1161504
چهارشنبه  23  آبان  1397
پنجشنبه , 21 تیر 1397 ساعت 07:50

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفت‌وگو با آنا:

بستن تنگه هرمز حق مشروع ملت ایران است/ بازی ترامپ با قوانین بین‌المللی

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه دفاع از منافع ملی وظیفه دولت است، گفت: برای تأمین منافع ملی هر اقدامی نیاز باشد از جمله بستن تنگه هرمز حق مشروع ملت ایران است.

ابوالفضل حسن‌بیگی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری آنا،‌ درباره مباحث مطرح شده درباره بسته شدن تنگه هرمز در صورت تحریم نفتی ایران، اظهار کرد: طبق قوانین بین‌المللی تمامی‌ آبراه‌ها و تنگه‌ها بر مبنای منافع مشترک کشورها قابل اداره و حفاظت است و وقتی کشوری به حریم سرزمینی کشور دیگری در بعد نظامی، امنیتی و ابعاد دیگر تعرض کند، آن کشور مجاز به برخورد خواهد بود.

وی با بیان اینکه اگر آمریکا بخواهد در خلیج فارس و تنگه هرمز قلدری کرده و به زور اقداماتی را انجام دهد که با منافع ملی و امنیتی ما مغایر است، باید از منافع خود دفاع کنیم، تصریح کرد: ترامپ آن سوی دنیا نشسته، اعلام گردن کلفتی می‌کند و گمانش هم این است که با داشتن ارتشی مسلح به بمب هسته‌ای قادر است کره زمین را در اختیار بگیرد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران قاطعانه و با جسارت اعلام می‌کند وقعی برای ارتش آمریکا و سیاست‌های رئیس جمهور بیمار مغزش قائل نیست.

نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی گفت: هر زمان منافع ملی ما به خطر بیفتد می‌توانیم تنگه هرمز را ببندیم و پاسخ هر اقدام نظامی در این زمینه را نیز خواهیم داد.

حسن‌بیگی با تاکید بر اینکه از منظر منشور سازمان ملل دفاع برای همه کشورها مشروع است، بیان داشت: ما با تجاوزهای بی‌حد و حصر آمریکا برخورد می‌کنیم و به بی‌منطقی‌های ترامپ پاسخ می‌دهیم. او با اقداماتش قوانین سازمان ملل را به تمسخر و امنیت ملی کشورها را به بازی گرفته است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد: قرار باشد آمریکا قانون جنگل را بر دنیا حاکم کند، سنگ روی سنگ بند نخواهد شد و جمهوری اسلامی ایران کشوری نیست که زیر سلطه آنها برود.

وی تنگه‌های هرمز، جبل‌الطارق، باب‌المندب، سوئز و پاناما را پنج تنگه استراتژیک دنیا معرفی کرد و گفت: آمریکا از تنگه پاناما با تمام وجودش دفاع می‌کند، اما این حق را برای دیگران قائل نیست.

حسن‌بیگی با تصریح اینکه آمریکایی‌ها در سراسر منطقه به ملت‌ها ظلم کردند، اظهار کرد: در افغانستان، پاکستان، عراق، سوریه، لبنان، یمن، فلسطین، لیبی و ... به کشورها تجاوز کردند و کسی نتوانست پاسخ آنها را بدهد. ایران در سطح قدرت‌های جهانی توانایی دفاعی و نظامی دارد. لذا اینها مشاهده کردند با حضور مستشاری جمهوری اسلامی ایران در عراق، سوریه و لبنان‌، داعشی که تا بن دندان مسلح بود و حمایت آمریکا و دلارهای عربستان خبیث را داشت داعش شکست خورد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطرنشان کرد: دفاع از منافع ملی وظیفه دولت است، لذا برای تأمین منافع ملی هر اقدامی که نیاز باشد از جمله بستن تنگه هرمز، جزو حق مشروع ملت ایران است.

انتهای پیام/

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

نگذاریم CFT موضوع سوءاستفاده دشمنان شود

سخنگوی شورای نگهبان دلایل رد لوایح پالرمو و CFT را تشریح کرد

شهید «نورخدا» تکاوری است که به خیل عظیم شهدا پیوست

از خداحافظی 14 استاندار تا توصیه جهانگیری به شیخ سلمان

چرا آخوندی با دادن آپارتمان به قضات موافقت کرد؟

ظریف درباره ادعای پولشویی به کمیسیون امنیت ملی پاسخ می‌دهد

عملکرد شورای شهر تهران قابل قبول نیست

سرانجام لایحه کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم در مجلس

بررسی CFT یکشنبه آتی در کمیسیون امنیت ملی

پاسخ نماینده آمل به جهانگیری: دادن تسهیلات به متخصصان رانت نیست

شهید «نورخدا» تکاوری است که به خیل عظیم شهدا پیوست

ظریف درباره ادعای پولشویی به کمیسیون امنیت ملی پاسخ می‌دهد

تهران استاندار سیاسی می‌طلبد

آبستراکسیون در مجلس به چه معناست

مدیریت‌ ناشایست و عدم نظارت بر بانک مرکزی عامل تقویت تحریم است

عربستان با طرح خروجش از اوپک دنبال امتیاز ویژه است

پاسخ نماینده آمل به جهانگیری: دادن تسهیلات به متخصصان رانت نیست

آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی چه می‌گوید؟

مثل دولت بودجه‌ای برای تأسیس روزنامه یا خبرگزاری نداریم

نگذاریم CFT موضوع سوءاستفاده دشمنان شود

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه

 تصاویر صفحه اول روزنامه‌های چهارشنبه 23 آبان

تصاویر صفحه اول روزنامه‌های چهارشنبه 23 آبان