430074
دوشنبه  30  مهر  1397

خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

سه شنبه , 21 فروردین 1397 ساعت 11:25

علی لاریجانی:

دولت نباید اجازه التهاب به این شکل را بدهد/ لزوم تشکیل کمیته‌ای برای رصد بازار

رئیس مجلس با انتقاد از وضعیت حاکم بر بازار ارز گفت: تشکیل دولت ها برای این است که مردم در رفاه زندگی کنند بنابراین دولت نباید اجازه دهد که شرایط بدین گونه ملتهب شود.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری آنا، علی لاریجانی رئیس مجلس در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی که با حضور رئیس کل بانک مرکزی و وزیر اقتصاد در خصوص بررسی موضوع ارز و نوسانات اخیر آن برگزار شد، خطاب به ولی الله سیف و مجموعه اقتصادی دولت گفت: مسئله ارز موضوع مهمی بود که در چند ماه اخیر توسط نمایندگان مورد بررسی قرار گرفت و آنها اظهار نظرهای مختلفی در این باره داشتند و نگرانی های خود را ابراز کردند که نگرانی های آنها کاملا به جا بود.

وی افزود: آقای سیف در اظهارات خود سخنان آقای پور ابراهیمی مبنی بر اینکه منابع ارزی ما خیلی بیشتر از مصارف ماست را تایید کرد. بنابرانین اشکال در مدیریت کار است، اینکه شرایط ملتهب شود، مجلس نگران شود و از کمیسیون اقتصادی بخواهد که با مسئولان اقتصادی دولت جلسه برگزار کند نشان می دهد نیاز است که از این پس تصمیمات اتخاذ شده با جدیت دنبال شود و باید کمیته تشکیل شود که مستمرا وضعیت بازار را رصد کند.

لاریجانی با انتقاد از وضعیت کنونی نرخ ارز و التهابات اخیر ایجاد شده در این بازار گفت: دولت باید اهتمام ویژه ای برای سامان دادن به این وضعیت داشته باشد چرا که تشکیل دولت ها برای این است که مردم در رفاه زندگی کنند بنابراین دولت نباید اجازه دهد که شرایط بدین گونه ملتهب شود.»

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: «یکی از دلایلی که امروز در بازار رانت وجود دارد این است تصمیمات به موقعی اتخاذ نمی شود.»

وی با اشاره به بحث سپرده های ارزی حطاب به دولتی ها گفت: در گذشته یکبار از روش سپرده های ارزی استفاده شد ولی به دلیل اینکه مردم به این روش اعتماد نداشتند نتیجه مطلوب حاصل نشد، لذا اگر لازم می دانید در این زمینه قانونی به تصویب برسد از کمیسیون اقتصادی بخواهید این اقدام را انجام دهد و سپرده های ارزی را با یک سود متعارف بانکی در اختیار مردم قرار دهید.

رئیس مجلس افزود: «در ارتباط با صندوق ذخیره طلا که در صحتب های شما به آن اشاره نشده بود باید تصمیمات جدی اتخاذ شود تا دوباره در عمل انجام شده قرار نگیریم.»

لاریجانی در ادامه خطاب به سیف گفت: شما باید هر 2 یا 3 ماه یکبار گزارشی از تراز ارزی کشور به مجلس ارائه دهید که ما بدانیم وضعیت چگونه است و اطلاعاتمان با دولت در این زمینه یکسان باشد.

وی ادامه داد: نکته بعدی درباره تعداد صرافی هاست که بنده قبلا نیز عرض کردم اگر بانک مرکزی این موضوع را پیگیری نکند اتفاقاتی مشابه موسسات مالی در کشور تکرار می شود، وقتی شما نیازهای ارزی کشور را تامین کنید باید در نظر داشته باشید که چه میزان صرافی برای تقسیم ارز در بازار نیاز است.

لاریجانی درباره تامین ارز برای بخش هایی نظیر دارو نیز گفت: نکته دیگر این است که در قانون بودجه واردات برخی اجناس از جمله دارو با نرخ ارز مبادله ای در نظر گرفته شده است بنابراین نباید مشکلی برای این بخش ها با تک نرخی شدن ارز ایجاد شود، یا باید برای این بخش ها همان ارز را اخصتصا دهید یا اینکه مابه التفاوت آن را در اختیار این بخش ها قرار دهید.

لاریجانی در خاتمه خطاب به دولت گفت: از دولت می خواهیم که مواردی که خودشان قادر به اجرای آنها هستند را سریعا اجرایی کنند و اگر در مواردی نیاز به قانون است

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

رئیس‎جمهور 4 وزیر پیشنهادی را به مجلس معرفی کرد

مسیر حرکت تروریست‌های میرجاوه شناسایی شد

FATF و دوگانه درد و استقامت

ماجرای دریافت پیامک‌های تهدیدآمیز از خارج/ با FATF مانع انتقال ارز به ایران شدیم

خبر دقیقی از مکان گروگان‌های مرزبانی ایران به دست نیامده است

2 وزیر به بهارستان می‌روند

چرا دولت دوازدهم نتوانست در سایه امید مردم پیشرفت کند

استیضاح آخوندی هفته آینده تعیین تکلیف می‌شود

جایگاه هیأت نظارت مجمع تشخیص مصلحت در مصوبه CFT

اربعین؛ پیوند فرهنگی در تراز بین‌المللی

لزوم شناسایی صاحب‌نظران از سراسر کشور برای تدوین سند بالادستی

بررسی صلاحیت گزینه‌های وزارتخانه‌های اقتصاد و کار

2 وزیر به بهارستان می‌روند

علوی و ظریف به کمیسیون امنیت ملی مجلس می‌روند

دستور کار صحن علنی مجلس

فرمانده هوافضای سپاه به کمیسیون امنیت ملی گزارش می‌دهد

معیار شورای نگهبان، شرع و قانون اساسی است

خبر دقیقی از مکان گروگان‌های مرزبانی ایران به دست نیامده است

دولت از تمام توان کشور برای تحقق فراخوان رهبر انقلاب استفاده کند

اربعین؛ پیوند فرهنگی در تراز بین‌المللی

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه