1291554
سه شنبه  29  آبان  1397
پنجشنبه , 21 تیر 1397 ساعت 07:50

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفت‌وگو با آنا:

بستن تنگه هرمز حق مشروع ملت ایران است/ بازی ترامپ با قوانین بین‌المللی

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه دفاع از منافع ملی وظیفه دولت است، گفت: برای تأمین منافع ملی هر اقدامی نیاز باشد از جمله بستن تنگه هرمز حق مشروع ملت ایران است.

ابوالفضل حسن‌بیگی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری آنا،‌ درباره مباحث مطرح شده درباره بسته شدن تنگه هرمز در صورت تحریم نفتی ایران، اظهار کرد: طبق قوانین بین‌المللی تمامی‌ آبراه‌ها و تنگه‌ها بر مبنای منافع مشترک کشورها قابل اداره و حفاظت است و وقتی کشوری به حریم سرزمینی کشور دیگری در بعد نظامی، امنیتی و ابعاد دیگر تعرض کند، آن کشور مجاز به برخورد خواهد بود.

وی با بیان اینکه اگر آمریکا بخواهد در خلیج فارس و تنگه هرمز قلدری کرده و به زور اقداماتی را انجام دهد که با منافع ملی و امنیتی ما مغایر است، باید از منافع خود دفاع کنیم، تصریح کرد: ترامپ آن سوی دنیا نشسته، اعلام گردن کلفتی می‌کند و گمانش هم این است که با داشتن ارتشی مسلح به بمب هسته‌ای قادر است کره زمین را در اختیار بگیرد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران قاطعانه و با جسارت اعلام می‌کند وقعی برای ارتش آمریکا و سیاست‌های رئیس جمهور بیمار مغزش قائل نیست.

نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی گفت: هر زمان منافع ملی ما به خطر بیفتد می‌توانیم تنگه هرمز را ببندیم و پاسخ هر اقدام نظامی در این زمینه را نیز خواهیم داد.

حسن‌بیگی با تاکید بر اینکه از منظر منشور سازمان ملل دفاع برای همه کشورها مشروع است، بیان داشت: ما با تجاوزهای بی‌حد و حصر آمریکا برخورد می‌کنیم و به بی‌منطقی‌های ترامپ پاسخ می‌دهیم. او با اقداماتش قوانین سازمان ملل را به تمسخر و امنیت ملی کشورها را به بازی گرفته است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد: قرار باشد آمریکا قانون جنگل را بر دنیا حاکم کند، سنگ روی سنگ بند نخواهد شد و جمهوری اسلامی ایران کشوری نیست که زیر سلطه آنها برود.

وی تنگه‌های هرمز، جبل‌الطارق، باب‌المندب، سوئز و پاناما را پنج تنگه استراتژیک دنیا معرفی کرد و گفت: آمریکا از تنگه پاناما با تمام وجودش دفاع می‌کند، اما این حق را برای دیگران قائل نیست.

حسن‌بیگی با تصریح اینکه آمریکایی‌ها در سراسر منطقه به ملت‌ها ظلم کردند، اظهار کرد: در افغانستان، پاکستان، عراق، سوریه، لبنان، یمن، فلسطین، لیبی و ... به کشورها تجاوز کردند و کسی نتوانست پاسخ آنها را بدهد. ایران در سطح قدرت‌های جهانی توانایی دفاعی و نظامی دارد. لذا اینها مشاهده کردند با حضور مستشاری جمهوری اسلامی ایران در عراق، سوریه و لبنان‌، داعشی که تا بن دندان مسلح بود و حمایت آمریکا و دلارهای عربستان خبیث را داشت داعش شکست خورد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطرنشان کرد: دفاع از منافع ملی وظیفه دولت است، لذا برای تأمین منافع ملی هر اقدامی که نیاز باشد از جمله بستن تنگه هرمز، جزو حق مشروع ملت ایران است.

انتهای پیام/

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

ظریف پولشوها را افشا نکند استیضاحش می‌کنیم

امضای 100 نماینده پای استیضاح وزیر علوم

اجرای سیاست‌‌ اقتصاد مقاومتی اصلی‌ترین راهکار مقابله با تحریم است

ظریف درباره ادعای پولشویی به کمیسیون امنیت ملی پاسخ می‌دهد

از گاف‌های آقای وزیر تا آزادی 5 مرزبان

بررسی بسته حمایتی دولت در جلسه غیرعلنی امروز مجلس

آبستراکسیون در مجلس به چه معناست

استفساریه چیست

حکومت مقتدر نفت در اهواز به هیچ‌یک از کنوانسیون‌ها پایبند نیست

قول وزیر برای تشکیل کمیته تدوین آیین‌نامه استخدام حق‌التدریسی‌ها

پرونده بهبود فضای کسب‌وکار روی میز کمیسیون ویژه حمایت از تولیدملی

ظریف پولشوها را افشا نکند استیضاحش می‌کنیم

اجرای سیاست‌‌ اقتصاد مقاومتی اصلی‌ترین راهکار مقابله با تحریم است

پول نفت تا ریال آخر به خزانه ریخته می‌شود

وحدت مسلمانان چشم طمع دشمنان را از بلاد اسلامی دور می‌کند

صادرات باید به یک فرهنگ تبدیل شود

مراقب باشیم اروپا در ایجاد کانال ویژه مالی دنبال وقت‌کشی نباشد

کمیته‌ مقابله با تحریم در دولت تشکیل می‌شود

بررسی بسته حمایتی دولت در جلسه غیرعلنی امروز مجلس

امضای 100 نماینده پای استیضاح وزیر علوم

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه

تصاویر صفحه اول روزنامه‌های سه‌شنبه 29 آبان

تصاویر صفحه اول روزنامه‌های سه‌شنبه 29 آبان