645091
سه شنبه  01  آبان  1397

خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

سه شنبه , 13 تیر 1396 ساعت 10:51

لاریجانی در دیدار با رئیس مجلس اعلای عراق:

تجزیه عراق فقط به نفع صهیونیست‌ها خواهد بود

رئیس مجلس شورای اسلامی در دیدار رئیس مجلس اعلای عراق گفت: عراق نقش مهمی در منطقه دارد و نباید به سمت تجزیه برود چون این کار فقط به نفع صهیونیست‌ها خواهد بود و باید جلوی این اتفاق گرفته شود و مردم نسبت به این مسأله و عواقب آن آگاه باشند.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری آنا، علی لاریجانی روز گذشته (دوشنبه 12 تیرماه) در دیدار با سید عمار حکیم رئیس مجلس اعلای عراق اظهار کرد: آیت‌الله سیستانی در شکست تروریست‌های تکفیری در موصل نقش مهمی داشتند و این مهم را به ملت و دولت عراق تبریک می‌گویم. جمهوری اسلامی ایران همیشه در کنار ملت عراق تا عبور از بحران‌ها خواهد بود و امیدواریم که این کشور بتواند هرچه سریعتر با بازسازی کشور از شرایط بحرانی عبور کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: داعش ضربه شدیدی در عراق خورده است و این کشور باید با این پیروزی به دست آمده بقیه راه را با تدبیر جلو رود تا بتواند بحران‌های پس از جنگ را نیز با موفقیت پشت سر بگذارد.

لاریجانی وی با توجه به روابط تجاری میان ایران و عراق گفت: زمینه‌های زیادی برای گسترش همکاری‌ها وجود دارد که با رفع موانع بانکی این امر بیشتر تسهیل خواهد شد.

حضور داعش در منطقه به فرصتی برای کشورهای درگیر تبدیل شد

رئیس مجلس اعلای عراق هم گفت: ما همیشه بر این نکته تاکید داشتیم که اگر در عراق و سوریه با داعشی‌ها به مبارزه نپردازیم باید در سراسر جهان با آنها درگیر شویم. مشورت‌های جمهوری اسلامی ایران برای مبارزه با داعش به عراق و سایر کشورهای درگیر در منطقه خیلی کمک کرد و پیروزی‌هایی که اکنون در موصل شاهدش هستیم نتیجه همین همکاری‌ها و اتحادی است که بین ما وجود داشته است.

سید عمار حکیم افزود: داعش که هدفش محدود کردن نیروهای انقلابی بود به یک فرصت برای ملت‌های درگیر تبدیل شد زیرا مردم این کشورها مجبور به طراحی استراتژی برای دفاع از خود شدند و توانستند تا خودشان را مقاوم کنند.

وی اظهار کرد: حتی در بخش کوچکی از عراق که تصور می‌کردند بوسیله داعش می‌توانند به حقوقی که می‌خواهند، دست پیدا کنند اکنون به خوبی دریافتند که افراطی‌گری این گروه‌های تکفیری نمی‌تواند به آنها کمکی کند و فقط با اتحاد میان خود ملت عراق است که باعث می‌شود از عراق یک کشور قدرتمند بسازد و مردم آن به حقوق خود دست پیدا کنند.

حکیم: رژیم صهیونیستی همیشه به دنبال آن بوده که در خاورمیانه پایگاه جدی داشته باشد و به همین دلیل از برگزاری رفراندوم و تجزیه عراق و ایجاد اختلاف در میان مردم عراق حمایت می‌کند

رئیس مجلس اعلای عراق گفت: هر نقطه‌ای که داعشی‌ها در آن ورود کردند همه به یک مخروبه تبدیل شده است و مردم آن آواره گشته و اختلافات سیاسی میان رهبرانشان ایجاد شده است.

وی خاطرنشان کرد: حتی برخی از کشورهایی که از این گروهک‌های تروریستی حمایت می‌کردند و می‌خواستند از آنها بهره‌برداری سیاسی کنند، اکنون خودشان درگیر معضلات جدی شده‌اند. زیرا مردم ما با فرهنگ جهادی و روحیه شهادت‌طلبی که داشتند به خوبی توانستند که بر داعشی‌ها فائق آیند اما کشورهای دیگر این توانایی را ندارند و حال که داعش در عراق به شدت محدود شده‌اند، به فکر مکان‌های دیگر مانند صحرای مصر، لیبی، یمن، افغانستان، پاکستان و اردن افتاده‌اند.

عمار حکیم افزود: اما این پیروزی‌های نظامی نباید ما را از چالش‌های پیش رو غافل کند. مسأله یکپارگی عراق خیلی مهم است. اگر عراق تجزیه شود اصلا به نفع این کشور نیست و کرد، شیعه و سنی باید بصورت یکپارچه و در زیر لوای یک پرچم قرار داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: تجزیه عراق فقط به این کشور ختم نمی‌شود و در کل منطقه بازتاب خواهد داشت و به نفع کسانی تمام خواهد شد که همیشه به دنبال ایجاد تفرقه میان کردها و شیعه بوده‌اند. رژیم اسرائیل همیشه به دنبال آن بوده که در خاورمیانه پایگاه جدی داشته باشد و به همین دلیل از برگزاری رفراندوم و تجزیه عراق و ایجاد اختلاف در میان مردم عراق حمایت می‌کند.

رئیس مجلس اعلای عراق گفت: عراق اکنون در شرایط پس از آزادی موصل در شرایط جدیدی قرار گرفته است و باید برنامه‌ریزی و طرحی برای این شرایط داشته باشد و همکاری جمهوری اسلامی ایران می‌تواند کمک زیادی در این زمینه کند.

وی اظهار کرد: رویکرد امنیتی در داخل عراق باید قوی باشد تا دوباره داعش نتواند هسته مرکزی خود را قدرتمند کرده و به نحو دیگری بروز پیدا کند و مورد دیگر طراحی یک پروسه سیاسی جدید و بحث آشتی ملی را در پیش خواهیم داشت چون نمی‌خواهیم کشورهای دیگر برای ما ارائه طرح کند و خوشبختانه شورای امنیت و سازمان ملل این طرح را تایید کرد. مورد دیگر که مدنظر ما قرار دارد بحث مبارزه با فساد و خدمت رسانی است که مورد توجه مرجعیت و مردم است.

عمار حکیم در با اشاره به انتخابات پیش روی این کشور گفت: عراق 10 ماه آینده انتخابات مهمی را در پیش‌رو دارد که این انتخابات خط مشی دهه آینده را مشخص می‌کند و باید برای آن از اکنون برنامه‌ریزی داشته باشیم.

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

رئیس‎جمهور 4 وزیر پیشنهادی را به مجلس معرفی کرد

مسیر حرکت تروریست‌های میرجاوه شناسایی شد

FATF و دوگانه درد و استقامت

ماجرای دریافت پیامک‌های تهدیدآمیز از خارج/ با FATF مانع انتقال ارز به ایران شدیم

خبر دقیقی از مکان گروگان‌های مرزبانی ایران به دست نیامده است

2 وزیر به بهارستان می‌روند

استیضاح آخوندی هفته آینده تعیین تکلیف می‌شود

جایگاه هیأت نظارت مجمع تشخیص مصلحت در مصوبه CFT

اربعین؛ پیوند فرهنگی در تراز بین‌المللی

نباید «دو دوی» برخی نمایندگان را ملاک عمل قرار دهیم

نمایندگان مجلس نگاه مثبتی به وزرای پیشنهادی راه و اقتصاد ندارند

لزوم شناسایی صاحب‌نظران از سراسر کشور برای تدوین سند بالادستی

2 وزیر به بهارستان می‌روند

دستور کار صحن علنی مجلس

فرمانده هوافضای سپاه به کمیسیون امنیت ملی گزارش می‌دهد

بررسی صلاحیت گزینه‌های وزارتخانه‌های اقتصاد و کار

خبر دقیقی از مکان گروگان‌های مرزبانی ایران به دست نیامده است

دولت از تمام توان کشور برای تحقق فراخوان رهبر انقلاب استفاده کند

اربعین؛ پیوند فرهنگی در تراز بین‌المللی

علوی و ظریف به کمیسیون امنیت ملی مجلس می‌روند

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه