعوت شده است یا خیر.

نماینده مردم بوشهر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اگر وزیر به کمیسیون دعوت نشده است، ماده 223 آیین‌نامه تصریح دارد که در استیضاح موضوع باید به صورت صریح با ذکر مورد یا موارد معین شود و به صورت کتبی تنظیم و به هیات رئیسه تسلیم شود، گفت: هیات رئیسه موظف است بلافاصله بحث استیضاح را به کمیسیون تخصصی ذیربط ارجاع دهد، تا اینجا براساس آیین‌نامه عمل شده است.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه کمیسیون مکلف است حداکثر ظرف یک هفته با دعوت استیضاح کنندگان و وزیر مربوطه موارد استیضاح را بررسی کند، ادامه داد: این اتفاق صورت نگرفته، از رئیس مجلس درخواست دارم برای حرمت، اعتبار و شأن مجلس اجازه برگزاری استیضاح داده نشود، این یک بدعتی در مجلس است که سابقه ندارد.

وی خاطرنشان کرد: از رئیس مجلس درخواست دارم یک مورد را ذکر کنند که وزیر بدون حضور در کمیسیون در صحن برای استیضاح حضور پیدا کرده باشد.

علی لاریجانی در پاسخ به تذکر آیین‌نامه‌ای خدری اظهار داشت: مطابق اصل 89 قانون اساسی اگر 10 نفر از نمایندگان استیضاحی را امضا کنند این استیضاح حتما باید در مجلس مطرح و در مدت 10 روز باید وزیر در مجلس حاضر و به موضوع رسیدگی شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در ماده 223 آیین‌نامه اجرایی مجلس اینگونه آمده است که هیات رئیسه موظف است بلافاصله طرح استیضاح را به کمیسیون تخصصی ذیربط ارجاع کند، گفت: کمیسیون مکلف است حداکثر ظرف یک هفته با دعوت از استیضاح کنندگان و وزیر مربوطه مورد استیضاح را بررسی کند، پس از مدت مربوطه در صورتی که حداقل 10 نفر از امضاکنندگان از طرح آن منصرف نشوند استیضاح در اولین جلسه علنی طرح می‌شود.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه این استیضاح چند هفته قبل مطرح شده و در این مدت کمیسیون جلسه‌ای نداشته است، ادامه داد: معمولا زمانی که استیضاح‌ها را به کمیسیون ارسال می‌کنیم، اگر کمیسیون گزارشی ندهد و استیضاح‌کنندگان نیز پیگیری نکنند حمل بر این می‌دانیم که موضوع حل شده و استیضاح را دنبال نمی‌کنند.

وی با بیان اینکه اگر استیضاح‌کنندگان موضوع را پیگیری کنند حتما از کمیسیون نظرخواهی می‌کنیم، کمیسیون در زمان مقرر پاسخ نداد، تصریح کرد: استیضاح کنندگان اعلام کردند که استیضاح آن‌ها در کمیسیون بررسی نمی‌شود، رئیس کمیسیون را به همراه استیضاح‌کنندگان دعوت کردیم و اعلام کردم که اگر در جلسه پیش‌رو مورد را بررسی نکنند مطابق آیین‌نامه موظف هستم استیضاح را در صحن پیگیری کنم، رئیس کمیسیون اجتماعی اعلام کردند که کمیسیون دستورکار دیگری دارد.

علی لاریجانی با اشاره به اینکه آیین‌نامه به صورت دقیق رعایت شده است، اضافه کرد: در گذشته نیز چنین موردی وجود داشته و مواردی بوده است که در کمیسیون مطرح نشده و استیضاح‌کنندگان اعلام کردند که حق آن‌ها ضایع شده، اگر ظرف یک هفته موضوع بررسی نشود به نمایندگان حق می‌دهیم که استیضاح آن‌ها در صحن علنی مطرح شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه موردهای مشابه متعددی وجود داشته است، گفت: حتی موردی وجود داشته که وزیر نامه نوشته است که تمامی حرف‌های خود را نزده که اعلام کردیم چون یک هفته از مدت مقرر گذشته است، حق به نمایندگان داده می‌شود، روز گذشته موضوع را در هیات رئیسه مطرح کردیم و تنها راه حل پس گرفتن استیضاح توسط استیضاح کنندگان است.

انتهای پیام/4034

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

اسامی 96 نماینده مجلس مخالف لایحه CFT اعلام شد

نماینده مجلس شورای اسلامی قسمت پنهان FATF را افشا کرد

کشور برای تصمیم‌های محرمانه هزینه داده است/ شفاف‌سازی را کلنگی برسر مخالفان می‌کنند

مصوبه‌های پالرمو و مبارزه با پول‌شویی با سیاست‌های کلی نظام در تعارض است

پاسخ‌های وزیر ارشاد درباره بازی‌های رایانه‌ای نمایندگان مجلس را قانع نکرد/کارت زرد مجلس به صالحی

ماجرای دریافت پیامک‌های تهدیدآمیز از خارج/ با FATF مانع انتقال ارز به ایران شدیم

بازی‌های رایانه‌ای تبدیل به دستگاه‌های ضدفرهنگی شده‌اند

مسیر حرکت تروریست‌های میرجاوه شناسایی شد

FATF و دوگانه درد و استقامت

مجلس با یک فوریت طرح کاهش عوارض خروج از کشور مرزنشینان موافقت کرد

مسیر حرکت تروریست‌های میرجاوه شناسایی شد

استیضاح آخوندی هفته آینده تعیین تکلیف می‌شود

قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان نقطه ابهامی ندارد/ لازم باشد استفساریه می‌دهیم

تغییر در کابینه ضرورت امروز کشور

حسن اجرای قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان برعهده نهادهای نظارتی است

طرح مبارزه با مفاسد اقتصادی به صحن مجلس باز می‌گردد

پذیرش FATF اعتماد ملی را به سیستم بانکی کاهش می‌دهد

گزارش تحقیق و تفحص از گمرک‌ها در آینده نزدیک به صحن علنی مجلس می‌آید

عضویت در FATF مشکلات کشور را حل نمی‌کند

مجلس مراقب کارنامه‌سازی‌ها در اجرای قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان باشد

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه