845825
سه شنبه  01  آبان  1397

خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

شنبه , 21 بهمن 1396 ساعت 07:50

نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس مطرح کرد

جزئیات لایحه اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده

نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی گفت: کمیسیون اقتصادی در قالب اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده، کاهش مراحل مختلف مالیات بر ارزش افزوده را در فرایند تولید و کاهش هزینه‌های تولید در دستورکار دارد.

سید ناصر موسوی لارگانی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری آنا، با اشاره به لایحه اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده که بررسی آن در دستورکار کمیسیون اقتصادی است، اظهار داشت: از آنجا که این قانون در حال دائمی شدن است، نسبت به قانون قبلی اصلاحاتی دارد که به نفع تولیدکننده و بعضی اصناف است.

وی ضمن اشاره به محتویات لایحه اصلاح مالیات بر ارزش افزوده عنوان کرد: مثلا صنف طلا قبلا 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده پرداخت می کرد و اکنون در لایحه مقرر شده است 3 درصد پرداخت کند. البته یکی از پیشنهادات این بوده که این 3 درصد از اجرت ساخت گرفته شود. برخی اشتباها تصور می کنند قانونی که درراستای منافع طلافروشان تصویب می شود، ارتباطی به مردم عادی ندارد؛ این در حالی است که این به نفع همه مردم است.

نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی افزود: اگر یک خانم امروز یک میلیون تومان طلا بخرد، اگر بخواهد دو روز دیگر به دلایلی آن را بفروشد، حداقل 200 هزار تومان از آن کسر می شود. چرا؟ چون 9 درصد ارزش افزوده از آن کم می شود، 7 درصد اجرت ساخت کم می شود و 7 درصد سود طلافروش کسر می شود. بنابراین اصلاح مالیات بر ارزش افزوده طلا، تنها به نفع طلافروشان نیست؛ بلکه به نفع مردم است.

وی در ادامه اظهار کرد: علت اینکه می گویند طلافروش 3 درصد مالیات بر ارزش افزوده پرداخت کند یا مالیات خود را از درصد اجرت ساخت پرداخت کند، این است که خریداران طلا به جایی می روند که از آنان ارزش افزوده دریافت نشود یا بعضا حتی از خارج از کشور خرید طلا را انجام می دهند. زمانی ما بیشترین صادرات طلا را داشتیم اما اکنون ترکیه و کشورهای دیگر گوی سبقت را از ما گرفته است.

موسوی لارگانی در ادامه توضیحات خود درخصوص لایحه اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده گفت: متاسفانه برای سایر اصناف همان مالیات 9 درصدی مطرح است. البته نظر من این است که باتوجه به هزینه بالای تولید در کشور (اعم از هزینه های آب، برق، گاز و سایر موارد) و فرسودگی ماشین‌آلات موجود در کشور، مالیات 9 درصدی واقعا بالاست. از دیدگاه من باید 9 درصد را کاهش دهیم.

دریافت مالیات بر ارزش افزوده از مصرف‌کننده نهایی

وی تصریح کرد: یکی از مسائل مهمی که می تواند به اجرای قانون ارزش افزوده در کشور کمک کند و موجب افزایش درآمد دولت پس از یکی دو سال شود، این است که به موجب این قانون مالیات بر مصرف دریافت می شود. این بدان معناست که مالیات بر ارزش افزوده تنها از مصرف‌کننده نهایی دریافت شود؛ نه از تمامی حلقه های تولید.

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس دهم تاکید کرد: با اجرای این برنامه برای یک تا دوسال درآمد دولت کاهش می یابد اما پس از آن رو به افزایش می گذارد.

وی دریافت مالیات از همه حلقه های تولید را کاری نادرست خواند و گفت: در این فرایند، مثلا از یک نخ ضخیم که وارد کشور می شود، یک مالیات 9 درصدی دریافت می کنند. پس از اینکه روی نخ در داخل کشور فراوری صورت گرفت تا برای تولید پارچه های ظریف مورد استفاده قرار گیرد، دومرتبه، یک مالیات 9 درصدی دریافت می شود. پس از تولید پارچه نیز یک مالیات 9 درصدی دیگر دریافت می شود. این مالیات‌ها قانونا باید برگشته و کم شود؛ اما معمولا از رقمی که به ته فاکتور اضافه می شود، کم نمی شود و مصرف‌کننده نهایی در اصل چند مالیات 9 درصدی پرداخت می کند.

موسوی لارگانی تصریح کرد: دلیل اینکه پارچه ایرانی نمی تواند با پارچه ترکی رقابت کند، همین دریافت چندباره مالیات بر ارزش افزوده و هزینه بالای تولید است. اگر تنها حلقه آخر مالیات بر ارزش افزوده پرداخت کند و حلقه های دیگر درگیر نشوند، تنها 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده پرداخت شده است.

وی با اشاره به گرفتاری های تولید در کشور یادآوری کرد: اگر تولیدکنندگان ده روز دیرتر نسبت به پرداخت مالیات بر ارزش افزوده اقدام کنند، مشمول پرداخت جریمه می شوند یا پرونده آنان به شورای حل اختلاف می رود. خلاصه آنقدر درگیر گرفتاری می شوند که از وظیفه اصلی خود یعنی تولید باز می مانند. اگر این قانون عملیاتی شود، می تواند کمک خوبی به بخش تولیدی کشور کند.

احتمال کاهش مالیات بر ارزش افزوده ضعیف است

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس دهم اضافه کرد: اگر درصد مالیت بر ارزش افزوده هم از 9 درصد کمتر شود، وضعیت بخش تولید بهتر خواهد شد. البته منظور این نیست که مثل صنف طلافروشان تا 3 درصد کاهش یابد اما اگر مثلا به حدود 6 درصد برسد، مناسب خواهد بود.

سید ناصر موسوی لارگانی در ادامه تاکید کرد: البته احتمال پایین آمدن مالیات بر ارزش افزوده ضعیف است؛ چراکه اعتقاد به این موضوع چندان در کمیسیون احساس نمی شود. اما درخصوص دریافت مالیات بر مصرف از حلقه آخر، حتی رئیس مجلس و بسیاری از نمایندگان موافق هستند.

وی با اشاره به سختی های تولید در کشور گفت: در حال حاضر واحدهای صنعتی ما در استان های مختلف با 20 تا30 درصد ظرفیت خود کار می کنند و وقتی این کاهش تولید علت‌یابی می شود، یکی از مسائل مهم مالیات بر ارزش افزوده است. البته علاوه بر مالیات بر ارزش افزوده مسائلی نظیر بانک‌ها، واردات بی رویه که عده‌ای از آن سود کلان می برند، قاچاق کالا و سازمان های خدمات‌رسانی نظیر آب، برق و گاز و سازمان تامین اجتماعی که به واحدهای صنعتی فشار می آورند، سبب شده‌اند وضعیت تولید در کشور کاملا نامناسب باشد.

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

رئیس‎جمهور 4 وزیر پیشنهادی را به مجلس معرفی کرد

مسیر حرکت تروریست‌های میرجاوه شناسایی شد

ماجرای دریافت پیامک‌های تهدیدآمیز از خارج/ با FATF مانع انتقال ارز به ایران شدیم

خبر دقیقی از مکان گروگان‌های مرزبانی ایران به دست نیامده است

2 وزیر به بهارستان می‌روند

معرفی شریعتمداری برای وزارت کار غیرقانونی است

جایگاه هیأت نظارت مجمع تشخیص مصلحت در مصوبه CFT

اربعین؛ پیوند فرهنگی در تراز بین‌المللی

نباید «دو دوی» برخی نمایندگان را ملاک عمل قرار دهیم

نمایندگان مجلس نگاه مثبتی به وزرای پیشنهادی راه و اقتصاد ندارند

فراکسیون مستقلین ولایی از وزیر پیشنهادی صمت اعلام حمایت کرد

بررسی آخرین وضعیت مدیران دوتابعیتی در کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس

لزوم شناسایی صاحب‌نظران از سراسر کشور برای تدوین سند بالادستی

نمایندگان مجلس نگاه مثبتی به وزرای پیشنهادی راه و اقتصاد ندارند

معرفی شریعتمداری برای وزارت کار غیرقانونی است

FATF را باید مطابق قوانین داخلی خودمان تدوین کنیم

2 وزیر به بهارستان می‌روند

دستور کار صحن علنی مجلس

فرمانده هوافضای سپاه به کمیسیون امنیت ملی گزارش می‌دهد

بررسی صلاحیت گزینه‌های وزارتخانه‌های اقتصاد و کار

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه